Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτλα τι είναι;

* Adblock Plus 1.1.1

* Adblock Plus: Element Hiding Helper 1.0.6

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια επιτελους σημερα γραφω απο το macbook pro!

ερωτηση

1. Πως ειπαμε αλλαζουμε απο ελληνικα σε αγγλικα (οπως ηταν το alt+shift στα windows)????

2. Εγκατεστησα το VLC player. Ποια ειναι η διαδικασια εγκαταστασης? πρεπει να τα βαζω σε καποιο φακελο? εκανα drag and drop το εικονιδιο στο dock και καθε φορα που ανοιγω το προγραμμα εμφανιζεται ενα πραγμα σαν σκληρος δισκος στην επιφανεια εργασιας. γιατι?

3. πως κανουμε αντιγραφη επικοληση σε ενα αρχειο? δεν εχει πουθενα!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

1) Παλιά ήταν Μήλο+Space. πλέον το μήλο δεν υπάρχει και ούτε και η συντόμευση. Αν πας όμως στο Preferences ->Keyboard->Keyboard Shortcuts (αν θυμάμαι καλά), θα βρεις όλες τις συντομεύσεις.

3)Επέλεξε το αρχείο/φάκελο που θες, πήγαινε στο "Edit" στην μπάρα πάνω-πάνω, πάτα Copy, μετά πήγαινε εκεί που θες να κάνεις το αντίγραφο και πήγαινε Edit->Paste.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επιτελους σημερα γραφω απο το macbook pro!

ερωτηση

1. Πως ειπαμε αλλαζουμε απο ελληνικα σε αγγλικα (οπως ηταν το alt+shift στα windows)????

2. Εγκατεστησα το VLC player. Ποια ειναι η διαδικασια εγκαταστασης? πρεπει να τα βαζω σε καποιο φακελο? εκανα drag and drop το εικονιδιο στο dock και καθε φορα που ανοιγω το προγραμμα εμφανιζεται ενα πραγμα σαν σκληρος δισκος στην επιφανεια εργασιας. γιατι?

3. πως κανουμε αντιγραφη επικοληση σε ενα αρχειο? δεν εχει πουθενα!

 

1. Εγώ για συντόμευση έχω το option+space. Με βολεύει πολύ (και άλλοι φίλοι μου που τους το'χω προτείνει ... )

2. Δεν το'κανες drag&drop στο applications?? Αν το κάνεις eject από την επιφάνεια δεν θα σου ξαναβγεί. Αν πατήσεις δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο του vlc έχει και την επιλογή "Keep in Dock" .. Για να μην το ψάχνεις κάθε φορά...!

3. Command+C = Copy / Command+V = Paste.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχω και εγω... :p

 

δεν ξερω αλλα για καποιον λογο δεν μου κατεβαζει υλικο το trasmission...

ας το αλλαξω λοιπον....

 

κανενα αλλο καλο και ελαφρυ εχουμε...;

 

για 10.6.1

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτο με την συντομευση δεν το βρισκω :(

παω system preferences-> keyboard -> keyboard shortcuts και μετα???? by default ποια ειναι η συντομευση?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτο με την συντομευση δεν το βρισκω :(

παω system preferences-> keyboard -> keyboard shortcuts και μετα???? by default ποια ειναι η συντομευση?

 

Για να αλλάξεις γλώσσα θα πας στο International, θα τσεκάρεις στο Input menu, τα ελληνικά. Μετά keyboard shortcuts, θα σε βγάλει στο input menu, εκεί θα δεις ποιο είναι το default. Με διπλό κλικ πάνω στην υπάρχουσα συντόμευση, θα μπορείς να την αλλάξεις όπως εσύ θέλεις!! Και έτοιμος!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει δίκιο η Mariel. Στο international πρέπει να είναι. Sorry.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

 

κανενα αλλο καλο και ελαφρυ εχουμε...;

 

για 10.6.1

 

εβαλα τελικα το μTorrent/Tomato και βλεπουμε...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπαρχει greeklish converter για firefox https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1193

 

edit τελικα μονο απο Αγγλικό κάνει.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια προγραμμα για ιους εχετε εγκατεστημενο?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

ClamXav

για ψυχολογικούς και μόνο λόγους... :lol:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

μια σελιδα πισω, τα ιδια κι εμενα, οπως κι ο divx,

 

βαλε movist η mplayer extented, δες αναλυτικα λιγο πιο πισω...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

βγήκε το movist 0.6.6 http://code.google.com/p/movist/

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα (καλό θα ήταν δωρεάν ... !) να μπορούμε να πάρουμε screenshots από βίντεο που έχουμε τραβήξει με την φωτογραφική;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ,

Μετά απο χρόνια χρήσης windows , βρήσκομαι προ πυλών - ένα κλικ πριν παρω το πρώτο μου iMac ... εγω νομίζω πως μου ταιριάζει αυτο ---> Apple iMac MB417GR/A

βέβαια έχω καποιες βασικές ερωτήσεις :

1) Μπορώ να χρησιμοποιησω το AutoCad ??

2) Μπορώ να χρησιμοποιω και τα windows σε μερικες εφαρμογες ??

3) Υπαρχει δυνατοτητα αναβάθμισης (Ram - Επεξεργαστη ) ??

4) σε δύο χρονια ποσο αξιοπιστος και δυνατός μπορει να είναι???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα (καλό θα ήταν δωρεάν ... !) να μπορούμε να πάρουμε screenshots από βίντεο που έχουμε τραβήξει με την φωτογραφική;;

VLC (προυπόθεση να μπορεί να ανοίξει το βίντεο φυσικά)

 

How can I take screenshots?

 

To take a snapshot of the video displayed by VLC, you just need to press the pre-defined snapshot hotkey:

 

* Windows / Linux / Unix: Ctrl+Alt+S

* Mac OS X: Command+Alt+s

 

To change it, go to Preferences -> Interface -> Hotkeys settings, check Advanced options, and set Take video snapshot.

 

You can also take a snaphot via the menu Video -> Snapshot.

 

To change the snapshot format or directory, go to Preferences -> Video.

 

Where are my screenshots?

 

If you haven't changed the snapshot directory in your preferences, your screenshots should go to:

 

* Windows: My Documents\My Pictures\

* Linux / Unix: $(HOME)/.vlc/

* Mac OS X: Desktop/

 

To change it, go to Preferences -> Video -> Video snapshot directory.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ,

Μετά απο χρόνια χρήσης windows , βρήσκομαι προ πυλών - ένα κλικ πριν παρω το πρώτο μου iMac ... εγω νομίζω πως μου ταιριάζει αυτο ---> Apple iMac MB417GR/A

βέβαια έχω καποιες βασικές ερωτήσεις :

1) Μπορώ να χρησιμοποιησω το AutoCad ??

2) Μπορώ να χρησιμοποιω και τα windows σε μερικες εφαρμογες ??

3) Υπαρχει δυνατοτητα αναβάθμισης (Ram - Επεξεργαστη ) ??

4) σε δύο χρονια ποσο αξιοπιστος και δυνατός μπορει να είναι???

 

Ευχαριστώ

 

1) Δεν υπάρχει AutoCad για Mac μόνο το ArchiCad.

2) Μπορείς να εγκαταστήσεις Bootcamp η Parallels για να τρέξεις εφαρμογές σε windows

3) Υπάρχει η Δυνατότητα αναβάθμισης σε RAM, HDD μόνο.

4) Ανάλογα και αυτά μηχανήματα είναι και μπορεί να κάτσει κάποια στραβή πχ σκληρός ακόμα και Logic board (motherboard)

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν υπάρχει AutoCad για Mac μόνο το ArchiCad.

2) Μπορείς να εγκαταστήσεις Bootcamp η Parallels για να τρέξεις εφαρμογές σε windows

3) Υπάρχει η Δυνατότητα αναβάθμισης σε RAM, HDD μόνο.

4) Ανάλογα και αυτά μηχανήματα είναι και μπορεί να κάτσει κάποια στραβή πχ σκληρός ακόμα και Logic board (motherboard)

 

το archicad ειναι το ιδιο αξιολογο με το autocad?γτ μια γνωστη μου ειναι στα προθυρα για αγορα mac και αυτο ειναι που την εμποδιζει..

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις και windows (μέσω parallels ή bootcamp) και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

το ArchiCad είναι αρκετά πιο αξιόλογο απο το AutoCad.

 

Το θέμα ειναι όμως οι περισσότεροι δουλεύουν ΑutoCad.

Link to comment
Share on other sites

το archicad ειναι το ιδιο αξιολογο με το autocad?γτ μια γνωστη μου ειναι στα προθυρα για αγορα mac και αυτο ειναι που την εμποδιζει..
Υπάρχουν συγκεκριμένα πακέτα software που λειτουργούν σαν επεκτάσεις του Autocad (και φυσικά το απαιτούν ώστε να λειτουργήσουν) και αν η δουλειά της εξαρτάται από αυτά, είναι λογικό να την εμποδίζει κάτι τέτοιο. Υπάρχουν πάντα οι λύσεις Bootcamp/Parallels που αναφέρουν τα παιδιά.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν συγκεκριμένα πακέτα software που λειτουργούν σαν επεκτάσεις του Autocad (και φυσικά το απαιτούν ώστε να λειτουργήσουν) και αν η δουλειά της εξαρτάται από αυτά, είναι λογικό να την εμποδίζει κάτι τέτοιο. Υπάρχουν πάντα οι λύσεις Bootcamp/Parallels που αναφέρουν τα παιδιά.

 

το γνωριζω περι μπουτκαμπ κτλ και γω χρηστης μακ ειμαι..ρωταω γιατι εχω μια φιλη που ενδιαφερεται και δεν θελω μετα να γυρισει και να μου πει οτι την ωθησα στη λαθος επιλογη..αλλα καλυτερα παραλληλα λειτουργικα παρα ο πονοκεφαλος των windows.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...