Jump to content

Καρτοκινητό στη Γερμανία: Τι να διαλέξω;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει και η Aldi talk με 14,99€ δίνει 5GB με 4G και η ομιλία είναι 9cents το λεπτό.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η Aldi talk με 14,99€ δίνει 5GB με 4G και η ομιλία είναι 9cents το λεπτό.

 

5GB σου δινει μονο στην surf tarife δηλαδη για λαπτοπ η κινητο η ταμπλετ αλλα η σιμ καρτα ειναι μονο δεδομενα δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο καν.Τηλεφωνο και ιντερνετ και ομιλια δεν εχει πανω απο 1γιγα και δεν εχει προς ευρωπη κινητα σταθερα τζαμπε ολε.

Η Lebara εχει και σημα τελεκομ και ειναι τουμπανο παντου με διαφορα.Εγω με 29 ευρω εχω 1000 λεπτα προς ολα τα δικτυα ευρωπης ΗΠΑ κινητα η σταθερα 3 γιγα ιντερνετ και η γυναικα μου με 19 1 γιγα ιντερνετ και 500 λεπτα σε κινητα η σταθτερα σε ολη την ευρωπη. Lebara σε Lebara δωρεαν σου δινει επιλογες να βαλεις και αλλα πακετα σημα φουλ ταχυτητα ιντερνετ μια χαρα κανενα προβλημα στο σερφαρισμα voip παιζει καρφι.

Ειχα δοκιμασει και fonic Lidl simyo αλλα το σημα της τελεκομ ειναι μπροστα.

http://www.lebara.de/flexi

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

5GB σου δινει μονο στην surf tarife δηλαδη για λαπτοπ η κινητο η ταμπλετ αλλα η σιμ καρτα ειναι μονο δεδομενα δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο καν.Τηλεφωνο και ιντερνετ και ομιλια δεν εχει πανω απο 1γιγα και δεν εχει προς ευρωπη κινητα σταθερα τζαμπε ολε.

Η Lebara εχει και σημα τελεκομ και ειναι τουμπανο παντου με διαφορα.Εγω με 29 ευρω εχω 1000 λεπτα προς ολα τα δικτυα ευρωπης ΗΠΑ κινητα η σταθερα 3 γιγα ιντερνετ και η γυναικα μου με 19 1 γιγα ιντερνετ και 500 λεπτα σε κινητα η σταθτερα σε ολη την ευρωπη. Lebara σε Lebara δωρεαν σου δινει επιλογες να βαλεις και αλλα πακετα σημα φουλ ταχυτητα ιντερνετ μια χαρα κανενα προβλημα στο σερφαρισμα voip παιζει καρφι.

Ειχα δοκιμασει και fonic Lidl simyo αλλα το σημα της τελεκομ ειναι μπροστα.

http://www.lebara.de/flexi

 

Καλα ολα αυτα αλλα για καρτοκινητη ειναι παρα πολλα τα 30 ευρω. Για κατι στα 10 ευρω τι εχεις να προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα θα παω στην winsim. Με 8,99 δινει 2gb internet , 100 λεπτα προς ολους και απεριοριστα sms.

 

Αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα SMS, μπορείς να πάρεις και αυτό το πακέτο που είναι 1 € φτηνότερο και έχει επίσης 2gb και 100 λεπτά: https://www.winsim.de/details/6045. Ταχύτητα max 21 Mbps.

Το δίκτυο της o2 που χρησιμοποιεί είναι (από την στιγμή που έχεις 4G) καλό στις πόλεις.

 

5GB σου δινει μονο στην surf tarife δηλαδη για λαπτοπ η κινητο η ταμπλετ αλλα η σιμ καρτα ειναι μονο δεδομενα δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο καν.

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει. Μπορείς και με τα surf tarife να πάρεις τηλέφωνο και να στείλες sms. Ισχύουν οι κανονικές χρεώσεις (3 ct προς community και 11 ct σε άλλα γερμανικά δίκτυα).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Fly οκ επειδη δεν το διαβασα πουθενα αυτο γιαυτο φανταστηκα οτι τα 5γιγα αφοραν μονο δεδομενα γιατι πχ το καρτοιντερνετ με βονταφον δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο η σιμ καρτα ειναι μονο για δεδομενα.Τελος παντων για αρχη βολευτικα με την λεμπαρα να σου πω την αληθεια γιατι 1000 λεπτα προς καθε κινητο η σταθερο σε ευρωπη ΗΠΑ που εχω τα ανηψια μου και 3 γιγα ιντερνετ ειναι μια χαρα.

Στην Lobara στα θετικα βρισκω το οτι εχει το δικτυο τελεκομ ... που πραγματικα δεν πηγα σε μερος και δεν ειχα φουλ σημα .. αρκετα πακετα και για εσωτερικο η εξωτερικο για συγκεκριμενες χωρες η για 45 μαζι και καλο ιντερνετ.Στα μειον ειναι η χαμηλη στανταρ ταχυτητα στο ιντερνετ που ειναι στα 7mbps το voip η δεν δουλευει η μπλοκαρουν συγκεκριμενα app ports πχ με Viber δεν μπορω να στειλω φωτογραφια ενω με whatsapp & iMessage πανε κανονικα.... και καμια φορα οταν μιλαω ελλαδα υπαρχει μια μικρη καθυστερηση στον ηχο.Οκ για προσωρινη λυση το καρτοκινητο η για λιγες μερες ειναι μια χαρα.Με τα ιδια λεφτα σε συνδεση παιρνεις επισης παρα πολλα και μαλλον μεχρι τα Χριστουγεννα θα το γυρισω σε συμβολαιο.

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο της telekom στην Γερμανία είναι μακράν το καλύτερο, τόσο σε ταχύτητες 2G, 3G και 4G όσο και σε κάλυψη. Το κακό είναι ότι συχνά σε εσωτερικούς χώρους πέφτεις σε 2G. Η telekom γενικά μπλοκάρει voip, skype κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο της telekom στην Γερμανία είναι μακράν το καλύτερο, τόσο σε ταχύτητες 2G, 3G και 4G όσο και σε κάλυψη. Το κακό είναι ότι συχνά σε εσωτερικούς χώρους πέφτεις σε 2G. Η telekom γενικά μπλοκάρει voip, skype κτλ.

 

Η Τελεκομ σαν τελεκομ δεν μπλοκαρει κατι.Οι εταιριες ομως discount δηλαδη οι MVO που χρησιμοποιουν το δικτυο της ναι οκ αναλογως δεν μπλοκαρουν ολες voip και φυσικα με συμβολαιο το voip στην τελεκομ παιζει μια χαρα.ΠΧ η λεμπαρα δινει μονο 3G μεχρι 7mbps. ... η κονγκσταρ δινει voip κανονικα απο οσο γραφει στα πακετα δεδομενων.Βασικα θα κανω συνδεση με αρκετα γιγα τον μηνα κανονικα voip με LTE max και θα εχω το κεφαλι μου ησυχο.Στην περιοχη που ειμαι ποτε δεν συναντησα σημειο χωρις φουλ σημα.Γιαυτο και θα παραμεινω τελεκομ.Απλα οι ντισκαουντ εταιριες εχουν πολλες παγιδες στα ψιλα γραμματακια και αν δεν ξερεις εκατο της εκατο τι σου γινεται με πακετα ιντερνετ ανανεωσεις και χρεωσεις... θα φας τα λεφτα σου ολα εκει.

Link to comment
Share on other sites

H Simyo δεν μπλοκάρει τίποτα αλλά μετά τη συγχώνευση O2/E-Plus το δίκτυο κάνει νερά στο Βερολίνο όχι λόγω κάλυψης αλλά λόγω χωρητικότητας.

Δηλαδή έχω σήμα εκεί που είχα πάντα αλλά κατά στιγμές απλά δεν δουλεύουν τα data για 5-10 λεπτά στο 3G και πρέπει να ανοίξω 4G. :mad:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παντως εγω δινω 29 ευρω τον μηνα με την λεμπαρα εχω σημα τελεκομ πραγματικα φουλ ακομα και στα τουνελ.... 3 γιγα 1000 λεπτα προς κινητα σταθερα ευρωπης γερμανικα κινητα σταθερα και ΗΠΑ. διαλεγω και παιρνω.Και επειδη εχω και ανηψια στην αμερικη βολευει μια χαρα.... φυσικα τα περισσοτερα λεπτα τα καταναλωνω στην δουλεια και στα ελληνικα κινητα.
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ ευχαριστώ από την πλευρά μου γιατί άντλησα πληροφορίες από αυτά που γράψατε. ;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο που ειναι βασικο ειναι οτι η αγορα κινητης τηλεφωνιας στην Γερμανια δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ξερουμε στην Ελλαδα.Ειναι τεραστια με παρα πολλες εταιριες τεραστια προσφορα σε ταριφες για ολα τα γουστα και ολες τις αναγκες.Αν το ψαξεις αναλυτικα θα δεις ακριβως τι ειναι αυτο που σου ταιριαζει.Εμεις απλα γραφουμε τις εμπειριες με τις δικες μας αλλα και οτι γνωριζουμε.:)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημέρα! Φεύγω για 4ημερο στο Βερολίνο , τι να πάρω για να έχω data στο κινητό μέχρι 10€ ?? Και απο ποιο μέρος αγοράζω? Λέγονται κάπως συγκεκριμενα τα καταστήματα?? Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Μιας και θα κάνεις την αγορά σε κατάστημα έχεις τις παρακάτω επιλογές:

 

Telekom MagentaMobil Start με το πακέτο Data Start M.

Έχεις 500 MB με 4G στο δίκτυο της Telekom (9,95 € για 30 ημέρες). Περισσότερες πληροφορίες: https://www.t-mobile.de/prepaid-tarife/0,28064,29071-_,00.html

Αγορά σε κατάστημα της Telekom.

 

CallYa Smartphone Special

Έχεις 750 MB με 4G στο δίκτυο της Vodafone (9,95 € για 30 ημέρες). Περισσότερες πληροφορίες: http://www.vodafone.de/privat/callya-prepaid-karte/callya-tarife.html

Αγορά σε κατάστημα της Vodafone.

 

AldiTalk Internet-Flatrate L ή XL

Έχεις 1,5 GB (στο L) ή 5 GB (στο ΧL) με 4G στο δίκτυο της E-Plus (9,99 € ή 14,99 € για 30 ημέρες). Περισσότερες πληροφορίες: https://www.alditalk.de/surfen/

Αγορά σε ένα από τα Aldi στο ταμείο και ενεργοποίηση σε αυτήν την σελίδα. Η SIM κοστίζει 12,99 € με 10 € για χρήση. Οπότε αν θέλεις το πακέτο με 5 GB αγοράζεις και επιπλέον 5 € στο ταμείο και είσαι οκ.

 

Το καλύτερο δίκτυο για data το έχει η Telekom. To 4G και 3G δίκτυο της E-Plus είναι επίσης αρκετά καλό, αλλά το 4G δίκτυο είναι σχετικά μικρό (αν μείνεις μόνο στο Βερολίνο τότε θα έχεις 4G).

Link to comment
Share on other sites

https://www.congstar.de/handytarife/datentarife/daten-m/?glid=1&lpid=1&gclid=CIKLtLrFvcsCFdYy0wod7gIM-g&gclsrc=aw.ds&dclid=CL-KwLrFvcsCFQmUwgod7kAKyg

 

Congstar Data tarife...

2 Γιγα με δικτυο τελεκομ δεν τα εχεις προβλημα πουθενα μολις με 14 ευρω.

Αν χρησιμοποιεις κινητο η ταμπλετ για πλοηγηση σερφαρισμα και upload φωτογραφιων.. με 700ΜΒ δεν θα σου φτασουν ουτε για ζητω.

Εγω με τελεκομ ειχα παντου σημα στο βερολινο κανενα προβλημα απολυτως ακομα και στο μετρο.

Εχει αρκετες επιλογες για ιντερνετ και σιμ καρτες θα βρεις σχεδον παντου ολες τις ωρες στα "ψιλικατζιδικα" τα τοπικα που πουλανε απο αλκοολ προχειρο φαγητο μεχρι καρτες κινητης ...

(Και για φραπε μπουγατσα τυροπιτακια στο καταστημα Γρηγορης μικρογευματα στην Alexanderplatz στον πυργο απο κατω ):p

Link to comment
Share on other sites

https://www.congstar.de/handytarife/datentarife/daten-m/?glid=1&lpid=1&gclid=CIKLtLrFvcsCFdYy0wod7gIM-g&gclsrc=aw.ds&dclid=CL-KwLrFvcsCFQmUwgod7kAKyg

 

Congstar Data tarife...

2 Γιγα με δικτυο τελεκομ δεν τα εχεις προβλημα πουθενα μολις με 14 ευρω.

Το συγκεκριμένο πακέτο όμως δεν είναι prepaid και δεν μπορεί να το αγοράσει έτσι απλά στα «ψιλικατζίδικα» ή σε κατάστημα της Telekom. Πρέπει να δηλώσει τραπεζικό λογαριασμό και να πληρώσει 30 € για την ενεργοποίηση. Οπότε για 4 μέρες και είναι πολλά τα λεφτά και δεν συμφέρει η όλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο πακέτο όμως δεν είναι prepaid και δεν μπορεί να το αγοράσει έτσι απλά στα «ψιλικατζίδικα» ή σε κατάστημα της Telekom. Πρέπει να δηλώσει τραπεζικό λογαριασμό και να πληρώσει 30 € για την ενεργοποίηση. Οπότε για 4 μέρες και είναι πολλά τα λεφτά και δεν συμφέρει η όλη διαδικασία.

 

Χμ μαλιστα δηλαδη σε prepaid τελειως φαση πανω απο 750ΜΒ δεν θα βρει.... οκ ισως συμφερει να αγορασει μια WIFI Hotspot υπηρεσια αλλα δεν ξερω ποσο ακριβες ειναι η αν θελει συμβολαιο... Στο Βερολινο παντως σε καφε και μαγαζια θα βρει ιντερνετ... public hotspots δεν βρηκα καπου και γω για 5 μερες πηγα βασικα αλλα ειχα αγορασει το Websessions prepaid με τα 6 Giga το εβαλα στο pocket wifi router και ετσι ειχα και στο ταμπλετ και στα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Με έχεις μπερδέψει... Μια μιλάς για congstar και το δίκτυο της Telekom και τώρα για τα websessions της Vodafone. Αυτά που έγραψα παραπάνω είναι με γνώμονα τα 10 € που έγραψε ο φίλος και για 4 μέρες. Οπότε του έγραψα τις πιο εύκολες λύσεις ώστε να κάνει την δουλειά του χωρίς να χάσει πολύτιμη ώρα από το 4ήμερο.

 

Απο εκεί και πέρα η ερώτηση είναι τι ψάχνει ο καθένας και τι είναι πρόθυμος να πληρώσει. Κατά την ταπεινή μου άποψη ο Belegar θα είναι άνετος με το πακέτο της Aldi, ακόμη κι αν είναι στο δίκτυο της E-Plus.

Link to comment
Share on other sites

Με έχεις μπερδέψει... Μια μιλάς για congstar και το δίκτυο της Telekom και τώρα για τα websessions της Vodafone. Αυτά που έγραψα παραπάνω είναι με γνώμονα τα 10 € που έγραψε ο φίλος και για 4 μέρες. Οπότε του έγραψα τις πιο εύκολες λύσεις ώστε να κάνει την δουλειά του χωρίς να χάσει πολύτιμη ώρα από το 4ήμερο.

 

Απο εκεί και πέρα η ερώτηση είναι τι ψάχνει ο καθένας και τι είναι πρόθυμος να πληρώσει. Κατά την ταπεινή μου άποψη ο Belegar θα είναι άνετος με το πακέτο της Aldi, ακόμη κι αν είναι στο δίκτυο της E-Plus.

 

Congstar προτεινα με βαση τα 14 ευρω αλλα δεν ηξερα οτι δεν υπαρχει prepaid ... Στην vodafone και το Websessions αναφερθηκα εγω επειδη το χρησιμοποιησα ακριβως και γω για ενα 4 ημερο στο βερολινο.Αν επαιρνα την ALDI με τα 500 ΜΒ η το Γιγα δεν ξερω αν δινει παραπανω θα επρεπε αφου εφτανα στο βερολινο να εψαχνα σουπερ μαρκετ να παρω την ΣΙΜ και θα επρεπε μεσω ιντερνετ να κανω την ενεργοποιηση της sim και μεχρι να δω πως βαζω καρτα πως ενεργοποιω ιντερνετ ηδη θα ειχα φαει μια μερα... γιαυτο και προτιμησα να επισκεφτω ενα καταστημα βονταφον εδωσα 30 ευρω μου ενεργοποιησαν την σιμ αμεσως την εβαλα στο mobile WIFI μου το δοκιμασαν επιτοπου και εφυγα με ιντερνετ στην τσεπη.εφαγα απλα 15 λεπτα στο καταστημα και αυτο ολο.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα!

Στις προσφατες προηγουμενες απαντησεις του θεματος καλυπτεται καποιος ο οποιος προκειται να επισκεφτει την Γερμανια για λιγες μερες. Επειδη ομως προκειται σχετικα αμεσα να μετακομισω μονιμα εκει, τι προτασεις εχουμε για καρτοκινητο. Θα φιλοξενουμαι αρχικα σε συγγενικο σπιτι οποτε θα εχω ελευθερο wifi, ομως με ενδιαφερει να εχω αρκετα δεδομενα (περιπου 2gb) κ καποια λεπτα ομιλιας προς ολους (εντος Γερμανιας) για τις ωρες εκτος σπιτιου. Φανταζομαι πως για την επικοινωνια μου με την Ελλαδα θα καλυφθω μεσω viber.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι παρακάτω καλές και οικονομικές λύσεις:

 

Στο δίκτυο της o2

http://www.winsim.de / Έχει πακέτο με 2 GB και απεριόριστες κλήσεις και sms προς όλα τα γερμανικά δίκτυα για 10,99 € / μήνα με διάρκεια συμβολαίου μόλις 1 μήνα. Αν πάρεις το πακέτο για 24 μήνες έχεις τις εκπτώσεις όπως τις βλέπεις στο site. Όλα τα πακέτα με 4G.

 

Στο δίκτυο της Vodafone

mobile.gmx.de / Έχει πακέτο με 2 GB και 200 λεπτά ή sms προς όλα τα γερμανικά δίκτυα για 6,99 € / μήνα τους πρώτους 12 μήνες και τους υπόλοιπους 12 μήνες στα 9,99 €. Όλα τα πακέτα χωρίς 4G και με συμβόλαιο 24 μηνών.

 

Αλλιώς σε καρτοκινητή δεν υπάρχουν καλές επιλογές με 2GB. Για την ώρα η καλύτερη επιλογή είναι τα πακέτα της winsin. Ιδίως αν έχει 4G της o2 στην περιοχή που είσαι, θα μείνεις ευχαριστημένως (κάλυψη δικτύου o2)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Στις προσφατες προηγουμενες απαντησεις του θεματος καλυπτεται καποιος ο οποιος προκειται να επισκεφτει την Γερμανια για λιγες μερες. Επειδη ομως προκειται σχετικα αμεσα να μετακομισω μονιμα εκει, τι προτασεις εχουμε για καρτοκινητο. Θα φιλοξενουμαι αρχικα σε συγγενικο σπιτι οποτε θα εχω ελευθερο wifi, ομως με ενδιαφερει να εχω αρκετα δεδομενα (περιπου 2gb) κ καποια λεπτα ομιλιας προς ολους (εντος Γερμανιας) για τις ωρες εκτος σπιτιου. Φανταζομαι πως για την επικοινωνια μου με την Ελλαδα θα καλυφθω μεσω viber.

Ευχαριστω!

 

Για τηλεφωνα χωρις να σκεφτεσαι αν ειναι κινητο η σταθερο γερμανια η ελλαδα η ΗΠΑ .... προτεινω Lebara και την ταριφα FLEXIXXL

1000 λεπτα προς 45 χωρες κινητα η σταθερα 3 GB internet χρησιμοποιει το δικτυο της Τελεκομ δηλαδη σημα τουμπανο.

Κοστιζει 20 ευρω (Στην σελιδα γραφει 29.99 αλλα βαζεις πχ 30 ευρω σου τραβαει 20 για το πακετο και τα 10 μενουν στο υπολοιπο) τον μηνα η χρεωση ειναι ανα λεπτο. Και το πακετο εχει διαρκεια ενα μηνα.Αν ξοδεψεις τα λεπτα ομιλιας πριν τον μηνα δεν μπορεις να βαλεις αλλο πακετο απλα χρεωνεσαι απο την καρτα αλλα παλι η χρεωση ειναι αρκετα χαμηλη. Δες αναλυτικα τα πακετα http://www.lebara.de/flexi εχει διαφορα πακετα. Εχει βεβαια και πακετα για Γερμανια δηλαδη απεριοριστα σε γερμανια και τηλεφωνα προς ΕΕ αν δεν κανω λαθος με 15 λεπτα το λεπτο. Eντος του δικτυου lebara τα τηλ ειναι δωρεαν.Και τα 3 γιγα ειναι αρκετα.VOIP απο οσο δοκιμασα παιζει μια χαρα και σε εικονα και σε ηχο.

Link to comment
Share on other sites

Nαι το καλυτερο ειναι αυτο.Ολες οι εταιριες εχουν τις ταριφες τους στο ιντερνετ και τα πακετα τους απλα ενημερωνεσαι για τιμες υπηρεσιες κτλ κτλ.Και γω αυτο εκανα και κατεληξα οτι καμια εταιρια με δικτυο της τελεκομ δεν εδινε τον χρονο και τον ογκο ιντερνετ που εδινε η Lebara...

Ποτε κανενα προβλημα με το σημα.Λιγο ουγκ ειναι το site τους που εχει μια βδομαδα οπου εχει προβληματα.Η ταχυτητες ιντερνετ που δινει ειναι 3G στα 7Mbps.Ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο αλλα κανενα προβλημα με κλησεις μεσο Skype Whatsapp κτλ κτλ.Υπαρχουν πολλες εταιριες και επιλογες με λιγο ψαξιμο θα βρεις σιγουρα κατι στα μετρα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Νομίζω η καλύτερη προσφορά αυτήν τη στιγμή στη Γερμανία είναι η Premium SIM. Δίκτυο ο2, απεριόριστα προς κινητά και σταθερά γερμανίας, 3gb internet (9,99), 4gb internet (12,99), μπορείς να κάνεις τερματισμό συμβολαίου κάθε μήνα και δεν περιμένεις δύο χρόνια και 1gb internet εκτός Γερμανίας. Επίσης 20 euro bonus εαν πάρεις τον αριθμό σου από την προηγούμενή σου εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...