Jump to content

Navigation for blackberry


alexispare
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες.

Δημιουργω καιουριο θεμα γιατι ειναι κατι το οποιο απο οσο ξερω απασχολει πολλους κατοχους blackberry.

Με χαρτες τι παιζει?

Εκτος απο τους garmin υπαρχει αλλο προγραμμα που να μπορουμε να βρουμε χακαρισμενο?

Για τους blackberry maps πιστευω οτι δεν αξιζει καν να αναφερθω.

Οσο για google maps, καθως πηγα να τους κατεβασω μου εκανε την ερωτηση και καλα να βρισκουμε ανα πασα στιγμη το στιγμα σας. Το θεωρησα αρκετα εως πολυ χοντρο και εκανα deny!

Και τελος εχει βρει κανενασ τους garmin σπασμενους σε κανενα torrent, γιατι εγω προσωπικα εχω φαει τον κοσμο αλλα τπτ.

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μολις εμαθα οτι εχουν βαλει πολλοι στο iphone το sygic.

Ξερει κανεισ τι παιζει με αυτο?

http://www.sygic.com/mobile/index.html

 

ωραίο φαίνεται αλλά είναι μόνο για s60 και wm. έκανα και sign up για developer και δεν μου έβγαζε καμία επιλογή για ΒΒ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
εγώ έβαλα το amaze, καλούτσικο είναι αλλά καμία σχέση με τα ΒΒ maps!

 

Χθες έβαλα το amaze στο 9000 μου, το δοκίμασα σε μια διαδρομή από το κέντρο προς παραλία και μου άρεσε αρκετά, έχει ελληνικό μενού και αναζήτηση, κανονικούς δορυφορικούς ή υβριδικούς χάρτες αλλά αγγλικές φωνητικές οδηγίες. Δούλεψε αρκετά καλά, με ακρίβεια θα μπορούσα να πω.

 

Το μόνο που δε μπορώ να καταλάβω είναι εάν χρησιμοποιεί την υπάρχουσα σύνδεση BIS (οπότε λόγω του απεριόριστου προγράμαματος της Wind δε με ενδιαφέρουν οι χρεώσεις), ή χρησιμοποιεί Wap (δεν έχω κάνει καμιά τέτοια ρύθμιση, απλά απότι βλέπω στο σαιτ τους χρησιμοποιείται και σε απλές συσκευές άλλων εταιρειών).

 

Εάν κάποιος το έχει δουλεέψει, ας με διαφωτίσει μην την πατήσω και δω κάνα λογαριασμό φουσκωμένο. Πάντως εαν είχα τη δυνατότητα να αγοράσω το Garmin σε προνομιακή τιμή θα το έκαν, το δοκίμασα για 2-3 μέρες και δεν είχε καμιά διαφορά από το πρόγραμμα που ξέρουμε σε Symbian ή WM.

Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

Σας δουλεύει το aMaZe? Εγώ όταν το είχα βάλει δεν μου εμφάνιζε χάρτες Ηρακλείου δυσυχώς και ξέμεινα με Google Maps (BB Maps έχω κόψει εδώ και καιρό)..

 

@kkmet, αν δεν έχεις ορίσει APN στις ρυθμίσεις μην ανησυχείς..

Link to comment
Share on other sites

Ένας μπακάλικος τρόπος να το ελεγξεις είναι να τρέξεις το amaze έχωντας το 3g ανοιχτό και να πατήσεις το κόκκινο τηλέφωνο. Άν δίπλα στο 3g υπάρχουν ακόμα τα μούρα είσαι εντός Bis.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για εμένα το καλύτερο είναι της garmin. Το έχω δουλέψει με το bold που είχα παλαιότερα και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος. Όποια άλλη λύση είχα δει απλά με απογοήτεψε. Κάποια στιγμή μάλιστα είχε βγάλει αντίστοιχο πρόγραμμα και η Vodafone αλλά δεν ξέρω αν το σταμάτησε ή αν το έχει ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

To έχει σταματήσει δυστυχώς. Δεν συνεργάζονται πλέον με την άλλη εταιρία.

 

Το garmin το βλέπω υπερτιμημένο για τα ΒΒ.

 

off-topic: Με 150€ καλύτερα να πάρεις ένα αυτούσιο gps που μπορείς και να hackάρεις και να περάσεις ότι θέλεις μέσα

Link to comment
Share on other sites

99 έχει η Αμερική, 122 η Ευρώπη, και δεν τα έδινα από τη στιγμή που δε μου τα δίνουν σε κάρτα, τι θα γίνει εάν περάσω νέο λειτουργικό και χρειαστώ να το ξανακατεβάσω ? Εγώ πάντως δεν βρίσκω το λινκ ξανά !!!
Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

αμα αλλαξεις τηλεφωνο , σου δινουν το κλειδι της αδειας χρησης και νεα εγκατασταση στο νεο τηλ , σε ενα φιλο μου ετσι κανανε.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ολα τα αλλα παρομοια που υπάρχουν δεν με βοηθησαν καθολου!

Επειδη επεσε στα χέρια μου ενα BlackBerry 9500 Storm προσπαθώ να βάλω χάρτες και πλόηγηση.

 

Ποιους χάρτες πέρνει το συγκεκριμενο τηλεφ???

Garmin?? Sygic??

 

Ειναι ειδικές εκδόσεις??

Κι αν ναι που τις βρίσκουμε??

 

Λειτουργουν offline οπως πχ τα Nokia Maps?? H πρεπει να εισαι online οπως στα google maps??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είπα να βάλω εδώ διάφορα σκόρπια μηνύματα που έχω ποστάρει και είναι σχετικά με το θέμα.

Έχουν να κάνουν με μία μικρή έρευνα έκανα σε ότι αξιόλογο υπάρχει.

Όποιος θέλει μπορεί να τα δοκιμάσει και να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Τώρα αν βάλει και εντυπώσεις θα είναι ακόμη καλύτερα :):)

 

http://www.nav4all.com/site2/www.nav4all.com/engca/install_settings_blackberry_Storm.php?m=Storm

 

Αυτό είναι ένα άλλο navigator πρόγραμμα που βρήκα το όποιο έχει Ελληνική γλώσσα σε interface και σε οδηγίες κατά την πλοήγηση.

Το δοκίμασα και αυτό αλλά μου κάνει κάτι παλαβά. Ενώ με βρίσκει και μου βγάζει χάρτη του Γαλατσίου μόλις του ζητάω πλοήγηση σε διεύθυνση δεν βρίσκει καμία πόλη. ?

Έχει πολλές λειτουργίες, πολλές γλώσσες και υποστηρίζει πολύ καλά τα Ελληνικά.

Διαλέγεις μέχρι και ανδρική ή γυναικεία φωνή.

Ας το δοκιμάσετε και εσείς για να δούμε τι παίζει.

 

Βασικό το ότι είναι δωρεάν...

 

update:

Δοκίμασα να βρω διευθύνσεις στα greeklish με interface language τα αγγλικά (μιλάω για το nav4all). Βρίσκει κάποιες πόλεις αλλά μέχρι εκεί. Οδούς με τίποτα.

 

Ας με συγχωρέσουν οι admin που δεν κάνω τροποποίηση το παραπάνω αλλά θα γράψω για ένα τρίτο πρόγραμμα το οποίο δοκίμασα και δεν ήθελα να τα μπλέξω.

 

Λοιπόν μιλάω για το AmazeGPS Storm Version το οποίο προς το παρόν παίρνει τα σκήπτρα.! :)

 

1. Είναι δωρεάν!!

2. Έχει Ελληνικούς χάρτες

3. Έχει πλοήγηση & περιστρεφόμενο χάρτη κατά την διάρκεια της πλοήγησης!!

4. Έχει τρεις τύπους χάρτη. Οδικό, υβριδικό, δορυφορικό!!!

5. Έχει πλοήγηση με οδηγίες (στα Αγγλικά δυστυχώς)

6. Το δοκίμασα και δουλεύει άψογα. Βρίσκει την πόλη που του δίνεις στα Ελληνικά.

7. Υπάρχει ένα θεματάκι με την clickable οθόνη. Δεν την αναγνωρίζει και παίζει σαν touch screen. Θα συνεχίσω να το ψάχνω μπας και βρω την λύση.

8. Μπορείτε να το κατεβάσετε στο pc, μέσω OTA ή με sms (υποστηρίζει μόνο vodafone)

9. Έχει και καιρό!!

 

link: http://www.amazegps.com/index.php?page=home&language=en&referrer=6

 

Περιμένω εντυπώσεις.

 

Λοιπόν μου έστειλαν οι κύριοι της Garmin url με δοκιμαστική έδοση (7 ημέρες) με χάρτες της Ευρώπης και κατά συνέπεια και της Ελλάδας.

 

1. Κάντε uninstall/delete εάν έχετε εγκατεστημένο κάποιο δοκιμαστικό της Garmin.

 

2. OTA http://getmobile.garmin.com/download/eu και κατεβάστε την ευρωπαική έκδοση... (2,2 ΜΒ)

 

Δεν υπήρχε πουθενά η ευρωπαϊκή έκδοση. Έγινε ολόκληρη "ιστορία" μέσω προσωπικών email με τον Mr Ronnie Shorto της Ευρωπαϊκής Garmin για να την βρω και δεν ξέρω για πόσο θα μείνει, οπότε όσοι περισσότεροι το δοκιμάσουμε τόσο περισσότερα αποτελέσματα θα βγάλουμε...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο θυμάμαι έχει για όλη την Ελλάδα. Σου βγάζει τον χάρτη στη περιοχή που είσαι χωρίς περιορισμούς.

Τώρα επειδή έχει περάσει κάμποσος καιρός ας το δοκιμάσει κάποιος και ας μας γράψει με σιγουριά... :happy:

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε γίνεται με κάποιο τρόπο να βλέπουμε από κάποιο software απ το pc το στίγμα του bb μας? μέσα από google maps ή κάπως έτσι.

 

Να μπορούμε να το βρούμε σε περίπτωση κλοπής ή αν το χάσουμε..

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγχωρέστε με για την αφέλειά μου, αλλά έχω μια ερώτηση για εσάς. Να τονίσω την παντελή και πλήρη άγνοιά μου για το BBOS αλλά και για τις BB συσκευές..:O

 

Διάβασα το FAQ, έκανα και μια αναζήτηση στο θέμα, αλλά επειδή μπορεί να κάνω και λάθος, πρόγραμμα πλοήγησης από αυτά που κυκλοφορούν, γίνεται να μπει στην εν λόγω συσκευή??:O:X:cry:

Link to comment
Share on other sites

Τα ΒΒ έχουν προεγκατεστημένα τα blackberry maps (προϋποθέτει την ενεργοποίηση bis). Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν έχει φωνητικές οδηγίες. Πέραν απο αυτό υπάρχουν και άλλα προγράμματα πχ google maps, amaze κ.α
Link to comment
Share on other sites

Τα ΒΒ έχουν προεγκατεστημένα τα blackberry maps (προϋποθέτει την ενεργοποίηση bis). Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν έχει φωνητικές οδηγίες. Πέραν απο αυτό υπάρχουν και άλλα προγράμματα πχ google maps, amaze κ.α

 

Εκτός από Google Maps, μπορείς σε αυτό το κ.α. να γίνεις λίίίγο πιο συγκεκριμένος....?:O:O:O

 

 

Δηλαδή, υπάρχει κάτι σαν το Route66, Nav N Go iGO8, Destinator, Garmin....???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το garmin αλλά κοστίζει αρκετά... γύρω στα 100 οπότε δεν συμφέρει, κοστίζει δηλαδή περίπου όσο μια φθηνή συσκευή για gps. Λογικά θα πρέπει να υπάρχουν και άλλα προγράμματα, κάνε μια αναζήτηση στο google
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...