Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ έχω παρατηρήσει ότι με το Garmin δουλεύει πολύ καλύτερα απο ότι με τα Ndrive & OviMaps. Δεν ξέρω γιατί....

Στο (3) κάνεις λάθος, δεν χρειάζεται κανένα δορυφόρο για να δουλέψει η πυξίδα. Δουλεύει και σε εσωτερικό χώρο. Είναι ανεξάρτητη και βασίζεται στο μαγνητικό πεδίο της Γής και όχι σε δορυφόρο (Η Νόκια την είχε βάλει και παλαιότερα σε κάποια απο τα "ανθεκτικά" μοντέλα της που δεν είχαν gps)

 

Παντως στο δικο μου η ιδια συμπεριφορα (χασιμο - Ευρεση δορυφορων) υπαρχει σε ολα τα προγραμματα. Ovi maps, Garmin, Sygic, Ndrive.

 

@ Terestial

Αν η συσκευη σου λειτουργει χωρις το παραπανω προβλημα οσον αφορα στο GPS, θα ελεγα πως ειναι συλλεκτικη και να της φερθεις αναλογα.

 

Οσον αφορα στις φωτογραφιες και το τζαμακι δεν εκπληττομαι μια και επειδη στο Διαμαντι εβγαιναν θολες, βρεθηκε σαν λυση να βγει το τζαμακι ( που ηταν κολλημενο σε διπλης οψεως). Η διαφορα ηταν θεαματικη. Ελπιζω να μην αναγκαστουμε να κανουμε το ιδιο και στο Ν97.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια να κανω μια ερωτηση?τα τρανσιτιονς τι ειναι και τι ακριβως κανουνε?

 

[sIGPIC][/sIGPIC]AEK FC. FUN
Link to comment
Share on other sites

1. Το κλέιδωμα των δορυφόρων αργεί αρκετα,απο 1-2 λεπτά μέχρι 10-15 και ισως παραπάνω μερικές φορές.Υπενθιμιζω οτι στο Ν95 τα πράγματα ήταν πολύ χειροτερα στην αρχη ,αλλα μετα βελτιωθηκαν πααααρα πολυ με καποια αναβαθμιση hardware.Υποθετω οτι συντομα σε καποια αναβαθμιση θα βελτιωθει δραματικα ,χωρις να χρειαζονται συρματακια.

Ενεργοποίησε το

A-GPS και θα κλειδώνει σε 2-3 δευτερόλεπτα.

 

Dimkit, ok αν το έχεις, εγώ αυτό που είδα είναι το avatar σου απ' όπου και συμπέρανα ότι είσαι κάτοχος του N95 8GB. Μου κάνει πάντως εντύπωση που λες ότι το N95 είχε καλύτερο GPS, γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία. Η Nokia είχε τότε τη φαεινή ιδέα να τοποθετήσεις το δέκτη GPS στο κάτω μέρος του πληκτρολογίου, με αποτέλεσμα αυτό να λειτουργεί μόνο με το slider ανοιχτό, έπρεπε δε να προσέχεις και πώς το κρατάς, ώστε να μην καλύπτεται ο δέκτης από το χέρι σου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

καινουριο προβλημα παιδια πηρα το ν97 για αναβαθμηση στο νοκια σοπ του νησιου που μενω μετα απο 2 ημερες πηρα ενα τηλ να ρωτησω γιατι αργησαν να με παρουν τηλ για να παω να παραλαβο την συσκευη μου, μιλαω με τον τεχνικο και μου λεει το εξης οτι δεν μπορει να περασει την v12 και οτι αυτο το παρουσιαζει στης λευκες συσκευες και οτι πρεπει να το στηλει αθηνα .απογοητευτικα παιδια παει για σκοτωμα το τηλεφωνακι,
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.

Ειμαι κατοχος ενος Ν97 εδω και ενα μηνα χωρις ιδιαιτερα προβληματα.

Ειναι το πρωτο ποστ που γραφω διοτι ηθελα να διαβασω πρωτα ΟΛΑ τα δικα σας σχολια.

Καταρχας μολις πουλησα το Ν96 το οποιο το ειχα μολις 3 μηνες(δυστηχως το ανταλλαξα με το Ε90 που ειχα σχεδον 2 χρονια)

Λεω δυστηχως διοτι ηταν χαλια μπροστα στο Ε90 και τελειως χαλια μπροστα στο Ν97 που εχω τωρα!!

Καταρχας η οθονη του Ν97 δεν συγκρινεται με κανενα Ν95 η Ν96. Και δεν μιλαω για το οτι ειναι touch screen αλλα για την ποιοτητα και την αναλυση της!!

Δεν θελω να σας κουρασω αλλο.

Οταν εβγαλα τις πρωτες 3 φωτογραφιες μου, εκανε και μενα πανω αριστερα μια θολουρα.....καθαρισα το φακο και οι υπολοιπες 160 φωτογραφιες που εχω βγαλει δεν εχουν κανενα προβλημα...

Υ.Γ Μην προτρεχουμε να καταδικαζουμε ενα καινουργιο μοντελο οποιας εταιριας και να ειναι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

καινουριο προβλημα παιδια πηρα το ν97 για αναβαθμηση στο νοκια σοπ του νησιου που μενω μετα απο 2 ημερες πηρα ενα τηλ να ρωτησω γιατι αργησαν να με παρουν τηλ για να παω να παραλαβο την συσκευη μου, μιλαω με τον τεχνικο και μου λεει το εξης οτι δεν μπορει να περασει την v12 και οτι αυτο το παρουσιαζει στης λευκες συσκευες και οτι πρεπει να το στηλει αθηνα .απογοητευτικα παιδια παει για σκοτωμα το τηλεφωνακι,

Θα μπορούσες πολύ απλά και νόμιμα, να περάσεις μόνο σου την αναβάθμιση με το επίσημο Nokia Software Updater, που υπάρχει για όλους στο site της Nokia.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι γιατι δεν μπορω τωρα στο 2ο Ν97 μου να περασω με τιποτα το OVI Maps 3.0? ουτε απο το σαιτ το κατεβαζει ουτε απο το ovi suite.. ενω στο προηγουμενο μου το εκανε αμεσως.. σ αυτο μεχρι maps V2 παιρνει τωρα.

 

επισης στη ληψη ενημερωσεων στο κινητο εχει μεινει με θαυμαστικο μια "σημαντικη ενημερωση" και παταω ληψη και δε κανει κατι... φορτωνει μια μπαρα και παει πισω μετα και το χει ακομα στη λιστα.

 

12fw

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καινουριο προβλημα παιδια πηρα το ν97 για αναβαθμηση στο νοκια σοπ του νησιου που μενω μετα απο 2 ημερες πηρα ενα τηλ να ρωτησω γιατι αργησαν να με παρουν τηλ για να παω να παραλαβο την συσκευη μου, μιλαω με τον τεχνικο και μου λεει το εξης οτι δεν μπορει να περασει την v12 και οτι αυτο το παρουσιαζει στης λευκες συσκευες και οτι πρεπει να το στηλει αθηνα .απογοητευτικα παιδια παει για σκοτωμα το τηλεφωνακι,

μονο οι λευκες????εγω λευκη εχω και μια χαρα εκανα update μεσω υπολογιστη

Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση που μπορει να αποδειχθει κ ηλιθια: το θαυμαστικο που βρισκεται στο qwerty πληκτρολογιο??????
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση που μπορει να αποδειχθει κ ηλιθια: το θαυμαστικο που βρισκεται στο qwerty πληκτρολογιο??????

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει στο qwerty!

Sym και το επιλέγεις από τη λίστα. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήγα διακοπές στις Ηνωμένες Πολιτείες. Δείτε όμως τι βρήκα σε μία χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου. Τι μπορεί να συμβαίνει; Στο δεύτερο δεν με αφήνει να μπω, παρά μόνο στο πρώτο.
Link to comment
Share on other sites

καινουριο προβλημα παιδια πηρα το ν97 για αναβαθμηση στο νοκια σοπ του νησιου που μενω μετα απο 2 ημερες πηρα ενα τηλ να ρωτησω γιατι αργησαν να με παρουν τηλ για να παω να παραλαβο την συσκευη μου, μιλαω με τον τεχνικο και μου λεει το εξης οτι δεν μπορει να περασει την v12 και οτι αυτο το παρουσιαζει στης λευκες συσκευες και οτι πρεπει να το στηλει αθηνα .απογοητευτικα παιδια παει για σκοτωμα το τηλεφωνακι,

 

Γιατί το πήγες να στο κάνουν update αφού και μόνος μπορείς από τον υπολογιστή με το πρόγραμμα της νοκια software update? :worry:

Link to comment
Share on other sites

καινουριο προβλημα παιδια πηρα το ν97 για αναβαθμηση στο νοκια σοπ του νησιου που μενω μετα απο 2 ημερες πηρα ενα τηλ να ρωτησω γιατι αργησαν να με παρουν τηλ για να παω να παραλαβο την συσκευη μου, μιλαω με τον τεχνικο και μου λεει το εξης οτι δεν μπορει να περασει την v12 και οτι αυτο το παρουσιαζει στης λευκες συσκευες και οτι πρεπει να το στηλει αθηνα .απογοητευτικα παιδια παει για σκοτωμα το τηλεφωνακι,

Ο "τεχνικός" δεν ξέρει τι του γίνεται. Μια χαρά γίνεται το update. Και φυσικά μπορείς να το κάνεις και μόνος σου, δεν είναι ανάγκη να πας στους άσχετους. Πες του "τεχνικού" ότι οι λευκές συσκευές διαφέρουν από τις μαύρες μόνο στο χρώμα των πλαστικών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με λευκη μια χαρα εκανα αναβαθμιση.

μην τρελαθουμε με τις βλακειες πόυ λεει ο καθε ασχετος...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησης σας,τελεικα πηγα στο νοκια σοπ και πηρα πησω την συσκευη μου και πηγα σε ενα νετ και εκανα την αναβαθμηση μονος μου και ολα μια χαρα!
Link to comment
Share on other sites

Nokia shop και δε ξέρουν να κάνουν μια αναβάθμηση;Έλεος δλδ.Και τη μκρή μου αδελφή να έβαζες (αν είχα) μια αναβάθμηση θα την έκανε.

Κάτι για το GPS τώρα.Αν το πρόβλημα είναι στην κεραία, τότε πως θα λυθεί με software αναβάθμηση;lΕμένα μου φαίνεται ποιό λογικό τα νέα κομμάτια του N97 να βγουν με πιο καλά τοποθετημένη κεραία.

Τελικά έχω μπερδευτεί με αυτό το κινητό.Λέω να περιμένω μέχρι τον Οκτώβρη που λογικά θα έχουν λυθεί πολλά προβήματα...Αν διαβάζω οτι κάνει πάλι τα ίδια και με δεδομένο οτι γελάω με το (και καλα τηλέφωνο) iphone.Ε τι να πάρω??

Αυτό το N900 τι είναι? :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον vkb. Παρακολουθώ το topic από την αρχή και το μέχρι στιγμής συμπέρασμα είναι μάλλον αρνητικό για το Ν97.

Δεν ξέρω αν συνηθίζεται μια εταιρεία να διορθώνει hardware issues για ένα προϊόν μετά από παράπονα χρηστών αλλά θα ήταν καλό (αν και άδικο για τους μέχρι στιγμής κατόχους).

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο πάντως που "τραβάει" είναι απίστευτο (για κινητό τηλέφωνο). Πάρτε μία γεύση από ένα που τράβηξα πριν μερικές ημέρες. Αν και στο youtube κάπως χάνει. Στον υπολογιστή είναι ... το κάτι άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι γιατι δεν μπορω τωρα στο 2ο Ν97 μου να περασω με τιποτα το OVI Maps 3.0? ουτε απο το σαιτ το κατεβαζει ουτε απο το ovi suite.. ενω στο προηγουμενο μου το εκανε αμεσως.. σ αυτο μεχρι maps V2 παιρνει τωρα.

 

επισης στη ληψη ενημερωσεων στο κινητο εχει μεινει με θαυμαστικο μια "σημαντικη ενημερωση" και παταω ληψη και δε κανει κατι... φορτωνει μια μπαρα και παει πισω μετα και το χει ακομα στη λιστα.

 

12fw

 

απαντωντας στον εαυτο μου, η ΝΟΚΙΑ απεσυρε προς το παρον το ovi maps 3 για Ν97 λογω των πολλων bugs και θα μολις βγει νεα εκδοση θα συμπεριληφθει και για Ν97!!!

 

επισης εχει καταφερει κανεις να εστιασει σωστα σε μακρο φωτογραφιση? παντα κανει αυτοματη εστιαση αλλα εστιαζει σε λαθος αποσταση. βλεπεις δηλαδη κατα τη διαρκεια της εστιασης καποια στιγμη πεντακαθαρη εικονα αλλα τελικα εστιαζει αλλου...

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βγήκε καινούργιο firmware σήμερα?

Γνωρίζει κανείς κάτι?

 

Σε εμενα παντως τιποτα δεν υπηρχε διαθεσιμο ουτε OTA ουτε μεσω καλωδιου.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βγήκε καινούργιο firmware σήμερα?

Γνωρίζει κανείς κάτι?

 

Απλως

Κυκλοφορησε και επισημα το 12

 

http://www.symbian-freak.com/news/009/08/n97_fw_12_made_its_official_debut_today.htm

 

 

 

 

Nokia N97 software version 12.0.024/12.1.024/12.2.024 released

This software release includes improvements in updating software using your device.

Other improvements include an adjustment to the size of the browser cache, to save space.

This release also includes an updated Nokia Ovi Store application. Also, Mail for Exchange

has updates available from the device's software updates application, and other widgets

have updates available through Ovi Store.

 

To get this software through your device, select Applications > SW Updates and choose the software

you want to update. Additionally, this software release is available through the Nokia Software Updater.

 

http://europe.nokia.com/get-support-and-software/download-software/device-software-update/news

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως σε εμενα εξακολουθει να μην εμφανιζει κατι νεοτερο σαν διαθεσιμο ειτε με τον ενα η τον αλλο τροπο.....:(

 

Μηπως ξερουμε και το changelog τι περιλαμβανει ?

 

EDIT:

Nokia N97 software version 12.0.024/12.1.024/12.2.024 released

 

Μηπωςτο παραπανω σημαινει απλως επισημοποιηση εκ μερους της Νοκια της αναβαθμισης 12.. ( αραγε τι χρειαζεται να επισημοποιησεις κατι που ο ιδιος εξεδωσες ??? , δεν το καταλαβαινω ) που απευθυνεται σε διαφορετικες γεωγραφικες περιοχες, και δεν προκειται για καποια νεοτερη αναβαθμιση ???

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

εγω εδω και δυο μερες εχω βαλει το καινουργιο firmware 12.0.024.c01.01
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...