Jump to content

Navigation for blackberry


alexispare
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσον αφορά τους χάρτες : οι χάρτες που σου δίνει η RIM είναι άψογοι. Την περασμένη βδομάδα ήμουν Θεσσαλονίκη και έκανα τη διαδρομή μέχρι το Ελατοχώρι χρησιμοποιώντας τους συνέχεια.

Τελικά συμπεράσματα : για περίπου 2,5 ώρες είχα ανοιχτό συνεχώς το πρόγραμμα όταν πια έφτασα στον προορισμό μου είδα ότι είχα καταναλώσει μόλις 0,5 ΜΒ :). Τίποτα δηλαδή μπροστά στην ευκολία που μου προσέφερε. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι σε πολυσύχναστες περιοχές με πολλά κτίρια έχανε για λίγο το σήμα , αλλά είναι κάτι που θα συνέβαινε με το κάθε πρόγραμμα. Επίσης αν έχεις ρυθμίσει τη λειτουργία του φωτισμού σε χαμηλό επίπεδο (να σβήνει δηλαδή η οθόνη μετά από 5-10 sec) θα πρέπει συνεχώς να την ανάβεις πατώντας κάποιο κουμπί , γιατί αν την αφήσεις πολύ ώρα σβηστή όταν την ανάψεις πάλι το κινητό θα κάνει αρκετή ώρα να φορτώσει το νέο σημείο στο οποίο βρίσκεσαι. Σας το λέω γιατί την έπαθα μέσα στη Θεσσαλονίκη και έφαγα μισή ώρα να περιπλανιέμαι :lol:.

Αν θέλετε κατεβάστε και το Google Maps για να είστε σίγουροι αλλά πιστεύω ότι είναι περιττό. Το μόνο που πραγματικά λείπει από το BB Maps είναι το Voice Guidance αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξεθαβω παλιο θεμα....

αλλα εχω βρει navi που να βολευει...

telmap εχει μαχιμη αναζητηση και φωνιτικες οδηγιες και ειναι δωρεαν!

πεφτει βεβαια ενα μικρο φακελομα για να ειναι δωρεαν και ενα μπανερακι με διαφιμιση!

αλλα τι να κανουμαι...:confused: εγω δεν εχω βρει αλλο με φωνιτικες...

 

ρε συ μανολακη οχι και αψογοι οι χαρτες της ββ.... κατεμε ειναι για τα πανιγηρια..

καλιτερο το google, της ββ ειναι οντος λιγο γριγοροτερο ομως και λιγοτερα mb

 

εχει δοκιμασει κανεις το garmin europe? εμενα δν με αφινει να παρω το trial γτ ειχα βαλει παλιοτερα το αμερικανικο...

 

και μια ερωτιση στο googlemaps πως κανουμε αποθηκευση στα αγαπημενα μια τοποθεσια(εχω λογαριασμο google αλλα δν βρισκω την επιλογη!-υπαρχει?)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΟ ΒΒ9000 ΜΕ v5.0.0509 ΚΑΙ ΕΠΙΔΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΙΧΤΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΗΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑ ΈΒΑΛΑ ΠΆΛΗ ΔΕ ΜΟΥ ΕΊΧΕ ΤΟ Blackberry Maps.ΟΤΑΝ ΠΗΓΕΝΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΒΒ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΕΝΟΥ Η ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΜΕ ΤΙΣ ΛΗΨΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΕΡΓΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΟΛΩΝ

 

 

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ???

 

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

[Απαγορεύεται η γραφή με αποκλειστική χρήση κεφαλαίων χαρακτήρων. Επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.]

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

Το BIS είναι ενεργό στη γραμμή σου; Υποθέτω ότι θα είναι, για να λες ότι κατεβάζεις από blackberry. Δοκίμασες να κάνεις ένα battery pull;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ μη γράφεις μόνο με κεφαλαία, σου το έχω σημειώσει και στο προηγούμενο μήνυμα. Δεν επιτρέπεται.

 

Δοκίμασε αν θες να βγάλεις τη sim σου, να ενεργοποιήσεις τη συσκευή χωρίς sim και μετά να τοποθετήσεις ξανά τη sim.

Δεν έβαλες κάποια ΑΤ&Τ έκδοση, έτσι;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα πλοήγηση στο 9900 μου, αλλά πλέον λόγω δουλειάς το χρειάζομαι. ΔΕΝ έχω ενεργοποιήσει το BIS, το οποίο θεωρώ μεγάλη απάτη. Χρησιμοποιώ τα δωρεάν του προγράμματός μου και wi-fi όπου βρω. Ερώτηση: Ποια εφαρμογή υπάρχει για navigation, σχετικά φθηνή και να μην χρειάζεται το Bis να δουλέψει; Στο 9900, η πλοήγηση γίνεται και offline, ή χρειάζεται να είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ κάθε φορά που την χρησιμοποιείς (βλέπε lumia 800 προ τελευταίας αναβάθμισης);
Link to comment
Share on other sites

Καμία, όλες οι λύσεις θέλουν BIS.

 

Όπως το έψαξα, το BIS χρειάζεται μόνο τη στιγμή που είναι να πληρώσεις κάποια εφαρμογή (πχ κατέβασμα χάρτη), διότι δεν μπορείς να περάσεις αριθμό λογαριασμού πληρωμής (πχ paypal), χωρίς αυτό. Σε δοκιμαστική έκδοση του wisepilot που κατέβασα, μια χαρά δουλεύει χωρίς το Bis, αλλά δυστυχώς για 5 μερούλες....:p Δοκίμασα να κατεβάσω χάρτη και να πληρώσω, αλλά δεν με αφήνει να κάνω λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να καταλαβω, αν δεν εχει συνδεση η καρτοσυνδεση δεν μπορεις να εχεις navigation?

Εχω το 9900 και θελω να κανω πλοηγηση offline μονο με χρηση gps η εστω με καποια καταναλωση των δωρεαν MB του ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟΥ μου. Γινεται κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...