Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Quicktime Χ μπορεί να κάνει screen recording. Το έχεις ήδη!
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

α καλα...μου φαινεται οτι πρεπει να ασχοληθω λιγο παραπανω με το χιονακι...μηπως μου ξεφευγουν τιποτα αλλα βασικα πραγματα που πρεπει να ξερω??Που μπορω να βρω μαζεμενα ολα τα features να ριξω λιγο διαβασμα??:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που περασα σε snow εχω κατι home και net volumes...τι ειναι αυτα??στο finder δε φαινονται, μονο στον ejector και με το hardwaregrowler στην εκινηση...και δεν γινονται unmount...

 

http://img39.imageshack.us/img39/6001/screenshot20091026at736.png

 

γι'αυτο ξερει να μου πει καποιος κατι??:worry:

Link to comment
Share on other sites

Nέος Firefox 3.5.4

 

Firefox 3.5.4 fixes the following issues:

 

* Several security issues.

* Fixed several stability issues.

* Added the ability to re-submit crash reports (bug 378528)

* After using Clear Recent History some SSL sites would not load all images and styles without pressing reload (see bug 480619)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θελω να ρωτησω κατι.αγορασα χτες imac 20''.βλεπω οτι με την αγορα νεου apple computer δινεται η δυνατοτητα αναβαθμισης σε snow leopard με ενα μικρο ποσο,μου διαφευγει.απ οτι ειδα ομως ισχυει μονο στα ξενα applestores.στο δικο μας υπο την αιγιδα της rainbow μαζι με τα μεταφορικα το κοστος ειναι περι τα 40 ευρω.αντε κ λεω οκ ας το παραγειλω.παω να το κανω και τρωω νεα ηττα.πρεπει να παω ο ιδιος σε καποιο καταστημα να κανω account.....τι βλακεια ειναι αυτο παλι?δηλαδη account στο applestore-itunes πως εχω κανει...????φταιω εγω να το κατεβασω απο τορρεντς?οχι πες μου...ειμαι υπερ στο να υποστηριζει κανεις τους προγραμματιστες αλλα ειναι δυνατον να μπω σε τοσο τρεχαμα για να παρω ενα λογισμικο που στα ξενα applestores δινεται στις 9 λιρες αγγλιας(για update)?
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

iTunes 9.0.2

Υποστήριξη σε Apple TV 3.0

και ναι πάλι δεν επιτρεπει στο pre συχρονισμο...

Αναλυτικά

 

iTunes 9.0.2 adds support for Apple TV software version 3.0, adds an option for a dark background for Grid View, and improves support for accessibility.

 

iTunes 9 comes with many new features and improvements, including:

 

• An improved look and feel, including a new Column Browser for easily browsing your artists or albums, movies, TV shows, and more.

• iTunes Store has a brand new look, with improved navigation for quick and easy exploration.

• iTunes LP and iTunes Extras create unique experiences that feature exclusive interviews, videos, photos, and more - available with select album and movie purchases on the iTunes Store.

• Home Sharing helps you manage your family's iTunes collection between computers in your home. iTunes can automatically transfer new purchases, or you can choose just the items you want.

• Genius Mixes are created for you by iTunes and play songs from your library that go great together.

• iPod and iPhone syncing now allows you to organize your iPhone and iPod touch home screens directly in iTunes. Syncing is now also more flexible, allowing you to sync individual artists, genres, or TV show and Podcast episodes.

• iTunes U items are now organized into their own section in your iTunes library.

• Sync with iPod nano (5th generation), iPod classic (Fall 2009), and iPod touch (Fall 2009).

• iTunes 9 also includes many other improvements, such as HE-AAC encoding and playback, more flexibility with Smart Playlists rules, simpler organization of your media files inside an iTunes Media folder, and more.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, μια συγκάτοικος εδώ πέρα, έχει ένα macbook παλιό..

Γενικότερα δεν το πολυ-προσέχει ... και να φανταστείτε έχει πάνω την 10.5.4 ακόμα... πήγαμε να το κάνουμε update στο τελευταίο 10.5.8 (μαζί με ένα σωρό άλλα updates που έπρεπε να γίνουν εδώ και κάτι χρόνια!!!) και κόλλησε. Τελικά, πιάσαμε ένα ένα τα updates, ώσπου στο τέλος έμεινε το 10.5.8.

Ωστόσο η μπάρα του update κολλάει και είναι ικανό να μείνει για πάντα έτσι... (το αφήσαμε πάνω από 8ώρες και είχε κολλήσει...!!)

 

Τι πρέπει να γίνει, για να μπορέσει επιτέλους να κάνει update...?? Έχετε καμιά ιδέα να μου δώσετε;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, μια συγκάτοικος εδώ πέρα, έχει ένα macbook παλιό..

Γενικότερα δεν το πολυ-προσέχει ... και να φανταστείτε έχει πάνω την 10.5.4 ακόμα... πήγαμε να το κάνουμε update στο τελευταίο 10.5.8 (μαζί με ένα σωρό άλλα updates που έπρεπε να γίνουν εδώ και κάτι χρόνια!!!) και κόλλησε. Τελικά, πιάσαμε ένα ένα τα updates, ώσπου στο τέλος έμεινε το 10.5.8.

Ωστόσο η μπάρα του update κολλάει και είναι ικανό να μείνει για πάντα έτσι... (το αφήσαμε πάνω από 8ώρες και είχε κολλήσει...!!)

 

Τι πρέπει να γίνει, για να μπορέσει επιτέλους να κάνει update...?? Έχετε καμιά ιδέα να μου δώσετε;;

 

Δεν μπορείς να βάλεις το Snow Leopard;

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να βάλεις το Snow Leopard;

 

Δεν είναι δικό μου το macbook, και αν ήμουν στη θέση της, θα του πάταγα ένα format -άκι (σκούζει το καημένο παιδιά όταν το ανοίγει ... !! είναι απίστευτο...!!!) και θα του έβαζα ότι ήταν δυνατό ... ακόμα και Snow Leopard ...

 

Δυστυχώς, με τις αργίες της Ελλάδας και τις απεργίες του Royal Post εδώ στο uk, βλέπω την χιονάτη μου να αργεί να έρθει .... :mad:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικό μου το macbook, και αν ήμουν στη θέση της, θα του πάταγα ένα format -άκι (σκούζει το καημένο παιδιά όταν το ανοίγει ... !! είναι απίστευτο...!!!) και θα του έβαζα ότι ήταν δυνατό ... ακόμα και Snow Leopard ...

 

Δυστυχώς, με τις αργίες της Ελλάδας και τις απεργίες του Royal Post εδώ στο uk, βλέπω την χιονάτη μου να αργεί να έρθει .... :mad:

Κατέβασε το combo update από το site της apple και μην κάνεις update χειροκίνητα... :)

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

... και πριν από αυτό κατέβασε το Onyx να καθαρίσεις tmp και άλλα αρχεία, να τσεκάρεις δίσκο για defects.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροποσ να αγορασω το update snow leopard απο αγγλικο applestore?
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροποσ να αγορασω το update snow leopard απο αγγλικο applestore?

Γιατι να το κάνεις αυτό ?

Και στο Πλαισιο (The Mall) υπήρχε διαθέσιμο, αλλα και η System Graph απ' όπου το πήρα και 'γω.

Για δες το.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που περασα σε snow εχω κατι home και net volumes...τι ειναι αυτα??στο finder δε φαινονται, μονο στον ejector και με το hardwaregrowler στην εκινηση...και δεν γινονται unmount...

 

http://img39.imageshack.us/img39/6001/screenshot20091026at736.png

 

ρε παιδια ας μου πει καποιος τι στο καλο ειναι αυτο για να ηρεμησω...:worry:

Link to comment
Share on other sites

για παίξιμο FLAC σε itunes τι χρησιμοποιειται;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια,αγορασα το update snow leopard απο το Πλαισιο και θα το περασω σε macbook με mac os x 10.5.8,τριων μηνων περιπου απο Πλαισιο και οπως γραφω και σε προηγουμενο ποστ,δικαιουμουνα αναβαθμιση με 9€ αλλα ενω υποτιθεται οτι το παραγγειλα απο Αγγλια εδω και 3 μηνες,ακομα δεν ηρθε τιποτα και το παρατησα!Τεσπα.Θελω να ρωτησω αν καλα εκανα και το αγορασα?Δηλ.θα βαλω το cd με το snow leopard και θα προχωρισω στην αναβαθμιση?Και επισης μετα θα χαθουν ολα τα δεδομενα και θα πρεπει να το στεισω απο την αρχη?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια,αγορασα το update snow leopard απο το Πλαισιο και θα το περασω σε macbook με mac os x 10.5.8,τριων μηνων περιπου απο Πλαισιο και οπως γραφω και σε προηγουμενο ποστ,δικαιουμουνα αναβαθμιση με 9€ αλλα ενω υποτιθεται οτι το παραγγειλα απο Αγγλια εδω και 3 μηνες,ακομα δεν ηρθε τιποτα και το παρατησα!Τεσπα.Θελω να ρωτησω αν καλα εκανα και το αγορασα?Δηλ.θα βαλω το cd με το snow leopard και θα προχωρισω στην αναβαθμιση?Και επισης μετα θα χαθουν ολα τα δεδομενα και θα πρεπει να το στεισω απο την αρχη?

 

Απλώς βάζεις το dvd και η διαδικασία της αναβάθμισης γίνεται αυτόματα. Τα πάντα μένουν όπως ακριβώς ήταν και πριν.

Link to comment
Share on other sites

καλα μωρε επιτηδες το κανετε???αν δεν ξερετε τουλαχιστον ας πει καποιος "ΔΕΝ ΞΕΡΩ" για να ψαξω αλλου...:mad:
Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις κάθε μέλος του forum που μπαίνει εδώ μέσα να σου γράφει "ΔΕΝ ΞΕΡΩ".

Δε μπορούσες να το συμπεράνεις αυτό από το γεγονός πως δε σου απάντησε κάποιος;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια,αγορασα το update snow leopard απο το Πλαισιο και θα το περασω σε macbook με mac os x 10.5.8,τριων μηνων περιπου απο Πλαισιο και οπως γραφω και σε προηγουμενο ποστ,δικαιουμουνα αναβαθμιση με 9€ αλλα ενω υποτιθεται οτι το παραγγειλα απο Αγγλια εδω και 3 μηνες,ακομα δεν ηρθε τιποτα και το παρατησα!Τεσπα.Θελω να ρωτησω αν καλα εκανα και το αγορασα?Δηλ.θα βαλω το cd με το snow leopard και θα προχωρισω στην αναβαθμιση?Και επισης μετα θα χαθουν ολα τα δεδομενα και θα πρεπει να το στεισω απο την αρχη?

 

Εγω δηλωσα διευθυνση Αγγλιας , πηγε σε δυο εβδομαδες και απο εκει μου το εστειλε η ξαδερφη μου. Δεν ξερω, μαλλον κατι παιζει επειδη στην Ελλαδα δεν εχουμε applestores.

Απλα το βαζεις , κανεις εγκατασταση και δεν χανεις τιποτα.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

καλα μωρε επιτηδες το κανετε???αν δεν ξερετε τουλαχιστον ας πει καποιος "ΔΕΝ ΞΕΡΩ" για να ψαξω αλλου...:mad:
Όσα γράφονται στο forum, γράφονται από την καλή διάθεση των μελών του και μόνο. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να γράψει τίποτα, ούτε είναι υποχρεωτικό ότι κάποιος θα γνωρίζει την απάντηση σε ένα πρόβλημα. Επομένως, στο εξής, καλό θα είναι να αποφεύγεις τέτοιου είδους posts.
Link to comment
Share on other sites

Εγω δηλωσα διευθυνση Αγγλιας , πηγε σε δυο εβδομαδες και απο εκει μου το εστειλε η ξαδερφη μου. Δεν ξερω, μαλλον κατι παιζει επειδη στην Ελλαδα δεν εχουμε applestores.

Απλα το βαζεις , κανεις εγκατασταση και δεν χανεις τιποτα.

 

Ευχαριστω παιδια,αλλα η ειρωνεια εινια οτι τελικα δεν το εχει το Πλαισιο-Τριτη ητανε να ρθει-και δεν ξερω απο που αλλου να το παραγγειλω:(Ξερει κανεις μηπως?

Τελικα ειχε ενα τελευταιο το Μουλτιραμα Καλαμαριας και θα παω να το παρω:D

Αν περιμενα τους Αγγλους...:X:lol:

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

ενταξει ρε παιδια...αλλα μεταξυ μας τωρα, δεν μπορω να πιστεψω οτι κανενας απο ολους εσας τους "μακ-εξπερ" δεν ξερει κατι γι'αυτο...:cool:
Link to comment
Share on other sites

ενταξει ρε παιδια...αλλα μεταξυ μας τωρα, δεν μπορω να πιστεψω οτι κανενας απο ολους εσας τους "μακ-εξπερ" δεν ξερει κατι γι'αυτο...:cool:

 

 

Τους βλέπω και εγώ, είναι 2 κρυφοί εικονικοί δίσκοι, μην σε απασχολεί...:)

 

 

ΕDIT:

Ισως τελικά να υπάρχει λύση, και την βρήκε ο djarte!! Tώρα μόλις κάτι κάναμε μέσω terminal και δεν τους βλέπω πια.. Για να δούμε γιατί δεν μου τους έβγαζε αμέσως...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...