Jump to content

Φήμες και μελλοντικά μοντέλα Maemo/Meego


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα γίνω developer μόνο και μόνο για το Ν950, είναι πραγματικά το κινητό που αναβαθμίζει το Ν900! Το μόνο που με χαλάει πέραν του ότι δεν μπορώ να το πάρω γιατί δεν είμαι developer είναι ότι βλέπω να μην λειτουργεί το landscape στο μενου.

Κάτι σαν το Ν900 και το portait προ community updates εποχή :p...

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 589
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω που το σπουδαζω, μηπως να εχω και σαν 2η απασχοληση mobile programming? Λετε στο μελλον να αποκτησω το... επομενο Ν950?:lol: (θα σας κανω και review :lol: ) γιατι... ψηνομαι! :lol:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όλοι οι κάτοχοι του ν900 θα περιμένουμε το 950 σνομπάροντας το ν9(κάτι που ίσως αποβεί εις βάρος μας αλλά ας πρόσεχε η νόκια). Το θέμα είναι όμως αν ήδη γίνεται ντόρος για την ισχύ του ν9 φανταστείτε τι θα γίνει με το 950 όταν και άμα βγει(ειδικά αν είναι πάνω από 600 γιούρια). Εκτός και αν βγάλουν άλλη σε κάνα δυο χρόνια που να πατάει πάνω στο ν950 με καλύτερα σπεκς αλλά και πάλι πόσο υπομονή;
Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν βγάλουν άλλη σε κάνα δυο χρόνια που να πατάει πάνω στο ν950 με καλύτερα σπεκς

 

Aυτο ειναι πιο πιθανο απο το να βγει το ιδιο το Ν950. (λεω εγω τωρα)

E7 ή Μilestone 3 οι "εναλλακτικες" (αλλα με διαφορετικα OS)

 

 

 

* Μηπως να μεταφερθουν τα post μας αυτα στο θεμα του Ν950 που ειναι στην ενοτητα "συσκευες"?

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση για τις πρώτες 250 συσκευές οι οποίες θα δοθούν άμεσα (μπορεί κι απ την επόμενη βδομάδα). Αυτός ο αριθμός δόθηκε αρχικά στη κοινότητα του MeeGo χωρίς να γνωρίζουμε τον ακριβή αριθμό που έχει βγάλει στη πραγματικότητα η Nokia. Όσοι προγραμματιστές προσέλθετε. Οι συσκευές, όπως συνήθως, θα είναι κάτι σαν δανεικές.

 

http://forum.meego.com/showthread.php?t=3597

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως και εγώ εχω εντυπωσιαστεί από το ε7 αλλά νομίζω πως η μετάβαση από ν900 θα είναι απογοητευτική.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως και εγώ εχω εντυπωσιαστεί από το ε7 αλλά νομίζω πως η μετάβαση από ν900 θα είναι απογοητευτική.

 

αυτο φοβαμαι και εγω (μονο τα: qwerty, μεγεθος οθονης, ποιοτητα κατασκευης ειναι αντικειμενικα ανωτερα)

 

*δοκιμαζω και ενα Ν97 που αγορασα σημερα... --> Η "ηλιολουστη ημερα" vs Η "μαυρη νυχτα του ολοκαυτωματος"

ναι, για τετοια διαφορα μιλαμε

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές, όπως συνήθως, θα είναι κάτι σαν δανεικές.

 

Eιχα την εντυπωση οτι τις αγοραζαν...

εδω ενα μελος πολυ παλια, ειχε 'αγορασει' ενα 7700 για ενα κομματι ψωμι (100 ευρω, κατι τετοιο)

Απλα πληρωναν ενα αντιτιμο, και ως εκει.

 

*δοκιμαζω και ενα Ν97 που αγορασα σημερα... --> Η "ηλιολουστη ημερα" vs Η "μαυρη νυχτα του ολοκαυτωματος"

ναι, για τετοια διαφορα μιλαμε

 

χχαχαχαχα

περιμενω αναλυτικες και καυστικες εντυπωσεις :grin:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

*δοκιμαζω και ενα Ν97 που αγορασα σημερα... --> Η "ηλιολουστη ημερα" vs Η "μαυρη νυχτα του ολοκαυτωματος"

ναι, για τετοια διαφορα μιλαμε

 

ενταξει... και γω αμα βαλω διπλα-διπλα Ν97μινι-Ν8 τετοια εντυπωση εχω :lol:

 

μακαρι να βγει κατι σε Ν950... επισημα εννοω...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει... και γω αμα βαλω διπλα-διπλα Ν97μινι-Ν8 τετοια εντυπωση εχω :lol:

 

μακαρι να βγει κατι σε Ν950... επισημα εννοω...

 

τα δυο κινητα ομως που λες ειχαν πανω απο ενα χρονο διαφορα μεταξυ τους.

 

τα δυο που λεω εγω βγηκαν σχεδον ταυτοχρονααα....:shifty:

(και ηταν και τα δυο high end των 600+ ευρω...)

 

 

χχαχαχαχα

περιμενω αναλυτικες και καυστικες εντυπωσεις :grin:

 

δεν ξερω που να το ποσταρω και να μην βγει off topic (εχουμε και αυτο το θεμα)

Edited by thePRODIGY

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

τα δυο κινητα ομως που λες ειχαν πανω απο ενα χρονο διαφορα μεταξυ τους.

 

τα δυο που λεω εγω βγηκαν σχεδον ταυτοχρονααα....:shifty:

(και ηταν και τα δυο high end των 600+ ευρω...)

 

 

 

 

δεν ξερω που να το ποσταρω και να μην βγει off topic (εχουμε και αυτο το θεμα)

 

αλλο λογισμικο ομως... το μαεμο δεν το συγκρινω με κανενα...

 

κανε νεο θεμα :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολύ πιθανό ο anapospastos να πάρει κανένα Ν950, εγώ δεν του ξαναμιλάω και θα τον κάνω ignore γιατί θα μου ποστάρει φωτό και δοκιμές και θα μου γυρίζει το μάτι :lol: :lol:

 

Γιατί άνοιξα αυτό το thread?

Αφού το ήξερα πως θα τσαντιστώ!!! :mad:

 

Τι ΥΠΕΡΟΧΟ είναι το Ν950?

Μπορείτε να μου δώσετε ένα link με τις προδιαγραφές του σας παρακαλώ?

Ωωω ζημιά έπαθα..... :(

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολύ πιθανό ο anapospastos να πάρει κανένα Ν950, εγώ δεν του ξαναμιλάω και θα τον κάνω ignore γιατί θα μου ποστάρει φωτό και δοκιμές και θα μου γυρίζει το μάτι :lol: :lol:

 

Γιατί άνοιξα αυτό το thread?

Αφού το ήξερα πως θα τσαντιστώ!!! :mad:

 

Το σκεφτηκα και ειπα να το ποσταρω :lol:

 

anapospaste, αν το παρεις , παμε για καφε με τα παιδια απο το Ν900 thread:p

εεε...?! φανταστικε mobile guides editor!!!!

 

 

Τι ΥΠΕΡΟΧΟ είναι το Ν950?

Μπορείτε να μου δώσετε ένα link με τις προδιαγραφές του σας παρακαλώ?

Ωωω ζημιά έπαθα..... :(

 

Ελα, δες εδω

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Anapospaste εισαι developer? Να σε φωναζω sensei? :lol:

 

ksino1100 οι διαφορες ειναι ελαχιστες...

 

Οθονη 4αρα LCD αντι για 3,9 amoled CLB (η αναλυση ειναι ιδια)

Bluetooth 2.1 αντι για 4.0

Χωρις NFC

Magnetometer και accelerometer ελαφρως καλυτερα στο Ν9

Καμερα καλυτερη στο Ν9, αν και του Ν950 ειχει παρομοια ποιοτητα (χωρις carl zeiss branding παντως)

Ελαφρως μικροτερη μπαταρια

Το Ν950 παιρνει καρτες μνημης

Εχει την μιση ram 512mb αντι για 1GB στο Ν9

Αλουμινενια κατασκευη αντι για ΠΛΑΣΤΙΚΟ (μπορει να ειναι απο πολυκαγκουρκαρβουνιδιο, αλλα παραμενει πλαστικο :ρ )

Εχει και QWERTY πληκτρολογιο, αλλα ποιος χ3στηκε

 

Δεν γνωριζω για τον επεξεργαστη, αλλα το meego πηγαινε σφαιρα οπως και στο Ν9.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Anapospaste εισαι developer? Να σε φωναζω sensei? :lol:

 

ksino1100 οι διαφορες ειναι ελαχιστες...

 

Οθονη 4αρα LCD αντι για 3,9 amoled CLB (η αναλυση ειναι ιδια)

Bluetooth 2.1 αντι για 4.0

Χωρις NFC

Magnetometer και accelerometer ελαφρως καλυτερα στο Ν9

Καμερα καλυτερη στο Ν9, αν και του Ν950 ειχει παρομοια ποιοτητα (χωρις carl zeiss branding παντως)

Ελαφρως μικροτερη μπαταρια

Το Ν950 παιρνει καρτες μνημης

Εχει την μιση ram 512mb αντι για 1GB στο Ν9

Αλουμινενια κατασκευη αντι για ΠΛΑΣΤΙΚΟ (μπορει να ειναι απο πολυκαγκουρκαρβουνιδιο, αλλα παραμενει πλαστικο :ρ )

Εχει και QWERTY πληκτρολογιο, αλλα ποιος χ3στηκε

 

Δεν γνωριζω για τον επεξεργαστη, αλλα το meego πηγαινε σφαιρα οπως και στο Ν9.

 

 

Υπάρχει μία (1) διαφορά και είναι η σημαντικότερη όλων....

Δεν πωλείται.....

Δυστυχώς για εμάς...

Έβλεπα το βίντεο και αμέσως σκέφτηκα πως αν πάρω το Ν9 (που είναι άριστο) δεν θα μπορώ να γράφω μηνύματα και posts στα fora με h/w πληκτρολόγιο.....

Και βεβαίως ξεχνάμε και terminal στο Ν9 (που δεν το χρησιμοποιώ πολύ, παρακαλώ τον αλητήριο τον anapospasto να μου δείξει κανένα κολπάκι αλλά με σνομπάρει :lol: ) ή συνδυασμό πλήκτρων.....

 

Πλάκα πλάκα, η amoled έχει πολύ μεγάλη διαφορά στα μάτια.

Η απλή tft στο Ν950 φαίνεται σα να έχει πάνω της κακή ζελατίνα προστασίας....

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο το amoled, θεωρω οτι ειναι και το clear black. Προσωπικα η οθονη του Ν8 πχ μου φαινεται πολυ meh και μετρια. Αντιθετα του Ε7 μου φαινεται αριστη (και μου κανει εντυπωση οτι παρολη την μικρη αναλυση της τα pixel δεν φαινονται). Για μενα ακομα και αν δεν βγει το Ν950, θα παω στο Ε7, δεν με χαλαει το symbian.

 

Οσο για το πληκτρολογιο που τοσο σας λειπει πια

http://img29.imageshack.us/img29/8023/493sk.jpg

:tease::ρ

 

Ας παρακαλεσουμε να πουλησει καλα το Ν9 γιατι διαφορετικα μου φαινεται οτι μεχρι τον θανατο και το κλειδωμα του θρεντ, το ν950 θα ειναι η μοναδικη και τελευταια συσκευη που θα συζηταμε...:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλό ρε παιδιά ας πούμε το Ν950 αλλά την οθόνη του την είδατε; Το hardware πάντως γενικά εξακολουθεί να υστερεί.

 

Όσο για την επίθεση που δέχομαι:p έχω να σας πω ότι άντε και την κάνω την αίτηση για το Ν950 και κάποια στιγμή έρχεται στα χέρια μου. Τι θα κάνω για να βοηθήσω; Θα φτιάξω εφαρμογή που να βρίσκει το εκπ ή καμιά αριθμομηχανή;:lol: Γιατί για παραπάνω υπάρχουν άλλοι που τα καταφέρνουν άπειρες φορές καλύτερα;)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω που να το ποσταρω και να μην βγει off topic (εχουμε και αυτο το θεμα)

 

Στους διαξιφισμούς ... :)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Καλό ρε παιδιά ας πούμε το Ν950 αλλά την οθόνη του την είδατε; Το hardware πάντως γενικά εξακολουθεί να υστερεί.

 

Όσο για την επίθεση που δέχομαι:p έχω να σας πω ότι άντε και την κάνω την αίτηση για το Ν950 και κάποια στιγμή έρχεται στα χέρια μου. Τι θα κάνω για να βοηθήσω; Θα φτιάξω εφαρμογή που να βρίσκει το εκπ ή καμιά αριθμομηχανή;:lol: Γιατί για παραπάνω υπάρχουν άλλοι που τα καταφέρνουν άπειρες φορές καλύτερα;)

 

Ξεκινας με το τι θα ηθελες ΕΣΥ να εχει, και βλεπεις.

Εγω το πρωτο πραγμα που θα εφτιαχνα ειναι ενα widget για ελεγχο bt/wifi/gps/φωτεινοτητας οπως στο android.

..εκτος και αν υπαρχει ηδη :p

 

Και μετα μια εφαρμογη για οικονομικα, απλα να κραταει καταθεσεις/αναληψεις σε μια απλη λιστα και να σου λεει το υπολοιπο... οτι εχω δοκιμασει ηταν βλακειες για γραφικους αμερικανους μπιζνεςμαν (ωωωω)

..εκτος και αν υπαρχει ΚΑΙ αυτο :p στο symbian 3rd edition μια φορα ΔΕΝ υπαρχει :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά για το N950 αλλά για το Ν9 έχει γίνει λόγος για την ημερομηνία κυκλοφορίας στη χώρα μας?

Ας κάνουμε το πρώτο βήμα προς το MeeGo με το Ν9 και βλέπουμε..!

Link to comment
Share on other sites

για το Ν9 έχει γίνει λόγος για την ημερομηνία κυκλοφορίας στη χώρα μας?

 

αυγουστο στην αυστραλια...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φαινεται η νοκια εχει αρχισει να στελνει τα Ν950 στους developers

 

Just got my hands on an N950. The SIM card slot is full size (or mini, the full, credit card size cards are obviously not used). The bottom right hand side "slot" is the audio speaker AFAIK. So there's only mono, no stereo as on the N900.

 

I'm going to play around with it now, so just ask if you are curious about anything and I'll try to answer as good as I can. But I can't promise I have the answer to all details just because I have the device here And I'm not working for Nokia, so I have no knowledge of internal details.

 

What I can tell you from the first minutes of experience is that everything synced fine over bluetooth with the N8 (which again was synced with the N900), except the calendar.

 

N950 is longer than the N900, and a bit wider, but thinner. It's about as thick as the N900's body without the screen. Compared to the N8 it is almost the same size, but a bit longer. It's all extra screen real estate, so I'm happy about that

 

The screen is not convex as on the N9, but the swipe from the edge still works good.

 

αλλα ο τυπος το μπρικαρε :lol:

 

Hmm... Seems I've been unlucky. I got a few duplicates after the sync, so I decided to clear the device to start off fresh. That sadly bricked it, and flashing it ends with the following error after a successful "erase", but unsuccessful copying of images:

 

ERROR: SU_GET_UPDATE_STATUS_REQ terminated with error code 10: Security failure

 

So I guess I'll have to wait before I can test more.

 

To the questions that I had time to test: There is no landscape mode in the home screens, but most applications seem to have it implemented. The transition is flawless and quick.

 

The N950 does not seem to have a HDMI-port, only the 3.5mm jack which I suppose also delivers TV-out, although I haven't tested.

 

Edit: If someone else should encounter the same error, it seems like this is because the firmware version available online is older than the one shipped with the device. A downgrade is for some reason not allowed.

 

:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tα ποστ μας μετακινηθηκαν, οποτε ας παραθεσω παλι τις φωτογραφιες του Ν950 με το Ν9 και το Ν900

 

 

http://mynokiablog.com/wp-content/uploads/2011/06/tmp-phpzIvn3q.jpg

http://mynokiablog.com/wp-content/uploads/2011/06/tmp-phpHh3XOc.jpg

http://mynokiablog.com/wp-content/uploads/2011/06/tmp-phpUWtHpa.jpg

http://mynokiablog.com/wp-content/uploads/2011/06/tmp-phpIdG6QC.jpg

 

Φανταζομαι τωρα που θα λαμβανουν οι developers τις συσκευες τους, θα εχουμε και περισσοτερες φωτογραφιες :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...