Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιλογή της Nokia ίσως...

 

Βασικά το mp4 είναι ένα πιο συγκεκριμένο format. το ιδιο και τα αρχεια real player για παράδεγμα.

Αλλα τα avi είναι αρχεία ότι να ναι ... γιαυτο και άλλα παίζουν και άλλα οχι.

Επίσης τα mp4 είναι πιο ευέλικτα αρχεία και γενικά θεωρείται καλύτερο φορματ. Το γιατί είναι λίγο πιο προχωρημένο για εδώ, αλλά με λίγο google όλα βρίσκονται.

 

Πάντως με mp4 υπάρχει καλύτερη διάρκεια μπαταρίας και κάποια νοκια έχουν ενσωματωμένο decoder για mp4.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά το mp4 είναι ένα πιο συγκεκριμένο format. το ιδιο και τα αρχεια real player για παράδεγμα.

Αλλα τα avi είναι αρχεία ότι να ναι ... γιαυτο και άλλα παίζουν και άλλα οχι.

Επίσης τα mp4 είναι πιο ευέλικτα αρχεία και γενικά θεωρείται καλύτερο φορματ. Το γιατί είναι λίγο πιο προχωρημένο για εδώ, αλλά με λίγο google όλα βρίσκονται.

 

Πάντως με mp4 υπάρχει καλύτερη διάρκεια μπαταρίας και κάποια νοκια έχουν ενσωματωμένο decoder για mp4.

 

το n97 γνωριζεις αν εχει ενσωματωμενο decoder για mp4?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το n97 γνωριζεις αν εχει ενσωματωμενο decoder για mp4?

 

The N96 also packs in a DSP for video processing (decodes to H.264 at 30 FPS and VGA resolution – other formats are supported too, but this one is more prioritized). For its audio needs, the handset employs a 24-bit DSP and a wealth of effects that come preinstalled with it, although it is all up to the vendor to enable them or not.

 

http://www.mobile-review.com/review/nokia-n96-en.shtml#9

 

Για το Ν97 δεν ξέρω αλλά σε ένα review για το Ν96 είχα διαβάσει τα παραπάνω. Ίσως να το έχουν βάλει και σε άλλα κινητά. Μπορεί και όχι. Πχ στο Ν95 είχαν βάλει 3d hardware accelerator (ή κάτι τέτοιο) και μετά το έβγαλαν απο το Ν96.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! Εχτές είχα αναφέρει για τα reboot που κάνει το Ν97 μου... Τελικά η πρόταση για αλλαγή sim φαίνεται να πετυχαίνει! Απο εχτές παίζει τέλεια... Άντε να δούμε τι άλλο θα δούμε! Για να αλλάξω sim είναι μονόδρομος τα 17ευρώ ? Μήπως ξέρει κανένας τρόπο να μου αντικαταστήσουν το sim?
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έχει...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Universal Plug And Play (UPnP) Μπορεις να χειριζεσαι συσκευες που υποστηριζουν αυτην την υπηρεσια πχ Μπορεις να μοιραζεσαι ασυρματα τα αρχεια σου απο το PC στο κινητο και το αντιστροφο... Δες video στο youtube και θα καταλαβεις.... Στα N95,N81 πχ υπηρχε μια εφαρμογη στο μενου τις συνδεσιμοτητας ως Οικ.Δικτυο... Στο Ν97 δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο απο οσο εχω ψάξει
Link to comment
Share on other sites

σημερα μετα απο ακροαση μουσικης για κανα μισαωρο μεσω του bluetooth bh103 η συσκευη κολλησε και κρασαρε και εσβησε.........

 

να δω ποτε θα βγει αυτη η ρημαδοαναβαθμιση και τι θα πρωτοδιορθωσει

Link to comment
Share on other sites

Αφού έκανα back up στα αρχεία μου έκανα άλλο ένα hard format. Κατά την επαναφορά το pc suite μου έβγαλε μήνυμα ότι λόγω ανεπαρκούς;;; μνήμης του τηλεφώνου ορισμένα από τα αρχεία αποθηκεύτηκαν στον υπολογιστή.Η μνήμη μετά την επαναφορά είναι σχεδόν άδεια. Τί θέλει να πει ο ποιητής; (πάντως αυτή η ιστορία με τα συνεχή format αρχίζει και με κουράζει...)
Link to comment
Share on other sites

Αφού έκανα back up στα αρχεία μου έκανα άλλο ένα hard format. Κατά την επαναφορά το pc suite μου έβγαλε μήνυμα ότι λόγω ανεπαρκούς;;; μνήμης του τηλεφώνου ορισμένα από τα αρχεία αποθηκεύτηκαν στον υπολογιστή.Η μνήμη μετά την επαναφορά είναι σχεδόν άδεια. Τί θέλει να πει ο ποιητής; (πάντως αυτή η ιστορία με τα συνεχή format αρχίζει και με κουράζει...)

Έχω τρελαθεί κι εγώ στα format (hard reset). Mόλις πριν από λίγο έκανα το 6ο μου. Ξαφνικά, το τηλέφωνο δεν ξεκινάει, αλλά μένει κολλημένο στην αρχική οθόνη με το λογότυπο της Nokia. Η μόνη λύση το format, και πάλι όλα από την αρχή. Αυτό συνήθως συμβαίνει μετά από εγκατάσταση εφαρμογών. Δοκίμασα να τις εγκαταστήσω μία μία και ενδιάμεσα να κάνω reset, αλλά μου το εμφάνιζε πότε στη μία πότε στην άλλη. Πάντα σε εφαρμογές που κάνουν autostart. Οπότε σίγουρα κάτι τρέχει με το firmware. Στο N95 δεν μου είχε παρουσιαστεί ποτέ αυτό το πρόβλημα (και είχα ό,τι εφαρμογή μπορεί κανείς να φανταστεί).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όλα τα προβλήματα τελικά οφείλονται στο ότι βάζετε εφαρμογές που δεν είναι για αυτή την έκδοση του symbian και κατά τα άλλα το τηλέφωνο είναι μια χαρά; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως όλα τα προβλήματα τελικά οφείλονται στο ότι βάζετε εφαρμογές που δεν είναι για αυτή την έκδοση του symbian και κατά τα άλλα το τηλέφωνο είναι μια χαρά; :worry:

Καταρχήν, υπάρχει προς τα πίσω συμβατότητα με το S60 3rd edition, και όλες οι εφαρμογές τρέχουν σε compatibilty mode (με την εμφάνιση του pad στο κάτω μέρος της οθόνης). Αυτό δεν το λέω εγώ, το λέει η Nokia. Για πιο παλιές εφαρμογές (2nd edition) δεν τίθεται καν θέμα, δεν εγκαθίστανται καν, δεν έμπαιναν ούτε στο N95, ούτε στο N80 που είχα παλιότερα, λες να θυμήθηκα ξαφνικά να τις ξεθάψω 3 χρόνια μετά; Όπως και να 'χει, δεν βάζω ούτε εφαρμογές που γράφτηκαν για το 3rd edition, παρόλο που (σύμφωνα με τη Nokia πάντα) δεν πρέπει να δημιουργούν κανένα πρόβλημα. Οι εφαρμογές που βάζω είναι όλες γι' αυτό το τηλέφωνο, και το πρόβλημα είναι του τηλεφώνου και μόνο. Δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα hardware, γιατί άλλαξα ήδη 2 συσκευές που το είχαν. Εκτός αν είναι ελαττωματικά όλα τα N97 που κυκλοφορούν.

 

Κάτι συμβαίνει στη διαδικασία του startup. Ας κάτσουν να το βρουν και να το διορθώσουν. Και ας το κάνουν γρήγορα, γιατί η υπομονή μου εξαντλείται... :kill:

Link to comment
Share on other sites

Thanospar, το quickoffice υπάρχει στην περιορισμένη έκδοση, όπου μπορείς μόνο να ανοίξεις αρχεία αλλά όχι να τα επεξεργαστείς. Αν αυτό σε καλύπτει, τότε το κάνεις μια αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση (μέσα από το πρόγραμμα) και θα μπορεί πλέον να ανοίγει τα πάντα. Αν όχι, αγοράζεις τη full έκδοση. Υπάρχει βέβαια και άλλος τρόπος αλλά μην περιμένεις να σου το γράψω εδώ.

 

Το κλείδωμά του, τουλάχιστον στην έκδοση 11 (έκανες update; ), λειτουργεί μια χαρά. Ίσως σε μπερδεύει το σβήσιμο της οθόνης. Αν το έχεις να μην κλειδώνει αυτόματα, τότε η οθόνη θα σβήνει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (που το ορίζεις εσύ φυσικά). Για να ξανανάψει πατάς το κουμπάκι του μενού. Αν πατήσεις το διακόπτη ξεκλειδώματος, τότε θα κλειδώσει (αφού πριν δεν ήταν κλειδωμένο), οπότε χρειάζεται άλλο ένα πάτημα για να ξεκλειδώσει. Αυτό μπερδεύει αρκετούς, αλλά είναι απολύτως λογικό.

 

Όσον αφορά τα κολλήματα που είχα, και τα hard reset που αναγκάστηκα να κάνω (6!!!), με ό,τι αυτό συνεπάγεται, νομίζω πως βρήκα τη λύση. Έκανα ένα καλό format και στη μνήμη μαζικής αποθήκευσης (το E: ), γιατί το hard reset έκανε format μόνο στην εσωτερική μνήμη (C: ), και όταν ξεκινούσε για πρώτη φορά ξαναεγκαθιστούσε ό,τι έβρισκε στο E: (προφανώς κάτι είχε γίνει corrupted εκεί και προκαλούσε τα κολλήματα). Έβαλα τα πάντα από την αρχή και μέχρι τώρα δεν είχα άλλο κόλλημα. Ελπίζω πως θα συνεχίσει έτσι...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω το κινητο 1 μηνα.τωρα μου εμφανησε το προβλημα με την φορτιση,το εχω 15 ωρες και ακομη φορτιζει(με τον ανταπτορα) ενω μεχρι τωρα με τον φορτιστη δεν αντιμετωπισα προβλημα.πως το βλεπεται αυτο?

ΒΑΣΙΛΗΣ

IPHONE 4 32GB

Link to comment
Share on other sites

Παρολα αυτα μετετρεψα μεσω του factory format καποια αρχεια απο avi σε mp4 και παλι δεν τα βλεπει το real player ???

Εξακολουθει να βλεπει μονο ενα βιντεο που ειχα τραβηξει με το Ν95 και το μετεφερα στο Ν97.

 

 

Τη ρυθμιση στο format factory την εχω να μετατρεπει τα αρχεια για το Ν97. Και παλι ομως δεν μου τα μετατρεπει ολα. Απο τα 5 που εδωσα, μετετρεψε τα 2 και στα αλλα 3 εβγαλε "fail to decode".

 

Εγώ χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα της roxio για μετατροπές αρχείων, και έχω σαν ρύθμιση να εξάγει τα video σε ipod video format (mp4 είναι). Έτσι έχουν παίξει 100% όλα τα αρχεία που έχω δώσει στο N95. Απλά το λέω, ίσως βοηθήσει.

Τώρα αν το πρόγραμμα σου κάνει "fail to decode" αυτό σημαίνει ότι δεν έχει τους απαραίτητους encoders/decoders.

Link to comment
Share on other sites

Παρολα αυτα μετετρεψα μεσω του factory format καποια αρχεια απο avi σε mp4 και παλι δεν τα βλεπει το real player ???

Εξακολουθει να βλεπει μονο ενα βιντεο που ειχα τραβηξει με το Ν95 και το μετεφερα στο Ν97.

 

 

Τη ρυθμιση στο format factory την εχω να μετατρεπει τα αρχεια για το Ν97. Και παλι ομως δεν μου τα μετατρεπει ολα. Απο τα 5 που εδωσα, μετετρεψε τα 2 και στα αλλα 3 εβγαλε "fail to decode".

για να μην εχεις προβληματα με τα βιντεο ,μετετρεψε τα σε psp,ετσι τα βλεπει ολα.

εαν δεν εχεις εφαρμογη να τα μετατρεψεις ,κατεβασε το total video converterκαι καντα.

 

απο οτι βλεπω μεχρι τωρα αν και εγω εχω λιγα προβληματα μεχρι στιγμης,ταχει κανει θαλασσα η νοκια.

απο τοτε που ασχοληθηκε με toutchscreen[βλεπε 5800,n97] και που πηρα και τα 2 μοντελα,με εχει κανει σιγα-σιγα να αλλαζω γνωμη για το εαν θα πρεπει στο μελλον να ξαναπαρω νοκια.

και ενταξει με το 5800 ,ηταν φθηνο,του εκανα 2 φορες αντικατασταση και τελικα το πουλησα πανω στον μηνα χανοντας απο εκει 100 ευρω.

εδω ομως μιλαμε για ακριβο λινητο που αν θελησεις να το πουλησεις με ολα αυτα τα προβληματα που βγαινουν απο την χρηση του στα διαφορα φορουμς,υπαρχει μεγαλη χασουρα.

ειναι ντροπη η μεγαλυτερη εταιρια στον κοσμο στον χωρο της να βγαζει στην αγορα μοντελα που ειναι ακομα σε beta βερσιον,].

λυπαμαι ειλικρινα που ημουν μεταξυ 8910ι και n97 και προτιμησα το δευτερο τουλαχιστον αυτην την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

+1

 

πρεπει καποια στιγμη να βγαλουν μια καλη εκδοση firmware γιατι και εμενα πολλα κολλήματα μ κανει και εχω αρχισει να σπαζομαι ασχημα!!!

 

Έχω διαβάσει από 'δω κι από 'κει, όχι κάποια επίσημη ανακοίνωση, αλλά 3-4 posts από users στο forum της Nokia, ότι έρχεται κι άλλη "μεγάλη" αναβάθμιση το Σεπτέμβρη. Προσωπική μου άποψη είναι ότι χρειάζεται 2, ίσως και 3, "μεγάλες" αναβαθμίσεις, για να μπορούμε να πούμε ότι ξεπέρασε την beta φάση του το τηλέφωνο.

Ως χρήστρια δεν αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα (όπως αυτό με τη φόρτιση που έχει αναφερθεί), αλλά πολλά μικροπροβλήματα.

Για παράδειγμα, κάποιες εφαρμογές κλείνουν απρόσμενα. Ο browser, ας πούμε, όταν πάω να ανοίξω με WAP κάποια βαριά σελίδα, όπως το MyPhone, απλά κλείνει!

Ή το GPS που δε δούλευε και αναγκάστηκα να περάσω την v11 ξανά. Τώρα δουλεύει καλά, βρίσκει σήμα πολύ γρήγορα, αλλά γενικά δε θα έλεγα ότι η ακρίβειά του είναι αποστομωτική... :X

Ακόμα, το πρόβλημα που είχα αναφέρει πιο πάνω, με την αρχική οθόνη, που δε μου επιτρέπει να έχω ενεργοποιημένα τα εφφέ των θεμάτων, κι έτσι να μοιάζει ακόμα πιο απαρχαιωμένο το UI.

Όλα αυτά είναι λεπτομέρειες, που όμως κάνουν τελικά τη διαφορά.

Μπορεί να μην είμαι απογοητευμένη από την αγορά μου, μιας και έχει όσα θέλω αυτό το τηλέφωνο, αλλά εύχομαι πραγματικά με μελλοντικές αναβαθμίσεις να γίνει πιο ευχάριστη η χρήση του.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια την παρασκευη εγινα και εγω κατωχος ενως n97 την πρωτι ημερα ολα μια χαρα το κλεινω το βραδι το σαββατο το πρωι δεν ανοιγε με τιποτα βγαζω την μπαταρια και ανοιξε κανωνικα εφτασε η στιγμη να μου ζητηση μπαταρια το εβαλα χθες το βραδι πηγα το πρωι να το ανοιξω και απο εκεινη την ωρα ουτε αναβη κ ουτε φορτιζει,καμια βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανακάλυψα κάτι πολύ περίεργο το οποίο μπλοκάρει το GPS και δεν δουλεύει με τίποτα. Προσέξτε έχω την έκδοση Nokia Maps 3.1 latest και κάθε φορά που το άνοιγα μέσα σε 6-8 δευτερόλεπτα έπιανα στίγμα. Κάποια στιγμή που το άνοιξα και χρειάστηκε να καλιμπράρω και την πυξίδα από κει και πέρα δεν μπορούσε να πιάσει στίγμα με τίποτα σε ΚΑΝΕΝΑ πρόγραμμα (Ούτε στο Δεδομένα GPS, Sygic, Ndrive) Εκεί που προσπαθούσα να καθαρίσω την μνήμη χωρίς να κάνω Restart μήπως και αρχίσει να δουλέψει, το τηλέφωνο κολλάει. Ούτε σιγή ούτε ακρόαση, ΤΙΠΟΤΑ. Πατάω το On για να κλείσει και το τήλεφωνο σβύνει και δεν ανάβει ξανά πατώντας το On. Βγάζω την μπαταρία και το ανοίγω, ανοίγει κανονικά.Μπαίνω μες στους χάρτες και πάω να καλιμπράρω την πυξίδα αφού είχε πιάσει σε 6-8 δευτερόλεπτα το στίγμα και αρχίζει τότε το GPS να λειτουργεί σαν να αναβοσβύνει (δηλ μια είχε σήμα, μια δεν είχε).

Τρελαίνομαι που λέτε και προσπαθώ να δω τι συμβαίνει μιας και άλλοι το έχουν αναφέρει ότι κολλάει το GPS γιατί εμένα μου το ΄κανε πρώτη φόρα και που κατέληξα ;;; Ότι στην προσπάθεια μου να καλιμπράρω την πυξίδα πάτησα κάτα λάθος το πλάγιο κουμπί της κάμερας, τόσο ώστε να μην ενεργοποιηθεί η εφαρμογή.Όσο και περίεργο ακούγεται από την στιγμή που το πάτησα παρατήρησα κόκκινες γραμμές εκεί που είναι οι πράσινες του GPS στο Nokia Maps και αυτομάτως έχασε το στίγμα.Πατώντας απάλα για κάποιες φορές το ίδιο κουμπί επανήλθε το στίγμα.

Αυτό το τσέκαρα ότι επηρεάζει την λειτουργία του GPS μόνο στο Nokia Maps, γιατί με όλα τα άλλα τα προγράμματα το δοκίμασα και δεν συνάντησα πρόβλημα. Άρα συνεπώς ΜΗΝ ΠΑΤΑΤΕ το κουμπί της κάμερας στο Nokia Maps γιατί μετά που θα κλείσει το πρόγραμμα συνεχίζει να μην πιάνει στίγμα μέχρι να βγάλετε την Μπαταρία.Προφανώς ή οι μηχανικοί της Nokia το είχανε θέσει για δοκιμές το κουμπί για να μπλοκάρει το GPS και το ξέχασαν ή η συσκευή μου τα έχει παίξει.

 

Για δείτε το στις δικές σας συσκευές και πείτε μου :-D

Είμαι και γω ένας Freemuser...
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ειχε απασχολησει ποτε στο παρελθον το συγκεκριμμενο θεμα. Σκεφτηκα ομως οτι με τις δυνατοτητες της συγκεκριμμενης συσκευς θα μπορουσα να περασω μερικες ταινιες για να περναει η ωρα σε καποιο ταξιδι.

 

πάντως στο site της νοκια αναφέρεται καθαρά ποια φορματ μπορεί να παίξει και ποιά οχι, οπότε για το συγκεκριμένο τουλάχιστον δεν φταίει η νοκια...:O

Link to comment
Share on other sites

@ProSymbian:

Μήπως έχεις ενεργοποιημένο στις ρυθμίσεις της κάμερας το "προβολή στοιχείων GPS" και μόλις πατάς την κάμερα, να "παίρνει" τη "θύρα" που δίνει το GPS σήμα απο το πρόγραμμα (NOKIA Maps) που την χρησιμοποιεί;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Από την γελοιότητα του software, περάσαμε στην επικινδυνότητα του hardware. Για τους αγγλομαθείς: http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?message.uid=511286#U511286
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Από την γελοιότητα του software, περάσαμε στην επικινδυνότητα του hardware. Για τους αγγλομαθείς: http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?message.uid=511286#U511286

 

Και σε μένα ζεσταίνεται υπερβολικά ο αντάπτορας. Δεν κατάφερα βέβαια να τον λιώσω, όπως το παλικάρι, αλλά δεν το θεωρώ απίθανο να συμβεί. Τον δοκίμασα πρώτη φορά προχθες, καθώς ξέχασα το φορτιστή μου στο σπίτι, και ομολογώ ότι τρόμαξα. Πρόσεξα μάλιστα να μην τον ακουμπήσω πάνω σε ύφασμα ή πλαστικό, για να μην πιάσει καμιά φωτιά, τόσο πολύ ζεσταίνεται. Ευτυχώς, αυτό συμβαίνει μόνο όταν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο και φορτίζει. Η χρήση έγινε σε συνδυασμό με το φορτιστή DC-4E. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως ο ανταπτορας ζεσταινεται και μαλιστα πολυ και σταματησα να τον χρισημοποιω απο τις πρωτες κιολας μερες που πηρα τη συσκευη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...