Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλο το "παραθυρα":pΑλλα,φοβαμαι πως δεν ξερω να σου απαντησω!Και η απαντηση,ενδιαφερει και μενα...!Και επισης θελω να ρωτησω,πως γινεται να παταμε με το ποντικι με δεξι κλικ,οπως στα windows,σε μια σελιδα και να μπορουμε να την ανοιξουμε σαν νεα καρτελα,ενω ημαστε σε αλλη?

 

Τι εννοείς πως γίνεται;

Αν πας στο System Preferences σου έχει μια επιλογή για Secondary Click. Αυτό πρέπει να είναι ενεργοποιημένο και δουλεύει το δεξί κλικ. Δεν κατάλαβα ακριβώς τη θες (να ανοίγεις ένα λινκ σε νέο παράθυρο/tab ή να ξανανοίγεις την ίδια σελίδα σε άλλο παράθυρο/tab) αλλά ο τρόπος αν έχεις επιλεγμένη την παραπάνω επιλογή είναι ο ίδιος με τα windows.

 

οκ:)

 

Yπαρχει για τα windows το προγραμμα mozbackup το οποιο αποθηκευει σε αρχειο ολες τις ρυθμισεις,σελιδοδεικτες που εχεις στο firefox και ετσι μπορεις να τις μεταφερεις(η να επαναφερεις μετα απο φορματ) σε οποιο υπολογιστη με windows θες. Τι γινεται αν εγω θελω να περασω ολα αυτα που εχω στο firefox απο εναν υπολογιστη με windows σε εναν mac?

 

Το mozbackup δεν εχει βγει ακομη για os x.

 

παραπανω με το "παραθυρα" εννοουσα τα windows :p

 

Τους σελιδοδείκτες τουλάχιστον μπορείς να τους μεταφέρεις κάνοντας "export" από το options αν θυμάμαι καλά των windows και μετά όταν τους μεταφέρεις στο mac κάνεις import στο Bookmarks

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.kanexlive.com/products/item-id-3495.html

 

oτι καλυτερο κυκλοφορει... και hd εικονα και digital ηχος..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε το εξής:

Ένα δίσκο 320 σε έναν imac 24" ο οποίος έχει 2 partition. Στο ένα έχει 10.6 και στο άλλο Win7. Υπάρχει τρόπος να πάρω backup στον καινούριο δίσκο που θέλω να βάλω? Με τη λογική του SuperDuper πάντα, αλλά νομίζω πως αυτό θα πάρει μόνο το partition του 10.6.

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ μπορω να μεταφερω σελιδοδεικτες κτλ απο το μοζιλα που εχω στα παραθυρα στο μακ?? το mozabackup δεν υπαρχει για μακ δυστηχως,,,

 

Για τους σελιδοδείκτες, δες αυτό το add-on----> https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2410?src=api :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε το εξής:

Ένα δίσκο 320 σε έναν imac 24" ο οποίος έχει 2 partition. Στο ένα έχει 10.6 και στο άλλο Win7. Υπάρχει τρόπος να πάρω backup στον καινούριο δίσκο που θέλω να βάλω? Με τη λογική του SuperDuper πάντα, αλλά νομίζω πως αυτό θα πάρει μόνο το partition του 10.6.

 

Με την λογική του superduper δεν γνωρίζω κατα πόσο μπορείς να πάρεις backup του windows partition. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις το προγραμμα winclone για να δημιουργησεις ένα image αρχείο που περιέχει όλα τα δεδομένα από το windows partition. Στην συνέχεια και αφού σεταρεις τον καινούριο δίσκο μπορείς να κανείς πάλι μέσα από το winclone restore from backup με την προϋπόθεση βέβαια ότι το καινούριο partiton που θα φτιάξεις μέσω bootcamp assistant θα είναι σε μέγεθος τουλάχιστον ίσο με το backup που κρατησες.

Ελπίζω να βόηθησα. ;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,μερικες ερωτησεις σχετικα με πιθανη αγορα macbook pro (13 ιντσες)

δεν εχω ιδεα απο Mac αλλα αφου χαλασε το παλιο μου λαπτοπ (windows vista) σκεφτομαι μηπως

δοκιμασω κατι διαφορετικο.Με αποσχολει αν θα μπορω να κανω καποια βασικα πραγματα.

αναφερω λοιπον :

 

1.Κατεβασμα αρχειων avi και mp3 απο torrent ιστοσελιδες,και προβολη στον υπολογιστη

2.Νetnbanking το οποιο χρησημοποιει java

3.Ασφαλεις αγορες αεροπορικων εισητηριων.

4.χρειαζομαι Antivirus ; Επιθυμω να ειναι απολυτα ασφαλης ο υπολογιστης μου.Αν ναι,ποσο κοστιζει ; υπαρχει καποιο δωρεαν ;

5.Θα μπορω να παιζω παλια (δεακαετια 90) παιχνιδια για mac ; π.χ sierra on line games.

 

ευχαριστω προκαταβολικα για τις συμβουλες και απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πως γίνεται;

Αν πας στο System Preferences σου έχει μια επιλογή για Secondary Click. Αυτό πρέπει να είναι ενεργοποιημένο και δουλεύει το δεξί κλικ. Δεν κατάλαβα ακριβώς τη θες (να ανοίγεις ένα λινκ σε νέο παράθυρο/tab ή να ξανανοίγεις την ίδια σελίδα σε άλλο παράθυρο/tab) αλλά ο τρόπος αν έχεις επιλεγμένη την παραπάνω επιλογή είναι ο ίδιος με τα windows.

/QUOTE]

Εννοω πως οταν ειμαι πχ.στο myphone.gr και θελω ν'ανοιξω το in.gr με δεξι κλικ σε 2η σελιδα,παραλληλα(ανοιγμα σε νεα καρτελα,με mozila),ν'ανοιγει.Εως τωρα,δεν γινεται αυτο στο mac!Mε λιγα λογια το δεξι κλικ στους σελιδοδεικτες.ειναι σαν το αριστερο!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Για τους σελιδοδείκτες, δες αυτό το add-on----> https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2410?src=api :)

http://www.thebestanswer.net/images/logoname.jpg:p

 

 

Εννοω πως οταν ειμαι πχ.στο myphone.gr και θελω ν'ανοιξω το in.gr με δεξι κλικ σε 2η σελιδα,παραλληλα(ανοιγμα σε νεα καρτελα,με mozila),ν'ανοιγει.Εως τωρα,δεν γινεται αυτο στο mac!Mε λιγα λογια το δεξι κλικ στους σελιδοδεικτες.ειναι σαν το αριστερο!

Otan εισαι στην επιφανεια εργασιας(αρχικη οθονη) δουλευει το δεξι κλικ?

μηπως στο system preferences-->mouse-->primary mouse button εχεις επιλεξει το δεξι??

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

http://www.thebestanswer.net/images/logoname.jpg:p

 

 

Otan εισαι στην επιφανεια εργασιας(αρχικη οθονη) δουλευει το δεξι κλικ?

μηπως στο system preferences-->mouse-->primary mouse button εχεις επιλεξει το δεξι??

 

Δουλευει κανονικα παντου το δεξι κλικ.Μονο στον Mozila δεν δουλευει!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ράδιο ρε παιδιά πολύ μαρτύριο ...

η εφαρμογή greek radio, σπάνια μου ανοίγει και μπορώ να ακούσω εκπομπή όταν τη θέλω ..

 

και από e-radio δεν μπορώ να ανοίξω κανένα link .. δεν θυμάμαι τι settings είχα πέρυσι στο άλλο mac, πάντως είμαι σίγουρη ότι μπορούσα να ακούσω τους περισσότερους σταθμούς που ήθελα από εκεί μέσω quicktime .. τώρα απλά είναι αδύνατο ..

 

καμιά λύση;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ράδιο ρε παιδιά πολύ μαρτύριο ...

η εφαρμογή greek radio, σπάνια μου ανοίγει και μπορώ να ακούσω εκπομπή όταν τη θέλω ..

 

και από e-radio δεν μπορώ να ανοίξω κανένα link .. δεν θυμάμαι τι settings είχα πέρυσι στο άλλο mac, πάντως είμαι σίγουρη ότι μπορούσα να ακούσω τους περισσότερους σταθμούς που ήθελα από εκεί μέσω quicktime .. τώρα απλά είναι αδύνατο ..

 

καμιά λύση;

 

Μπες στο http://www.radiofono.gr και χρησιμοποίησε το QuicktimeX και πες μου τι γίνεται...

 

Αλήθεια ποιόν Browser χρησιμοποιείς;

Edited by sparky

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ράδιο ρε παιδιά πολύ μαρτύριο ...

η εφαρμογή greek radio, σπάνια μου ανοίγει και μπορώ να ακούσω εκπομπή όταν τη θέλω ..

 

και από e-radio δεν μπορώ να ανοίξω κανένα link .. δεν θυμάμαι τι settings είχα πέρυσι στο άλλο mac, πάντως είμαι σίγουρη ότι μπορούσα να ακούσω τους περισσότερους σταθμούς που ήθελα από εκεί μέσω quicktime .. τώρα απλά είναι αδύνατο ..

 

καμιά λύση;

 

εγω και απο τα δυο παραπανω που λες μπορω να ακουσω. Προυποθεση ειναι να εχεις το Flip4Mac WMV...και το greek radio παιζει αψογα σε μενα και δεν κρασαρει ποτε...το μονο κακο ειναι οτι δεν εχει ολους τους σταθμους..

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο http://www.radiofono.gr και χρησιμοποίησε το QuicktimeX και πες μου τι γίνεται...

 

Αλήθεια ποιόν Browser χρησιμοποιείς;

 

Ανοιξα 2-3 links από κει που μου είπες αλλά το Quicktime δεν δείχνει να συνεργάζεται ..

Με Safari μπαίνω ..

 

εγω και απο τα δυο παραπανω που λες μπορω να ακουσω. Προυποθεση ειναι να εχεις το Flip4Mac WMV...και το greek radio παιζει αψογα σε μενα και δεν κρασαρει ποτε...το μονο κακο ειναι οτι δεν εχει ολους τους σταθμους..

 

κοίτα, έχω μία υποψία ότι φταίει η σύνδεση του πανεπιστημίου και κανά firewall .. αλλά μου κάνει εντύπωση .. γιατί άλλες φορές παίζει κανονικότατα ... κι άλλες απλά δεν επικοινωνεί!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ράδιο ρε παιδιά πολύ μαρτύριο ...

η εφαρμογή greek radio, σπάνια μου ανοίγει και μπορώ να ακούσω εκπομπή όταν τη θέλω ..

και από e-radio δεν μπορώ να ανοίξω κανένα link .. δεν θυμάμαι τι settings είχα πέρυσι στο άλλο mac, πάντως είμαι σίγουρη ότι μπορούσα να ακούσω τους περισσότερους σταθμούς που ήθελα από εκεί μέσω quicktime .. τώρα απλά είναι αδύνατο ..

καμιά λύση;

 

Μπες στο http://www.radiofono.gr και χρησιμοποίησε το QuicktimeX και πες μου τι γίνεται...

 

Αλήθεια ποιόν Browser χρησιμοποιείς;

 

Ανοιξα 2-3 links από κει που μου είπες αλλά το Quicktime δεν δείχνει να συνεργάζεται ..

Με Safari μπαίνω ..

κοίτα, έχω μία υποψία ότι φταίει η σύνδεση του πανεπιστημίου και κανά firewall .. αλλά μου κάνει εντύπωση .. γιατί άλλες φορές παίζει κανονικότατα ... κι άλλες απλά δεν επικοινωνεί!

 

Ανοίγουμε τον Firefox (MacOSX), πάμε Preferences-->Applications-->Εκεί για τους τύπους αρχείων asf, asx (όλοι οι τύποι asx) επιλέγουμε να ανοίγουν με τον QuicktimeX player. Αυτό ήταν! :D

 

Εγώ με αυτόν τον τρόπο ακούω όλους τους σταθμούς από το e-radio.gr και όλους από το Greek Radio!!

 

Μάλιστα μπορείς να ανοίγεις πολλούς σταθμούς ταυτόχρονα και να αλλάζεις από τον ένα στον άλλον ταχύτατα!! :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουμε τον Firefox (MacOSX), πάμε Preferences-->Applications-->Εκεί για τους τύπους αρχείων asf, asx (όλοι οι τύποι asx) επιλέγουμε να ανοίγουν με τον QuicktimeX player. Αυτό ήταν! :D

 

Εγώ με αυτόν τον τρόπο ακούω όλους τους σταθμούς από το e-radio.gr και όλους από το Greek Radio!!

 

Μάλιστα μπορείς να ανοίγεις πολλούς σταθμούς ταυτόχρονα και να αλλάζεις από τον ένα στον άλλον ταχύτατα!! :)

 

δεν με θέλει παιδιά μου φαίνεται ... δοκίμασα κάθε τρόπο που μου είπατε ... τίποτα...

δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα... :(

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

δεν με θέλει παιδιά μου φαίνεται ... δοκίμασα κάθε τρόπο που μου είπατε ... τίποτα...

δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα... :(

 

Θα πρέπει να προσπαθήσεις να συνδεθείς από κάποιο άλλο δίκτυο εκτός από αυτό του πανεπιστημίου σου ή εάν υπάρχει κάποιο firewall, να το απενεργοποιήσεις...

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να προσπαθήσεις να συνδεθείς από κάποιο άλλο δίκτυο εκτός από αυτό του πανεπιστημίου σου ή εάν υπάρχει κάποιο firewall, να το απενεργοποιήσεις...

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ανοίγει καν το QuicktimeX για να παίξει τους σταθμούς του e-radio. Και στο παλιό μου mac θυμάμαι με quicktimePro άνοιγα όποιο σταθμό ήθελα και άλλαζα όποτε ήθελα ... τώρα γιατί έχω πρόβλημα δεν ξέρω..

Από την άλλη το greek-radio χτες και σήμερα μου ανοίγει Ζοο Radio.. δεν δοκίμασα one by one τους σταθμούς to be honest .. αλλά από 5-6 στην τύχη, μόνο το Zoo άνοιξε .. (ευτυχώς είναι σταθμός που μ'άρεσε κι άκουγα και στο παρελθόν .. :p )

 

Λύστε μου και μια απορία .. το quickTime x είναι built-in από το Snow Leopard σωστά..; το Pro δηλαδή δεν υπάρχει λόγος να το έχουμε πλέον πάνω; ή δεν πειράζει;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,εδώ μιλάμε μόνο για υπολογιστές τις Apple η και για PC με Mac OS?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,εδώ μιλάμε μόνο για υπολογιστές τις Apple η και για PC με Mac OS?

Αν θες να γραψεις για καποιο προβλημα σε εγκατασταση σε pc κτλ πας στο

 

Εγκατάσταση MacOS X σε non-Apple hardware

 

 

Αν θες να μιλησεις για το λειτουργικο μονο και για τα προγραμματα που υπαρχουν σε αυτο γραψε εδω.

 

Και εγω σε pc εχω βαλει το snow leopard:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σε pc εχω βαλει το snow leopard:)

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση :) Και εγώ αυτό πρωσπα8ω να κάνω αλλά μου κολλάει στο boot...Και μια και είμαι νέος σε MAC OS δεν έχω ιδεα τι να κάνω :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση :) Και εγώ αυτό πρωσπα8ω να κάνω αλλά μου κολλάει στο boot...Και μια και είμαι νέος σε MAC OS δεν έχω ιδεα τι να κάνω :(

Οποτε γραψε τον υπολογιστη που εχεις και ποιο σιντι mac os x επελεξες στο θεμα που ειπα πιο πανω και θα βοηθησουμε εκει...:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,νεος χρήστης mac και νομίζω οτι τα καταφένω καλά αν και εχω μια δυο ερωτησεις για όποιον μπορει να βοηθήσει

Δεν εχω βρει καποιο free download manager και καποιο πρόγραμμα αποσυμπίεσης

Τα περισσοτερα που βρήκα ειναι επι πληρωμή!

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται και κάποιον media player εκτος του vlc που εχω ήδη

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,νεος χρήστης mac και νομίζω οτι τα καταφένω καλά αν και εχω μια δυο ερωτησεις για όποιον μπορει να βοηθήσει

Δεν εχω βρει καποιο free download manager και καποιο πρόγραμμα αποσυμπίεσης

Τα περισσοτερα που βρήκα ειναι επι πληρωμή!

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται και κάποιον media player εκτος του vlc που εχω ήδη

 

το jDownloader δηλαδή δεν σου κάνει; γιατί δωρεάν είναι .. εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο!!

αν ψάξεις μερικές σελίδες πιο πίσω, θα δεις και άλλους player που προτείνονται από τους χρήστες ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λέει και η Mariel. Το Jdownloader που είναι free.

 

Όσο για πρόγραμμα αποσυμπίεσης αν θες κάτι δωρεάν δες εδώ:

 

http://www.macbuzzer.com/

 

Δωρεάν για λίγες μέρες ακόμα αν κάνεις ένα tweet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...