Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει καποιο δωρεαν προγραμμα ntfs για mac?Ειχα το paragon ntfs αλλα δυστυχως ειναι trial και τωρα ζηταει πληρωμη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπαρχει καποιο δωρεαν προγραμμα ntfs για mac?Ειχα το paragon ntfs αλλα δυστυχως ειναι trial και τωρα ζηταει πληρωμη.

 

Για τσεκαρε το tyxera ntfs....

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκαρε το tyxera ntfs....

 

Δυστυχως,ειναι κι'αυτο trial.Θελει πληρωμη για την κανονικη εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας γιατι θα τρελαθώ..

 

Έχω ένα macbook του 2008 (το οποίο για τα δεδομένα της apple τώρα θεωρείται αντίκα)

 

Δυστυχώς, δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να του εγκαταστήσω κάποιο καινούριο λογισμικό γιατι μιά ζωή λειτουργούσε μια χαρά, χωρίς προβλήματα κλπ. συνεπώς δουλεύει ακόμα με leopard.

 

Τους τελευταίους μήνες λοιπόν έχει αρχίσει να αυτοκαταστρέφεται γιατί πλέον δεν δέχεται updates και έχει αρχίσει να εμφανιζει διάφορα προβλήματα. Συνεπώς θέλω να του βάλω καινούριο λογισμικό. Δεν ξέρω άν μπορώ να του περάσω mountain lion (η πολιτική της apple άλλωστε είναι να μην υποστηρίζει τα προιόντα της για περισσότερο απο 3 χρόνια όπως έχω πλέο.ν συνειδητοποιήσει).

 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι οτι για να του βάλω lion (ή mountain lion άν τα παίρνει) χρειάζομαι το apple store, συνεπώς πρέπει πρώτα να βάλω leopard snow για να περάσω μετά στα lion.. Τα leopard snow τα οποία όμως πλέον δεν πωλούνται..

 

Μπορώ φυσικά να το πάω στην document να μου περάσουνε τα leopard snow, αλλά θα πρέπει να πληρώσω 60 ευρώ για το update, χωρίς να μου δώσουνε κάν CD με το λογισμικό, το οποίο το θεωρώ υπερβολικό.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας γιατι θα τρελαθώ..

 

Έχω ένα macbook του 2008 (το οποίο για τα δεδομένα της apple τώρα θεωρείται αντίκα)

 

Δυστυχώς, δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να του εγκαταστήσω κάποιο καινούριο λογισμικό γιατι μιά ζωή λειτουργούσε μια χαρά, χωρίς προβλήματα κλπ. συνεπώς δουλεύει ακόμα με leopard.

 

Τους τελευταίους μήνες λοιπόν έχει αρχίσει να αυτοκαταστρέφεται γιατί πλέον δεν δέχεται updates και έχει αρχίσει να εμφανιζει διάφορα προβλήματα. Συνεπώς θέλω να του βάλω καινούριο λογισμικό. Δεν ξέρω άν μπορώ να του περάσω mountain lion (η πολιτική της apple άλλωστε είναι να μην υποστηρίζει τα προιόντα της για περισσότερο απο 3 χρόνια όπως έχω πλέο.ν συνειδητοποιήσει).

 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι οτι για να του βάλω lion (ή mountain lion άν τα παίρνει) χρειάζομαι το apple store, συνεπώς πρέπει πρώτα να βάλω leopard snow για να περάσω μετά στα lion.. Τα leopard snow τα οποία όμως πλέον δεν πωλούνται..

 

Μπορώ φυσικά να το πάω στην document να μου περάσουνε τα leopard snow, αλλά θα πρέπει να πληρώσω 60 ευρώ για το update, χωρίς να μου δώσουνε κάν CD με το λογισμικό, το οποίο το θεωρώ υπερβολικό.....

 

μπορείς να πας σε κάποιον φίλο σου να κατεβάσεις τα lion ή mountain lion με το username σου, να το γράψεις σε dvd και να το εγκαταστήσεις στον λαπτοπ σου απο εκεί... έτσι είχα διαβάσει σε κάποιο φόρουμ τουλάχιστον

 

Υπαρχει καποιο δωρεαν προγραμμα ntfs για mac?Ειχα το paragon ntfs αλλα δυστυχως ειναι trial και τωρα ζηταει πληρωμη.

αυτό είναι πολύ καλό

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα. Ψαχνω ενα προγραμματακι για να αντιγραφω ταινιες DVD (κλασσικες απο το Video Club). Ποιο ειναι το καλυτερο?

Θελω να εχει αυτοματη αντιγραφη απο DVD-9 σε DVD-5 αλλα και χειροκινητη επιλογη στοιχειων (π.χ αφαιρω συγκεκριμενες γλωσσες, υποτιτλους κτλ). Φανταζομαι οτι αυτου του ειδους τα προγραμματα εχουν de-crypt λειτουργιες, ετσι?

Αν εχει και μετατροπη αρχειων βιντεο απ ενα φορματ σε ενα αλλο ακομα καλυτερα (εχω κατι Μ2ΤS απο Sony camera που θελω να μετατρεψω σε mp4 HD ή κατι αναλογο).

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να κάνω αν ξέρει κάποιος να μου πει...

Μπορώ να συγχρονισώ το iphone με το macbook pro έτσι ώστε να μπορώ να διαχειρίζομαι τις κλήσεις και τα μηνύματα απο το macbook και οχι απο το τηλ?

Δηλαδή...να έρχεται ένα μήνυμα και να μη χρειάζεται να το διαβάσω στο τηλ αλλά να "χτυπάει" στο macbook και να το διαβάζω/απαντάω απο εκεί!Το ίδιο και για τις κλήσεις!Μέσω bluetooth η wifi,γίνεται κάτι τέτοιο?

Με ένα ψάξιμο στο νετ διάβασα οτι για τις κλήσεις υπήρχε ένα πρόγραμμα το blue phone ellite που δεν υπάρχει πια...ξέρετε κάτι παρόμοιο?

Επίσης για τα μηνύματα βρήκα το wifisms, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο σε εφαρμογή.

Σύγνωμη αν κούρασα και ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ψαχνω ενα προγραμματακι για να αντιγραφω ταινιες DVD (κλασσικες απο το Video Club). Ποιο ειναι το καλυτερο?

Θελω να εχει αυτοματη αντιγραφη απο DVD-9 σε DVD-5 αλλα και χειροκινητη επιλογη στοιχειων (π.χ αφαιρω συγκεκριμενες γλωσσες, υποτιτλους κτλ). Φανταζομαι οτι αυτου του ειδους τα προγραμματα εχουν de-crypt λειτουργιες, ετσι?

Αν εχει και μετατροπη αρχειων βιντεο απ ενα φορματ σε ενα αλλο ακομα καλυτερα (εχω κατι Μ2ΤS απο Sony camera που θελω να μετατρεψω σε mp4 HD ή κατι αναλογο).

 

Σας ευχαριστω

DVD remaster!

 

Καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να κάνω αν ξέρει κάποιος να μου πει...

Μπορώ να συγχρονισώ το iphone με το macbook pro έτσι ώστε να μπορώ να διαχειρίζομαι τις κλήσεις και τα μηνύματα απο το macbook και οχι απο το τηλ?

Δηλαδή...να έρχεται ένα μήνυμα και να μη χρειάζεται να το διαβάσω στο τηλ αλλά να "χτυπάει" στο macbook και να το διαβάζω/απαντάω απο εκεί!Το ίδιο και για τις κλήσεις!Μέσω bluetooth η wifi,γίνεται κάτι τέτοιο?

Με ένα ψάξιμο στο νετ διάβασα οτι για τις κλήσεις υπήρχε ένα πρόγραμμα το blue phone ellite που δεν υπάρχει πια...ξέρετε κάτι παρόμοιο?

Επίσης για τα μηνύματα βρήκα το wifisms, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο σε εφαρμογή.

Σύγνωμη αν κούρασα και ευχαριστώ!!

τσέκαρε

http://pushdialer.com/

http://www.macupdate.com/app/mac/25347/phoneview

http://www.macroplant.com/iexplorer/

http://www.myphonedesktop.com/

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

PhoneDeck

http://www.phonedeck.com

Έχει και add-on για Chrome

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχο του j downloader για Mac;

 

το jdownloader! υπαρχει κανονικα για os x

Link to comment
Share on other sites

 

PhoneDeck

http://www.phonedeck.com

Έχει και add-on για Chrome

 

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις!!!

Θα τα ψάξω αναλυτικά να δω τι μου ταιρίαζει καλύτερα! :)

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συγχρονίζονται οι σελιδοδείκτες ανάμεσα σε safari και chrome;

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συγχρονίζονται οι σελιδοδείκτες ανάμεσα σε safari και chrome;

 

Ευχαριστώ...

 

Δοκίμασε το xmarks.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ελπίζω να μην ανακάλυψα τον τροχό, υπάρχει τρόπος να περάσουμε λεξικά StarDict στην native εφαρμογή Dictionay του Mac και να μεταφράζουμε τις λέξεις κατευθείαν με δεξί κλικ επάνω τους (look up in dictionary) από οποιαδήποτε εφαρμογή.

 

Θα χρειαστούμε την εφαρμογή DictUnifier (patchαρισμένη έκδοση) και λεξικά StarDict σε μορφή tar.bz2 τα οποία μπορείτε να βρείτε στο internet.

 

Ωστόσο, τα ελληνικά λεξικά σε αυτή τη μορφή είναι λίγο δυσεύρετα ενώ ορισμένα είναι σε μορφή .bgl. Μετέτρεψα σε linux τα αρχεία αυτά σε μορφή tar.bz2 και τα ανέβασα (μαζί με αυτά που βρήκα έτοιμα) εδώ.

 

Για να περάσετε τα λεξικά στην εφαρμογή απλά τρέχετε το DictUnifier, επιλέγετε το αρχείο tar.bz2 και μετά convert. Κάποια από τα λεξικά δεν εγκαθίστανται σωστά (κυρίως τα ελληνο-) αλλά τα αγγλοελληνικά εγκαθίστανται χωρίς κανένα πρόβλημα και περιέχουν πολλά λήμματα.

 

Για να αφαιρέσετε κάποιο λεξικό, διαγράφετε απλά τον φάκελο του από την τοποθεσία users->(το όνομα σας)->Library->Dictionaries.

 

 

χαιρεται παιδια λογω του μεταπτυχιακου μου χρειαζομαι να προσθεσω το αγγλο ελληνικο λεξικο ομως τα λινκ που εχεις δωσει δε λειτουργουν πια..μπορουμε να κανουμε κατι???

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

 

κανεις????

 

παιδια το βρηκα μεσω εδω-

 

http://mysite.mweb.co.za/residents/clasqm/mac-os-x-dictionaries/south-european-languages/greek.html

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

 

Μπράβο φιλέ που το μοιραστικες μαζί μας!!

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω από φίλο MacBook pro 2007 με core duo 1,83 ghz και φοράει.την 10.6.8, το store δείχνει την mountain lion οπότε μπορώ να αναβαθμίσω; Ευτυχώς φοραει 2 gb μνήμη. Είναι dual boot και μπαίνω στα win7 αλλά δεν βλέπει την κάρτα γραφικών .ATI X1400. Στο macos την βλέπει κανονικά. Έχετε ιδέα και για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας...Προσπαθώ να μπώ σ'ένα συγκεκριμένο site εδώ και 2 μέρες και τρώω άκυρο(δεν βρέθηκε ο εξυπηρετής).Δοκιμασα σε internet cafe και μπαινει κανονικοτατα.Χρησιμοποιω Firefox σε imac, τσεκαρα τα proxies και δεν έχω ενεργοποιησει καποιο,σε όλα τ'άλλα sites μπαινει μια χαρα.Δοκιμασα και μ'άλλους browsers αλλα τιποτα.Τι μπορει να συμβαινει?Επισκεπτομαι αυτό το site καθημερινα καθ'οτι ειναι μέρος της δουλειας μου κι αντιμετωπιζω μεγάλο πρόβλημα.Αν γνωριζει κάποιος κατι ας μου πει τι μπορώ να κάνω

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Υ.Γ:Aν το ερωτημα βρισκεται σε λάθος ενότητα ζητώ συγνώμη απο τους διαχειριστες,παρακαλώ να το μεταφέρουν στη σωστή

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να μην μπαίνεις με κανέναν απο τους browsers δεν είναι πρόβλημα του ff άλλα του υπολογιστή σου ή του firewall
Link to comment
Share on other sites

Mπορεις τοτε να μου πεις σε ποια ενοτητα να υποβαλλω το ερωτημα μου?Οταν λες προβλημα με firewall ή με τον υπολογιστη μου μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμένος?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά κατ' αρχήν χαίρεται!

Έχει αρκετές μέρες που παιδεύομαι με ένα πρόβλημα. Έχω διαβάσει σχεδόν ότι υπάρχει σαν λύση στο Internet αλλά δεν έχω καταφέρει να το λύσω. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω λοιπόν είναι το εξής! Όταν ανοίγω το Word 2011 γράφει "Updating font menu" και κολλάει πάντα γύρω στο 38%-40% παραπάνω απο 40% δεν έχει πάει ποτέ. Δοκίμασα να ξηλώσω τελείως το office 2011 όπως περιγράφεται εδώ. Έκανα εγκατάσταση ξανά και πάλι έγινε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Μετά δοκίμασα άλλες λύσεις, όπως να σβήσω διάφορα αρχεία μέσα απο το library όπως τα microsoft font cache και διάφορα άλλα με ονόματα com.microsoft..... όπως διάβασα σε διάφορα forums κλπ! Τελικά αφού δεν έγινε τίποτα ούτε με αυτά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο επεξεργαστή κειμένου κι έτσι αγορασα το Pages απο το app store. Δυστυχώς όμως κι αυτό με το που ανοίγει crashάρει αμέσως. Οπότε συνηδειτοποίησα ότι κάτι άλλο τρέχει και δεν έχει απλά πρόβλημα το office μου. Συνέχισα το ψάξιμο και διάβασα ότι πολλές φορές φταίνε τα ίδια τα fonts, οπότε άνοιξα το font book, έκανα validate όλα τα fonts και έσβησα όσα ήταν corrupted. Αφού το έκανα αυτό έκανα εγκατάσταση το Office ξανά, ελπίζωντας ότι αυτή τη φορά όλα θα δουλέψουν. Το πρόβλημα παρέμεινε ίδιο. Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω. Έχει αντιμετωπήσει κάποιος κάτι ανάλογο? Ίσως αν έπαιρνα τον φάκελο Fonts από κάποιο άλλο Mac, για να αντικαταστήσω τον δικό μου? Ξέχασα να αναφέρω και λεπτομέρειες. Τρέχω Mac OS X 10.8.2 Mountain Lion σε macbook pro 15" Oct2010 i7 4GB Ram. Παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα με σώσει αφού η δουλειά μου απαιτεί πολλές σελίδες γράψιμο και προς το παρόν έχω βολευτεί με το google docs, το οποίο βέβαια σε καμία περίπτωση δεν με εξυπηρετεί αφού όταν χρειάζεται να δουλέψω offline αυτό είναι αδύνατο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακρύ ποστ

Link to comment
Share on other sites

Θα σβήσεις το 70% από τα fonts που έχεις και το πρόβλημά σου πιστεύω πως θα λυθεί! :)

Επίσης σβήσε όσες γραμματοσειρές εγκατέστησες εσύ ίδιος...

 

Επιπλέον ρίξε μια ματιά εδώ------> http://www.libreoffice.org/

Edited by sparky

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Θα σβήσεις το 70% από τα fonts που έχεις και το πρόβλημά σου πιστεύω πως θα λυθεί! :)

Επίσης σβήσε όσες γραμματοσειρές εγκατέστησες εσύ ίδιος...

 

Επιπλέον ρίξε μια ματιά εδώ------> http://www.libreoffice.org/

 

Το πρόβλημα είναι ότι όταν πάω στο Library->Fonts και ανοίγω το φάκελο είναι άδειος!! μου φάνηκε πολύ παράξενο. Δε νομίζω τα fonts να είναι hidden files ε? Όπως είναι λογικό επίσης το font book μου δημιούργησε έναν extra φάκελο με όνομα "Fonts (Removed)" στον οποίο υπάρχουν οι γραμματοσειρές που σβήστηκαν απο το font book. Αυτή η σουίτα office που έστειλες φαίνεται πολύ καλή θα την κατεβάσω τώρα και ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Edit: Για καλή μου τύχη το libreoffice δουλεύει κανονικά παρ'όλα αυτά αν κάποιος έχει κάποια λύση να μοιραστεί θα την ήθελα. Όχι τίποτα άλλο αλλά πλέον με τρώει και η περιέργεια.

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι όταν πάω στο Library->Fonts και ανοίγω το φάκελο είναι άδειος!! μου φάνηκε πολύ παράξενο. Δε νομίζω τα fonts να είναι hidden files ε? Όπως είναι λογικό επίσης το font book μου δημιούργησε έναν extra φάκελο με όνομα "Fonts (Removed)" στον οποίο υπάρχουν οι γραμματοσειρές που σβήστηκαν απο το font book. Αυτή η σουίτα office που έστειλες φαίνεται πολύ καλή θα την κατεβάσω τώρα και ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Edit: Για καλή μου τύχη το libreoffice δουλεύει κανονικά παρ'όλα αυτά αν κάποιος έχει κάποια λύση να μοιραστεί θα την ήθελα. Όχι τίποτα άλλο αλλά πλέον με τρώει και η περιέργεια.

 

Ο φάκελος Fonts δεν πρέπει να είναι άδειος. Εγκατέστησε καινούργιες γραμματοσειρές :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...