Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω!! το εχω τσεκαρει και αυτο αλλα το ιδιο γινετε.μαλλον format θα παιξει.

 

Δοκιμασε να βαλεις μια εφαρμογη που κλειδωνει - ξεκλειδωνει την συσκευη ισως να γλυτωσεις το format αν και το καλυτερο θα ειναι να το κανεις :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κι εγώ καινούργιος με το 5800. Μπορώ να δω βιντεο στο youtube οταν ομως προσθετω βιντεο MPEG-4 μου παιζει μόνο τον ήχο. Υπάρχει κάποια λύση γιάυτό? η αλλιως μηπως υπαρχει αλλο player που να μπορώ να κατεβάσω στο κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ καινούργιος με το 5800. Μπορώ να δω βιντεο στο youtube οταν ομως προσθετω βιντεο MPEG-4 μου παιζει μόνο τον ήχο. Υπάρχει κάποια λύση γιάυτό? η αλλιως μηπως υπαρχει αλλο player που να μπορώ να κατεβάσω στο κινητό?

 

format factory 2.10 και τελος...:ninja:

ειναι και freeware.

 

http://www.formatoz.com/

Link to comment
Share on other sites

Έχει εγγύηση 6 μήνες όπως και όλα τα αξεσουάρ. Αν έχουν περάσει οι 6 μήνες τότε δεν σε καλύπτει η εγγύηση και θα πρέπει να αγοράσεις άλλον, εκτός και αν μπορούν να στο επισκευάσουν.

 

Ναι, ομως με την αντικατασταση των φορτιστων που ανακοινωσε η ΝΟΚΙΑ δεν μπορει να το αλλαξει δωρεαν?

 

Κι εγώ καινούργιος με το 5800. Μπορώ να δω βιντεο στο youtube οταν ομως προσθετω βιντεο MPEG-4 μου παιζει μόνο τον ήχο. Υπάρχει κάποια λύση γιάυτό? η αλλιως μηπως υπαρχει αλλο player που να μπορώ να κατεβάσω στο κινητό?

 

Παιζει ρολο τι ρυθμισεις MP4 εχει το καθε βιντεο. Για μετατροπες και προγραμματα ψαξε στο φορουμ στον τομεα των Nokia S60 (5th Edition)..

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεί, γιατί δεν είναι για όλους του τύπους φορτιστών η αντικατάσταση που ανακοίνωσε η Nokia. Είναι κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο φορτιστή το οποίο παρουσίασε προβλήματα ασφαλείας. Ρίξε μια ματιά στο Πρόγραμμα αντικατάστασης φορτιστών Nokia.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ καινούργιος με το 5800. Μπορώ να δω βιντεο στο youtube οταν ομως προσθετω βιντεο MPEG-4 μου παιζει μόνο τον ήχο. Υπάρχει κάποια λύση γιάυτό? η αλλιως μηπως υπαρχει αλλο player που να μπορώ να κατεβάσω στο κινητό?

Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και το έλυσα ως εξής:

Εκανα hard format στη συσκευή και επανέφερα μόνο τις επαφές και όχι τις ρυθμίσεις (εννοώ απο το back up που έκανα μόλις πριν το hard format).Οι ρυθμίσεις μου έγιναν manualy στη συνέχεια.Εκτοτε κανενα πρόβλημα στο άνοιγμα ΜΡ4...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα εφαγα ενα τρελο κολλημα στο κινητο! Εβαλα το Kaspersky Antivirus μαζι με ενα Patchακι και το αποθηκευσα στην καρτα μνημης... Το κινητο δεν μπορουσε να ανοιξει με τιποτα και αναγκαστηκα να βγαζω την καρτα για να ανοιγει... Προφανως εκανα μορφοποιηση στην καρτα και τελικα το προβλημα εστρωσε... Επομενως προσοχη, αν ποτε δεν ξεκιναει το κινητο σας ακολουθειστε την διαδικασια να το ξεκινησετε χωρις καρτα μνημης και μην κανετε hard format και τα χασετε ολα ολα! Και τελικα τα antivirus ψιλομουφα μου φαινονται για κινητο! Τι λετε?
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται anti-virus κινητά. Δεν έχουμε να κολλήσουμε κανένα ιό από κάποιο site μέσω internet. Ιό θα κολλήσεις μόνο αν σου στείλουν κάποιο αρχείο με ΒΤ και το ανοίξεις μέσα από το κινητό σου το οποίο θα περιέχει κάποιον ιό για symbian.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Που και πάλι, θα πρέπει να δεχτείς να το εγκαταστήσεις (αφού σου σταλεί με bluetooth). Δεν αξίζει να περάσει κανείς antivirus σε s60 5th edition. Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να τρέχει συνεχώς στο background χωρίς πραγματικό όφελος, καταναλώνοντας γρηγορότερα την μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για αυτους που ακομα ψαχνονται και δεν μπορουν να αποφασισουν ποιο ΝΟΚΙΑ touch κινητο να παρουν, χαρακτηριστικα προχτες πηγαινοντας σε ενα πολυκαταστημα ειδα ολα τα ΝΟΚΙΑ κινητα touch και κατεληξα οτι η τιμη του 5800 ειναι καταπληκτικη σε σχεση με οσα προσφερει. Κοιτώντας το 5530 μπορω να πω πως ενθουσιαστηκα ακομα πιο πολυ, βεβαια αποτελει μια επιλογη για καποιον που δεν χρειαζεται gps... Ενω, το Ν97 ρε παιδια πολυ ακριβο και οι διαφορες του με το 5800 δεν μπορει να κοστιζουν 350€ πανω! Πολυ υπερβολικο κινητο και το μονο που μου αρεσε πιο πολυ εμενα ειναι μονο οτι ειναι ελαφρως πιο γρηγορο στο ανοιγμα εφαρμογων και μενου... το 5800 δεν θα σταματα να πουλαει και μεχρι το τελος του χρονου αλλα και του χρονου! κατι που ενισχυει τις εικασιες για εκδοση νεου firmware... Ειδικα με την εκδοση Navi να το εχουμε σχεδον σιγουρο το update που θα ερθει και θα θωρακισει το κινητο... Προτεινω λοιπον για αλλη μια φορα το 5800 κι αισθανομαι πως ειναι απο τις λιγες φορες που αγοραζω κατι τοσο "φθηνα" και μου βγαινει σε καλο... Ειλικρινα απο την τεραστια γκαμα των κινητων που εβλεπα γυρω μου προχτες δεν μπορουσα να διακρινω ενα κινητο που να κοντραριζει το 5800 σε ολους τους τομεις και μαλιστα με τιμη στα 230-300€!!!
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

antivirus σε κινητο....????

και μαλιστα εχει βγαλει η kaspersky για mobile και μαλιστα για symbian????

μου φαινεται υπερβολη αν υπαρχει οντως.....

 

Πάντως για αυτους που ακομα ψαχνονται και δεν μπορουν να αποφασισουν ποιο ΝΟΚΙΑ touch κινητο να παρουν, χαρακτηριστικα προχτες πηγαινοντας σε ενα πολυκαταστημα ειδα ολα τα ΝΟΚΙΑ κινητα touch και κατεληξα οτι η τιμη του 5800 ειναι καταπληκτικη σε σχεση με οσα προσφερει. Κοιτώντας το 5530 μπορω να πω πως ενθουσιαστηκα ακομα πιο πολυ, βεβαια αποτελει μια επιλογη για καποιον που δεν χρειαζεται gps... Ενω, το Ν97 ρε παιδια πολυ ακριβο και οι διαφορες του με το 5800 δεν μπορει να κοστιζουν 350€ πανω! Πολυ υπερβολικο κινητο και το μονο που μου αρεσε πιο πολυ εμενα ειναι μονο οτι ειναι ελαφρως πιο γρηγορο στο ανοιγμα εφαρμογων και μενου... το 5800 δεν θα σταματα να πουλαει και μεχρι το τελος του χρονου αλλα και του χρονου! κατι που ενισχυει τις εικασιες για εκδοση νεου firmware... Ειδικα με την εκδοση Navi να το εχουμε σχεδον σιγουρο το update που θα ερθει και θα θωρακισει το κινητο... Προτεινω λοιπον για αλλη μια φορα το 5800 κι αισθανομαι πως ειναι απο τις λιγες φορες που αγοραζω κατι τοσο "φθηνα" και μου βγαινει σε καλο... Ειλικρινα απο την τεραστια γκαμα των κινητων που εβλεπα γυρω μου προχτες δεν μπορουσα να διακρινω ενα κινητο που να κοντραριζει το 5800 σε ολους τους τομεις και μαλιστα με τιμη στα 230-300€!!!

 

αν εβγαζε ενα 5800v2 απλα με καλυτερο επεξεργαστη θα συνεχιζε για πλακα τις πωλησεις σα τρελο....

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να τρέχει συνεχώς στο background χωρίς πραγματικό όφελος, καταναλώνοντας γρηγορότερα την μπαταρία.

 

Ενταξει, αυτο πιστευω ειναι το λιγοτερο κακο, εφοσον εχει επιλογες να μην τρεχει στο backround... Το θεμα ειναι να μην κολλαει το κινητο οπως εγινε σε μενα...

 

antivirus σε κινητο....????

και μαλιστα εχει βγαλει η kaspersky για mobile και μαλιστα για symbian????

 

ναι εχει βγαλει αλλα εχουν βγαλει και αλλες εταιριες και μαλιστα με LiveUpdate..μουφα ομως μην κανεις το σφαλμα να βαλεις τετοιο πραμα στο κινητο σου... το κανα εγω για σας...:lol:

 

αν εβγαζε ενα 5800v2 απλα με καλυτερο επεξεργαστη θα συνεχιζε για πλακα τις πωλησεις σα τρελο....

 

Δεν πιστευω πως εχει τοσο προβλημα ο επεξεργαστης πλεον... μια χαρα μου φαινεται εμενα!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω πως εχει τοσο προβλημα ο επεξεργαστης πλεον... μια χαρα μου φαινεται εμενα!

 

βρε συ δεν ειπα οτι εχει προβλημα...απο αλλη σκοπια το λεω και εξηγουμαι...

κοιτα πλεον ανεβαινουν συνεχως οι επεξεργαστες και βλεπεις πως σε καποια προγραμματα που ειναι κακογραμμενα και κυριως gps χρειαζονται αρκετη "ισχυ" γιαυτο και το λεω...

αυτο σε συνδυασμο με μια πιο προσεχτικα ποιοτικα καμερουλα θα το εκαναν να συνεχιζει τις πωλησεις αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι σε πολλά ελληνικά mp3 δεν διαβάζει τους χαρακτήρες και τα έχει γραμμένα όπως να ναι ? ξέρει κανείς τι γίνετε και αν μπορούμε να το φτιάξουμε ?
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε τον Windows Media Player και κάνε συγχρονισμό των τραγουδιών σου από εκεί. Σε μερικούς έχει δουλέψει και δεν εμφανιζόντουσαν ποια οι ελληνικοί χαρακτήρες σαν κινέζικα.

 

Τα μηνύματα που είχαν να κάνουν με το 5530, μετάφερθηκαν στο επίσημο θέμα του 5530. Συνέχεια της σχετικής συζήτησης, εκεί λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις μόνος σου την συσκευή για ν΄αλλάξεις τα πλαστικά της συσκευής τότε χάνεις αυτομάτως την εγγύηση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε αν αλλάξω τα πλαστικά με αλλα από ebay θα χάσω την εγγύησης?

 

αλλαξε τα, αλλα κρατα τα παλια... να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν θα κρατήσει τα παλιά πλαστικά ή όχι, σημασία έχει ότι ανοίχτηκε η συσκευή. Οι βίδες που χρησιμοποιούνται είναι 1 χρήσης, μόλις ανοιχτεί η συσκευή πρέπει να μπουν καινούργιες βίδες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ και εγώ τη οδύσσεια μου με ένα 5800...(αγορασμένο αρχές Μαίου)

Στις 30 Αυγούστου (γιορτή μου) και ενώ τελείωνε η μπαταρία, κολλάει και σβήνει.

Όταν το άνοιξα συνειδητοποίησα οτι είχε κολλήσει εντελώς, είχα καταστρέψει τα sms μου περίπου ( 3000),όπως και τις φώτο και τη μουσική (κάρτα μνήμης Kingston 16 Gb γεμάτη περίπου 60%)...(δε τα 'είχε σβήσει, τα είχε καταστρέψει..)

Οπότε.... full reset τα πάντα και ξανά απο την αρχή να περάσω μουσικη, ρυθμίσεις και SMS, ημερολόγιο κτλ από το παλιό μου Ν70.Επίσης και update το λογισμικό.

Δεν περνάει κανένας μήνας και το ξανακάνει... ξανά όλα κατεστραμμένα (δεν άνοιγαν, και έβγαλα τη κάρτα μνήμης και την έβαλα στο λαπτοπ δεν άνοιγε ο φάκελος με τη μουσική και τις φώτο.) Τα ξανασβήνω όλα (σκεφτείτε χαλούσα τις άδειες από φαντάρος για φτιάξω το κινητό μου) και ξανά νέο update... Αυτή τη φορά όμως παρέμενε κολλημένο και μόλις έβαζα τη κάρτα μνήμης μου έλεγε ότι υπάρχουν κατεστραμμένα αρχεία και κολλούσε (την είχα κάνει διαμόρφωση)

Και το πάω στη NOKIA απέναντι από το Θεαγένειο (είμαι γιατρός) στη Θεσσαλονίκη απαιτώντας αντικατάσταση. (Δε δέχομαι να μου σβήνει τα αρχεία μου ένα κινητό καινούργιο).

Απάντηση θα το στείλουμε στα κεντρικά και θα σας πούμε.

Μετά απ ΕΝΑ μήνα μου είπαν ότι το κάναν update το λογισμικό να πάω να το πάρω. (τους είχα πει ότι το είχα κάνει πριν τους το δώσω)

Τους είπα ότι δε το δέχομαι πίσω να το ξαναστείλουν και ζητάω αντικατάσταση. Το ξαναστείλαν στα κεντρικά και το ξανφέραν πίσω χωρίς να έχουν κάνει τίποτα (μου το είπε η υπάλληλος).

Αν ήθελα κάτι παραπάνω να το παραλάβω και να το δώσω στα κεντρικά....

Το πήρε και το πήγε (έξω από τη Θεσσαλονίκη) συγγενικό μου πρόσωπο (είμαι φαντάρος αυτη τη περίοδο), όπου μετά εξαιρετικά αγενή συμπεριφορά εκ μέρους τους, κατάφερα να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο που μου είπε ότι θα το κρατήσουν να το δουν και θα μου πουν.

Σήμερα μίλησα με κάποιον κύριο που μου ειπε οτι αυτοι δε βρίσκουν πρόβλημα και ότι θα το στείλουν έξω...

Συμπέρασμα, άλλον ένα μήνα χωρίς κινητό (σύνολο 3).

Πρώτη φορα μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο και είμαι εξαιρετικά απογοητευμένος,αν και υπήρξα φανατικός της NOKIA.

Δε ξέρω τι να κάνω,πως να βρω το δίκιο μου.

Τα σχόλια δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

πως και γιατί να φταίει??

Καινούργια κάρτα τι πρόβλημα να έχει?

Όταν μου σβήστηκαν τα αρχεία μου σβήστηκαν και από τη μνήμη του κινητού (SMS) και απο τη κάρτα μνημης.

 

Πάντως το λεγόμενο service της ΝΟΚΙΑ είναι άκρως απαράδεκτο....

Σκέφτομαι να τους καταγγείλω αν δε μου την αλλάξουν αλλά δε ξέρω που και πώς...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, το πιθανότερο είναι να ευθύνεται για όλα αυτά η κάρτα μνήμη και όχι η συσκευή. Γράφει πάνω στην κάρτα τι class είναι (2, 4 ή 6) ; Αν δεν γράφει τίποτα, πάει να πει ότι είναι 2, κάτι που σημαίνει ότι αυτό ευθύνεται για την καταστροφή των δεδομένων σου (το έχουν πάθει και άλλοι με 16άρα class 2).

 

Θα μπορούσες να διαπιστώσεις πολύ εύκολα αν φταίει η συσκευή αν έκανες ένα hard reset και χρησιμοποιούσες μια άλλη κάρτα class 4 ή 6.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη είμαι σε ένα φυλάκιο στο Μεγάλο Δερειο σε τρελή εμπλοκή και ειναι λιγο δυσκολο να δω τι είναι.

Μπορεί κάποιος τότε να μου εξηγήσει γιατί καταστρέφονταν και αρχεία από τη μνήμη του κινητού?

Λίγο άκυρο δεν είναι?

Μια καρτα των 70 E τι να την κάνω..? Να πάρω και 2η? Από το eshop την πήρα το Ιούνιο

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες αλλάξει την μνήμη μηνυμάτων σε χρήση και την είχες μεταφέρει στην κάρτα μνήμης; Αν όχι, τότε αυτό, όντως, είναι περίεργο. Το θέμα με τις κάρτες είναι λεπτό, γι'αυτό και όποτε μας ζητάνε την άποψή μας περι καρτών, πάντοτε προτείνουμε Sandisk class 4 και 6 (ανεξαρτήτου χωρητικότητας).

 

Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο το 5800 να είχε πρόβλημα αλλά από την όλη περιγραφή σου, συμπεραίνω ότι φταίει η κάρτα και όχι το κινητό. Το κακό είναι ότι το έχεις δώσει στο service και δεν μπορείς να το πάρεις πίσω. Ίσως αν έθετες το θέμα από την πρώτη στιγμή της εμφάνισής του, να είχες γλυτώσει πολύ τρέξιμο.

 

Τώρα, ας ελπίσουμε να έχεις γρήγορα απάντηση από την Nokia και να πάρεις γρήγορα την συσκευή σου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...