Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα,νεος χρήστης mac και νομίζω οτι τα καταφένω καλά αν και εχω μια δυο ερωτησεις για όποιον μπορει να βοηθήσει

Δεν εχω βρει καποιο free download manager και καποιο πρόγραμμα αποσυμπίεσης

Τα περισσοτερα που βρήκα ειναι επι πληρωμή!

 

 

Ένα ακόμα free είναι και το unrarx

 

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται και κάποιον media player εκτος του vlc που εχω ήδη

 

Movist

Edited by avid

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest valeria

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν το Magic Mouse...

Οι μπαταρίες πόσο σας κρατάνε; Σε μένα πάντως, όχι πάνω από 20 μέρες, με σχεδόν καθημερινή χρήση 7-8 ωρών...

Είναι η ιδέα μου, ή όντως αδειάζουν πολύ γρήγορα; :confused: Αν θυμάμαι καλά, το Mighty μου έβγαζε αρκετά πάνω από μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Valeria,

 

το δικό μου magic κράτησε 2 μήνες με χρήση 6-7 ωρών χρήσης καθημερινά.

Τι βλακεία κι αυτή, δεν μπορούσαν να βάλουν μια επαναφορτιζόμενη λιθίου;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Δύο μήνες;;;;;;;;;; :X :cry:

Ας κράταγε κι εμένα δύο μήνες και χαλάλι που δεν έβαλαν επαναφορτιζόμενες...

Με βλέπω να το πηγαίνω για αντικατάσταση...

Thanks για την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν το Magic Mouse...

Οι μπαταρίες πόσο σας κρατάνε; Σε μένα πάντως, όχι πάνω από 20 μέρες, με σχεδόν καθημερινή χρήση 7-8 ωρών...

Είναι η ιδέα μου, ή όντως αδειάζουν πολύ γρήγορα; :confused: Αν θυμάμαι καλά, το Mighty μου έβγαζε αρκετά πάνω από μήνα...

 

Ναι, περίπου τόσο πρέπει λογικά να κρατάει. Εγώ που το χρησιμοποιώ 3-4 ώρες την ημέρα κρατάει κάτι παραπάνω από ένα μήνα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Ναι, περίπου τόσο πρέπει λογικά να κρατάει. Εγώ που το χρησιμοποιώ 3-4 ώρες την ημέρα κρατάει κάτι παραπάνω από ένα μήνα.

Χμ, ναι ε; Tι να πω... Αν είναι έτσι ok, απλά φοβόμουν ότι κάτι παίζει με το δικό μου μόνο... Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Valeria, και εμένα η μπαταρία κατά μέσο όρο κρατάει έναν μήνα. Δηλαδή, την πρώτη φορά που το άνοιξα το mouse ήταν 17/11. 17/12 έβαλα νέα μπαταρία! Από τότε έχω βάλει άλλη μια φορά (μου διαφεύγει η ακριβής ημερομηνία), και τώρα είμαι στο 27%, αλλά πλέον το έχω αρκετές φορές το αφήνω όλη την μέρα ανοιχτό.

 

Μπορούμε να του βάλουμε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, δεν μπορούμε; Αλλά θα κάνουμε απόσβεση το κόστος;

 

Προσωπικά, έχω αγοράσει μπαταρίες από το IKEA, που είναι και φθηνότερες, και πάλι κρατάει μια χαρά! Οπότε μειώθηκε λίγο το «κόστος» χρήσης του!

 

 

Δεν μου φαίνεται και πολύ υπερβολικό αυτό που αναφέρεις για τους χρόνους.. :)

Link to comment
Share on other sites

Mιας και μιλατε για το blutooth ποντικι, υπαρχει πιθανοτητα να δουλευει και σε λειτουργικο windows ???:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Mιας και μιλατε για το blutooth ποντικι, υπαρχει πιθανοτητα να δουλευει και σε λειτουργικο windows ???:O

 

Μα γιατί όχι; :confused: Αφού μιλάμε για ένα blutooth mouse.. Όπως και στο MacOS μπορείς να συνδέσεις ένα οποιοδήποτε USB two button mouse, γιατί να μην γίνεται το αντίστροφο; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

οκ,,,απλα νομιζα μηπως υπηρχε καποιο προβλημα λογω multi-touch...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

οκ,,,απλα νομιζα μηπως υπηρχε καποιο προβλημα λογω multi-touch...

 

ΑΑΑ... Αυτό δεν το σκέφτηκα.. Μπορεί και να έχεις δίκαιο! Αλλά μια δοκιμή θα μας πείσει όλους! Δυστυχώς δεν έχω συσκευή με Windows και bluetooth να την κάνω. :( Αν έχει κάποιος, μπορεί να μας αναφέρει τα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την εκδοση Mac OS X 10.6.2. πως θα καταλαβω αν ειναι το snow leopard?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την εκδοση Mac OS X 10.6.2. πως θα καταλαβω αν ειναι το snow leopard?

 

Το snow εχεις. το 10.6.2 bold μαρτυράει την έκδοση λογισμικού που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...γίνεται να συνδεθεί το iphone 2G σε snow και να έχω internet μέσω αυτού?

 

Έχω ενεργοποιήσει το edge για την προσφορά της wind αλλά στις διακοπές θα ήταν καλά να μεταφέρω το ιντερνετ από την οθόνη του iphone στο macbook μου... :/

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται MacUpdate Promo Spring Bundle 2010.

 

Κάνοντας tweet το event παίρνεται δώρο το AppDelete.

http://www.mupromo.com/twitter

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Χθες "ξηλωσα" τον iMac μου (24" 2.8) για να του αλλάξω δίσκο... Ο 320 που είχε δεν έφτανε πια, παρά τους εξωτερικούς. Με SuperDuper πήρα το 10.6 όπως ήταν και το πέρασα στον καινούριο δίσκο (πολύ καλό, είχα ακούσει διάφορα, αλλά πρώτη φορά το δοκίμασα). Μετά πέρασα και Win7 με bootcamp και όλα ok.

Στην εκκίνηση με το alt βλέπει οτι έχει 2 λειτουργικά. Στο bootcamp στα Windows, πάλι βλέπει οτι έχει 2 λειτουργικά. Στο startup disk όμως στο OSX δεν βλέπει οτι υπάρχουν και Windows! Εν τω μεταξύ, το partition φαίνεται κανονικά στο desktop! Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να παίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Χθες "ξηλωσα" τον iMac μου (24" 2.8) για να του αλλάξω δίσκο... Ο 320 που είχε δεν έφτανε πια, παρά τους εξωτερικούς. Με SuperDuper πήρα το 10.6 όπως ήταν και το πέρασα στον καινούριο δίσκο (πολύ καλό, είχα ακούσει διάφορα, αλλά πρώτη φορά το δοκίμασα). Μετά πέρασα και Win7 με bootcamp και όλα ok.

Στην εκκίνηση με το alt βλέπει οτι έχει 2 λειτουργικά. Στο bootcamp στα Windows, πάλι βλέπει οτι έχει 2 λειτουργικά. Στο startup disk όμως στο OSX δεν βλέπει οτι υπάρχουν και Windows! Εν τω μεταξύ, το partition φαίνεται κανονικά στο desktop! Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να παίζεται?

 

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και δεν έχω λύση! :(

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αν βρείτε λύση πείτε μου και εμένα γιατί και σε μένα δεν φαίνονται..

Ίσως να έχει να κάνει με τα 7 γιατί στον άλλο υπολογιστή με τα XP φαίνονται.

Αν και μικρό το κακό, το θέμα είναι ότι δουλεύουν άψογα.

 

Να ρωτήσω...γίνεται να συνδεθεί το iphone 2G σε snow και να έχω internet μέσω αυτού?

 

Έχω ενεργοποιήσει το edge για την προσφορά της wind αλλά στις διακοπές θα ήταν καλά να μεταφέρω το ιντερνετ από την οθόνη του iphone στο macbook μου... :/

 

Αν δεν κάνω λάθος δεν υποστηρίζεται...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

παιδία..θα περάσει σε λίγο καιρο στα χέρια μου το mac της αδελφής μου..

ενδιαφέρομαι για να περάσω επάνω και τα win7 τι πρέπει να κάνω..??

μια διαφώτιση!

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

ανοιγεις το bootcamp και φτιαχνεις ενα partition και μετα βαζεις μεσα το dvd των windows και εισαι ετοιμος !ειναι πολυ ευκολο απλως ακολουθα τις οδηγιες στο bootcamp
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, 16 δεκαεξαδικά ψηφία/χαρακτήρες (όπως π.χ. είναι οι αριθμοί απο 0 ... 9) δεν είναι 16bit είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ... ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ bit (εδώ κολλούσε το τουλάχιστον που έγραψα πριν και σε μπέρδεψε) ... αλλά τέλος πάντων, μάλλον τσάμπα σε μπέρδεψα πριν, ξεχασέ τα όλα (συγνώμη κιόλας) ...

 

Στο θέμα μας τώρα.

Μάλιστα ... κατάλαβα ... είχα στο μυαλό μου την "Windows πλευρά" του θέματος, βλέπεις αυτά :dizzy: συμβαίνουν πολύ συχνά όταν είσαι καθημερινά και επι μονίμου βάσεως "διχασμένος" ανάμεσα σε δυο διαφορετικούς κόσμους (Windows και OS X) ...

 

Λοιπόν, διορθώνω ... σε αυτή την περίπτωση (αφού δεν υπάρχει WPA και WPA2 στο mac), ΕΣΥ χρησιμοποίησε 128bit WEP encryption που σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσεις κωδικό με 13 χαρακτήρες.

 

 

Απλά γιατί internet sharing από OS X σε Windows (και τούμπαλιν φυσικά) δεν είναι και το πλέον hassle free θέμα λόγω κυρίως του ότι χειρίζονται διαφορετικά τo θέμα ασφάλεια & κρυπτογράφηση ...

 

Λοιπόν, επι του πρακτέου τώρα και σχετικά με την "ασυμφωνία χαρακτήρων" :p (OS X και Windows) που πρόσφατα βίωσες κι εσύ απο πρώτο χέρι ... για να μην κάθομαι να στα γράφω εγώ βήμα προς βήμα (η αλήθεια είναι ότι το πρωί δεν έχω και πολύ χρόνο), σου 'χω σχεδόν έτοιμη λύση "σκονάκι", απλά αγνόησε το κομμάτι του UMTS (αυτός διαμοιράζει cellular 3G internet connection αλλά δεν έχει σημασία) και ακολούθησε κατά γράμμα ότι λέει το "guide" :happy:

"Here you go miss" :bow:...

Αν η "περιπέτεια" έχει αίσιο τέλος (είμαι σίγουρος ότι θα έχει, αλλά λέμε τώρα ... υπάρχει και ο καταραμένος ο Murphy βλέπεις :lol:) "ρίξε" μια ενημέρωση για να ξέρουν κι άλλοι στο μέλλον ...

 

Τελικά μετά από αρκετό καιρό, εφήρμοσα τις οδηγίες σου .. και οφείλω να σε ευχαριστήσω γιατί μας έβγαλες (οικογενειακώς) από μεγάλο κόπο ... μιας και πρόσφατα ένας από τους σκύλους μου έφαγε τα καλώδια του ethernet -> κάηκε και η θύρα ethernet του σταθερού (win) οπότε ... τα 2 macbook- άκια μας έσωσαν τους win - ηδες !!!

 

Επίσης, σήμερα παίζοντας με τα 2 macbook-άκια δίπλα δίπλα, δοκίμασα το screen sharing και το Remote Login και το απόλαυσα τρομερά!!! :lol::lol:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ώστε να μπορέσω να χειριστώ το pc ενός φίλου μέσα από το mac μου?

Σαν παράθυρο και αυτό παθαίνει διάφορα και δεν μπορώ να τρέχω συνέχεια...

 

Υπάρχει πρόγραμμα?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ώστε να μπορέσω να χειριστώ το pc ενός φίλου μέσα από το mac μου?

Σαν παράθυρο και αυτό παθαίνει διάφορα και δεν μπορώ να τρέχω συνέχεια...

 

Υπάρχει πρόγραμμα?

 

Τσέκαρε το team viewer .. νομίζω θα σε βοηθήσει .. έχει και app για το iPhone!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...