Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι. Μηχανήματα είναι κι αυτά και χαλάνε :p

Αν ξανασυμβεί, τότε θα έχεις λόγο ανησυχίας.

 

Εντάξει λοιπόν ... θα το δεχτώ και θα προχωρήσω.. χαχα!!

 

Εχω μια άλλη ερώτηση ωστόσο :

Είχα στο mail.app έναν λογαριασμό στον οποίο πλέον δεν έχω πρόσβαση .. Ωστόσο θέλω να κρατήσω τα μηνύματά του (εισερχόμενα, εξερχόμενα) χωρίς να βλέπω αυτό το ενοχλητικό θαυμαστικό και να μου βγαίνουν τα μηνύματα του unable to connect, etc.

 

Τι προτείνετε;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φτιάχνεις local folders (δηλαδή mailboxes όπως τα λέει το mail.app) και τα πετάς εκεί, και μετά σβήνεις το account
111s
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις local folders (δηλαδή mailboxes όπως τα λέει το mail.app) και τα πετάς εκεί, και μετά σβήνεις το account

 

ευχαριστώ πολύ!! επιτέλους έφυγε αυτό το ενοχλητικό θαυμαστικό!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Την παρασκευη (με το καλο), παραλαμβανω το πρωτο μου mac και δεν εχω ιδεα απο mac!!! ειχα παντα windows... αγορασα το macbook pro 13.3 με 2.53 C2duo. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, αφου θα ειναι η αγγλικη εκδοση θα μπορω να γραψω ελληνικους χαρακτηρες?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Την παρασκευη (με το καλο), παραλαμβανω το πρωτο μου mac και δεν εχω ιδεα απο mac!!! ειχα παντα windows... αγορασα το macbook pro 13.3 με 2.53 C2duo. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, αφου θα ειναι η αγγλικη εκδοση θα μπορω να γραψω ελληνικους χαρακτηρες?

 

 

Μια χαρα θα μπορεις να γραψεις και να διαβασεις ελληνικα. Θα κανεις add greek keyboard.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

πετάμε με google chrome παιδιά,

 

αλλά ξεχάστε την ανωνυμία σας, αν νομίζετε οτι υπάρχει.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα μπορεις να γραψεις και να διαβασεις ελληνικα. Θα κανεις add greek keyboard.

 

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση! ελπιζω να τα καταφερω με το LEOPARD. :p

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα τα καταφέρεις. Στην αρχή μπορεί να σου σπάσουν λίγο τα νεύρα (σα να πηγαίνεις σε διαφορετικό σουπερ μάρκετ απ'το δικό σου) αλλά μετά θα δεις (κι εσύ) τι έχανες τόσο καιρό!
Link to comment
Share on other sites

πετάμε με google chrome παιδιά,

αλλά ξεχάστε την ανωνυμία σας, αν νομίζετε οτι υπάρχει.

 

Η ανωνυμία που προσφέρετε γενικά από τους browsers είναι αστεία. Άμα θες ανωνυμία και αυτό πάντα με κάποιους περιορισμούς, τότε μόνο tor (onion routing) :)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

γνωριζω, οτι γνωρίζουν, δεν την χρειάζομαι άμεσα...

παντως ο chrome δεν τρωει πόρους και πετάει...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι αληθεια οτι το macbook pro σηκωνει τρελες θερμοκρασιες?? Γιατι δεν εχει ανεμηστηρακια απο κατω? πως περναει ο αερας για ψυξη?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι αληθεια οτι το macbook pro σηκωνει τρελες θερμοκρασιες?? Γιατι δεν εχει ανεμηστηρακια απο κατω? πως περναει ο αερας για ψυξη?

 

Όχι, δεν είναι αλήθεια. Λειτουργεί όπως ένα οποιοδήποτε pc αλλης εταιρείας. "Σηκώνει" θερμοκρασία όταν ζορίζεται υπολογιστικά.

Το που έχει τα ανεμηστήρια, δεν νομίζω ότι σε νοιάζει ιδιαίτερα. Οι μηχανικοί της apple τα έχουν βάλει εκεί που χρειάζεται. Στο 85% των περιπτώσεων το μηχάνημα δεν ακούγεται καθόλου.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

πετάξτε με Chrome

προ ημερων ο opera ειχε βαρυνει τόσο που λεω να δω τι πόρους τραβάει,

ανοιγω activity και δεν πίστευα.

(χρηση cpu 90+ %) και τρελή χρήση μνήμης.

 

να μην τα πολυλογώ,

 

σώνω books.

 

και δοκιμάζω:

διαδικασια για καθε περιηγητη

 

εγκατασταση

επανεκκινηση

 

activity ελενχος μνημης

 

ανοιγμα http://www.nytimes.com / http://www.in.gr

 

(διεργασιες / μνημη ΟΛΩΝ / CPU ΟΛΩΝ)

 

Συμμετέχουν

 

καταταξη με βαση την μνημη

 

Sunrise2.0.0beta3 (1/60+60/7%)

Camino 1.6.10 (1/80+80/15%)

Camino 2.0beta4 (1/85+80/15%)

Safari 4.0.3 (2-3/85+230/19%)

omniweb 5101 (1/100+100/17%)

iCab 468-64bit (2/100+230/20%)

Shiira 2.2build090310 (1/110+110/14%)

Firefox 3.5.3 (1/120+80/19%)

Stainless 0.7 (5/140+250/21%!!!!!!!!!!!)

opera 10 (1/130+130/4%)

Google Chrome 4.0.220.1 (4/160+170/80%!!!!!!!!!!!)

 

νικητής λοιπόν ο Sunrise http://www.sunrisebrowser.com/ μνήμη.

να 'στε καλά.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω ένα ασύρματο ποντίκι της logitech. Με το προηγούμενο MB δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα .. στο ΜΒPRO κάνει συνεχώς αποσυνδέσεις ... για μερικά δευτερόλεπτα και συνδέεται πάλι ξανά.. αλλά είναι "κάπως" .. όταν συμβαίνει ... Ξέρουμε κάτι γι'αυτό;; Καμιά πρόταση;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν 3-5 φορές γρηγορότερο mac, για παίξιμο ταινιών.

παίζω divx με το divx 7.1,

βλέπω cpu 50+%

ίδια ταινία με mplayer (15%)

(υπότιτλους ξεχάστε τους!)

3 φορές ελαφρύτερο, σπάσιμο ΚΑΝΕΝΑ...

 

VLC παίζω avi cpu 100+ %

 

ίδια ταινία με mplayer (20%)

(υπότιτλους ναι)

5 φορές ελαφρύτερο, σπάσιμο ΚΑΝΕΝΑ...

 

movist λίγο καλύτερα από τα άλλα, αλλα καμμία σχεση με mplayer

http://mplayerosx.sttz.ch/

 

divx, movist και VLC στον κάδο κάνουν παρέα τα βιογραφικά μου.

 

με λίγα λόγια ψάξτε προογράμματα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

η εργασια με τον sunrise ηταν πολύ δυσκολή και πηγα σε

Camino 2.0beta4

http://preview.caminobrowser.org/

τον δευτερο ελαφρύτερο σε μνημη, για την ωρα όλα καλά.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ας μου πει καποιος το οτι δεν κοιμαται ο μακης οταν το mail.app το εχω ρυθμισμενο να τσεκαρει αυτοματα καθε ενα λεπτο οτι ειναι φυσιολογικο για να ηρεμησω...(οχι σε snow ):worry:
Link to comment
Share on other sites

dont now...

 

τελικά μετα πολλών κόπων και βασάνων

καταλήξαμε Camino 2.0 Beta 2 (Web Browser, optimized for Intel Core 2 Duo)

http://web.me.com/krmathis/

 

μετρησεις απίστευτες!!!! Camino 2.0beta2_c2d (1/65+35/4%)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ας μου πει καποιος το οτι δεν κοιμαται ο μακης οταν το mail.app το εχω ρυθμισμενο να τσεκαρει αυτοματα καθε ενα λεπτο οτι ειναι φυσιολογικο για να ηρεμησω...(οχι σε snow ):worry:

 

Ναι. Έτσι είναι. Είναι φυσιολογικό αν το σκεφτείς αλλά γενικά αναφέρεται ως bug σε πολλά forum και ζητείται λύση από την Apple ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Έτσι είναι. Είναι φυσιολογικό αν το σκεφτείς αλλά γενικά αναφέρεται ως bug σε πολλά forum και ζητείται λύση από την Apple ...

 

ζωγραφισες παλι...:pthanks

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει καταφερει κανεις να ανεβασει webpage απο το iWeb ?

Κατι μαλλον δεν κανω σωστα, και αφου ανεβει σωστα στον ftp μου, μετα δεν βρησκει με τιποτα την σελιδα...:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δε μου λέτε μου είχε πεί κάποτε ένας φίλος μου οτι στα mac μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να επαναφέρεις ότι θέλεις ακόμα και αν το έχεις σβήσει απο καιρό.. και ρωτάω γινέται όντως αυτό? αν ναί πώς γίνεται η πώς λένε τη διαδικασία για να ψάξω στο internet? :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δε μου λέτε μου είχε πεί κάποτε ένας φίλος μου οτι στα mac μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να επαναφέρεις ότι θέλεις ακόμα και αν το έχεις σβήσει απο καιρό.. και ρωτάω γινέται όντως αυτό? αν ναί πώς γίνεται η πώς λένε τη διαδικασία για να ψάξω στο internet? :)

 

Εαν εχεις ενεργοποιήση την ΥΠΗΡΕΣΙΑ Time Machine θα μπορεσεις να βρεις αρχεια... αλλιως δεν νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

τελικά απο browser χρησιμοποιώ chrome,

π[εριμενωντας τον sunrise 2 τον τελικό, ο βετα εχει bugs

 

τελικά κατέληξα για λογους extensions σε firefox

 

λιστα Extensions:

 

Extensions (enabled: 10, disabled: 0):

 

* Adblock Plus 1.1.1

* Adblock Plus: Element Hiding Helper 1.0.6

* Flashblock 1.5.11.2

* Greek textbox 0.8

* Greek-English Spelling dictionary 0.5.4

* InfoLister 0.10.1

* NoScript 1.9.9.07

* Tab Mix Plus 0.3.8.1

* Targeted Advertising Cookie Opt-Out (TACO) 2.0

* Torbutton 1.2.2

 

 

 

Ποιά άλλα θα προτείνατε;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...