Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λέτε ρε παιδιά εσωτερικά ο τρόπος κατασκευής του κινητού να επηρεάζει κάπως την κεραία του GPS του;Να μπλοκάρει την μέγιστη λήψη σήματος;Είναι παράξενο να κοστίζει μια νέα συσκευή τόσα χρήματα και να παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα.Δεν μπορεί να βάζουμε εμείς σαν χρήστες όπως κάνανε κάποιοι το συρματάκι για σήμα και ολόκληρη Nokia να μην το σκέφτηκε και ειδικά σε μια τέτοια συσκευή

Μα εννοείται πως αυτό είναι το πρόβλημα. Έχουν μάλιστα εντοπίσει τι ακριβώς μπλοκάρει το σήμα του GPS και το αλλάζουν αν τους το πας. Όμως η κεραία του κινητού είναι πολύ μακριά από του GPS (στο κάτω μέρος του τηλεφώνου, ενώ του GPS είναι στο πάνω). Πάντως εγώ δεν έχω πρόβλημα με το σήμα.

 

Εννοώ μόνο το GPS όχι το A-GPS.Εδώ μέσα πολλοί έχουν αναφέρει το πρόβλημα με το GPS.Εγω πάντως το έδωσα σε ένα Nokia Store το κινητό που ξέρω τον υπάλληλο και Ο Θεός Βοηθός :D

Καλό Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εχω το εξης προβλημαμε το Ν97. Οταν παω να ρυθμισω ενα παιχνιδι java να μη βγαζει τα εικονικα κουμπια απο τη την διαχ. εφαρμογων μου βγαζει μνημη πληρης ενω εχω κοντα στα 55Μ ελευθερα στη ram. Τι να κανω για να διορθωθει? Υπαρχει μηπως καποιο αλλο προγραμματακι που να το κανει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημαμε το Ν97. Οταν παω να ρυθμισω ενα παιχνιδι java να μη βγαζει τα εικονικα κουμπια απο τη την διαχ. εφαρμογων μου βγαζει μνημη πληρης ενω εχω κοντα στα 55Μ ελευθερα στη ram. Τι να κανω για να διορθωθει? Υπαρχει μηπως καποιο αλλο προγραμματακι που να το κανει αυτο?

Από έναν αριθμό εγκατεστημένων εφαρμογών και μετά, η διαχείριση εφαρμογών τα παίζει και δεν ανοίγει καθόλου. Έτσι δεν μπορείς να απεγκαταστήσεις εφαρμογές που δεν έχουν εικονίδιο στο μενού. Δυστυχώς, λύση δε φαίνεται να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να λειτουργησει σωστα η ανοικτη ακροαση

 

Με το 20 firmware κάποιοι είπαν οτι διορθώθηκε. Το έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τα προβλήματα του Ν97 τα έχω συγκεντρώσει εδώ:

1) Ανοιχτή ακρόαση (δε δουλεύει σωστά)

2) Ξεπλυμένες φωτογραφίες όταν χρησιμοποιείται το φλας (δεν ξέρω αν αυτό το λύνουν οι τεχνικοί της Νοκια αλλά ένα κολπάκι υπάρχει εδώ

)

3) Το τζαμάκι μπροστά από το φακό γρατζουνιέται από το καπάκι της κάμερας.

4) Το gps δεν έχει καλή απόδοση (πήγα στο Νοκια , και μου είπαν ότι πλέον στα καινούργια κινητά προστίθεται ένα αυτοκόλλητο το οποίο επιλύει το πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι ποτε βγαίνει η καινούρια αναβάθμιση??

 

Ακούστικε πως θα βγεί καινουργιά έκδοση.Την ίδια ερώτηση είχα κάνει κι εγώ πριν μερικές μέρες

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

2) Ξεπλυμένες φωτογραφίες όταν χρησιμοποιείται το φλας (δεν ξέρω αν αυτό το λύνουν οι τεχνικοί της Νοκια αλλά ένα κολπάκι υπάρχει εδώ

 

Όντως διορθώνεται έτσι. Νομίζω ότι εκτός από τις γρατζουνιές, προκαλείται και από το γεγονός ότι το φλας αντικατοπτρίζεται στην γυαλιστερή επιφάνεια του γυαλιού,

οπότε πρέπει με κάποιο τρόπο να γίνει "ματ".

Με το N97 έχουμε μια καταπληκτική ευκαιρία να χρησιμοποιήσουμε τον ελεύθερο χρόνο μας για να δημιουργούμε ευρεσιτεχνίες!!! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τα προβλήματα του Ν97 τα έχω συγκεντρώσει εδώ:

1) Ανοιχτή ακρόαση (δε δουλεύει σωστά)

2) Ξεπλυμένες φωτογραφίες όταν χρησιμοποιείται το φλας (δεν ξέρω αν αυτό το λύνουν οι τεχνικοί της Νοκια αλλά ένα κολπάκι υπάρχει εδώ

)

3) Το τζαμάκι μπροστά από το φακό γρατζουνιέται από το καπάκι της κάμερας.

4) Το gps δεν έχει καλή απόδοση (πήγα στο Νοκια , και μου είπαν ότι πλέον στα καινούργια κινητά προστίθεται ένα αυτοκόλλητο το οποίο επιλύει το πρόβλημα).

 

λοιπον παιδια για να τελειώνουμε....

το ν97 μου οπως ειπα το αγορασα 31 Δεκεμβρίου ........

1)δεν το ειδα ακομη...

2)καμια ξεπλυμενη photo....ολα μια χαρα..........

3)ειχα αυτην την εντυπωση αλλα τελικα επεσα εξω...καμια γρατζουνιά....

4)για το gps....ειχα βαλει το garmin με τους τελευταίους χαρτες(2 σε 1)..και γινοταν ο χαμος...ενω στην αρχη δεν ειχα κανενα προβλημα.....

το προγραμμα ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΣΤΙΓΜΑ συνέχεια μου εβγαζε την θεση μου σε κυκλους εχανε το σημα κτλ κτλ κτλ...ενω δεν μπορουσα να κανω αναζητηση...οπως εγραψα και σε αλλο τοπικ..

σημερα εβαλα την 60 με ενα χαρτη απο τους τελευταιους σε 4 με 1 και το κινητο παει και παλι σφαιρα.....

σημα και παλι ΚΑΜΠΑΝΑ(το δοκιμαζα ολη την μερα σε ουρανο με συννεφιά και χιονόνερο) μεσα σε στενά κτλ κτλ κτλ.......

το εβαλα 4 φορες να με κανει διαδρομή και τις 4 φορες με πηγε εκει που ηταν να παω χωρις να κανει ουτε μια φορα επαναπροσδιορισμό δρομολογιου....γενικα το gps ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μαλλον ημουν απο τους τυχερους....και δεν χρειάζομαι το περιβόητο σφουγγαράκι....

το μονο αρνητικο για μενα ειναι το σημα...

εχω wind και δεν εχω σημα σε τρελα σημεία........ειμαι εκτος δικτύου ακομη και στο δρομο μεσα....και μαλλον για αυτο φταιει το κινητο...τι μαλλον αφου με το 86 ημουν παντου φουλ....

αυτα.....

 

 

EDIT ΛΕΝΕ ΟΤΙ οι 4 σε 1 χαρτες βαραίνουν το garmin....σε μενα καμια σχεση.....το κινητο παει σφαιρα και σε gps και σε zoom και γενικα στα παντα.....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

το μονο αρνητικο για μενα ειναι το σημα...

εχω wind και δεν εχω σημα σε τρελα σημεία........ειμαι εκτος δικτύου ακομη και στο δρομο μεσα....και μαλλον για αυτο φταιει το κινητο...τι μαλλον αφου με το 86 ημουν παντου φουλ....

αυτα.....

 

 

EDIT ΛΕΝΕ ΟΤΙ οι 4 σε 1 χαρτες βαραίνουν το garmin....σε μενα καμια σχεση.....το κινητο παει σφαιρα και σε gps και σε zoom και γενικα στα παντα.....

 

δεν εχει προβλημα αφου το εχεις σε διπλη λιτουργεια αμα το πας στ GSM θα εχεις καμπανα σημα δεν λεω τα ιδια για cosmote απλα πεταει και τα νευρα μου στο full:mad:

 

δεν μου λετε πρεπει να βαλω αλλους χαρτες γιατι με αυτα που εχει ηδη μεσα ποτε δεν λιτουργησε σοστα

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει προβλημα αφου το εχεις σε διπλη λιτουργεια αμα το πας στ GSM θα εχεις καμπανα σημα δεν λεω τα ιδια για cosmote απλα πεταει και τα νευρα μου στο full:mad:

 

δεν μου λετε πρεπει να βαλω αλλους χαρτες γιατι με αυτα που εχει ηδη μεσα ποτε δεν λιτουργησε σοστα

 

οχι φιλε μου το εχω σε gsm...και αυτο ειναι που με ανησυχεί......

δεν ειναι οτι δεν εχω σημα απλα σε κατι ξεκάρφωτα μερη...πχ στην γωνια μια βεραντας βγαινω εκτος δικτύου...αλλα βλεπω οτι και αλλα παιδια εχουν το ιδιο προβλημα και στο ν97 μινι...

παιδια για τους χαρτες κτλ.....χωρις να εχω εμπειρία σε αυτα.....για 2 μερες που ειχα την εκδοση 50 του garmin και με χαρτες προβληματικούς το κινητο μου παρουσιασε ολα αυτα τα προβληματα που διαβαζω τοσο καιρο.....

αποσύνδεση σημα δορυφορου, στίγμα 10 στενα πιο κατω...και κόλλημα σε ενα δρομο και επαναφορα μετα απο καποια δευτερόλεπτα....(επαθα σοκ μιλαμε....)

απο την στιγμη που εβαλα την 60 εκδοση και τους σωστους νεους 4 σε 1 χαρτες το κινητο ξαναπηρε τα πανω...του......

το δοκιμασα και σημερα(το εβαλα να με φερει σπιτι απο την δουλεια) και με εφερε χωρις κανενα προβλημα και χωρις να χασει ουτε μια στιγμη την επαφη με τον δορυφορο.......

τι να πω......

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια για να τελειώνουμε....

το ν97 μου οπως ειπα το αγορασα 31 Δεκεμβρίου ........

1)δεν το ειδα ακομη...

2)καμια ξεπλυμενη photo....ολα μια χαρα..........

3)ειχα αυτην την εντυπωση αλλα τελικα επεσα εξω...καμια γρατζουνιά....

4)για το gps....ειχα βαλει το garmin με τους τελευταίους χαρτες(2 σε 1)..και γινοταν ο χαμος...ενω στην αρχη δεν ειχα κανενα προβλημα.....

το προγραμμα ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΣΤΙΓΜΑ συνέχεια μου εβγαζε την θεση μου σε κυκλους εχανε το σημα κτλ κτλ κτλ...ενω δεν μπορουσα να κανω αναζητηση...οπως εγραψα και σε αλλο τοπικ..

σημερα εβαλα την 60 με ενα χαρτη απο τους τελευταιους σε 4 με 1 και το κινητο παει και παλι σφαιρα.....

σημα και παλι ΚΑΜΠΑΝΑ(το δοκιμαζα ολη την μερα σε ουρανο με συννεφιά και χιονόνερο) μεσα σε στενά κτλ κτλ κτλ.......

το εβαλα 4 φορες να με κανει διαδρομή και τις 4 φορες με πηγε εκει που ηταν να παω χωρις να κανει ουτε μια φορα επαναπροσδιορισμό δρομολογιου....γενικα το gps ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μαλλον ημουν απο τους τυχερους....και δεν χρειάζομαι το περιβόητο σφουγγαράκι....

το μονο αρνητικο για μενα ειναι το σημα...

εχω wind και δεν εχω σημα σε τρελα σημεία........ειμαι εκτος δικτύου ακομη και στο δρομο μεσα....και μαλλον για αυτο φταιει το κινητο...τι μαλλον αφου με το 86 ημουν παντου φουλ....

αυτα.....

 

 

EDIT ΛΕΝΕ ΟΤΙ οι 4 σε 1 χαρτες βαραίνουν το garmin....σε μενα καμια σχεση.....το κινητο παει σφαιρα και σε gps και σε zoom και γενικα στα παντα.....

το 3 που λες οτι δεν εχεις συμβενει σε ολους τους κατοχους Ν97. απλα 1 στα 30 τηλεφωνα ειναι συναρμολογιμενο διαφορετικα και εχει διαφορετικη αποσταση απο το φακο. το προβλημα υπαρχει σχεδον σε ολους, αν δε συμβαινει στο δικο σου μαλλον εισαι απ τους λιγους τυχερους.

4 το gps σε μενα οπως και παλι σχεδον σε ολους δε δουλεψε ποτε σωστα..σε αλλους δεν επιασε συνδεση ποτε και σε αλλους(οπως στο δικο μου) ετρωγε το ενα disconnect μετα το αλλο. οποτε και εκει υπαρχει προβλημα....

 

το music player παρολο που το εφτοιαξαν αρκετα με το 20 firmware παραμενει κουρασικο.

 

απο την αλλη πλευρα θελω να πω οτι ο χειρισμος του μονο μεσω αφης ηταν τοσο καλο κατα τη γνωμη μου που θεωρω οτι και το πληκτρολογιο το qwerty στο πλαι ηταν ανουσιο.

 

δεν ειναι κακο τηλεφωνο αλλα οταν κανει 660ευρω περιμενω αψογη ποιοτητα..βαση ολων αυτων που ανεφερα πανω νομιζω οτι με ενα 5800 κανεις ακριβως τα ιδια πραγματα με τα μισα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε el3ctronick δεν υποστηριζω οτι το ν97 ειναι ενα τηλ που δεν εχει προβλήματα...

ισα ισα με ολα αυτα που διαβαζω τοσο καιρο καταλαβαινω ολα αυτα που λες...και καταλαβαινω την οργή ολων των παιδιών που εχουν ολα αυτα τα προβληματα.....εγω δεν θα τα ελεγα απλως θα τα ΓΚΑΡΙΖΑ.....:lol::lol:

απλα στο δικο μου ν97 δεν υπαρχουν......

και το gps παει σφαίρα......ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ GARMIN ΠΟΥ ΕΙΠΑ και πιο πανω ΕΙΧΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ....

μηπως τελικα ηταν οι αρχικες παρτίδες ετσι(οπως με του ν95 για παραδειγμα που οι πρωτες παρτιδες ηταν για κλάματα) και μετα η νοκια "διόρθωσε" τις επομενες συσκευες της?......μηπως τελικα το gps θελει το σωστο προγραμμα για να δουλεψει....?

και αν ισχύει το πρωτο που ολα αυτο δειχνουν τοτε για μενα η νοκια θα επρεπε να αντικαταστήσει ολες τις παλιες συσκευες με καινούργιες με την μια....

ειναι αδικια πχ σε μενα το gps να δουλευει σφαιρα.....και σε σενα πχ να εχει ενα κάρο προβληματα...

στην τελικη την ιδια συσκευη αγορασαμε....:)

το πληκτρολογιο qwerty που λες εμενα με βολευει απιστευτα......ειδικα οταν σερφαρω.....

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστώ τη συντονισμένη βοήθεια αρκετού κόσμου, αλλά το γράφω σε αυτή την ενότητα γιατί το δοκίμασα με το Ν97.

 

Την Παρασκευή μου έτυχε ένα άσχημο περιστατικό (έφαγα κλήση για ζώνη) στο οποίο νομικά έφταιγα μεν, αλλά πρακτικά, άλλος είχε την ευθύνη. Με έκλεισαν εκεί που είχα παρκάρει, προσπάθησα να κατεβάσω το αυτοκίνητο από το κράσπεδο και για να μην κλείσω περισσότερο την κυκλοφορία όταν τελικά κατέβηκα ξεκίνησα χωρίς ζώνη οπότε και με έπιασαν 200-300 m πιο κάτω ακριβώς την ώρα που είχα στρίψει και ήμουν έτοιμος να βάλω τη ζώνη. Μίλησα στους αστυνομικούς, τους είπα το περιστατικό, αλλά σιγά μη με πιστέψουν. Αν είχα όμως απόδειξη σε βίντεο, θα μπορούσα να κάνω μια ένσταση και ο Δκτης να την κάνει αποδεκτή. Να, λοιπόν, τι ψάχνω τώρα.

 

Το Ν97 γράφει βίντεο με geotagging.

1. Πώς γίνεται αυτή η διαδικασία;

2. Κάθε πότε παίρνει δεδομένα στίγματος;

3. Πώς μπορούμε να δούμε τα δεδομένα αυτά μέσω κάποιου προγράμματος;

4. Πώς μπορούμε να παρακολουθήσουμε την πορεία μας στο βίντεο ενώ ταυτόχρονα σε ένα χάρτη φαίνεται σε ποιο σημείο βρισκόμαστε;

 

Αυτά τα ερωτήματα πηγαίνουν στο ζήτημα της υπάρχουσας υποδομής. Πάμε σε άλλα ερωτήματα σε σχέση με τη θέση τοποθέτησης.

 

Έχει κανείς υπόψη του κάποια σταθερή βάση που να επιτρέπει τη λήψη βίντεο;

Θέλω να έχω το κινητό να τραβάει (έστω και χωρίς geotagging) απλά δε θέλω να το κρατάω με το χέρι μιας και έτσι μπορώ να τραβάω μόνο σε χαλαρές στιγμές.

 

Πάμε παρακάτω τώρα.

 

Υπάρχουν κάποιες έτοιμες λύσεις με κάμερες για μέσα στο όχημα. Τραβάνε στο ικανοποιητικότατο 640x480 και αποθηκεύουν σε SDHC που μπορεί να φτάσει στα 32 GB, δηλάδη τραβάει ώρες ολόκληρες, ακόμα και ταξίδι Αθήνα - Θεσσαλονίκη. Αυτές οι κάμερες είναι σαν τις παρακάτω:

http://www.engadget.com/2008/07/19/gps-equipped-car-camera-voyager-pro-logs-fender-benders/

http://www.roadhawk.co.uk/roadhawk-RH-1.htm

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα / λύση ώστε να δουλέψει το Ν97 ή κάποιο άλλο κινητό τηλέφωνο έτσι; Ουσιαστικά οι κάμερες αυτές είναι πολύ απλές σε λειτουργία και ένα κινητό άνετα τα έβγαζε πέρα από πλευράς επεξεργαστικής ισχύος. Δε γνωρίζω όμως, ούτε βρήκα κάτι κατάλληλο για παρόμοια λειτουργία. Θα το προτιμούσα από το να αγοράσω μια τέτοια κάμερα καθώς 400€ που πήρα το Ν97 και άλλα 410€ το Ν82 (πέρυσι αυτό) είναι πολλά για να δώσω άλλα 250-300€ για μια κάμερα που κάνει ουσιαστικά το 1/100 αυτών που μπορούν να κάνουν αυτά τα κινητά.

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Νέο firmware στο Ν82 και δεν προσέθεσαν getagging στο video. Γιατί; Φαντάζομαι ότι άνετα το υποστήριζε και αυτό από πλευράς επεξεργαστικής ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λέμε ρε παιδιά.Έχει δίκιο ότι απο την στιγμή που κοστίζει τόσα λεφτά το κινητό θα έπρεπε να ήταν άψογο από κάθε άποψη ποιότητας.Και όχι μόνο αυτό.Η Nokia με αυτα τα μέγα λάθη που κάνει χάνει την εμπιστοσύνη των χρηστών της.Υποτίθεται ότι είναι μεγάλη εταιρία με "επιστήμονες" κ.τ.λ. Με αυτά που κάνει όμως δεν δίχνει κάτι τέτοιο.Και αυτο πιστεύω χαλάει πολλούς που αγοράζουμε προϊόντα της.Έπειτα διάβασα κάπου το παρακάτω.Γνωρίζει κανείς αν ισχύει;

 

Από το 2010 η NOKIA θα αναλάβει απευθείας τις πωλήσεις στους παρόχους κινητής τηλεφωνίας, αποκτώντας τον πλήρη έλεγχο του καναλιού διανομής για όλες τις συσκευές. Με σκοπό να αποτελέσει τον κορυφαίο πάροχο κινητών λύσεων.

 

Σημαντικό βήμα της στρατηγικής μετασχηματισμού αποτελεί το γεγονός ότι θα ευθυγραμμίσει πλήρως τα γραφεία πωλήσεων σε όλη την Νοτιοανατολική Ευρώπη. Για συγκεκριμένους Παρόχους, θα προχωρήσει σε Direct Business Model για να μπορεί να ανταποκριθεί καλύτερα στις απαιτήσεις.

 

Σκόπος της Nokia είναι να αποτελέσει τον κορυφαίο πάροχο κινητών λύσεων. Σημαντικό βήμα της στρατηγικής μετασχηματισμού αποτελεί το γεγονός ότι η Nokia ανακοίνωσε σήμερα ότι θα ευθυγραμμίσει πλήρως τα γραφεία πωλήσεων στη Νοτιοανατολική Ευρώπη. Από το 2010, για συγκεκριμένους Παρόχους, θα προχωρήσει σε Direct Business Mode για να μπορεί να ανταποκριθεί καλύτερα στις απαιτήσεις. Η διανομή της Nokia θα συνεχίσει να επικεντρώνεται στις αυξανόμενες Ανεξάρτητες και Λιανικές Αγορές.

 

«Ως μέρος της στρατηγικής της Nokia για τη μετάβαση σε εταιρεία που εστιάζει σε ολοκληρωμένες λύσεις, είναι απαραίτητο να είναι πιο κοντά στον πελάτη» εξηγεί ο Greig Williams, Διευθύνων Σύμβουλος της Nokia στη Νοτιοανατολική Ευρώπη. «Στο ξεκίνημα αυτής της χρονιάς κάναμε ανακατανομή της ομάδας μας για να υποστηρίξουμε καλύτερα τους πελάτες μας στην περιοχή. Όταν οι πελάτες μας και η αγορά απαιτεί από εμάς να εργαστούμε σε ένα πιο Direct Business Mode, είναι δύσκολο και μη συνετό να μην ανταποκρίνεσαι στις προσδοκίες τους. Αυτό σημαίνει ευθυγράμμιση του συνήθους τρόπου εργασίας με την υπόλοιπη Ευρώπη. Αυτό δίνει επίσης τη δυνατότητα στους Διανομείς μας να επικεντρωθούν περισσότερο στις αναπτυσσόμενες περιοχές της ανοικτής/SIM ελεύθερης αγοράς και Ανεξάρτητης λιανικής πώλησης».

 

Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι οι τοπικοί πάροχοι λαμβάνουν προϊόντα απευθείας από τη Nokia και διανέμουν οι ίδιοι στα σημεία πώλησης όπως ήδη κάνουν. Ενώ η Nokia θα αναλάβει την Διαχείριση Λογαριασμού και τα Logistics.

«Η Nokia σέβεται βαθιά τη γνώση της τοπικής αγοράς και τον τρόπο με τον οποίον εργάζονται οι Διανομείς μας» εξηγεί ο Williams. «Φυσικά τους βλέπουμε να συμμετέχουν στην επόμενη φάση ανάπτυξης σε ολόκληρη την περιοχή».

 

Στα δικαστήρια η Alpha Copy με τη Nokia

 

Την δικαστική οδό ακολουθεί η Alpha Copy, διεκδικώντας αποζημιώση και ηθική αποκατάσταση από τη Nokia, μετά την απόφαση του φινλανδικού κολοσσού να αναλάβει απευθείας τις πωλήσεις προς τους παρόχους υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας, "κόβοντας" ουσιαστικά την ελληνική εταιρεία από την αγορά.

 

Η Nokia αποφάσισε να προχωρήσει σε Direct Business Mode με τους τρεις παρόχους, Cosmote, Vodafone, Wind, οι οποίοι εκπροσωπούν το 97% της αγοράς αφήνοντας στην Alpha Copy τις πωλήσεις στα πολυκαταστήματα, που δεν ξεπερνούν το 3%.

 

Σύμφωνα με την ελληνική εταιρεία συνέπεια της απόφασης που ισχύει από την 1.1.2010, είναι οι απώλειες σε θέσεις εργασίας. Σήμερα απασχολούνται 250 υπάλληλοι στην επιχείρηση και 450 είναι οι αντιπρόσωποι στο δίκτυο της Alpha Copy.

 

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, η Alpha Copy εμφανίζεται διατεθειμένη να προσφύγει στα δικαστήρια της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά και των χωρών που χρησιμοποιεί ως έδρα η Nokia, της Φιλανδίας και της Αυστρίας. Η Alpha Copy θα διεκδικήσει δικαστικά αποζημίωση ύψους 180 εκ. ευρώ. Η αρχή γίνεται στις 14 Δεκεμβρίου με την εκδίκαση των ασφαλιστικών μέτρων.

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εχω φρικαρει ασχημα....τωρα.....και λογικο ηταν.....αφου ηταν ολα καλα με gps φακο και ολα τα σχετικα ηταν δυνατον να μην υπαρχει προβλημα.....???ειπα και εγω.....

λοιπον το κινητο εχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ προβλημα με το σημα.......

στην αρχη δεν εδωσα μεγαλη σημασια.....χθες ομως καταλαβα την διάσταση του προβληματος...

ημουν καλεσμενος σε ενα φιλαρακι για καφε και περιμενα σημαντικο τηλεφωνο απο την δουλεια μου....

ελα ντε που στο σπιτι του σημα γιοκ...τιποτα...ουτε μια γραμη εκτος,δικτύου συνεχεια....:blink:(και σε απλο gsm γυρισμένο....)...

εβγαζα το κινητο απο το παραθυρο μπας και μου ερθει καμια γραμμη....

αλλαζουμε καρτες βαζω την καρτα στο κινητο του φιλου μου(series 40 κινητο ) και το σημα φουλ καμπανα!!!!(εχω wind)......

βαζω την καρτα του στο ν97 μου(cosomote) ενα κουτακι με τα 1000 ζορια....

στο δικο του κινητο και οι 2 καρτες σιμ σημα φουλ!καμπανα...

εγινα ρομπα μιλαμε.....

ασε που για να απαντησω στην κληση που περιμενα βγηκα εξω στο κρυο σαν τρελος μεχρι να με παρουν τηλ...και αυτο την πρωτη φορα...με .την γραμμη να κλεινει μια και εχανα σημα συνεχως.......

εκανα ενα γρηγορο search σημερα στο ιντερνετ και ειδα οτι εχει ΒΟΥΙΞΕΙ ο τοπος με το θεμα αυτο.....:blink: KAI ΓΙΑ ΤΟ Ν97 ΜΙΝΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΙΝΗΤΟ...

μερικα Link...

http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=smartphones&thread.id=185847

http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=smartphones&message.id=151953

http://forum.vodafone.co.uk/index.php?showtopic=32039

http://www.3g.co.uk/3GForum/showthread.php?t=95226

 

Στα γρηγορα στα παραπανω φορουμς λενε οτι το θεμα δεν λύθηκε ουτε με την 20 εκδοση..ουτε με την ανανέωση καρτας σιμ....:(:(

και απο οτι λενε πολλοι ειναι προβλημα κεραιας......

 

με λιγα λογια παει καλα ρε παιδια η νοκια ειναι δυνατον......????:X

 

επισης παρατηρησα σημερα οτι δεν μου δουλευει πλεον το ξυπνητήρι.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οχι παντα αλλα απο τις 10 φορες που θα το βαλω τις 8 δεν χτυπαει!!!

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Τί να λέμε ρε φίλε;!Απαράδεκτα πράγματα.Δεν ξέρω αν φταίει το τηλέφωνο για το θέμα σου με το σήμα αλλά γενικά πολυ ταλεπωρία φάγαμε με το N97.Μαζί με το κινητό στην συσκευασία θα έπρεπε να συνοδεύουν και ένα πακέτο lexotanil γιατί θα μας χαζέψουν :D Edited by Itchrist86

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

τι μονο lexotanil....?

βαλε και xanax μαζι....

τωρα αν σου πω τι γινεται θα τρελαθείς...και αλλο.....

βαζω το κινητο αριστερα στο γραφειο μου....φουλ σημα....το βαζω δεξια 1 γραμμη εως εκτος δικτύου......:blink::blink:

αντε πες μου εγω τωρα τι να κανω.......:mad::mad:

να μην εχεις σημα σπιτι σου το 2010....

αυριο θα παω στην wind να αλλαξω την καρτα σιμ αν και απο οτι βλεπω δεν ειναι αυτη η λυση στο προβλημα...αφου και στα 4 link που εβαλα πιο πανω οσοι το κανανε το προβλημα παρεμεινε.....:worry:

1000 φορες να ειχα το προβλημα με το φακο και τις γκρατζουνιες παρα αυτο...

την πατησαμε ασχημα τωρα.....

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί να ευθύνεται η κάρτα SIM γι αυτό, θα σου έλεγα να μην πληρώσεις για κάτι που δε θα δώσει λύση στο πρόβλημά σου! :( Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν από νοκια βουλιαγμένης είχα αφήσει το κινητό 17 μέρες το έστειλαν εξωτερικό.. τελικά μου είπαν ότι το άλλαξαν και θα μου δώσουν καινούριο … αύριο θα το παραλάβω … άντε να δούμε
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί να ευθύνεται η κάρτα SIM γι αυτό, θα σου έλεγα να μην πληρώσεις για κάτι που δε θα δώσει λύση στο πρόβλημά σου! :(

 

και εγω αυτο πιστευω.....

τωρα το εχω στο 3.5g και πιστεψε το πιανει καλυτερο σημα..:blink:

προσωπικα δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα ποτε....!!!!!

παιδια εσεις ολοι με το σημα ολα καλα...?

δεν μιλαω μονο για περιοχες με φουλ σημα....αλλα και σε μερη με προβληματικό σημα..

εκει πχ που ο αλλος εχει 2 γραμμες εσυ να εισαι εκτος δικτύου.....?

η μονο σε μενα συμβαινει αυτο......:(

 

Σήμερα με πήραν από νοκια βουλιαγμένης είχα αφήσει το κινητό 17 μέρες το έστειλαν εξωτερικό.. τελικά μου είπαν ότι το άλλαξαν και θα μου δώσουν καινούριο … αύριο θα το παραλάβω … άντε να δούμε

 

τι προβλημα ειχες εσυ φιλε....?

με gps καπακια κτλ....?

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο πιστευω.....

τωρα το εχω στο 3.5g και πιστεψε το πιανει καλυτερο σημα..:blink:

προσωπικα δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα ποτε....!!!!!

παιδια εσεις ολοι με το σημα ολα καλα...?

δεν μιλαω μονο για περιοχες με φουλ σημα....αλλα και σε μερη με προβληματικό σημα..

εκει πχ που ο αλλος εχει 2 γραμμες εσυ να εισαι εκτος δικτύου.....?

η μονο σε μενα συμβαινει αυτο......:(

 

Στο δωμάτιό μου δεν πιάνει καλά κανένα δίκτυο (ειλικρινά περίεργο :confused:, αλλά off-topic :lol:) και τα υπόλοιπα 3 τηλέφωνα της οικογένειας τα οποία ανήκουν όλα στο ίδιο δίκτυο με εμένα (Samsung Corby, Samsung Omnia, iPhone) δείχνουν εκτός δικτύου, ενώ την ίδια στιγμή εγώ έχω πάντα 1-3 γραμμές και μπορώ να κάνω κλήση, αν και όχι με καλή ποιότητα βέβαια. Οπότε μπορώ να πω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με το σήμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...