Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει να μου απαντησει καποιος,ποιες θα ειναι οι διαφορες που θα δω οταν βαλω τα windows 7 ultimate ενω τωρα εχω τα (S)vista home premium???

Τα Windows 7 (ισχύει σ'όλες τις εκδόσεις) είναι γρηγορότερα από τα Windows Vista και μπορούν να παίζουν παιχνίδια με λιγότερες απαιτήσεις απ'ότι θέλουν τα Vista.. ;) Είναι γρηγορότερα ακόμα και από το SP2 των Vista και φτάνουν τα XP.. Αν έχεις δωρεάν αναβάθμιση ή η homepage σου είναι το PirateBay, δοκίμασέ τα έστω και δοκιμαστικά σε ξεχωριστό partition και θα δεις από μόνο σου τη διαφορά.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω κατεβασει τα ultimate απο το gamato.info....θα τα βαλω ισως τις επομενες μερες...΄κατι που πρεπει να προσεχω κατα την εγκατασταση;;;αν υπαρξει προβλημα μπορω να επαναφερω τα vista;;;Και κατι τελευταιο....το panda 2009 ειναι συμβατο με τα 7;;;
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

παιδια ελπιζω να μην ειμαι οφτοπικ....λοιπον υπαρχει μικροεφαρμογη για τον καιρο αλλα να μπορω να την παραμετροποιησω ωστε να παιρνει πληροφοριες απο το meteo.gr ?? ζηταω πολλα μηπως?? :)

 

http://www.wunderground.com/download/vista.asp

 

εχει πολλους σταθμους ανα πολη, ενδεικτικα οι σταθμοι που υπαρχουν στην Θεσσαλονικη

 

[ATTACH]15015[/ATTACH]

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

κανενα αλλο προγραμματακι χρησιμο σαν και αυτο του καιρου παραπανω εκτος απο τα 'μανισια'?
Link to comment
Share on other sites

50 κοντά σελίδες και ρωτάς τις διαφορές.

 

χαώδεις.

 

μια αναζήτηση δε βλάπτει... ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει τα ultimate απο το gamato.info....θα τα βαλω ισως τις επομενες μερες...΄κατι που πρεπει να προσεχω κατα την εγκατασταση;;;αν υπαρξει προβλημα μπορω να επαναφερω τα vista;;;Και κατι τελευταιο....το panda 2009 ειναι συμβατο με τα 7;;;

 

Είμαι 100% σιγουρος οτι δεν θα εχεις προβλημα κατα την εγκατασταση... Βεβαια παιζει ρολο και το μηχανημα, αλλα αφου εχεις τα vista , svista και βαλε τα 7 (κρατα τα αρχεια σου σε εναν εξωτερικο σκληρο δισκο ή καποιο cd ωστε να μην τα χασεις) και αδειασε τελειως τον υπολογιστη (format) :) H εγκατασταση ειναι πολυ ευκολη (οπως αυτη των vista) και διαρκει 20-30 λεπτα;) Οσο για το panda ειναι συμμβατο οπως και πολλα αλλα προγραμματα που παιζουν στα Vista:)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τα βήματα που σου λέει ο φίλος Ισίδωρος..

http://windows7center.com/wp-content/uploads/2009/01/installlang.jpg

Αν υπάρχει στο "Install/uninstall languages" η ελληνική γλώσσα, απεγκατέστησέ την.. Στη συνέχεια κάνε restart και θα εμφανιστεί ξανά η ελληνική γλώσσα στο Wu.. Αποσύνδεση έκανες κανονικά όταν στο ζήτησε; :confused: Το ελληνικό γλωσσικό πακέτο για Windows 7 32bit θα το βρείς εδώ και το 64bit πακέτο θα το βρεις εδώ.. :)

 

οκ μπορεί να μην κατάλαβα εγώ σωστα..

το πακέτο ελληνικών των ultimate είναι για να κάνει τα windows ελληνικά. σωστά? όχι μόνο την γλώσσα στο keyboard..

Link to comment
Share on other sites

οκ μπορεί να μην κατάλαβα εγώ σωστα..

το πακέτο ελληνικών των ultimate είναι για να κάνει τα windows ελληνικά. σωστά? όχι μόνο την γλώσσα στο keyboard..

Σου κάνει τα Windows 7 ελληνικά.. Ελληνικά μπορείς να βάλεις στο πληκτρολόγιο και χωρίς να κάνεις εγκατάσταση του ελληνικού Mui..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με την καθαρη εγκατασταση θα χασω ολα τα αρχεια;;;(τα προγραματα με ενδιαφερουν ολα τα αρχεια μου τα εχω σε εξωτερικο)
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με την καθαρη εγκατασταση θα χασω ολα τα αρχεια;;;(τα προγραματα με ενδιαφερουν ολα τα αρχεια μου τα εχω σε εξωτερικο)

Με "Καθαρή Εγκατάσταση" θα τα χάσει όλα, ενώ με "Αναβάθμιση" θα τα κρατήσεις όλα (αρχεία και πρόγραμματα)..

Link to comment
Share on other sites

η αναβαθμιση ομως θα εχει καποια επιπτωση στην αποδοση των windows;;;
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

έχουμε πει: μόνο καθαρή εγκατάσταση και όχι format.

 

 

Oχι...:) για τα Windows 7 μιλάμε;)

 

γιατι τοτε ο φιλος λεει μονο καθαρη;;;

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

γιατι τοτε ο φιλος λεει μονο καθαρη;;;

Γιατί μπορεί τα προγράμματα που είχες στα XP, να έχουν πρόβλημα στα Windows 7.. Καλό θα ήταν να κάτσεις να διαβάσεις το συγκεκριμένο θέμα από την αρχή. Και εγώ συμφωνώ με το Alexkass. Καλύτερα να κάνεις "Καθαρή εγκατάσταση".. :)

Link to comment
Share on other sites

η αναβαθμιση ομως θα εχει καποια επιπτωση στην αποδοση των windows;;;

Κάποιες φορές μπορεί να παρατηρηθεί μια μικρή μείωση αν περάσεις το νέο λειτουργικό από πάνω από το παλιό.

Η καλύτερη και πιο σίγουρη λύση είναι format και πέρασμα από την αρχή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Dell laptop. Στο σπίτι μου έχω wi-fi. Υπάρχει τρόπος να το κάνω να συνδέεται αυτόματα όποτε υπάρχει; Στα XP αυτό γινότανε μέσω του Intel Proset wireless.
Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Dell laptop. Στο σπίτι μου έχω wi-fi. Υπάρχει τρόπος να το κάνω να συνδέεται αυτόματα όποτε υπάρχει; Στα XP αυτό γινότανε μέσω του Intel Proset wireless.

Αν το πρόγραμμα "Intel Proset Wireless" υπάρχει και για Windows 7, δεν πιστεύω να έχεις κάποιο πρόβλημα.. Βάλ'τα σε κάποιο ξεχωριστό partition ώστε να δεις τι γίνεται.. :)

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί σε άλλο partition;
Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

οκ παίδες δούλεψε το ελληνικό pack! σας ευχαριστώ όλους!
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί σε άλλο partition;

Γιατί μπορεί να μην δουλεύει καλά στα Windows 7 και να χρειαστεί να ξανακάνεις "Καθαρή εγκατάσταση" ώστε να βάλεις τα Vista ξανά, ενώ με το partition θα μπορείς να τα διαγράψεις κατ'ευθείαν.. ;)

 

Υ.Γ: Μην γράφεις με Encoding "Unicode (UTF-8)" γιατί κάποιος πρέπει να αλλάξει το Encoding του για να δει το post σου.. Καλύτερα να γράφεις με "Greek (ISO)" ή "Greek (Windows)". :)

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος είπε πως θέλει να διατηρήσει τα προγράμματα. Γιατί του προτείνετε clean installation;

 

δηλαδη με την καθαρη εγκατασταση θα χασω ολα τα αρχεια;;;(τα προγραματα με ενδιαφερουν ολα τα αρχεια μου τα εχω σε εξωτερικο)

Αν κάνεις format ή clean installation θα χάσεις τα προγράμματα. Αν θες να τα κρατήσεις πρέπει να κάνεις upgrade.

 

Αν τελικά διαλέξεις, καλύτερα να προτιμήσεις το format. Δε χρειάζεται να γεμίζεις το δίσκο με οτι σαβούρα αποφασίσει να κρατήσει η Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

μόνο ένας ανίδεος (και δεν είσαι :)) θα πρότεινε κάτι τέτοιο, ίσως φταίει το περασμένο της ώρας.

 

1. upgrade δεν κάνουμε ποτέ. έχει πάντα προβλήματα και επιβαρύνει τις επιδόσεις και την κατανάλωση (στα laptops πχ). όλοι οι MVP της msft και οι editors (Mary J Foley, Thurrott, Bott etc) γράφουν: ΜΑΚΡΥΑ από upgrade. εδώ υπάρχουν θέματα κατά τα sps...

 

2. φορμάτ γιατί? επειδή νομίζεις ότι όλοι ξέρουν πώς να το κάνουν? και όλοι θα έχουν σώσει τα αρχεία τους? τι σαβούρα της msft και ..... μου λες?

 

ένας φάκελος windows.old είναι που έχει όλους του φακέλους της προηγούμενης εγκατάστασης του root. απλά πράγματα. σου έχει κάνει image το δίσκο στο φάκελο όπως ήταν τη στιγμή της εγκατάστασης των vista/7.

 

εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αντιγράψεις τα αρχεία από τον φάκελο users/gkr41 φάκελο με εικόνες κλπ στον νέο φάκελο στο root του hd.

 

μετά σβήνεις τον windows.old (που θα είναι αρκετά GBs λόγω program files, winsxs etc.)

 

όσο για τα προγράμματα δε θα σου πάρει πάνω από καμιά ώρα να το στήσεις με αυτά που θες... θα σου πάρει όμως πάνω από 1-2 ώρες οι διαδικασία upgrade... δηλαδή και πάλι το clean install (περίπου 30 λεπτά) είναι πιο γρήγορο ως σύνολο.

 

απλά και ταπεινά. και Schluss γιατί το λαλακίσαμε.

 

Υ.Γ. όλα αυτά τα κάνεις μέσα από τα xp/vista χωρίς να αλλάξεις τη σειρά του boot bios και γενικά χωρίς να κάνεις κανένα restart (μόνο του θα κάνει). βάζεις το dvd μέσα στα vista/xp και παίζει μόνο του.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μην ταράζεσαι :p

 

Ο johnnyf95 είπε πως έχει ήδη backup και τον ενδιαφέρουν τα προγράμματα, άρα η ενδεδειγμένη λύση είναι το upgrade. Κακή μεν όπως λες, αλλά αυτό είναι πιο κοντά σε αυτά που ζήτησε.

 

Και ναι, θεωρώ σαβούρα το windows.old που κρατάει ένα κάρο άχρηστα αρχεία μέσα μαζί με τα χρήσιμα. Γιατί ο μέσος χρήστης υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ακολουθήσει έναν από τους 4 δρόμους:

 

θα βαρεθεί να ψάχνει τα χρήσιμα αρχεία του μέσα στο σωρό ή/και

θα πιστέψει πως όλα είναι χρήσιμα

 

με αποτέλεσμα να

 

να τα κάνει copy ΟΛΑ πίσω μαζι με τις σαβούρες ή/και

να μη σβήσει ποτέ το windows.old

 

Ενώ θα μπορούσε να είχε πάρει backup τα αρχεία που αυτός ήθελε, ακολουθώντας στη συνέχεια τον εξίσου απλό wizard του format.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...