Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι! τι ειναι;

 

Το σημείο πρόσβασης που φτιάχνει το αντίστοιχο πρόγραμμα, που έρχεται προεγκατεστημένο με το N97 και σε βοηθάει να συνδεθείς με Wi-Fi spots. Μπορείς να το αφαιρέσεις μόνο με τον αντίστοιχο uninstaller (είχα διαβάσει κάτι σχετικό στο symbian-freak).

 

Μια ερώτηση κι από μένα τώρα, και παρακαλώ να απαντήσει μόνο όποιος γνωρίζει με σιγουριά και όχι στη βάση υποθέσεων. Έχω έναν φορητό φορτιστή της Proporta (ξέρετε, από αυτούς που είναι στην ουσία μεγάλες μπαταρίες και σου δίνουν τη δυνατότητα να φορτίσεις τη συσκευή σου όταν είσαι μακριά από πρίζες), ο οποίος βγάζει στην έξοδο 5,5V αντί για 5 που βγάζουν οι φορτιστές της Nokia (τα mA δεν αναφέρονται, αλλά είναι σίγουρα πολύ λιγότερα από τα 1200 που δίνει ο φορτιστής του N97). Λέτε αυτή η διαφορά του 10% στην τάση να κάνει ζημιά στην μπαταρία (σε βάθος χρόνου); Όταν τον είχα αγοράσει έλεγε πάντως πως είναι συμβατός με το N95 που είχα τότε (που έχει φυσικά τις ίδιες τιμές τάσης με το N97) και το ίδιο είχα διαβάσει και σε σχετικά reviews. Η Nokia ίσως έχει βέβαια τις διαφωνίες της, αλλά αυτό οφείλεται στο ότι θέλει να πουλήσει τα δικά της προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εβαλα και εγω την αναβαθμιση , και πραγματικα δεν ειδα καμμια διαφορα , το μονο που καταφερε ειναι στα σημεια προσβασης να σου βγαζει ΠΑΝΤΑ σαν επιλογη την πρωτη σου επιλογη (πρωτη φορα βλεπω αναβαθμιση που δημιουργει προβλημα), και να χασω τα υπροχα transition effect απο την χακαρισμενη 11 εκδοση.

Πραγματικα δεν αξιζει να την κανετε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι ποιας άλλης εταιρίας οι πελάτες πρέπει να κάνουν αυτό... http://www.nokiausers.net/General/Video-Guide-Nokia-N97-Camera-Lens-Removal-Refitting.html ...για να τραβήξουν μια φωτογραφία της προκοπής με το κινητό τους. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα και εγω την αναβαθμιση , και πραγματικα δεν ειδα καμμια διαφορα , το μονο που καταφερε ειναι στα σημεια προσβασης να σου βγαζει ΠΑΝΤΑ σαν επιλογη την πρωτη σου επιλογη (πρωτη φορα βλεπω αναβαθμιση που δημιουργει προβλημα), και να χασω τα υπροχα transition effect απο την χακαρισμενη 11 εκδοση.

Πραγματικα δεν αξιζει να την κανετε!!!!!

Πολύ λογικό να χάνει τα effects. Πρέπει να ξανακάνεις hack.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα και εγω την αναβαθμιση , και πραγματικα δεν ειδα καμμια διαφορα , το μονο που καταφερε ειναι στα σημεια προσβασης να σου βγαζει ΠΑΝΤΑ σαν επιλογη την πρωτη σου επιλογη (πρωτη φορα βλεπω αναβαθμιση που δημιουργει προβλημα), και να χασω τα υπροχα transition effect απο την χακαρισμενη 11 εκδοση.

Πραγματικα δεν αξιζει να την κανετε!!!!!

 

Δεν την έβαλα ακόμη γιατί δεν είμαι στο σπίτι. Απ' ό,τι διάβασα όμως σε ξένα fora, βελτιώνει αισθητά την ταχύτητα των μενού, την απόκριση της συσκευής όταν τρέχουν ταυτόχρονα πολλές εφαρμογές, το scrolling στον web browser (μπορείς πλέον να σκρολάρεις και πριν να ολοκληρωθεί η φόρτωση της σελίδας), και σίγουρα διορθώνει πολλά από τα bugs που έχουν αναφερθεί και εδώ αλλά και αλλού. Αν τώρα εσύ περιμένεις νέα features, λυπάμαι αλλά δεν πρόκειται να τα δεις, καθώς στόχος μιας αναβάθμισης είναι πάντα τα bug fixes και η αυξημένη σταθερότητα (αλλά και ταχύτητα, αν αυτό είναι εφικτό).

 

Μια αναβάθμιση είναι πάντα άκρως συνιστώμενη (ιδίως στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα το N97, με τα αρκετά bugs), τη στιγμή μάλιστα που πλέον δε χάνεται τίποτα από τα δεδομένα του χρήστη (σε αντίθεση με ό,τι συνέβαινε παλιά, όπου έπρεπε να περάσεις τα πάντα από την αρχή).

Link to comment
Share on other sites

παντως εκανα την αναβαθμιση, το χακαρισμα εγινε αλλα οταν παω να χρησιμοποιησω το patch c2z για να εχω τα transition η συσκευη παγωνει και κανει επανεκινηση

 

κριμα θα πρεπει να το βγαλω

 

και μου αρεσαν ρε μαμοτο.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έβαλα ακόμη γιατί δεν είμαι στο σπίτι. Απ' ό,τι διάβασα όμως σε ξένα forums, βελτιώνει αισθητά την ταχύτητα των μενού, την απόκριση της συσκευής όταν τρέχουν ταυτόχρονα πολλές εφαρμογές, το scrolling στον web browser (μπορείς πλέον να σκρολάρεις και πριν να ολοκληρωθεί η φόρτωση της σελίδας), και σίγουρα διορθώνει πολλά από τα bugs που έχουν αναφερθεί και εδώ αλλά και αλλού. Αν τώρα εσύ περιμένεις νέα features, λυπάμαι αλλά δεν πρόκειται να τα δεις, καθώς στόχος μιας αναβάθμισης είναι πάντα τα bug fixes και η αυξημένη σταθερότητα (αλλά και ταχύτητα, αν αυτό είναι εφικτό).

 

Εχεις δει πουθενα αυτον τον καταλογο με αυτα που διορθωνει και τις βελτιωσεις που επιφερει ?

 

Ετσι για να ξερουμε πια για τι μιλαμε.

Παντως εκτος απο την αλλαγη αποθηκευσης των μηνυματων, δεν διαπιστωσα καποια δυσαρεστη εκπληξη και απο την αλλη δεν ενοιωσα καποια σημαντικη αλλαγη.

Ισως να εχουν διορθωθει πραγματα που δεν φαινονται αλλα συντελουν στην σταθεροτερη λειτουργια της συσκευης.

 

Και κατι ασχετο με τα παραπανω. Τραβηξα νυχτερινο βιντεο με πυροτεχνηματα την βραδια του Δεκαπενταυγουστου, που αποθηκευτηκε σαν mp4. Το επαιξα με το smartmovie και απογοητευτηκα (σε σημειο που πηγα να το σβησω), Το επαιξα ομως και με real player και τρελλαθηκα !!!! Καμμια σχεση η μια αναπαραγωγη ν αλλη. Στο real, σχεδον τελεια καθαροτητα,χρωματα,φωνη,κτλ. Κριμα να μην παιζει και avi. :(

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα και εγω την αναβαθμιση , και πραγματικα δεν ειδα καμμια διαφορα , το μονο που καταφερε ειναι στα σημεια προσβασης να σου βγαζει ΠΑΝΤΑ σαν επιλογη την πρωτη σου επιλογη (πρωτη φορα βλεπω αναβαθμιση που δημιουργει προβλημα), και να χασω τα υπροχα transition effect απο την χακαρισμενη 11 εκδοση.

Πραγματικα δεν αξιζει να την κανετε!!!!!

 

αυτο ακριβως επαθα και εγω. και ειναι σοβαρο δεν ειναι κατι που σε αφηνει αδιαφορο. καναμε αναβαθμιση για να βαλουμε μπελα στο κεφαλι μας μου φαινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πουθενα ζελατινες για την οθονη? και μονο που την κοιτας γρατσουνιεται!:(

 

Εχω αποκτησει μια καλη γρατσουνια απο πτωση σε γωνια γυαλιου, και μερικες πολυ μικρες που φαινονται πολυ δυσκολα. γενικα εχει μεγαλη ανθεκτικοτητα στις γρατσουνιες αλλα καλυτερα να το προστατευσεις. Εγω παρασυρθηκα απο τα γνωστα video που δειχνουν τρομερη ανθεκτικοτητα αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.

 

Τελικα κατεληξα σε αυτη τη μεμβρανη:

http://cgi.ebay.com/Zagg-invisibleSHIELD-Full-Body-Skin-Case-Nokia-N97_W0QQitemZ330351193476QQcmdZViewItemQQptZPDA_Accessories?hash=item4cea772d84&_trksid=p3286.c0.m14

 

Θεωρειται απο τις καλυτερες και την εχουν χρησιμοποιησει ηδη καποιοι γνωστοι μου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει πουθενα αυτον τον καταλογο με αυτα που διορθωνει και τις βελτιωσεις που επιφερει ?

 

Όχι, δε νομίζω να υπάρχει ακόμη επίσημο changelog. Όλα αυτά που γράφω είναι από απόψεις χρηστών που την έβαλαν. Περιμένω να τη βάλω κι εγώ για να τα δω ιδίοις όμασι. Είμαι ακόμη περίεργος να δω αν διόρθωσαν το bug με τα τονούμενα κεφαλαία. (Άνοιξε το πληκτρολόγιο και πάτα '+Ι κεφαλαίο. Αν σου βγάλει Ί τότε το διόρθωσαν, διαφορετικά θα σου βγάλει Ό.)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε νομίζω να υπάρχει ακόμη επίσημο changelog. Όλα αυτά που γράφω είναι από απόψεις χρηστών που την έβαλαν. Περιμένω να τη βάλω κι εγώ για να τα δω ιδίοις όμασι. Είμαι ακόμη περίεργος να δω αν διόρθωσαν το bug με τα τονούμενα κεφαλαία. (Άνοιξε το πληκτρολόγιο και πάτα '+Ι κεφαλαίο. Αν σου βγάλει Ί τότε το διόρθωσαν, διαφορετικά θα σου βγάλει Ό.)

 

το κανει ακομα

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι off topic αυτό που θα πω αλλά αναφέρθηκε από κάποια παιδιά. Για να σας δουλέψουν τα εφέ ξανά απλά δημιουργήστε ένα καινούργιο patch c2z. Οδηγίες υπάρχουν σε γνωστό forum, με μια αναζήτηση στο γκουγκλι θα το βρείτε. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ειναι off topic αυτό που θα πω αλλά αναφέρθηκε από κάποια παιδιά. Για να σας δουλέψουν τα εφέ ξανά απλά δημιουργήστε ένα καινούργιο patch c2z. Οδηγίες υπάρχουν σε γνωστό forum, με μια αναζήτηση στο γκουγκλι θα το βρείτε. :)

οντως ετσι ειναι,τωρα μου δουλευουν οπως πριν

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση:

Εχω δωσει να αποθηκευονται τα μην. στην καρτα μνημης!

Που ακριβως ομως αποθηκευονται,ωστε να μπορω να τα βρω με εναν explorer?

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Θα εγκαταστήσεις τον X-plore και θα πατήσεις Menu - Tools - Messaging. Θα μπορείς να βλέπεις όμως μόνο τα αρχεία που έχεις λάβει πχ με ΒΤ και όχι τα γραπτά μηνύματα που βρίσκονται στο Inbox.

 

Όσον αφορά την αναβάθμιση, το χακ λειτουργεί κανονικά. Οπότε, προχωρήστε άφοβα, μέχρι στιγμής μόνο μέσω ΝSU.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση:

Εχω δωσει να αποθηκευονται τα μην. στην καρτα μνημης!

Που ακριβως ομως αποθηκευονται,ωστε να μπορω να τα βρω με εναν explorer?

Εκτός από αυτό που σου είπε ο mirrorofsorrow, για να έχεις πρόσβαση στον φάκελο που αποθηκεύονται τα sms και mms, θα πρέπει να συνδέσεις το κινητό σου σε κατάσταση μαζικής αποθήκευσης, να ενεργοποιήσεις από τα windows την επιλογή να φαίνονται οι κρυφοί φάκελοι/αρχεία και ύστερα να πας στην διαδρομή Private\1000484b\Mail2\. Στον φάκελο Mail2 περιέχονται τα sms και τα mms που έχεις λάβει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εγω δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την ZAGG που ειχα στο 5800... Εκανα και εγω την αναβαθμιση, το κινητο ειναι λιγο ποιο γρηγορο το πρωτο που εχω παρατηρησει ως τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε stendor,ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,σαφως μ'ενδιαφερουν τα γραπτα μηνυματα!

Επειδη εχω χακαρει τη συσκευη μου,κανω αυτο που λες απ'το κινητο,μεσω ενος explorer!

Παω λοιπον στο Private\1000484b\Mail2 ,αλλα δεν μπορω να διαβασω-καταλαβω ποια μηνυματα και που ειναι στα παρα πολλα αρχεια με νουμερα...

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Φιλε stendor,ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,σαφως μ'ενδιαφερουν τα γραπτα μηνυματα!

Επειδη εχω χακαρει τη συσκευη μου,κανω αυτο που λες απ'το κινητο,μεσω ενος explorer!

Παω λοιπον στο Private\1000484b\Mail2 ,αλλα δεν μπορω να διαβασω-καταλαβω ποια μηνυματα και που ειναι στα παρα πολλα αρχεια με νουμερα...

Συγνώμη ήταν παράλειψη μου που δεν ανέφερα ότι έτσι αποθηκεύονται τα μηνύματα στο φάκελο Mail2. Δεν έχω ψάξει με τι πρόγραμμα μπορείς να τ' ανοίξεις και να τα διαβάσεις από το υπολογιστή σου. Μπορείς να δοκιμάσεις μήπως ανοίγουν με το pc suite ή το ovi suite. Επίσης κάνε μια αναζήτηση στο θέμα με τις εφαρμογές υπάρχουν κάποιες εφαρμογές οι οποίες κάνουν export τα μηνύματα και νομίζω αποθήκευονται σε μορφή .txt.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εγω δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την ZAGG που ειχα στο 5800... Εκανα και εγω την αναβαθμιση, το κινητο ειναι λιγο ποιο γρηγορο το πρωτο που εχω παρατηρησει ως τωρα...

 

Φίλε Πανο, τι δεν σε ικανοποιησε; Σου δημιουργησε καποιο προβλημα; Σε ρωταω γιατι σε γνωμες αλλων βασιστηκα για την επιλογη. Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω μονο το κομματι για την οθονη και οχι ολα ωστε να ντυσω τη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .. λοιπον εχω και εγω ενα προβληματακι...

στισ φοτοσ εκει που λει captured εχω 4 εικονεσ οι οπιες ειναι χαλασμενες δλδ δν φενονται. προσπαθησα να τισ σβισω απο το νοκια manager και απο το κινιτο αλλα μου γραφει "system error general failure" εκανα το κινιτο 2 φορεσ hard reset αλλα παλι τπτ.μου γραφει 4 captured items και δν μπορω να τισ σβίσω.

εβαλα και v12 και παλι τιποτα ακομα εκει ειναι οι χαλασμενεσ foto

μηπως μπορειτε να με βοηθίσετε? πως να τισ σβίσω?

Link to comment
Share on other sites

εκανα κ γω την αναβαθμιση κ νομιζω οτι οντως το τηλεφωνο ειναι πιο γρηγορο....μια διαφορα που παρατηρησα ειναι οτι οταν συρω το δαχτυλο μου στην αρχικη οθονη ωστε να εμφανιστουν/κρυφτουν οι συντομευσεις δεν κανει το εφε που εκανε κ πριν την αναβαθμιση (το εφε θεματος ειναι ενεργοποιημενο)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...