Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το λευκό macbook 13,3'' το παλαιότερο...

 

Τα ηχεία εκαναν κάτι περίεργους ήχους ακούγοντας κάτι στο youtube και μετά ακούγονταν όλα πολύ χαμηλά...

 

Λέτε να καίγονται; Τώρα επανήλθαν...

 

Έχει αλλάξει κανείς ηχεία??? Πόσο κάνουν? Μπορούμε να βάλουμε δυνατότερα?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δηλαδη ρε παιδια τα macbook καμια ανανεωση δεν θα κανουν ? τα ξεχασανε τελειως ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16000&stc=1&d=1271247064

 

http://www.apple.com/macbookpro/

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλή αναβάθμιση στα MBP!! (και ότι έλεγα να αλλάξω το 4 χρόνον 17αρακι μου :lol: )

 

Ευκαιρία είναι Γιώργο! Αν και τσίμπησαν $100, άλλαξαν κάτι.. Περίμενα όμως διαφορετική ανάλυση από τα υπάρχοντα...

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρία είναι Γιώργο! Αν και τσίμπησαν $100, άλλαξαν κάτι.. Περίμενα όμως διαφορετική ανάλυση από τα υπάρχοντα...

 

Για να πω κι εγω την αλήθεια περίμενα να βάλουν USB3 :O

Πάλι σε έξοδα θα με βάλει ο Steve, Ipad + MBP :wacko:

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ηλίθια μεν ερώτηση,αλλά με τα ίδια χρήματα πάνω κάτω που έχει το καινούργιο 15αρι mac book pro 2,53 παίρνει κάποιος το παλιότερο 2,66

 

η ουσία είναι,ΑΞΙΖΕΙ να πάρει κάποιος το μικρότερο,αλλά με τον i5 ή μπα;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα

ξέρετε μήπως βγούν updates για imac 27 i5 η i7 δηλαδή σε κάρτα γραφικών, η επεξεργαστή. έχετε δει τίποτα? γιατι βλεπω Buy only if you need it - Approaching the end of a cycle sto mac buyers

 

επίσης γιατί στο site τις apple δεν δείχνει και τον 27 η7? :D

Link to comment
Share on other sites

δεν έγινε αλλαγή τώρα σε αυτά, αλλά πρόκειται να ανανεωθούν σύντομα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

ξέρετε μήπως βγούν updates για imac 27 i5 η i7 δηλαδή σε κάρτα γραφικών, η επεξεργαστή. έχετε δει τίποτα? γιατι βλεπω Buy only if you need it - Approaching the end of a cycle sto mac buyers

 

επίσης γιατί στο site τις apple δεν δείχνει και τον 27 η7? :D

 

τα imac προσφατα ανακοινωθηκαν οποτε η αναφορα ειναι στα παλια. Ο i7 αν θυμαμαι καλα ειναι build to order. Διαλεξε τον 27 και πηγαινε στο configuration. Εκει διαλεγεις ι7 cpu

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία ρε παιδιά...έχω το λευκό macbook 3 χρόνια η μπαταρία μου πότε λέει να την αντικαταστήσω αμέσως και πότε όχι...άλλες φορές αδειάζει γρήγορα και άλλες όχι...

Τι γίνεται;

 

Έχω αλλάξει τον δίσκο και έβαλα έναν 500άρι WD 5400 στροφές και μερικές φορές χωρίς λόγο αρχίζει και τρέχει...Σταματάει μόνος του μετά από λίγη ώρα ή αν κλείσω το καπάκι. Αν το ξανανοίξω δεν έχει πρόβλημα...και η μπαταρία βέβαια μου κάνει νερά μολις αυτός τρέχει σαν τρελός...

 

Φταίει ο δίσκος λέτε? Ή μήπως ακούω τα ανεμιστηράκια?

 

Μήπως τα ανεμιστηράκια έχουν ρετάρει? Σε 58οC είναι 2231 οι στροφές και δεν ακούω τίποτα τώρα...μετά από λίγο 1800 στροφές...

 

To system profiler μου δίνει για μπαταρία:

Health Information:

Cycle count: 550

Condition: Normal

Battery Installed: Yes

Amperage (mA): -1843

Voltage (mV): 11192

 

Να αλλάξω δίσκο?Ανεμιστηράκια? Ή φταίει το snow όπως έχω διαβάσει σε μερικά φόρουμ?

 

 

Η μπαταρία μου μία είναι στους 551 κύκλους και 83% health και μία πάλι στους 551 με 45% health και η κατάσταση από normal σε replace soon αντίστοιχα και η διάρκεια που δείχνει τα ίδια...

 

Τι γίνεται ρε σεις? Τα έχει παίξει τελείως?

Edited by ntinouli
Μπαταρία
"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση :

ποιο βυσματάκι χρειάζομαι για να συνδέσω στο MBPro μια οθόνη, για να δουλέψω λίγο τη διπλωματική μου τώρα στις διακοπές;

θα είναι συμβατό και με το λευκό το MB (σε περίπτωση που το αφήσω - το βυσματάκι - μετά στους δικούς μου; )

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

ποιο βυσματάκι χρειάζομαι για να συνδέσω στο MBPro μια οθόνη, για να δουλέψω λίγο τη διπλωματική μου τώρα στις διακοπές;

θα είναι συμβατό και με το λευκό το MB (σε περίπτωση που το αφήσω - το βυσματάκι - μετά στους δικούς μου; )

 

Θεωρητικά, θέλεις ένα minidisplayport σε κάτι.. Τώρα το κάτι μπορεί να είναι DVI, VGA, HDMI... Αναλόγως την οθόνη! ;)

 

Λέω θεωρητικά γιατί το υπάρχον,το προηγούμενο και το προπροηγούμενο MacBook Pro είχαν miniDisplay Port. Πιο πίσω δεν ξέρω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, θέλεις ένα minidisplayport σε κάτι.. Τώρα το κάτι μπορεί να είναι DVI, VGA, HDMI... Αναλόγως την οθόνη! ;)

 

Λέω θεωρητικά γιατί το υπάρχον,το προηγούμενο και το προπροηγούμενο MacBook Pro είχαν miniDisplay Port. Πιο πίσω δεν ξέρω τι γίνεται...

 

ο MB Pro είναι μοντέλο Summer 2009.. και το MB το είχα αγοράσει Απρίλιο του 08.

η οθόνη που θέλω να το συνδέσω είναι η LG M228WA. Ποιο χρειάζομαι;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ο MB Pro είναι μοντέλο Summer 2009.. και το MB το είχα αγοράσει Απρίλιο του 08.

η οθόνη που θέλω να το συνδέσω είναι η LG M228WA. Ποιο χρειάζομαι;

 

Λογικά θα χρειάζεσαι ένα τέτοιο, αν κατάλαβα καλά...

 

http://store.apple.com/us/product/MB570Z/A?fnode=MTY1NDA3Ng&mco=MTA4NDU0ODY

 

αλλά ας μας πει και κάποιος άλλος για σιγουριά!

 

 

Τώρα για το ΜΒ, δεν σου υπόσχομαι... Αλλά αν έχει και αυτό minidisplay θα κάνει λογικά! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα που πήρα το δικό μου καλώδιο στην Αθηνα όσο και αν έψαξα δε βρήκα επίσημο apple καλώδιο σε hdmi..ωστόσο ξέρω ότι μεταφέρεται ήχος κανονικά και με τα non apple MDp-hdmi στα MBP mid 2010

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει επίσημο HDMI καλώδιο για Mac γιατί, επίσημα πάντα, δεν υποστηρίζεται το HDMI από την Apple. Παρόλα αυτά έχω δει μαγαζιά που έχουν MiniDisplayPort σε HDMi και τα καλώδια γράφουν επάνω πως μεταφέρουν και τον ήχο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι..το θέμα είναι άλλο κατα τη γνώμη μου..η πλειονότητα των ταινιών δεν έχουν ούτε κατα διάνοια τέτοια ποιτητα,μερικές είναι σε 720p και ελάχιστες σε 1080..ουσιαστικά δε μου φαίνεται να πολύ αξίζει τπ hdmi εν προκειμενω..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, θα είχε λογική αν το Mac είχαν Blu-Ray. Αλλά επειδή η Apple αργεί οδυνηρά να ενσωματώσει τεχνολογίες που δεν ανέπτυξε ή υποστήριξε εκείνη εξ αρχής, θα χρειαστεί να περιμένουμε αρκετά για κάτι τέτοιο.

 

Αλλα ναι, τώρα όπως έχουν τα πράγματα, έχεις δίκιο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ! Έχω αρκετές ταινίες σε 1080Ρ και έχουν διαφορά... Και εκτός αυτού, υπάρχουν και BR Disks που επιβάλλεται το HDMI καλώδιο!

 

Εκτός αυτού, στο link (http://store.apple.com/us/product/H1824ZM/A?fnode=MTY1NDA3Ng&mco=MTgwOTAzMjI) λέει ότι μεταφέρεται ο ήχος σε μοντέλα ΜΒΡ του 10 και μετά και στα iMac του 10 και μετά...

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να αναπαράγει BR discs?

 

είναι πλέον διαθέσιμο και το 10.6.4

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, οι Mac δεν παίζουν BR.

Όσο για την χρησιμότητα του καλωδίου, θα σου πω αύριο ή μεθαύριο ή κάποια στιγμή στο μέλλον, μιας και το περιμένω!!! :happy::happy:

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς γιατί δε παίζουν BR προτίμησα το vga :p

ασε που αν η ταινία είναι 1080p προτιμώ να τη περάσω στο usb flash και μέσω της usb της TV να την δω εκεί :)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα του VGA είναι άθλια μπροστά στο DVI/HDMI. Τράβα πάρε ένα καλώδιο από αυτά που ανέφερε ο DesertSMisSRaiN να κάνεις τη δουλειά σου. Οποιοδήποτε noname θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του και ας μην το υποστηρίζει-μοσχοπουλάει η Apple σαν συμβατό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...