Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παλιοτερα που ειχα το ιδιο προβλημα στο Ν82 μου εκανα hard format και εστρωσε καλο ειναι να το δοκιμασεις..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το gps οφειλω να ομολογισω οτι χωρις το υποβοηθουμενο ειναι για πεταμα , για να λοκαρει μπορει να κανει καμποσες ωρες, ειμουν 3 ωρες κατω απο πεντακαθαρο ουρανο και τιποτα , με το που ενεργοποιω το υποβοηθουμενο ολα καλα. Και για να μην γινεται καμμια παρεξηγηση ,μην μπερδευετε πολυ την συνδεση που ζηταει στην αρχη με το υποβοηθουμ. Το agps ειναι ενεργοποιημενο απο default

Κάνεις λάθος. Έχω ποστάρει μερικές σελίδες πιο πίσω τα αποτελέσματα της δοκιμής που έκανα με απενεργοποιημένο το AGPS. 5'40'' για cold start και 1'10'' για warm start. Με το AGPS ενεργοποιημένο δεν το συζητάω, 3''. Πολύ καλοί χρόνοι.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το πρόβλημα με το gps, για να μη χάσετε όλα όσα έχετε εγκαταστήσει και τις ρυθμίσειις σας, που αν δεν κάνω λάθος χάνονται με το hard reset, μπορείτε να δοκιμάσετε να ξαναπεράσετε την αναβάθμιση πάνω από την ήδη υπάρχουσα. Σε εμένα είχε αποτέλεσμα χωρίς να χάσω τίποτα. Βέβαια, ένα back up στην κάρτα μνήμης ή το pc δεν είναι κακή ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

Παντως η παραμετροποιηση της αρχικης οθονης μου φαινεται πως ειναι για γελια. Αν εξαιρεσεις την ωρα, ημερομηνια, προφιλ στα αλλα πεδια μπορεις να προσθεσεις εφαρμογες μονο απο μια συγκεκριμμενη λιστα απο εφαρμογες και οχι αυτα που υπαρχουν εγκατεστημενα σε ολη την συσκευη.

 

Μια μπαρα μονο περιεχει 4 εφαρμογες που πρεπει να επιλεγουν απο τις εφαρμογες ολου του τηλεφωνου. Δευτερη τετοια μπαρα δεν μπορουμε να προσθεσουμε. :confused::confused::wacko:

 

Τελικα εκτος απο την μπαρα με τις 4 εφαρμογες, το facebook το Accuweather, τις 4 επαφες προσθεσα αλλη μια μπαρα με αλλες 4 επαφες, ελλειψει κατι ουσιαστικοτερου.

 

Εχοντας σχεδον ολη την ημερα συνδεδεμενη την συσκευη στο pc για μεταφορα αρχειων, προγραμματων, κτλ εχανε το ενα το αλλο αρκετες φορες, κολλουσε αλλες τοσες, κτλ. Συμπερασμα. Και εδω η συσκευη ακομη δεν συμπεριφερεται αξιοπιστα.

Απο τη μια λεω αντε ποτε θα ερθει η επομενη αναβαθμιση να λυθουν αρκετα προβληματα, απο την αλλη παλι καλυτερα να γινει σωστα και οχι στο ποδι οπως ειναι φανερο πια οτι εχει γινει με το software του τηλεφωνου. Μου φαινεται στο τελος εμεις θα μεινουμε με την ναυαρχιδα και θα γελαει ολος ο (ασχολουμενος ) κοσμος.

 

 

Υ.Γ. Κανενα λινκ για κανενα θεμα η ηχους ? Καποια στιγμη κατι ειχα δει, αλλα τωρα δεν το βρισκω.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι δεν μπορεις να προσθεσεις δευτερη μπαρα αλλα γινετε, εγω εχω βαλει 2 μπαρες με 4 επαφες η καθεμια οπως επισης 2 μπαρες με 4 εφαρμογες παλι στη καθε μια.

 

Εκτος αν καταλαβα λαθος κατι απο το μυνημα σου

Link to comment
Share on other sites

Παντως η παραμετροποιηση της αρχικης οθονης μου φαινεται πως ειναι για γελια. Αν εξαιρεσεις την ωρα, ημερομηνια, προφιλ στα αλλα πεδια μπορεις να προσθεσεις εφαρμογες μονο απο μια συγκεκριμμενη λιστα απο εφαρμογες και οχι αυτα που υπαρχουν εγκατεστημενα σε ολη την συσκευη.

Μπορείς να προσθέσεις εφαρμογές που έχουν σχεδιαστεί γι' αυτό το σκοπό. Λογικό δεν είναι; Πώς περιμένεις να μπορείς να εμφανίσεις στην αρχική οθόνη πληροφορίες από εφαρμογή που δεν το έχει προβλέψει ο κατασκευαστής της; Η λίστα λοιπόν όλο και θα μεγαλώνει, καθώς όλο και περισσότερες εφαρμογές θα υποστηρίζουν αυτή τη δυνατότητα. Ήδη έχουν εμφανιστεί μερικές, όπως το iSearch. Μην είσαι βιαστικός, μόλις χθες κυκλοφόρησε το τηλέφωνο.

 

Μια μπαρα μονο περιεχει 4 εφαρμογες που πρεπει να επιλεγουν απο τις εφαρμογες ολου του τηλεφωνου. Δευτερη τετοια μπαρα δεν μπορουμε να προσθεσουμε. :confused::confused::wacko:

Υπάρχει και άλλη μια τέτοια μπάρα που λέγεται Συντομεύσεις 2. Σύνολο 8 εφαρμογές. Δε σου φτάνουν; Πότε είχες περισσότερες;

 

Εχοντας σχεδον ολη την ημερα συνδεδεμενη την συσκευη στο pc για μεταφορα αρχειων, προγραμματων, κτλ εχανε το ενα το αλλο αρκετες φορες, κολλουσε αλλες τοσες, κτλ. Συμπερασμα. Και εδω η συσκευη ακομη δεν συμπεριφερεται αξιοπιστα.

Απο τη μια λεω αντε ποτε θα ερθει η επομενη αναβαθμιση να λυθουν αρκετα προβληματα, απο την αλλη παλι καλυτερα να γινει σωστα και οχι στο ποδι οπως ειναι φανερο πια οτι εχει γινει με το software του τηλεφωνου. Μου φαινεται στο τελος εμεις θα μεινουμε με την ναυαρχιδα και θα γελαει ολος ο (ασχολουμενος ) κοσμος.

Εδώ έχεις δίκιο, υπάρχουν προβλήματα, τόσο στο software όσο και στο hardware (σε κάποιες πρώτες παρτίδες, που μάλλον βγήκαν ελαττωματικές). Συγκεκριμένα, σήμερα πήρα το 3ο(!!!!) μου N97. Το 1ο είχε πρόβλημα με τη φόρτιση, το 2ο (ακόμη χειρότερα) δεν άνοιγε καθόλου σήμερα το πρωί. Του έβγαλα τη μπαταρία και ξαναπροσπάθησα, τίποτα, εμφάνιζε το λογότυπο της Nokia και κολλούσε εκεί. Το πάω σε Nokia Shop και μου λένε ότι θα το στείλουν στα κεντρικά για επισκευή. Οπότε κι εγώ το παίρνω και πάω στην Cosmote, όπου φυσικά μου το αντικατέστησαν (ευτυχώς, είχαν περάσει ακριβώς 6 μέρες, όπως και την προηγούμενη φορά). Αυτό που πήρα πάντως ελπίζω πως δε θα παρουσιάσει προβλήματα, καθώς είναι από εντελώς άλλη παρτίδα (το IMEI είνα πολύ μεταγενέστερο, ενώ είχε την v11 από τη μάνα του). Τρίτο και (ελπίζω) τυχερό λοιπόν...

 

Πάντως κάτι πρέπει να κάνουν με τον έλεγχο ποιότητάς τους. Όχι τίποτα άλλο δηλαδή, αλλά και οι ίδιοι χάνουν με τις αντικαταστάσεις, τόσο οικονομικά, όσο και σε φήμη. Είναι κρίμα για μια συσκευή, που κατά τα άλλα είναι εξαιρετική και ταλαντούχα, να παρουσιάζει τέτοια προβλήματα.

 

Και ένα tip για όσους δεν το έχουν ανακαλύψει. Δοκιμάστε να ενεργοποιήσετε τα εφέ θέματος από τα θέματα. Θα δείτε πολύ ωραία transitions στα μενού. ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα! Αν και ειχα εγγραφει εδω και αρκετο καιρο και παρακολουθουσα τα πολλα και ενδιαφεροντα θεματα που υπαρχουν ποσταρω τωρα λογω αγορας πριν απο μερικες μερες του n97.

 

Το τηλεφωνο με εχει εντυπωσιασει πολυ αν και υπαρχουν αρκετες παιδικες ασθενειες ( θελω να πιστευω οτι τετοιες ειναι).Καποια ψιλοπροβληματακια που μου εχει κανει ειναι οτι μερικες φορες εμφανιζει μια "αναισθησια" και δεν περιστρεφει την οθονη οχι βεβαια τακτικα.Οσον αφορα το gps, με την υποβοηθηση ταχυτατο και ακριβεστατο παρατηρησα ομως οτι στο σημειο που αναφερει τα kb δεν δειχνει να εχει κατεβασει κατι(ειναι τοσο λιγα και δεν φαινονται?:confused:).Αν αφαιρεσω την υποβοηθηση πριν κλειδωσει δορυφορους δινει στιγμα αλλα οχι το πραγματικο, εχει καποια αποκλιση και καποια φορα που ειχα συνδεθει με wifi και ανοιξα χαρτες εδειχνε 1,2 mb παρολο που δεν ειχα την υποβοηθηση(πως γινεται αυτο? κατεβαζει μεσω wifi:confused: ή ηταν προηγουμενη μετρηση?).

 

Καποιος προηγουμενως (δυστυχως δεν θυμαμαι ποιος γιατι πανε μερες που ειχα διαβασει προηγουμενες σελιδες) αναφερε οτι υπαρχει player που παιζει και αρχεια avi αν θυμαμαι καλα ειπε οτι παιζει τα παντα, αληθευει? Τελος να επιβεβαιωσω και εγω οτι εχει καλη αντοχη στην μπαταρια αλλα οι δυο τελευταιες γραμμες εξαφανιζονται για πλακα με ελαχιστη χρηση.

 

Κλεινω ρωτωντας κατι που μπορει να ειναι και κουτο. Μπορω να εχω εγκατεστημενους εκτος απο τους χαρτες της νοκια και καποιο αλλο ταυτοχρονα πχ garmin και να ανοιγω οποιο θελω?:O

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα! Αν και ειχα εγγραφει εδω και αρκετο καιρο και παρακολουθουσα τα πολλα και ενδιαφεροντα θεματα που υπαρχουν ποσταρω τωρα λογω αγορας πριν απο μερικες μερες του n97.

 

Το τηλεφωνο με εχει εντυπωσιασει πολυ αν και υπαρχουν αρκετες παιδικες ασθενειες ( θελω να πιστευω οτι τετοιες ειναι).Καποια ψιλοπροβληματακια που μου εχει κανει ειναι οτι μερικες φορες εμφανιζει μια "αναισθησια" και δεν περιστρεφει την οθονη οχι βεβαια τακτικα.Οσον αφορα το gps, με την υποβοηθηση ταχυτατο και ακριβεστατο παρατηρησα ομως οτι στο σημειο που αναφερει τα kb δεν δειχνει να εχει κατεβασει κατι(ειναι τοσο λιγα και δεν φαινονται?:confused:).Αν αφαιρεσω την υποβοηθηση πριν κλειδωσει δορυφορους δινει στιγμα αλλα οχι το πραγματικο, εχει καποια αποκλιση και καποια φορα που ειχα συνδεθει με wifi και ανοιξα χαρτες εδειχνε 1,2 mb παρολο που δεν ειχα την υποβοηθηση(πως γινεται αυτο? κατεβαζει μεσω wifi:confused: ή ηταν προηγουμενη μετρηση?).

 

Καποιος προηγουμενως (δυστυχως δεν θυμαμαι ποιος γιατι πανε μερες που ειχα διαβασει προηγουμενες σελιδες) αναφερε οτι υπαρχει player που παιζει και αρχεια avi αν θυμαμαι καλα ειπε οτι παιζει τα παντα, αληθευει? Τελος να επιβεβαιωσω και εγω οτι εχει καλη αντοχη στην μπαταρια αλλα οι δυο τελευταιες γραμμες εξαφανιζονται για πλακα με ελαχιστη χρηση.

 

Κλεινω ρωτωντας κατι που μπορει να ειναι και κουτο. Μπορω να εχω εγκατεστημενους εκτος απο τους χαρτες της νοκια και καποιο αλλο ταυτοχρονα πχ garmin και να ανοιγω οποιο θελω?:O

Το Nokia Maps αναφέρει πως δεν έχει κατεβάσει τίποτα γιατί πράγματι δεν έχει κατεβάσει τίποτα (αν είχες επιλέξει μη σύνδεση). Αυτό που κατέβασε τα δεδομένα είναι η εφαρμογή που χειρίζεται το GPS. Το Nokia Maps καλεί αυτήν την εφαρμογή για να πάρει τη θέση και δεν το ενδιαφέρει τι κάνει αυτή για να τη βρει. Τα δεδομένα πάντως καταγράφονται στο Μητρώο (όπως φυσικά οποιοσδήποτε τύπος επικοινωνίας, από κλήσεις και μηνύματα, μέχρι συνδέσεις δεδομένων). Εκεί θα δεις πως είναι περίπου 7KB.

 

Φυσικά και υπάρχουν εφαρμογές που παίζουν avi, κι αν δεν υπάρχουν θα υπάρχουν σύντομα. Συγκεκριμένα, κάποια στιγμή θα έχεις τη δυνατότητα να παίζεις ό,τι format θέλεις με 3rd party εφαρμογές, από quicktime και mpeg μέχρι divx. Πάντως το θέμα avi είναι λίγο γενικό, γιατί πρόκειται απλά για ένα τύπο αρχείου, το οποίο μπορεί να περιέχει βίντεο που είναι κωδικοποιημένο με μια ποικιλία από codecs. Αν το πρόγραμμα υποστηρίζει τον τύπο αρχείου και (κυρίως) τον codec, τότε θα παίξει. Αυτό ισχύει και για τους υπολογιστές φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι επειγοντως τα φωτα καποιου!!

επειχηρησα να ξαναπερασω την τελευταια εκδοση (11) και ξαφνικα μου εβγαλε οτι χαθηκε η συνδεση usb και οτι θα πρεπει να βγαλω μπαταρια καλωδιο και κατοπιν να βαλω πρωτα το καλωδιο και μετα τη μπαταρια και να ανοιξω το τηλ. τα ακολουθησα και οκ οποτε επελεξα ακυρωση της διαδικασιας (ολα αυτα μεσω nokia software updater). τωρα ομως ειναι στην οθονη ενημερωση λογισμικου σε εξελιξη και ακολουθει το μην πανικοβαλεστε( εγω δεν θα τολεγα οτι δεν....) και εδω και 10 μιν ειναι ετσι, εχει βεβαια και το μην αποσυνδεσετε το καλωδιο και μην απενεργοποιησετε το τηλ. Τι κανω?:blink: κολησε? παντως στην μπαταρια δειχνει οτι φορτιζει.

 

ακυρο ευτυχως ξεκολησε και ολα οκ, συγνωμη για την αναστατωση απλα ταπαιξα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

αυτες τις 8 επαφες που βαζουμε στις συντομευσεις μπορουμε να τις αλλαξουμε απο καπου ή να βαλουμε αλλες στις υπαρχοντες θεσεις ή να τις αλλαχουμε σειρα?

μιλαω μονο για τις επαφες οχι για τα αλλα που βρηκα πως αλλαζουν

Link to comment
Share on other sites

αυτες τις 8 επαφες που βαζουμε στις συντομευσεις μπορουμε να τις αλλαξουμε απο καπου ή να βαλουμε αλλες στις υπαρχοντες θεσεις ή να τις αλλαχουμε σειρα?

μιλαω μονο για τις επαφες οχι για τα αλλα που βρηκα πως αλλαζουν

 

Πηγαίνεις στις επαφές και όσες έχεις βάλει στα εικονίδια της αρχικής οθόνης θα δεις ότι έιναι πρώτες - πρώτες με την ένδειξη ενός αστεριού. Αν θέλεις να διαγράψεις μία επαφή από τα εικονίδια της αρχικής οθόνης πηγαίνεις στο μενού των επαφών κάνεις κλικ σε αυτήν που θέλεις να διαγράψεις και μετά επιλογές. Θα σου εμφανίσει μία επιλογή "διαγραφή από τα αγαπημένα" κάνεις κλικ και το όνομα αυτό φεύγει από το αρχικό εικονίδιο - αλλά όχι από τις επαφές, όπου ξαναπαίρνει την αρχική κατάταξη βάσει του ονόματος. Την σειρά των εικονιδίων την αλλάζεις μεταφέροντας με το δάχτυλο σου την επαφή που θέλεις στην νέα της θέση, π.χ. Γιώργος στην δεύτερη θέση, Μαρία στη πρώτη κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι επειγοντως τα φωτα καποιου!!

επειχηρησα να ξαναπερασω την τελευταια εκδοση (11) και ξαφνικα μου εβγαλε οτι χαθηκε η συνδεση usb και οτι θα πρεπει να βγαλω μπαταρια καλωδιο και κατοπιν να βαλω πρωτα το καλωδιο και μετα τη μπαταρια και να ανοιξω το τηλ. τα ακολουθησα και οκ οποτε επελεξα ακυρωση της διαδικασιας (ολα αυτα μεσω nokia software updater). τωρα ομως ειναι στην οθονη ενημερωση λογισμικου σε εξελιξη και ακολουθει το μην πανικοβαλεστε( εγω δεν θα τολεγα οτι δεν....) και εδω και 10 μιν ειναι ετσι, εχει βεβαια και το μην αποσυνδεσετε το καλωδιο και μην απενεργοποιησετε το τηλ. Τι κανω?:blink: κολησε? παντως στην μπαταρια δειχνει οτι φορτιζει.

 

ακυρο ευτυχως ξεκολησε και ολα οκ, συγνωμη για την αναστατωση απλα ταπαιξα λιγο.

 

Πάντως σε επόμενη φορά το καλύτερο που θα πρέπει να κάνεις είναι να πατήσεις να συνεχίσεις την αναβάθμισή χωρίς να το αποσυνδέσεις κα να βγάλεις μπαταρία κ.λ.π. γιατί μπορεί να μην καταφέρει να συνδεθεί για να κανει την αναβάθμιση και να ειναι εντελώς νεκρο.Την έχω πατήσει προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι δεν μπορεις να προσθεσεις δευτερη μπαρα αλλα γινετε, εγω εχω βαλει 2 μπαρες με 4 επαφες η καθεμια οπως επισης 2 μπαρες με 4 εφαρμογες παλι στη καθε μια.

 

Εκτος αν καταλαβα λαθος κατι απο το μυνημα σου

 

Εχεις δικιο, δεν ειχα δει την δευτερη μπαρα με τις εφαρμογες. Τωρα εχω και εγω 2 με 4 εφαρμογες η καθε μια, 2 με 4 επαφες η καθε μια και τον καιρο. Νομιζω ειναι η καλυτερη διαμορφωση που γινεται.

 

 

Μπορείς να προσθέσεις εφαρμογές που έχουν σχεδιαστεί γι' αυτό το σκοπό. Λογικό δεν είναι; Πώς περιμένεις να μπορείς να εμφανίσεις στην αρχική οθόνη πληροφορίες από εφαρμογή που δεν το έχει προβλέψει ο κατασκευαστής της; Η λίστα λοιπόν όλο και θα μεγαλώνει, καθώς όλο και περισσότερες εφαρμογές θα υποστηρίζουν αυτή τη δυνατότητα. Ήδη έχουν εμφανιστεί μερικές, όπως το iSearch. Μην είσαι βιαστικός, μόλις χθες κυκλοφόρησε το τηλέφωνο.

 

Υπάρχει και άλλη μια τέτοια μπάρα που λέγεται Συντομεύσεις 2. Σύνολο 8 εφαρμογές. Δε σου φτάνουν; Πότε είχες περισσότερες;

 

Και ένα tip για όσους δεν το έχουν ανακαλύψει. Δοκιμάστε να ενεργοποιήσετε τα εφέ θέματος από τα θέματα. Θα δείτε πολύ ωραία transitions στα μενού. ;)

 

Μαλλον εσυ βιαζεσαι να βγαλεις αυθαιρετα συμπερασματα !!!

Αυτο που εντοπισα ηταν η περιορισμενη δυνατοτητα παραμετροποιησης της αρχικης οθονης, χωρις να καιγομαι για καποια συγκεκριμμενη εφαρμογη.

Οχι δεν μου φτανουν !!! Απο που ως που εσυ θα κρινεις τις αναγκες η τις επιθυμιες μου !!! Δεν εχει να κανει με το αν ειχα περισσοτερες εφαρμογες σε αλλη συσκευη (που Ειχα !), αλλα με τις δυνατοτητες που εχει η συσκευη και τα πραγματα που σε αφηνει να κανεις. Δηλαδη που θα ηταν το προβλημα αν ειχα την δυνατοτητα να εχω μονο μπαρες με εφαρμογες η μονο με επαφες ???

 

Οσον αφορα στα εφε των θεματων, τα εχω απο την αρχη ενεργοποιημενα αλλα δεν ειδα κατι ιδιαιτερο ουτε καμμια διαφορα οταν τα απενεργοποιησα. Εσυ σε ποια μενου ειδες αυτα τα ωραια transitions ???

 

Να προσθεσω οτι και σε μενα το gps μετα την εγκατασταση και των αλλων 3 προγραμματων πλοηγησης δεν λοκαρει σε κανενα προγραμμα πλεον. Ουτε και μετα απο επανεκιννηση. Διαβασα παραπανω οτι καποιοι δοκιμασαν hard format η επανεγκατασταση της 11. Ειδαν αποτελεσμα με κατι απο αυτα ? Παντως δεν μπορω να καταλαβω πως στο mio (PNA) κλειδωνει σε 30δλ και εδω με υποβοηθουμενο υπαρχουν αυτα τα προβληματα ???

Επισης εξακολουθουν και μου βγαινουν προς εγκατασταση η αναβαθμιση της μνημης και των χαρτων. Σταματησα βεβαια πια να τα ξαναεγκαθιστω. Μου φαινεται οτι να βγει η επομενη αναβαθμιση που θα διορθωνει αρκετα σημαντικα θεματα, θα αρκεστω μονο στη χρηση του τηλεφωνου. Τα υπολοιπα ειναι σπασιμο νευρων πλεον.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα το εξής αξιοπερίεργο...

Το απόγευμα κοίταξα τυχαία το κινητό μου και είδα ότι ήταν συνδεδεμένο στο Wind Internet και είχε κατεβάσει περίπου 20 ΚΒ και ανέβασει περίπου 15 ΚΒ. :confused:

Κλείνω τη σύνδεση και αμέσως αρχίζει να ψάχνει WiFi με τη σειρά προτεραιότητας που του έχω δώσει.

Να πω πως δεν έχω στη homescreen κανένα widget εκτός από επαφές, ημερολόγιο, συντομεύσεις!

Υποψιάζομαι ότι μου τρώει την κάρτα έτσι, τώρα θα αρχίσω να το παρατηρώ.

Θα έσβηνα εντελώς το Wind Internet, αλλά με αυτό το access point φαίνεται να δουλεύει το A-GPS, αλλιώς δε λοκάρει με τίποτα, όπως ανέφεραν και άλλοι παραπάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα το εξής αξιοπερίεργο...

Το απόγευμα κοίταξα τυχαία το κινητό μου και είδα ότι ήταν συνδεδεμένο στο Wind Internet και είχε κατεβάσει περίπου 20 ΚΒ και ανέβασει περίπου 15 ΚΒ. :confused:

Κλείνω τη σύνδεση και αμέσως αρχίζει να ψάχνει WiFi με τη σειρά προτεραιότητας που του έχω δώσει.

Να πω πως δεν έχω στη homescreen κανένα widget εκτός από επαφές, ημερολόγιο, συντομεύσεις!

Υποψιάζομαι ότι μου τρώει την κάρτα έτσι, τώρα θα αρχίσω να το παρατηρώ.

Θα έσβηνα εντελώς το Wind Internet, αλλά με αυτό το access point φαίνεται να δουλεύει το A-GPS, αλλιώς δε λοκάρει με τίποτα, όπως ανέφεραν και άλλοι παραπάνω.

Μήπως κάποια άλλη εφαρμογή προσπαθεί να συνδεθεί με το Wind Internet? Μήπως καμία εφαρμογή καιρού ή εφαρμογές τύπου fring, slick κτλ?

Μία προσωρινή λύση είναι να φτιάξεις μια καινούργια ομάδα προορισμού Χ και εκεί να μεταφέρεις το προφίλ Wind Internet. Έτσι μετά το wifi δεν θα μπορεί να συνδεθεί με άλλο προφίλ και να χρεώσει την κάρτα σου. Αν δεν λειτουργήσει αυτό απλά φτιάξε ένα ψεύτικο σημείο πρόσβασης στον προορισμό Διαδίκτυο, όρισε του προτεραιότητα και το original Wind Internet μετέφερε το σ' έναν νέο προορισμό έτσι ώστε να το χρησιμοποιείς με το A-GPS.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εσβησα αυτο της vodafone πως μπορω νατο επαναφερω στο "Διαδικτυο", να δω μηπως οφειλεται εκει η δυσλειτουργια του gps ?

 

Και κατι ασχετο. Εκανα οργανωση των εφαρμογων με δημιουργια καινουργιων φακελλων , μεταφορα, κτλ. Δεν βλεπω πουθενα ομως το εικονιδιο του ραδιοφωνου !! Σε εσας που βρισκεται ? Και εαν κατα λαθος το διεγραψα μπορω με καποιο τροπο να το επαναφερω ?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εσβησα αυτο της vodafone πως μπορω νατο επαναφερω στο "Διαδικτυο", να δω μηπως οφειλεται εκει η δυσλειτουργια του gps ?

 

Και κατι ασχετο. Εκανα οργανωση των εφαρμογων με δημιουργια καινουργιων φακελλων , μεταφορα, κτλ. Δεν βλεπω πουθενα ομως το εικονιδιο του ραδιοφωνου !! Σε εσας που βρισκεται ? Και εαν κατα λαθος το διεγραψα μπορω με καποιο τροπο να το επαναφερω ?

 

Απο την διαχειριση τηλεφωνου κανε ληψη ρυθμισεων

Το ραδιοφωνο βρισκεται στην Μουσικη ....

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση να πεσει τοσο πολυ η τιμη του ν97. Σιγουρα θα πεσει μετα απο καιρο αλλα και παλι οχι τοσο πολυ. Το ν97 μινι εχει ακριβως τις ιδιες λειτουργιες με το κανονικο μονο που ειναι μικροτερο σε μεγεθος?ειναι ιδεα μου η ειναι η πρωτη φορα που η νοκια κανει τετοια κινηση?

 

Και κατι ακομα, ισχυει οτι αναλογα με την κωδικοποιηση ενος αρχειου ειναι ειναι και η καταναλωση της μπαταριας?αυτο γραφτηκε παραπανω.

Καταρχήν, ακόμη δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα επίσημα. Αλλά και αν είναι πραγματικό, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει τις ίδιες ακριβώς λειτουργίες με το μεγάλο του αδελφό. Ήδη, και από τις φωτογραφίες, φαίνεται πως λείπει το d-pad, το προστατευτικό της κάμερας, η οθόνη είναι μικρότερη, όπως και η μπαταρία. Φυσικά, μην περιμένεις να έχει 32GB, ίσως να έχει 16, ή (το πιο πιθανό κατά την άποψή μου, που συμβαδίζει και με τη μείωση των διαστάσεων) τίποτα, και απλά να παίρνει επιπλέον κάρτα. Είναι πιστεύω μια έξυπνη κίνηση της Nokia, ώστε να διαδώσει την πλατφόρμα και σε άλλη κατηγορία αγοραστών (νεότερης ηλικίας ή/και διαφορετικού φύλλου).

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα στα εφε των θεματων, τα εχω απο την αρχη ενεργοποιημενα αλλα δεν ειδα κατι ιδιαιτερο ουτε καμμια διαφορα οταν τα απενεργοποιησα. Εσυ σε ποια μενου ειδες αυτα τα ωραια transitions ???

Σε όλα. Πάτα «Επιλογές» στη homescreen ή το εικονίδιο που βγάζει το αριθμητικό πληκτρολόγιο και θα καταλάβεις. Το μενού ανοίγει ομαλά προς τα πάνω, δε σου πετάγεται ξαφνικά στα μούτρα. Επίσης, το ίδιο συμβαίνει με όλα τα μενού του συστήματος, αλλά και τα μενού των περισσότερων εφαρμογών (όσων δεν χρησιμοποιούν customιές). Επιπλέον, το scrolling σε λίστες είναι πιο ομαλό.

 

Σήμερα παρατήρησα το εξής αξιοπερίεργο...

Το απόγευμα κοίταξα τυχαία το κινητό μου και είδα ότι ήταν συνδεδεμένο στο Wind Internet και είχε κατεβάσει περίπου 20 ΚΒ και ανέβασει περίπου 15 ΚΒ. :confused:

Κλείνω τη σύνδεση και αμέσως αρχίζει να ψάχνει WiFi με τη σειρά προτεραιότητας που του έχω δώσει.

Να πω πως δεν έχω στη homescreen κανένα widget εκτός από επαφές, ημερολόγιο, συντομεύσεις!

Υποψιάζομαι ότι μου τρώει την κάρτα έτσι, τώρα θα αρχίσω να το παρατηρώ.

Θα έσβηνα εντελώς το Wind Internet, αλλά με αυτό το access point φαίνεται να δουλεύει το A-GPS, αλλιώς δε λοκάρει με τίποτα, όπως ανέφεραν και άλλοι παραπάνω.

Αποκλείεται το A-GPS να σου έφαγε 20+15KB. Η ποσότητα που χρειάζεται συνήθως είναι 7KB downstream και 1KB upstream. Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πώς μερικοί επιμένετε πως δε λοκάρει χωρίς το A-GPS. Το δοκίμασα με το A-GPS απενεργοποιημένο και βρήκε στίγμα σε 1'10'' (5'40'' για cold start). Με A-GPS κάνει 3-5''. Τι να πω, μέσα σε τούνελ το δοκιμάζετε; :p

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται το A-GPS να σου έφαγε 20+15KB.

 

:confused: Μα δεν είπα ότι μου τα έφαγε το Α-GPS, το ξέρω ότι δεν ήταν αυτό.

Είπα ότι δεν ξέρω γιατί προσπαθούσε να συνδεθεί εκείνη τη στιγμή, ενώ δεν το είχα πειράξει, απλά καθόταν.

 

Τι να πω, μέσα σε τούνελ το δοκιμάζετε; :p

 

Αχ ναι, να τι έκανα λάθος! Έμπαινα μέσα σε τούνελ και δοκίμαζα! Ευχαριστώ βρε!

:lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ναι, να τι έκανα λάθος! Έμπαινα μέσα σε τούνελ και δοκίμαζα! Ευχαριστώ βρε!

:lol::lol::lol:

Τίποτα. :p

 

Πάντως, χωρίς πλάκα, επειδή είναι αρκετά περίεργο αυτό που σας συμβαίνει, κάντε μια δοκιμή με κλειστό το A-GPS (απενεργοποιημένα τα «υποβοηθούμενο GPS» και «μέσω δικτύου»), ακίνητοι σε ανοιχτό χώρο (όχι ανάμεσα στις πολυκατοικίες) και μετρήστε το χρόνο που θα κάνει να βρει στίγμα. Αν έχουν περάσει πάνω από 4 ώρες από την προηγούμενη φορά που το χρησιμοποιήσατε, θα κάνει αρκετή ώρα (cold start), της τάξης των 5-6' (σύμφωνα με τις δικές μου δοκιμές). Σ' αυτήν την περίπτωση, δοκιμάστε και μετά από 2 ώρες, στο ίδιο σημείο (hot start). Ο χρόνος πρέπει να είναι της τάξης του 1'. Κάντε τις δοκιμές και γράψτε μας τα αποτελέσματα, γιατί το «κάνει αιώνες να λοκάρει» ή «δε λοκάρει καθόλου» δεν είναι φυσιολογικά (σύμφωνα και με τη δική μου εμπειρία). Ή η συσκευή σας έχει πρόβλημα ή κάτι κάνετε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε terrestial αν δεν σου τυχει δεν μπορεις να το πιστεψεις,εμενα μου εχει τυχει με Ν95 8γ και με Ν96,εκει που το GPS λοκαρε ευκολα και αμεσα υπηρξαν φορες που πιναμε καφε στο παρκινγκ και το GPS δεν λοκαρε και δωσε του hard reset μεχρι να στρωσει.

 

Γενικα πια πολλα Νοκια ακουγα απο φιλους οτι ειχαν προβλημα και δεν το πιστευα και κοροιδευα μεχρι που μου το εφερναν και ενιωθα βλακας γιατι πραγματικα δεν λυνοταν με τιποτα.

 

Το πιο απλο?

Εχεις ακουσει καποιους που περνουν καποιο νεο Ν series και λενε οτι κανουν συνεχεια restart και ενω εχεις το ιδιο μοντελο εσενα να μην σου κανει ουτε μια?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Απο την διαχειριση τηλεφωνου κανε ληψη ρυθμισεων

Το ραδιοφωνο βρισκεται στην Μουσικη ....

 

Το ραδιοφωνο το βρηκα....Ευχαριστω. :)

 

Εκανα ληψη ρυθμισεων αλλα δεν προστεθηκε κατι αλλο. Και δεν βελτιωθηκε η ληψη του gps. Ψαχνοντας ομως διαπιστωσα το εξης, πηγαινοντας Τοποθεσια ---> Εντοπισμος θεσης ---> Διακομ. Εντοπ. Θεσης εβαλα τις ρυθμισεις ως εξης ¨

1.- Αυτομ. σε οικειο δικτυο

2.- Web Vodafone

3.- supl.nokia.com

Βγηκα, συνδεθηκα και....................σε 20-30δλ το gps λοκαρε σε ολα τα προγραμματα. :):):)

 

Οσοι ειχατε προβλημα για ελεγξτε και αυτες τις ρυθμισεις !

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αποκρύψω την ώρα, την ημερομηνία και το προφίλ από την αρχική οθόνη, ώστε να φαίνεται ένα όμορφο background και να μην μου το κόβει?

 

Επίσης υπάρχει τρόπος να λάβω με bluetooth αρχείο μεγέθους μεγαλύτερο από 100MB? Γιατί ο δίσκος C:/ έχει ελεύθερο χώρο 26MB και δεν κατάφερα να βρω ρύθμιση να αποθηκεύονται τα εισερχόμενα στην μνήμη E:/

 

Any tips?

 

Thank you!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αποκρύψω την ώρα, την ημερομηνία και το προφίλ από την αρχική οθόνη, ώστε να φαίνεται ένα όμορφο background και να μην μου το κόβει?

 

Επίσης υπάρχει τρόπος να λάβω με bluetooth αρχείο μεγέθους μεγαλύτερο από 100MB? Γιατί ο δίσκος C:/ έχει ελεύθερο χώρο 26MB και δεν κατάφερα να βρω ρύθμιση να αποθηκεύονται τα εισερχόμενα στην μνήμη E:/

 

Any tips?

 

Thank you!

Αν πας Μηνύματα > Ρυθμίσεις > Άλλο εκεί δεν σου δίνει επιλογή να διαλέξεις μνήμη αποθήκευσης των μηνυμάτων? Λογικά θα πρέπει να σου έχει μια επιλογή για την Μνήμη Τηλεφώνου και άλλη μια επιλογή για την Μνήμη των 32GB. Εσύ απλά θα επιλέξεις την 32GB.

 

Για το πρώτο που λες δεν νομίζω να γίνεται, γιατί δεν σου δίνει ούτε την επιλογή να τις μετακινήσεις αυτές τις 3 επιλογές που λες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...