Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα και εγω το νεο firmware upgrade και μετα εκανα hard reset οπως συστηθηκε απο nokia.

Εκανα back up με το content copier. ολα πολυ καλα και το νεο firmware πολυ καλο. Ομως επαναφεροντας τα δεδομενα μου, διαπιστωσα οτι ολα τα μηνυματα που ειχα σε φακελους δεν επανηλθαν ! Εν τω μεταξυ ειχα πολλους φακελους και με σημαντικα μηνυματα.

 

Αυτα τα εχασα ? Δηλαδη ελεος αυτη η νοκια. Δεν μπορουσε να προειδοποιει καπου για αυτο ? Αν το ηξερα δεν θα ειχα κανει σε καμια περιπτωση hard reset.

 

Τσέκαρε μήπως είχες τα μηνύματά σου στην Ε: και τώρα βλέπει το C:. Η επιλογή είναι στο Ρυθμίσεις>Άλλο από το μενού των μηνυμάτων.

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τσέκαρε μήπως είχες τα μηνύματά σου στην Ε: και τώρα βλέπει το C:. Η επιλογή είναι στο Ρυθμίσεις>Άλλο από το μενού των μηνυμάτων.

 

Δυστυχως τα μηνυματα ηταν κανονικα στον C:. Απο οτι ειδα και σε ξενα site οντως το back up της νοκια δεν κραταει τα μηνυματα σε φακελους. Μου φαινεται απιστευτο και σημαντικοτατη παραλειψη.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω το νεο firmware upgrade και μετα εκανα hard reset οπως συστηθηκε απο nokia.

Εκανα back up με το content copier. ολα πολυ καλα και το νεο firmware πολυ καλο. Ομως επαναφεροντας τα δεδομενα μου, διαπιστωσα οτι ολα τα μηνυματα που ειχα σε φακελους δεν επανηλθαν ! Εν τω μεταξυ ειχα πολλους φακελους και με σημαντικα μηνυματα.

 

Αυτα τα εχασα ? Δηλαδη ελεος αυτη η νοκια. Δεν μπορουσε να προειδοποιει καπου για αυτο ? Αν το ηξερα δεν θα ειχα κανει σε καμια περιπτωση hard reset.

 

αν τα περασεις σε καποια αλλη συσκευη νοκια και τα μεταφερεις στο ν97 δεν γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα μηνυματα ηταν κανονικα στον C:. Απο οτι ειδα και σε ξενα site οντως το back up της νοκια δεν κραταει τα μηνυματα σε φακελους. Μου φαινεται απιστευτο και σημαντικοτατη παραλειψη.

 

Εγώ που είχα κάνει back up με την επιλογή αντίγραφα ασφαλείας από το Nokia Pc Suite και είχα τα μηνύματα μου στο C: μετά το hard format τα ξανα επανέφερα κανονικά πάλι με το Nokia Pc Suite.Και έιχα και εισερχόμενα,πρόχειρα και φακέλους.Όλα επανήλθαν κανονικά

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ την αναβάθμιση στο firmware του n97 και αφού ακολούθησε μορφοποίηση στην κάρτα μνήμης και στη μαζική μνήμη και hard reset στο τηλέφωνο είδα το μαγικό νούμερο των 61,3 MB ελεύθερα στην μνήμη τηλεφώνου!!!!!!!!

(Εδώ θυμήθηκα την Άλβα!!)

Κατόπιν έβαλα τους νέους χάρτες και το νέο ovi και έχω φτάσει στα 42,1 MB δυστυχώς. Όλα αυτά χωρίς να έχω εγκαταστήσει κάτι άλλο. Το τηλέφωνο δεν είναι αργό αντιθέτως είναι πολύ πιο γρήγορο αποτι πριν το νέο firmware.To gps έχει βελτιωθεί σε ταχύτητα και τα έξτρα με τον καιρό είναι αρκετά πετυχημένα!

 

Εδώ έχω μια ερώτηση: Αν δεν γίνει η εγκατάσταση χαρτών και ovi από το κινητό απευθείας, αλλά μέσω υπολογιστή, θα γλιτώσω κανένα MB; Ή μήπως γίνεται κάτι ώστε να καθαρίσει η μνήμη από τυχόν υπολείμματα από αρχεία εγκατάστασης που ίσως έχει μείνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ την αναβάθμιση στο firmware του n97 και αφού ακολούθησε μορφοποίηση στην κάρτα μνήμης και στη μαζική μνήμη και hard reset στο τηλέφωνο είδα το μαγικό νούμερο των 61,3 MB ελεύθερα στην μνήμη τηλεφώνου!!!!!!!!

(Εδώ θυμήθηκα την Άλβα!!)

Κατόπιν έβαλα τους νέους χάρτες και το νέο ovi και έχω φτάσει στα 42,1 MB δυστυχώς. Όλα αυτά χωρίς να έχω εγκαταστήσει κάτι άλλο. Το τηλέφωνο δεν είναι αργό αντιθέτως είναι πολύ πιο γρήγορο αποτι πριν το νέο firmware.To gps έχει βελτιωθεί σε ταχύτητα και τα έξτρα με τον καιρό είναι αρκετά πετυχημένα!

 

Εδώ έχω μια ερώτηση: Αν δεν γίνει η εγκατάσταση χαρτών και ovi από το κινητό απευθείας, αλλά μέσω υπολογιστή, θα γλιτώσω κανένα MB; Ή μήπως γίνεται κάτι ώστε να καθαρίσει η μνήμη από τυχόν υπολείμματα από αρχεία εγκατάστασης που ίσως έχει μείνει κάτι;

 

Εγώ πάντως στο firmware v20 το προηγούμενο δηλαδή που έιχα κάνει το 1ο μου hard format είχα ελέυθερη μνήμη στο C 62.9ΜΒ.Τώρα με το καινούργιο θα δίξει.Όταν πάρω πίσω το κινητό θα σας πώ εντυπώσεις.Όσο γι'αυτο που λές για τους χάρτες μέσω PC η εγκατάσταση πάλι στο κινητό γίνεται ουσιαστικά οπότε δεν νομίζω να γλιτώσεις χώρο.Αν γνωρίζει κάποιος άλλος κάτι σίγουρο ας το πεί παιδιά

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

ερωτηση ΣΟΣ

 

1) πρεπει οπωσδηποτε να κανω reset μετα το update σε v21??

2) οι χαρτες με την δωρεαν πλοηγηση δουλευουν μονο σε v21, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

1) Βλέπεις και κάνεις... Αν διαπιστώσεις προβληματάκια κάνε. Αν όχι, άστο.Εγώ πάντως το συνιστώ!

Αν και για να δεις τη διαφορά στη μνήμη θα πρέπει να καθαρίσεις το κινητό.

2) Μπορείς και με την 20.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!

 

1) τελικα θα κανω το update. τωρα κανω backup...

 

2)χμμμμ φανταζομαι ομως οτι θα σου μειωνει παρα πολυ την ηδη μικρη RAM?

 

κατι σχολια που διαβαζω σε ξενα φορουμ για πολυ αργο scrolling και καμια ουσιαστικη διαφορα περαν της εξτρα μνημης, ισχυουν τελικα? αξιζει τον κοπο η αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!

 

1) τελικα θα κανω το update. τωρα κανω backup...

 

2)χμμμμ φανταζομαι ομως οτι θα σου μειωνει παρα πολυ την ηδη μικρη RAM?

 

κατι σχολια που διαβαζω σε ξενα φορουμ για πολυ αργο scrolling και καμια ουσιαστικη διαφορα περαν της εξτρα μνημης, ισχυουν τελικα? αξιζει τον κοπο η αναβαθμιση?

 

Κατ' αρχάς, δεν είναι κόπος μια αναβάθμιση! :p

Δεύτερον, η έξτρα μνήμη είναι ουσιαστική διαφορά.

Τρίτον, δεν άκουσα κάποιον εδώ μέσα να μιλάει για αργό scrolling, άρα δε νομίζω ότι ισχύει σε γενικό βαθμό. Από 'κει και πέρα, κάθε τηλέφωνο διαφέρει όσο και ο χρήστης του και η χρήση που του κάνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!

 

1) τελικα θα κανω το update. τωρα κανω backup...

 

2)χμμμμ φανταζομαι ομως οτι θα σου μειωνει παρα πολυ την ηδη μικρη RAM?

 

κατι σχολια που διαβαζω σε ξενα φορουμ για πολυ αργο scrolling και καμια ουσιαστικη διαφορα περαν της εξτρα μνημης, ισχυουν τελικα? αξιζει τον κοπο η αναβαθμιση?

Πρόσεξε μόνο να μην επαναφέρεις τα settings και τα user files μετά το hard reset, γιατί θα έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό. Η v21 βελτιώνει εκπληκτικά τη λειτουργία της συσκευής. Ό,τι άλλο έχεις ακούσει είναι απλά μ***.

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι μετα το hard reset υπαρχει επιλογη για να μην επαναφερω user files και settings που μου λες, ετσι??και τι εννοεις user files και settings ομως??

 

το πιο βασικο που με ενδιαφερει παρα παρα πολυ ειναι να μην χασω τις εφαρμογες μου (στο backup μου στο πισι, εχω επιλεξει να εχει και τις εφαρμογες μεσα).

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι μετα το hard reset υπαρχει επιλογη για να μην επαναφερω user files και settings που μου λες, ετσι??και τι εννοεις user files και settings ομως??

 

το πιο βασικο που με ενδιαφερει παρα παρα πολυ ειναι να μην χασω τις εφαρμογες μου (στο backup μου στο πισι, εχω επιλεξει να εχει και τις εφαρμογες μεσα).

Aν έχεις κάνει το backup μέσω του PC Suite, σε ρωτάει τι θέλεις να περιλαμβάνει. Κατά την επαναφορά επίσης σε ρωτάει τι θέλεις να επαναφέρει. Το Ovi Suite σε ρωτάει κι αυτό, έχει όμως διαφορετικές επιλογές (εκεί θα πρέπει να επιλέξεις τα πάντα εκτός από το "device settings and applications").

 

Αν θέλεις να δεις τα καλύτερα αποτελέσματα σε ταχύτητα και σταθερότητα, θα πρέπει να κάνεις format το Ε: και το F: (αφού πρώτα αντιγράψεις στον υπολογιστή εικόνες, βίντεο, μουσική και ό,τι άλλο χρήσιμο έχεις, είτε χειροκίνητα είτε μέσω του backup), μετά hard reset, και τέλος να επαναφέρεις από το backup τα πάντα εκτός του "device settings and applications". Τις εφαρμογές θα τις ξαναβάλεις από την αρχή. Είναι μπελάς, το ξέρω, όμως μόνο τότε θα δεις τα καλύτερα αποτελέσματα, καθώς δε θα υπάρχουν σκουπίδια από πριν. Αν βαριέσαι να το κάνεις, καλύτερα μην κάνεις hard reset, δε θα σου προσφέρει σχεδόν τίποτα παραπάνω.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! μπηκε το ν21 και τωρα βαζω και τους χαρτες απο το map loader....χωρις ρεσετ δειχνει οκ να πω την αληθεια.. δε ξερω κατα ποσο θα βοηθησει...αν δω προβληματα θα το κανω! ευχαριστω και παλι!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προσπαθώ να συνδεθώ μέσω wlan και μου βγάζει να ελέγξω τις ρυθμίσεις του διακομιστή... Έχω προσπαθήσει με δύο διαφορετικά δίκτυα.. τι φταίει? το κινητό ή τα δίκτυα?

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

ερωτηση ΣΟΣ

 

1) πρεπει οπωσδηποτε να κανω reset μετα το update σε v21??

2) οι χαρτες με την δωρεαν πλοηγηση δουλευουν μονο σε v21, σωστα?

 

1) ΟΧΙ. (Είναι προαιρετικό)

2) ΟΧΙ (Δουλεύουν μια χαρά και σε v20)

 

 

Υ.Γ. είχε μείνει ώρες ανοιχτή η απάντηση και έχουν απαντήσει και άλλοι, σορυ)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προσπαθώ να συνδεθώ μέσω wlan και μου βγάζει να ελέγξω τις ρυθμίσεις του διακομιστή... Έχω προσπαθήσει με δύο διαφορετικά δίκτυα.. τι φταίει? το κινητό ή τα δίκτυα?

 

με αλλη συσκευη μπορεις να συνδεθεις με τα συγκεκριμενα wlan?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προσπαθώ να συνδεθώ μέσω wlan και μου βγάζει να ελέγξω τις ρυθμίσεις του διακομιστή... Έχω προσπαθήσει με δύο διαφορετικά δίκτυα.. τι φταίει? το κινητό ή τα δίκτυα?

 

Βασικα αυτο που θες να πεις ειναι οτι συνδεεσε στο wlan αλλα οταν πας να μπεις σε καποια ιστοσελιδα, η γενικα καποια εφαρμογη που χρησημοποιει το internet σου βγαζει το συγκεκριμενο μηνυμα.... αυτο παει να πει οτι το δικτυο wlan υπαρχει απλα λειτουργη σαν τοπικο δικτυο χωρις να συνδεεται στο ιντερνετ ή να χρησημοποιει καποιο αλλο ειδος κληδωματος εκτος απο το γνωστο(ας μην το παμε παρακατω) :p

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις κάνει το backup μέσω του PC Suite, σε ρωτάει τι θέλεις να περιλαμβάνει. Κατά την επαναφορά επίσης σε ρωτάει τι θέλεις να επαναφέρει. Το Ovi Suite σε ρωτάει κι αυτό, έχει όμως διαφορετικές επιλογές (εκεί θα πρέπει να επιλέξεις τα πάντα εκτός από το "device settings and applications").

 

terrestial.Αν σε περίπτωση που κάνουμε 1 φορά στο back up επαναφορα device settings λες πως δεν είναι καλό.Οποτε αφού το έχουμε κάνει αυτό κακώς,αν ξανα κάνουμε hard reset μετά από αυτό είμαστε πάλι ok απο θέμα μνήμης και απλά ξανα επαναφέρω το back up χώρις τις device settings αυτη την φορά;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!!εγω εχω κανει update στην τελευταια ολα μια χαρα και τελεια,αλλα εχω ενα χαζο προβλημα.οταν συνδεω το κινητο με την μεταφορα αρχειων με το pc και περασω πχ εικονες η μουσικη,μετα οταν το αποσυνδεσω χανονται οι playlist που ειχα κανει και τα ονοματα απο τα τραγουδια χανοντε,δλδ αμα ειχα κανει μετονομασια ενα τραγουδι απο Ntinos σε Ντινος τοτε μετα την συνδεση του καλοδιου χανετε,ξερει κανεις τπτ γιαυτο;;
Link to comment
Share on other sites

terrestial.Αν σε περίπτωση που κάνουμε 1 φορά στο back up επαναφορα device settings λες πως δεν είναι καλό.Οποτε αφού το έχουμε κάνει αυτό κακώς,αν ξανα κάνουμε hard reset μετά από αυτό είμαστε πάλι ok απο θέμα μνήμης και απλά ξανα επαναφέρω το back up χώρις τις device settings αυτη την φορά;

Δεν είπα ότι είναι κακό. Απλά δε θα δεις το μέγιστο όφελος σε ελεύθερο χώρο στο C:, γιατί θα επαναφέρεις ό,τι σκουπίδια είχε από πριν. Φυσικά αν ξανακάνεις hard reset σβήνονται τα πάντα. Οπότε μπορείς μετά να κανακάνεις restore χωρίς τα settings. ;)

Link to comment
Share on other sites

NΝα ρωτησω αν κανω update χωρις στη συνεχεια να κανω format για να μη χασω τις εφαρμογες μου θα μεινει το hack με το rom patcher?

Δεν θέλω να κανω sign απο το copmuter καθε φορα...

Link to comment
Share on other sites

NΝα ρωτησω αν κανω update χωρις στη συνεχεια να κανω format για να μη χασω τις εφαρμογες μου θα μεινει το hack με το rom patcher?

Δεν θέλω να κανω sign απο το copmuter καθε φορα...

Θα παραμείνει. Έχει βγει βέβαια και hack για τη v21, αλλά θέλεις φλασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!!εγω εχω κανει update στην τελευταια ολα μια χαρα και τελεια,αλλα εχω ενα χαζο προβλημα.οταν συνδεω το κινητο με την μεταφορα αρχειων με το pc και περασω πχ εικονες η μουσικη,μετα οταν το αποσυνδεσω χανονται οι playlist που ειχα κανει και τα ονοματα απο τα τραγουδια χανοντε,δλδ αμα ειχα κανει μετονομασια ενα τραγουδι απο Ntinos σε Ντινος τοτε μετα την συνδεση του καλοδιου χανετε,ξερει κανεις τπτ γιαυτο;;
καποιος να ξερει κατι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...