Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σιγουρα τοτε ο φορτιστης σου ειναι αδυναμος ή προβληματικος.

 

Κοιτα να μη πεφτει και η ταση (συχνο φαινομενο με τους φτηνους φορτιστες του ...κιλου...) να ειναι κοντα στα 5v και σε καμια περιπτωση κατω απο 4,75Volt. Θα χαλασεις τις συσκευες σου με τετοιο φορτιστη σε μακροχρονια χρηση.

 

Καλυτερα να παρεις ενα αλλο φορτιστη με καλυτερη αποδοση να κραταει σταθερη τη ταση και να δινει περισσοτερη ενταση απο οση ζηταει το κινητο σου πχ 2A (ετσι και αλλιως το κινητο θα τραβηξει οσα αμπερ χρειαζεται, το παραπανω δε θα του κανει κακο και θα φορτιζει γρηγορα στη βελτιστη ταχυτητα).

 

σσ μερικα pc/laptop εχουν ασφαλεια σε καθε θυρα usb να μη δινουν πολυ ρευμα (σε usb 2 ειναι 500mA το standard) προσεξε το και αυτο μη κανεις ζημια και εκει....

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τοτε ο φορτιστης σου ειναι αδυναμος ή προβληματικος.

 

Κοιτα να μη πεφτει και η ταση (συχνο φαινομενο με τους φτηνους φορτιστες του ...κιλου...) να ειναι κοντα στα 5v και σε καμια περιπτωση κατω απο 4,75Volt. Θα χαλασεις τις συσκευες σου με τετοιο φορτιστη σε μακροχρονια χρηση.

 

Καλυτερα να παρεις ενα αλλο φορτιστη με καλυτερη αποδοση να κραταει σταθερη τη ταση και να δινει περισσοτερη ενταση απο οση ζηταει το κινητο σου πχ 2A (ετσι και αλλιως το κινητο θα τραβηξει οσα αμπερ χρειαζεται, το παραπανω δε θα του κανει κακο και θα φορτιζει γρηγορα στη βελτιστη ταχυτητα).

 

σσ μερικα pc/laptop εχουν ασφαλεια σε καθε θυρα usb να μη δινουν πολυ ρευμα (σε usb 2 ειναι 500mA το standard) προσεξε το και αυτο μη κανεις ζημια και εκει....

 

Τhanks φίλε για το χρόνο σου και για όλες τις συμβουλές... :)

 

Έβαλα τώρα το Ampere (app για Android) και μου βγάζει ότι η τάση είναι < 4! Αύριο πάω πρωί πρωί να αγοράσω έναν φορτιστή της προκοπής...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που μετραει τη ταση το app, η ταση που σου αναφερω πρεπει να μετριθει στην θυρα usb. Μη τρομαζεις δε παιζει να εχει κατω απο 4 γιατι δε θα φορτιζε το κινητο αλλα ετσι και αλλιως σου λεω καλυτερα παρε ενα φορτιστη της προκοπης aftermarket γνωστης μαρκας η ακομα καλυτερα ενα original με καλα χαρακτηριστικα για να εισαι σιγουρος οτι δε θα προκληθει ζημια και για να μη χανεις χρονο με αργη φορτιση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που μετραει τη ταση το app, η ταση που σου αναφερω πρεπει να μετριθει στην θυρα usb. Μη τρομαζεις δε παιζει να εχει κατω απο 4 γιατι δε θα φορτιζε το κινητο αλλα ετσι και αλλιως σου λεω καλυτερα παρε ενα φορτιστη της προκοπης aftermarket γνωστης μαρκας η ακομα καλυτερα ενα original με καλα χαρακτηριστικα για να εισαι σιγουρος οτι δε θα προκληθει ζημια και για να μη χανεις χρονο με αργη φορτιση.

 

Έγινε... Ευχαριστώ και πάλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω να αγορασω ενα φορτιστη αυτοκινητου για να φορτιζω smartphone και tablet. Οσο πιο φθηνος τοσο καλυτερα αλλα ως προτεραιότητα θελω να ειναι ασφαλης. Αγορα ειτε απο σκρουτζ ειτε απο ebay. Και κατι ακομα μιας που ανοιξα θεμα για φορτιστη, οι φορτιστες εχουν διαφορετικα mAh? Ο φορτιστης του S4mini παντως δεν γραφει ποσα ειναι. Οσο πιο πολλα mAh τοσο πιο γρηγορα φορτιζει? Δεν δημιουργει προβλημα στο κινητο ετσι? Ευχαριστω πολυ

 

εγώ πήρα αυτόν και είμαι πολυ ευχαριστημένος.. είναι και επώνυμος

 

http://www.ebay.com/itm/New-Belkin-2-port-USB-Car-Charger-Lightning-Cable-for-iphone5-5S-iPod-Ipad-/111235834876?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19e62c23fc

 

ναι βγάζουν διαφορετική τάση.. το κινητό δεν έχει πρόβλημα, τραβάει όσο αντέχει.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κοιταξα και κατι παλιοτερα ποστ που λανθασμενα γραφτηκε συμβουλη να μη βαζουμε φορτιστες που εχουν δυνατοτητα παροχης μεγαλυτερης εντασης.

 

Ειναι λαθος 100% . Το παν στους απλους φορτιστες usb ειναι να ειναι καλης ποιοτητας, να εχουν κυκλωματα προστασιας και να κρατουν σταθερη τη ταση στα 5 volt (+- 5%) . Αυτο ειναι το πρωτο. Το δευτερο ειναι να εχουν δυνατοτητα να παρεχουν στη συσκευη μας μαξιμουμ της εντασης που ζηταει ωστε να φορτιζει στο βελτιστο χρονο. Το εγραψα απλοικα αλλα η συσκευη ζηταει διαφορετικη ενταση αναλογα το επιπεδο φορτισης της και οχι σταθερο , αλλα ποτε δε ζηταει περισσοτερο απο οσο τα κυκλωματα της επιτρεπουν. Την ενταση τη "τραβαει" η συσκευη, δε τη " σπρωχνει" ο φορτιστης ωστε να δημιουργει προβλημα ο δυνατος- καλος φορτιστης...

 

Δεν υπαρχει δηλαδη προβλημα να βαλουμε φορτιστη πχ 2A σε κινητο που ειχε φορτιστη πχ 750mah... Η συσκευη θα τραβαει οσα Α χρειαζεται και οχι παραπανω...

 

Καλυτερα περισσοτερα αμπερ παρα λιγοτερα κατα τη γνωμη μου γιατι αν τραβαει η συσκευη μαξιμουμ της αποδοσης του φορτιστη συνεχεια, τοτε ο φορτιστης ζοριζεται και ζεσταινεται και κανει διαφορα loops στη ταση και επισης δε φορτιζει γρηγορα.

 

Πολυ βασικο ειναι και τα καλωδια μας να ειναι καλης ποιοτητας χαλκου και "χοντρα".

Edited by idi
Link to comment
Share on other sites

Τωρα κοιταξα και κατι παλιοτερα ποστ που λανθασμενα γραφτηκε συμβουλη να μη βαζουμε φορτιστες που εχουν δυνατοτητα παροχης μεγαλυτερης εντασης.

 

Ειναι λαθος 100% . Το παν στους απλους φορτιστες usb ειναι να ειναι καλης ποιοτητας, να εχουν κυκλωματα προστασιας και να κρατουν σταθερη τη ταση στα 5 volt (+- 5%) . Αυτο ειναι το πρωτο. Το δευτερο ειναι να εχουν δυνατοτητα να παρεχουν στη συσκευη μας μαξιμουμ της εντασης που ζηταει ωστε να φορτιζει στο βελτιστο χρονο. Το εγραψα απλοικα αλλα η συσκευη ζηταει διαφορετικη ενταση αναλογα το επιπεδο φορτισης της και οχι σταθερο , αλλα ποτε δε ζηταει περισσοτερο απο οσο τα κυκλωματα της επιτρεπουν. Την ενταση τη "τραβαει" η συσκευη, δε τη " σπρωχνει" ο φορτιστης ωστε να δημιουργει προβλημα ο δυνατος- καλος φορτιστης...

 

Δεν υπαρχει δηλαδη προβλημα να βαλουμε φορτιστη πχ 2A σε κινητο που ειχε φορτιστη πχ 750mah... Η συσκευη θα τραβαει οσα Α χρειαζεται και οχι παραπανω...

 

Καλυτερα περισσοτερα αμπερ παρα λιγοτερα κατα τη γνωμη μου γιατι αν τραβαει η συσκευη μαξιμουμ της αποδοσης του φορτιστη συνεχεια, τοτε ο φορτιστης ζοριζεται και ζεσταινεται και κανει διαφορα loops στη ταση και επισης δε φορτιζει γρηγορα.

 

Πολυ βασικο ειναι και τα καλωδια μας να ειναι καλης ποιοτητας χαλκου και "χοντρα".

 

περί των καλωδίων.. έχεις να προτείνεις κάποιο που να είναι δοκιμασμένο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.. Παρήγγειλα απο κινα ασυρματο φορτιστή και δεκτη για το note4, αυτο που δεν αλλαζει το δικο του πισω καπακι της συσκευης.. Θελω να σας ρωτησω μηπως αυτο δημιουργησει καποιο προβλημα στη συσκευη; Το εχει δοκιμασει καποιος απο εσας; Το μονο που ξερω ειναι οτι αργει να φορτισει αλλα δε με πειραζει.. Ευχαριστω!!
GSXR K11
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.. Παρήγγειλα απο κινα ασυρματο φορτιστή και δεκτη για το note4, αυτο που δεν αλλαζει το δικο του πισω καπακι της συσκευης.. Θελω να σας ρωτησω μηπως αυτο δημιουργησει καποιο προβλημα στη συσκευη; Το εχει δοκιμασει καποιος απο εσας; Το μονο που ξερω ειναι οτι αργει να φορτισει αλλα δε με πειραζει.. Ευχαριστω!!

Η επαγωγική φόρτιση δεν βλάπτει την μπαταρία διαφορετικά απ' ό,τι η ενσύρματη οπότε μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν ψάχνω φορτιστή με έξοδο 1α και με καλώδιο συγχρονισμού με το πσ για το κινητό jiayu g4s

Τα ορίτζιναλ είναι τελειωμένα

Το θέμα μου είναι ότι έχω δοκιμάσει με 2 φορτιστές με έξοδο 2α να το φορτισω αλλά το αποτέλεσμα ήταν να δείχνει ότι συνδέεται και αποσυνδέεται συνεχώς ενώ το καλώδιο δεν το κουνουσα καθόλου

Και με τα 2 καλώδια που ήρθαν μαζί με τους φορτιστές και δοκίμασα να το συνδέσω στο πσ συνέχεια συνδεοταν και αποσυνδεοταν. Με τα ίδια καλώδια και τον φορτιστή του αδερφού με 1α φορτίζει μια χαρά.

Επομένως έχετε να μου προτείνετε κανένα πακετάκι με φορτιστή 1α και με καλώδιο data sync που να δουλεύει στα σίγουρα γιατί κουραστηκα να ψάχνομαι;

Edited by ampalos95
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αυτό το βύσμα με τα δύο δοντάκια, αλλά να βγάζει σε micro usb;

 

Ξέρει κανείς; Νομίζω πέρασε αρκετός καιρός ώστε να μπορώ να σας ενοχλήσω ξανά. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

διάβασα λίγο το θέμα, είναι και ψιλοπεθαμένο.

 

Θέλω να αγοράσω σετάκι που θα μπαίνει σχεδόν πάντα σε πολύπριζο με προστασία υπέρτασης.

Κοιτάζω αυτά τα δύο, είναι οκ;

http://www.ebay.com/itm/CA-2A-EU-US-Plug-USB-Wall-Charger-Adapter-For-Samsung-Galaxy-S4-S3-Note-3-2-OY-/111687817000?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item1a011cd728

https://www.fasttech.com/products/1150/10006617/1536904-micro-usb-male-to-usb-male-braided-data-sync

 

Κάνει διαφορά τι κινητό θες να φορτίσεις ;

Όλοι οι αντάπτορες τοίχου/usb 1Α δεν είναι ;

Παίζει αυτός ο αντάπτορας που δίνω παραπάνω (και είναι σχεδόν τυχαία η επιλογή του) και δίνει 2Α σε διάταξη 2*1Α να μην μου κάνει ;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα το βράδυ από crazysundays της προηγούμενης εβδομάδας του e-shop είναι διαθέσιμος επώνυμος φορτιστής της Samsung στα 2Α στα 7.9€, νομίζω πολύ καλή τιμή

http://www.e-shop.gr/samsung-charger-ep-ta10ew-2000mah-for-galaxy-note-3-n9005-white-bulk-p-TEL.018931

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ρε μαγκες εναν καλο USB 2 θεσεων, να μην εχει μεγαλο ογκο και να φορτιζει γρηγορα θελω

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω τον original αντάπτορα της sumsung (δηλαδή τον original φορτιστή, χωρίς απαραίτητα το καλώδιο usb), για το Note 3 neo, όσο φθηνότερα γίνεται από το ebay, αλλά φοβάμαι μην πέσω σε fake και γίνει καμιά έκριξη... Επίσης, τον προτιμώ σε μαύρο χρώμα - βγαίνει ή είναι fake; Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω τον original αντάπτορα της sumsung (δηλαδή τον original φορτιστή, χωρίς απαραίτητα το καλώδιο usb), για το Note 3 neo, όσο φθηνότερα γίνεται από το ebay, αλλά φοβάμαι μην πέσω σε fake και γίνει καμιά έκριξη... Επίσης, τον προτιμώ σε μαύρο χρώμα - βγαίνει ή είναι fake;

Μάντεψε .

Link to comment
Share on other sites

Fake. Σωστά;

Ο φθηνότερος original στο e-bay ποιος είναι;

Ή πως σιγουρεύομαι αν είναι original;

Αν έχει προέλευση από Κίνα, δεν ειν αυθεντικός σίγουρα. Βέβαια δε θα σου εκραγεί όπως λες, αλλά αν ειν φθηνιάρικος δε θα χει την αποδοση που γράφει ή θα σου χαλάσει σύντομα.

Γενικά αν θες έναν αξιόπιστο φορτιστή που θα σου ζησει καιρό, δε θα πας με τη λογική «πάω να βρω τον φθηνότερο»

Πάρε έναν με usb από Ελλάδα με 5-10€ να χεις κι εγγύηση. Αν θες αυθεντικό θα πληρώσεις παραπάνω αλλά ως ηλεκτρονικός μηχανικός σου λέω πως δεν έχει τίποτα παραπάνω ο αυθεντικός από έναν καλό φθηνότερο 2A (τόσο νομίζω είναι του note 3) άλλης μάρκας ή OEM

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω τον original αντάπτορα της sumsung (δηλαδή τον original φορτιστή, χωρίς απαραίτητα το καλώδιο usb), για το Note 3 neo, όσο φθηνότερα γίνεται από το ebay, αλλά φοβάμαι μην πέσω σε fake και γίνει καμιά έκριξη... Επίσης, τον προτιμώ σε μαύρο χρώμα - βγαίνει ή είναι fake;

 

Δύο φορές τουλάχιστον εντός Ιουλίου είχε βγει ο Samsung φορτιστής 2Α σε προσφορά 7.9€ από το e-shop (από κει τον πήρα κι εγώ) σε bulk μορφή...

 

Μπορείς είτε να περιμένεις για την επόμενη τυχόν προσφορά ειτε να τον αγοράσεις στη φθηνότερο τιμή που θα βρεις στο εσωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές τουλάχιστον εντός Ιουλίου είχε βγει ο Samsung φορτιστής 2Α σε προσφορά 7.9€ από το e-shop (από κει τον πήρα κι εγώ) σε bulk μορφή...

 

Μπορείς είτε να περιμένεις για την επόμενη τυχόν προσφορά ειτε να τον αγοράσεις στη φθηνότερο τιμή που θα βρεις στο εσωτερικό...

Κι εδώ υπάρχει από 7,65€ https://www.skroutz.gr/s/4573346/Samsung-Flat-Travel-Adapter-EP-TA10.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Θα περιμένω λίγο, μήπως ξαναβάλει προσφορά το eshop, αλλιώς θα πάρω έναν άλλο 2A.

 

http://www.eshopspecials.gr/offer.phtml?id=150812

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχετε να προτείνετε φορτιστή για Xiaomi Power bank?

Χρησιμοποιώ της συσκευής μου, που βγάζει 1.2Α και αργεί πολύ η φόρτιση. :cry:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...