Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια ψαχνω photoshop για το mac. ξερει κανενας αν το Adobe Photoshop Lightroom v1.4 ή το Adobe Photoshop Elements v4 ειναι καποια εκδοση του photoshop για mac ή ειναι κατι ασχετο....?

 

Εδω και 2 - 3 μερες εχω το εξης προβλημα:

O safari δεν μου εμφανιζει τις εικονες απο την αναζητηση στο Google! τις μικρογραφιες εννοω γιατι οταν παταω πανω σε μια φωτο την ανοιγει κανονικα! ξερει κανενας τι μπορει να παιζει?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

τι προσθετα έχεις;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνω photoshop για το mac. ξερει κανενας αν το Adobe Photoshop Lightroom v1.4 ή το Adobe Photoshop Elements v4 ειναι καποια εκδοση του photoshop για mac ή ειναι κατι ασχετο....?

Κυκλοφορεί κανονικά για Mac. Για την πλατφόρμα των Macintosh αναπτύχθηκε αρχικά και στη συνέχεια βγήκε και για Windows (από την έκδοση 2.5 και μετά).

 

Όλα αυτά βέβαια θα μπορούσες να τα μάθεις με μια αναζήτηση στη Google :)

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 - 3 μερες εχω το εξης προβλημα:

O safari δεν μου εμφανιζει τις εικονες απο την αναζητηση στο Google! τις μικρογραφιες εννοω γιατι οταν παταω πανω σε μια φωτο την ανοιγει κανονικα! ξερει κανενας τι μπορει να παιζει?

 

Πολλές φορές φταίει η σύνδεση γιαυτό...

 

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα (καλό θα ήταν δωρεάν ... !) να μπορούμε να πάρουμε screenshots από βίντεο που έχουμε τραβήξει με την φωτογραφική;;

 

Θα σου πρότεινα να μην μπλεχτείς με extra προγράμματα, αλλά μια καλή λύση είναι όπως τα βλέπεις π.χ από το vlc, κάνεις pause και πατάς cmd/shift/4, πας τον στόχο στο παράθυρο του vlc και πατά space να πάρει μόνο το παράθυρο, και κόψε το γύρο γύρο από το preview..

 

Η πάλι κάνε το ίδιο και με τον στόχο υπολόγισε εσύ την περιοχή που θες και έτοιμο, μάλιστα με αυτό το τρόπο ανοίγεις όσο θες το παράθυρο, και έχεις την Photo σου μεγαλύτερη από το format του video...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές φταίει η σύνδεση γιαυτό...

 

 

 

 

Θα σου πρότεινα να μην μπλεχτείς με extra προγράμματα, αλλά μια καλή λύση είναι όπως τα βλέπεις π.χ από το vlc, κάνεις pause και πατάς cmd/shift/4, πας τον στόχο στο παράθυρο του vlc και πατά space να πάρει μόνο το παράθυρο, και κόψε το γύρο γύρο από το preview..

 

Η πάλι κάνε το ίδιο και με τον στόχο υπολόγισε εσύ την περιοχή που θες και έτοιμο, μάλιστα με αυτό το τρόπο ανοίγεις όσο θες το παράθυρο, και έχεις την Photo σου μεγαλύτερη από το format του video...

 

Τελικά χρησιμοποιήσα το vlc ... δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα σ'αυτό το προγραμματάκι ...

Απίστευτη εξυπηρέτηση μου κάνατε παιδιά ... χίλια Ευχαριστώ!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Κατι απλό αν και δεν το βρισκω.

 

πως γινεται το preview να σταματαει οταν τελιωνει ενα pdf ή φωτογραφιες

και να μην συνεχιζει πάλι στην πρώτη;

 

opera 10.10 βγήκε, ειναι beta βεβαια.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρησιμοποιήσα το vlc ... δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα σ'αυτό το προγραμματάκι ...

Απίστευτη εξυπηρέτηση μου κάνατε παιδιά ... χίλια Ευχαριστώ!!

 

Όσο ψάχνεις μαθαίνεις, δεν είχα την τύχη να το ψάξω και να το δω!!;)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και περίπου 3 εβδομάδες, έχω στείλει στην apple τα απαιτούμενα έγγραφα ώστε να μου αποστείλουν το MAC OS X Snow leopard ..

2-3 μέρες αφότου είχα στείλει την αίτηση, είδα ότι είχαν πάρει και τα λεφτά από τον τραπεζικό μου λογαριασμό .. αλλά εγώ δεν έχω παραλάβει τίποτα μέχρι τώρα ... !!!

Έχει συμβεί σε κάποιον από σας να αργήσουν τόσο πολύ την παράδοση;;

Σκέφτομαι να τους στείλω mail .. αλλά σε ποια διεύθυνση..;; Στην πόλη που μένω, υπάρχει υποκατάστημα apple, μήπως να τους επισκεφτώ εκεί και να ρωτήσω...; αλλά θα μπορούν να βοηθήσουν...;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και περίπου 3 εβδομάδες, έχω στείλει στην apple τα απαιτούμενα έγγραφα ώστε να μου αποστείλουν το MAC OS X Snow leopard ..

2-3 μέρες αφότου είχα στείλει την αίτηση, είδα ότι είχαν πάρει και τα λεφτά από τον τραπεζικό μου λογαριασμό .. αλλά εγώ δεν έχω παραλάβει τίποτα μέχρι τώρα ... !!!

Έχει συμβεί σε κάποιον από σας να αργήσουν τόσο πολύ την παράδοση;;

Σκέφτομαι να τους στείλω mail .. αλλά σε ποια διεύθυνση..;; Στην πόλη που μένω, υπάρχει υποκατάστημα apple, μήπως να τους επισκεφτώ εκεί και να ρωτήσω...; αλλά θα μπορούν να βοηθήσουν...;

 

Εγω εχω πανω απο 2 μηνες που τα εστειλα(9€ λογω αναβαθμισης σε καινουργιο macbook)και ακομα τιποτα:mad:

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα πληρωσει 7 σεπτεμβριου μεσω paypal το εστειλα συστημενο στις 9 και μου ηρθε μετα απο 3 με 4 εβδομαδες
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πανω απο 2 μηνες που τα εστειλα(9€ λογω αναβαθμισης σε καινουργιο macbook)και ακομα τιποτα:mad:

 

Μα κι εγώ καινούργιο MB Pro έχω υποτίθεται ... 7GBP μου πήραν από το λογαριασμό.. Σε 2 μέρες από όταν έστειλα τα χαρτιά είχαν κάνει την ανάληψη

Αλλά και πάλι μου κάνει εντύπωση .. τόσος καιρός έχει περάσει!!

 

εγω ειχα πληρωσει 7 σεπτεμβριου μεσω paypal το εστειλα συστημενο στις 9 και μου ηρθε μετα απο 3 με 4 εβδομαδες

 

άντε λογικό να αργήσει Ελλάδα - πέφτει και πιο μακρυά από το Liverpool.. Εγώ όμως είμαι Αγγλία..!! Αν ήταν έτσι, να πήγαινα στην apple που είναι 5' από το σπίτι μου να το έπαιρνα..!!!

 

Θα περιμένω ... μια βδομαδούλα ακόμη .. Ελπίζω να έρθει ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να στειλω ενα αρχειο Excel σε ενα χρηστη Mac,πως μπορω να μετατρεψω αυτο το αρχειο ωστε να το διαβασει.Εγω δεν ειμαι χρηστης mac και εχω την τελευταια εκδοση του office.

Σας ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Αν το σώσεις σε μορφή 2003 λογικά δεν θα έχει πρόβλημα. Εννοείται ότι και αυτός θα πρέπει να έχει το πρόγραμμα ή κάποιο αντίστοιχο που να μπορεί να διαβάσει Office αρχεία.

 

Κάτι σημαντικό, αν το αρχείο έχει ημερομηνίες υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν όταν το ανοίξει. Στις Επιλογές του Office (τουλάχιστον μέχρι το 2003, δεν ξέρω για το 2007) υπάρχει μια που λέει "Σύστημα 1904" ή κάπως έτσι. Πιθανώς να πρέπει να το ενεργοποιήσεις γιατί στο Excel οι ημερομηνίες είναι αριθμοί που στα Windows αρχίζουν από 1/1/1900 ενώ στο Excel για Mac (τουλάχιστον παλιότερα) αρχίζουν από το 1904.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

και για Ελληνικά, να εχει καποιες γραμματοσειρες,

απλως για να φαινεται οπτικά το ίδιο.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα...εδω κ καποιες μερες χρησιμοποιω leopard 10.5.6 σε hackintosh.ομολογω οτι εχω μεινει εκπληκτος....τοσα χρονια παιδευομαι με τα windows...λεω απο ιανουαριο να παω σε imac 20'' που εχει και προσιτη τιμη.ειστε ευχαριστημενοι?απο υποστηριξη προγραμματων?εχω την εντυπωση οτι τωρα κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο οτι κυκλοφορει στη μια πλατφορμα κυκλοφορει και στην αλλη.απο κανενα παιχνιδακι βρισκει κανεις τιποτα?
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

σχετικά, προσωπικά παίζω όλα της Blizzard: Starcrft I, Diablo II και Warcraft III

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις...

 

Κατεβάζω πίνακα διοριστέων από τον ασεπ και μου το ανοίγει σε κινέζικα???

 

Τι γίνεται?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

χρειαζεσαι μερικες γραμματοσειρες, παρτες ή απο το in.gr ή απο win

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

MPlayer OSX Extended rev12

out of beta...

http://mplayerosx.sttz.ch/

ο πιο ελαφρύς player

 

# Revision 12 (18. October 2009)

 

* Highlights

o Compatible with OSX 10.6 (Snow Leopard)

o GUI and MPlayer are now 64bit compatible (~20-50% faster)

* Changes

o Chapter support no longer limited to MKV

o Refine the behavior of the Apple Remote's combined skip/seek buttons

* Bugfixes

o Fix two Snow Leopard issues

o Fix additional parameters being ignored in some cases (especially -vf-add/-af-add)

o Fix loading of subtitles with an apostrophe in their path

o Fix player window from appearing in fullscreen when using on top while playing

o Don't set the -monitoraspect MPlayer option (use Additional Parameters if needed)

o Fix fullscreen controls disappearing when being dragged

* New MPlayer and MPlayer-MT build from 18. October 2009 (r29777)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αν το σώσεις σε μορφή 2003 λογικά δεν θα έχει πρόβλημα. Εννοείται ότι και αυτός θα πρέπει να έχει το πρόγραμμα ή κάποιο αντίστοιχο που να μπορεί να διαβάσει Office αρχεία.

 

Κάτι σημαντικό, αν το αρχείο έχει ημερομηνίες υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν όταν το ανοίξει. Στις Επιλογές του Office (τουλάχιστον μέχρι το 2003, δεν ξέρω για το 2007) υπάρχει μια που λέει "Σύστημα 1904" ή κάπως έτσι. Πιθανώς να πρέπει να το ενεργοποιήσεις γιατί στο Excel οι ημερομηνίες είναι αριθμοί που στα Windows αρχίζουν από 1/1/1900 ενώ στο Excel για Mac (τουλάχιστον παλιότερα) αρχίζουν από το 1904.

 

 

Σε ευχαριστω φιλε μου,εχω το 2007 αλλα ο παραληπτης μου λεει οτι δεν μπορει να το ανοιξει[office for mac],του το ξαναεστειλα οποτε κ περιμενω νεα..

Καμια αλλη ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει?Ισως επειδη ειναι το 2007,αν και εκεινος πρεπει να εχει προσφατη εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεσαι μερικες γραμματοσειρες, παρτες ή απο το in.gr ή απο win

 

Μπορείς να μου πεις κάτι παραπάνω?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

arial, tahoma, times, new courier απο ενα μηχανακι με win τα βαζεις στο fonts.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

arial, tahoma, times, new courier απο ενα μηχανακι με win τα βαζεις στο fonts.

Μα αυτά τα έχω...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...