Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ορθογράφο:http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=122&highlight=%EF%F1%E8%F1%EF%E3%F1%DC%F6%EF%F2

 

Γλώσσα αλλάζεις από το πληκτρολόγιο με command + space

 

Τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω.

 

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση,αλλά ο σαφάρι είναι η τρίτη μου επιλογή,άρα άστο καλύτερα!

η γλώσσα δεν αλλάζει έτσι όπως μου έχεις πει! έχω macbook pro 10.5.8 αν παίζει κάποιο ρόλο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση,αλλά ο σαφάρι είναι η τρίτη μου επιλογή,άρα άστο καλύτερα!

η γλώσσα δεν αλλάζει έτσι όπως μου έχεις πει! έχω macbook pro 10.5.8 αν παίζει κάποιο ρόλο

 

Α... Τότε θα έχει διαφορά... Δεν ξέρω να σου πω..!

 

Πήγαινε System Preferences / Keyboard / Keyboard Shortcuts και δες εκεί.

 

Όσο για το αν μπορείς να κάνεις update, γιατί δεν δοκιμάζεις;

 

 (πάνω αριστερά) / Software Update

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση,αλλά ο σαφάρι είναι η τρίτη μου επιλογή,άρα άστο καλύτερα!

η γλώσσα δεν αλλάζει έτσι όπως μου έχεις πει! έχω macbook pro 10.5.8 αν παίζει κάποιο ρόλο

Λογικα θα σε πηγαινει στο spotlight ετσι οπως ειναι αρχικα ρυθμισμενο.

Αντε εκει που σου ειπε ο soom και αλλαξε το αν θες να αλλαζεις γλωσσα με command + space.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

@ isidorosr20595

Καλησπέρα Ισίδωρε.

Για τις σημειώσεις, είναι αυτές που έχεις και στο iPhone και είναι μέσα στο Mail.app.

ΓΙα το iPhoto δεν ξέρω γιατί στο βγάζει.

 

Γενικά, για όλους (αρχάριους και μη), εδώ έχει ωραία πράγματα: http://www.maclife.gr/forum/forumdisplay.php?f=112

 

Λίγο πιο κάτω όμως λέει να αντικαταστήσει τις πληροφορίες του iPod. Να αντικαταστήσει τις σημειώσεις του iPod με τις ίδιες του τις σημειώσεις;:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

άλλαξε interface το iTunes και το apple store ?? ή εγώ είμαι τόσο κουρασμένη που τα βλέπω διαφορετικά;

(για τους χρήστες iphone βγήκε και νέα εφαρμογή app store...)

 

και κάτι άλλο, γνωρίζετε τι γίνεται σε περίπτωση που πέσει κάτω το μηλαράκι (ένα mb π.χ.) και μετά στραβώσει και δεν πατάει καλά.. και η οθόνη επίσης; το καλύπτει η εγγύηση; (είτε apple care, είτε 1 χρόνου; )

Επίσης, πόσο μπορεί να κοστίσει εκτός εγγύησης μια βλάβη στη θύρα φόρτισης και προφανώς καμένα ηχεία σε παλιό mb (2007+) (Με ρωτάνε κάτι φίλοι για να μου δώσουν τα μηχανάκια τους να τα πάω σε apple store)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω ν αντιγράψω ένα dvd που αγόρασα, σε περιπτωση που το γρατζουνισει η κορη μου να εχω άλλο ένα.

 

Βρηκα αυτό και έκανα ότι έλεγε.

 

Οταν εφτασα στο βήμα που έπρεπε να βάλω άδειο dvd και εφοσον το εβαλα, βγηκε ενα μηνυμα που έλεγε οτι το κενό dvd που έβαλα δεν εχει αρκετο χώρο για την ταινία.

 

Ξέρετε τι μπορώ να κάνω γι αυτό; Υπαρχει dvd με περισσοτερο χώρο; Γιατι απ οτι γνωριζω όλα ειναι 4.7GB.

 

Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω ν αντιγράψω ένα dvd που αγόρασα, σε περιπτωση που το γρατζουνισει η κορη μου να εχω άλλο ένα.

 

Βρηκα αυτό και έκανα ότι έλεγε.

 

Οταν εφτασα στο βήμα που έπρεπε να βάλω άδειο dvd και εφοσον το εβαλα, βγηκε ενα μηνυμα που έλεγε οτι το κενό dvd που έβαλα δεν εχει αρκετο χώρο για την ταινία.

 

Ξέρετε τι μπορώ να κάνω γι αυτό; Υπαρχει dvd με περισσοτερο χώρο; Γιατι απ οτι γνωριζω όλα ειναι 4.7GB.

 

Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

 

Υπάρχουν dvd διπλής εγγραφής, με το διπλάσιο χώρο γύρω στα 9 κάτι gb. Μπορείς να αγοράσεις από ένα οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών, δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό ..

 

Τι είδους dvd είναι; με ταινία, κτλ; Στην περίπτωση που μιλάμε για ταινία, Ενδεχομένως αν έχει πολλά αρχεία υπότιτλων, ή έξτρα σκηνές να τις έκοβες, το θέμα είναι αν το πρόγραμμά σου σου δίνει αυτή την επιλογή ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν dvd διπλής εγγραφής, με το διπλάσιο χώρο γύρω στα 9 κάτι gb. Μπορείς να αγοράσεις από ένα οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών, δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό ..

 

Τι είδους dvd είναι; με ταινία, κτλ; Στην περίπτωση που μιλάμε για ταινία, Ενδεχομένως αν έχει πολλά αρχεία υπότιτλων, ή έξτρα σκηνές να τις έκοβες, το θέμα είναι αν το πρόγραμμά σου σου δίνει αυτή την επιλογή ..

 

Ναι, ειναι παιδικες ταινίες. Με τα dvd διπλής εγγραφης πώς γίνεται;

Κατα την ωρα της αντιγραφης το βαζω απο τη μια πλευρα και όταν γεμισει μου λέει να το βγαλω και να το βαλω απο την άλλη;

 

Αυτο που λες εξτρα σκηνες κτλ δεν μπορώ να το κάνω. Το προγραμμα κανει μονο αντιγραφή.

Edited by nacol
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..επειδη θελω να μπω στο κοσμο του μακ θελω να μου απαντησετε 2 ερωτησεις καθοτι ασχετος εντελως..

1.τα στικακια για ιντερνετ απο βοντα κοσμοτε δουλευουν στα μακ?

2.εχω κινητο με win mobile..μπορω να το συνδεω μεσω ysb κ να δινω ιντερνετ στο λαπτοπ? ευχαριστω πολυ..

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..επειδη θελω να μπω στο κοσμο του μακ θελω να μου απαντησετε 2 ερωτησεις καθοτι ασχετος εντελως..

1.τα στικακια για ιντερνετ απο βοντα κοσμοτε δουλευουν στα μακ?

2.εχω κινητο με win mobile..μπορω να το συνδεω μεσω ysb κ να δινω ιντερνετ στο λαπτοπ? ευχαριστω πολυ..

 

1. Ναι (τσεκαρισμενο σε Cosmote, Wind). :rolleyes:

2. ............ Αλλος ?????? :worry: :worry:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι (τσεκαρισμενο σε Cosmote, Wind). :rolleyes:

2. ............ Αλλος ?????? :worry: :worry:

 

Από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα στο google, υποστηρίζεται το bluetooth tethering για windows συσκευές ...

Δεν ξέρω επί του πρακτέου όμως τι παίζει ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..επειδη θελω να μπω στο κοσμο του μακ θελω να μου απαντησετε 2 ερωτησεις καθοτι ασχετος εντελως..

1.τα στικακια για ιντερνετ απο βοντα κοσμοτε δουλευουν στα μακ?

2.εχω κινητο με win mobile..μπορω να το συνδεω μεσω ysb κ να δινω ιντερνετ στο λαπτοπ? ευχαριστω πολυ..

 

Το περσινο στικακι που ειχα (cosmote) δεν το αναγνωριζε το macbook. Επρεπε να πάω απο ενα καταστημα και να κανω αλλαγη. Δεν θυμαμαι καθολου αν εκανα ανανεωση του συμβολαιου, αλλα αμεσως μου εδωσαν άλλο στικ που ηταν συμβατό.

 

Για το β) δεν ξερω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα η βασικη διαφορα στο προ ειναι τα φωτιζομενα πληκτρα κ το αλλουμινιο κατα τα αλλα ειναι ολοιδια

Για τα wm μπορεις να δωσεις σιγουρα και με usb και με bt και με wifi

Οταν βαλεις το κινητο σε usb στο βλεπει σα μοντεμ του λες οκ κ εχεις νετ :-)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κανένα καλό και δωρεάν πρόγραμμα για unrar αρχείων;

 

The Unarchiver

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! :)

Κατέβασα το zipeg (μιας και ήταν η πρώτη απάντηση).

Απλά αυτό που σου είπα εμένα με έχει βοηθήσει στο ότι ξεζιπάρει χωρίς να βγάζει "κινέζικα" γράμματα...

Δεν ξέρω για τα άλλα...

 

:)

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

ΟΡισμένα πολύ καλά open source προγράμματα για το MacOS μπορείς να βρεις και εδώ:

 

http://www.opensourcemac.org/

Link to comment
Share on other sites

τελικα μπηκα κ εγω στον κοσμο του μακ αλλα τα εχω βρει μπαστουνια...καμια σχεση με την ευκολια των γουιντος η ετσι μου φαινετε εμενα τουλαχιστον..στην ερωτηση που ειχα κανει για ιντερνετ απο κινητο με usb συνδεση δεν τα καταφερα αλλα με καμποση δυσκολια το καταφερα με το μπλουτουθ...το στικακι της βοντα δεν καταφεραμε να το κανουμε να δουλεψει(βοηθεια τηλ απο τεχνικο της βοντα)...ωρα να κανω καποιες παιδιαστικες ερωτησεις ...

1.πως γινεται στον σαφαρι να επιλεξουμε μια παραπομπη σε αλλη διευθηνση μεσα σε μια σελιδα κ να ανοιξει σε νεο παραθυρο η ταμπ?οπως καναμε δεξι κλικ κ επιλογη ανοιγμα σε νεο παραθυρο στον εξπλορερ δηλ..

2.πως γινεται η αλλαγη γλωσσας με συνδυασμο πληκτρων?

3.ποιος ειναι ο πιο καλος player που να τα παιζει ολα?

4.εχω μια ταινια την ανοιγω με divx player αλλα οι υποτιτλοι που ειναι σε srt λεει πως δεν υποστηριζονται..τι κανουμε ?

5.για να παιξουμε μουσικα αρχεια πρεπει να γινει οπωσδηποτε μεσω itunes?εχω εξωτερ σκληρο κ δεν μου παιζει τα τραγουδια απευθειας παρα μονο αν τα βαλω στο αιτουνς αλλα μετα γινονται ενα μπαχαλο γιατι αν βαλω ενα αλμπουμ δεν τα κραταει ως ενα αλμπουμ αλλα τα χωριζει σε πολλα μικροτερα

 

σας ευχαριστω κ αναμενω..

οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

1.πως γινεται στον σαφαρι να επιλεξουμε μια παραπομπη σε αλλη διευθηνση μεσα σε μια σελιδα κ να ανοιξει σε νεο παραθυρο η ταμπ?οπως καναμε δεξι κλικ κ επιλογη ανοιγμα σε νεο παραθυρο στον εξπλορερ δηλ..

2.πως γινεται η αλλαγη γλωσσας με συνδυασμο πληκτρων?

3.ποιος ειναι ο πιο καλος player που να τα παιζει ολα?

4.εχω μια ταινια την ανοιγω με divx player αλλα οι υποτιτλοι που ειναι σε srt λεει πως δεν υποστηριζονται..τι κανουμε ?

5.για να παιξουμε μουσικα αρχεια πρεπει να γινει οπωσδηποτε μεσω itunes?εχω εξωτερ σκληρο κ δεν μου παιζει τα τραγουδια απευθειας παρα μονο αν τα βαλω στο αιτουνς αλλα μετα γινονται ενα μπαχαλο γιατι αν βαλω ενα αλμπουμ δεν τα κραταει ως ενα αλμπουμ αλλα τα χωριζει σε πολλα μικροτερα

 

σας ευχαριστω κ αναμενω..

 

1. Εαν κάνεις click πάνω στον σύνδεσμο πατώντας ταυτόχρονα το πλήκτρο CMD (command) θα σου ανοίξει σε νέο tab. Εαν πατήσεις το πλήκτρο Shift τότε θα ανοίξει σε νέο παράθυρο.

 

2. Συνήθως η εναλλαγή γλώσσας γίνεται πατώντας το CMD και Space (το αντίστοιχο alt + shift στα windows). Αυτό όμως μπορείς να το αλλάξεις απο το System Preferences του macOS.

 

3. VideoLan Player (http://www.videolan.org). Τα παίζει όλα και συμφέρει.

 

4. Εαν το αρχείο video (divx, xvid, mkv...) και το αρχειο υπότιτλου (sub, srt...) έχουν το ίδιο όνονα, δηλαδή Para5.mkv και Para5.srt τότε όταν τρέξεις το αρχέιο βίντεο για να το δείς στο vlc, το τελευταίο θα σου φορτώσει αυτόματα και τον υπότιτλο. Βέβαια θα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει το πακέτο Perian (google it)

 

5. Μπορείς να τρέξεις οποιοδήποτε μουσικό αρχείο είτε με το vlc είτε με το quicktime player είτε με το itunes. Δεν υπάρχει περιορισμός.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα παρατήρησα κάτι κουλό .. και ελπίζω να μη φταίνε οι πολλές ώρες iPad developing ..

Το παρατήρησα αρχικά κατεβάζοντας κάποιο αρχείο, και μετά με τις συνομιλίες μου στο skype ...

Βγήκε μία "φούσκα" παραθυράκι στην πάνω δεξιά γωνία της οθόνης .. στην πρώτη περίπτωση μου έγραψε download finished,κτλ με ένα πράσινο tick αν δεν κάνω λάθος ... (βέβαια εκείνη την ώρα είχα ανοιχτά και κατέβαζα από jdownloader, και από firefox, οπότε δεν μπορώ να πω με 100% σιγουριά σε ποιο αναφερόταν) και το ίδιο συνέβη κι όταν μου στέλνανε μηνύματα στο skype .. έβλεπα αρχικά ".... is writing" και μετά το μήνυμα της επαφής σε αυτή τη "φούσκα" αλλά και στο παράθυρο του skype chat.

Έψαξα για το skype συγκεκριμένα, αλλά δεν βρήκα κάτι ..

Τι μπορεί να είναι; και γιατί εμφανίστηκαν ξαφνικά, ενώ χρησιμοποιούσα από το πρωί τον υπολογιστή με όσα προγράμματα ανέφερα (κι άλλα τόσα!) χωρίς κανά update ή επανεκκίνηση.....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα παρατήρησα κάτι κουλό .. και ελπίζω να μη φταίνε οι πολλές ώρες iPad developing ..

Το παρατήρησα αρχικά κατεβάζοντας κάποιο αρχείο, και μετά με τις συνομιλίες μου στο skype ...

Βγήκε μία "φούσκα" παραθυράκι στην πάνω δεξιά γωνία της οθόνης .. στην πρώτη περίπτωση μου έγραψε download finished,κτλ με ένα πράσινο tick αν δεν κάνω λάθος ... (βέβαια εκείνη την ώρα είχα ανοιχτά και κατέβαζα από jdownloader, και από firefox, οπότε δεν μπορώ να πω με 100% σιγουριά σε ποιο αναφερόταν) και το ίδιο συνέβη κι όταν μου στέλνανε μηνύματα στο skype .. έβλεπα αρχικά ".... is writing" και μετά το μήνυμα της επαφής σε αυτή τη "φούσκα" αλλά και στο παράθυρο του skype chat.

Έψαξα για το skype συγκεκριμένα, αλλά δεν βρήκα κάτι ..

Τι μπορεί να είναι; και γιατί εμφανίστηκαν ξαφνικά, ενώ χρησιμοποιούσα από το πρωί τον υπολογιστή με όσα προγράμματα ανέφερα (κι άλλα τόσα!) χωρίς κανά update ή επανεκκίνηση.....

 

ΓΙα την εμφάνιση των ειδοποιήσεων εκεί ευθύνεται (αν δεν κάνω λάθος) το Growl.

 

Δες και στα System Preferences αν σου εμφανίζεται...

Link to comment
Share on other sites

εχαριστω για την αμεση αποκριση κ επραξα ολα οσα μου ειπεσ φιλλιπε..τελικα κατι συμβαινει κ η μπλουτοθ συνδεση για μοιρασμα ιντερνετ τζιφος αλλα βρηκα αυτο εδω το προγραμματακι κ ειναι πολυ ευκολο κ συνδεεται μεσω usb h bleutooth.. http://www.mobile-stream.com/usbmodem_wm.html alla einai shareware.. εχει κανεις υποψην να μου στειλει πμ που θα το βρω πιο "φθηνα"? κ κανα μαγαζακι για καμια θηκη κτλ να μην γρατζουνισουμε το αλουμινιο παιζει?
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...