Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι και εγω κατοχος απο σημερα του Ν97... Αλλα εχω ενα προβλημα... μου κανει ενα περιεργο θορυβο η δονηση σαν να τριζει κατι μεσα...

Και εμένα μου κάνει θόρυβο η δόνηση σαν να τρίζει κάτι μέσα στο κινητό και φαίνεται σαν να έχει χαλαρώσει κάτι. Μετά από πολύ ψάξιμο και κούνημα της συσκευής νομίζω ότι οφείλεται στον slide μηχανισμό, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος.

 

Επειδή είναι εκνευριστικός ο θόρυβος αυτός, απενεργοποίησα από το προφίλ την δόνηση οταν πληκτρολογώ στην οθόνη. Βέβαια προτιμώ να έχω δόνηση γιατί δίνει καλύτερη αίσθηση στην πληκτρολόγηση.

 

Δεν ξέρω εάν το έχουν ανιτμετωπίσει και άλλοι, αλλά σκέφτομαι σοβαρά να το πάω στην Νοκια, αλλά λόγω Αυγούστου φοβάμαι να μην το κρατήσουν για παραπάνω από 30 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε δεν κράτησε κανένα αρχείο μάλλον. Θα έκανε αμέσως εγκατάσταση την νέα έκδοση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όσων αφορά την λήψη βίντεο και σε μένα κάνει θόρυβο κάνοντας zoom με τα πλήκτρα. Τελικά δεν κατάλαβα διαβάζοντας τα posts, το κάνουν όντως πολλές συσκευές και κάποιες όχι, ή το κάνουν όλες;

Γιατί κάπου αναφέρθηκε για μισές μισές αλλά ίσως οι μισοί να το δοκίμαζαν από την οθόνη όπως ανέφερε και ο φίλος skiace.

 

Θα συμφωνήσω για το θέμα της ανοιχτής ακρόασης.

 

Τέλος να αναφέρω ένα ακόμα περίεργο πρόβλημα που παρατήρησα όταν γράφω SMS με ελληνικούς χαρακτήρες. Όταν πληκτρολογώ κεφαλαίο τονισμένο χαρακτήρα τρώει πολλούς χαρακτήρες και μετατρέπει το μήνυμα σαν να έγραφες με Πλήρη Υποστήριξη Χαρακτήρων (δηλαδή λιγότερους χαρακτήρες σε κάθε μήνυμα)...

Και η λύση του: αφού πατήσω το πλήκτρο του τόνου (και γράφω κεφαλαία φυσικά) πατάω το πλήκτρο που βρίσκετα αριστερά από το γράμμα που θέλω (????) ώστε να μπει σωστά στο μήνυμα ο τονισμένος κεφαλαίος χαρακτήρας.

Λίγο κουλό μου ακούγεται πάντως αλλά δουλεύει :p :lol:

 

Μπορείτε να το επιβεβαιώσετε ή συμβαίνει μόνο σε μένα να ξέρω :confused:

Έτσι ακριβώς είναι. Πρόκειται για λάθος χαρτογράφηση του πληκτρολογίου. Έχω ενημερώσει τη Nokia εδώ και καιρό και μάλλον θα το διορθώσουν στην επόμενη αναβάθμιση. Πάντως κάπου τα μπερδεύεις με την πλήρη υποστήριξη. Προφανώς και έχεις πλήρη υποστήριξη όταν γράφεις τονούμενα (ή πεζά), η περιορισμένη έχει μόνο κεφαλαία. Βέβαια αυτό δεν έχει καμία σχέση με τη λάθος χαρτογράφηση που ανέφερα, η οποία φυσικά εμφανίζεται παντού, όχι μόνο στα SMS, αλλά όποτε πας να γράψεις κεφαλαίο τονούμενο γράμμα.

 

Η ανοιχτή ακρόαση έχει σίγουρα πρόβλημα, κι εμένα δε με ακούνε. Ούτε εγώ τους ακούω καθαρά όμως, κάνει διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στο 2009, τα κινητά έχουν φθάσει τεχνολογικά σε απίστευτα επίπεδα, σε λίγο θα είναι εξυπνότερα και από εμάς, και στο κορυφαίο τηλέφωνο της Nokia δεν λειτουργεί η... ανοιχτή ακρόαση! (πέρα από όλα τα άλλα). I rest my case.
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στο 2009, τα κινητά έχουν φθάσει τεχνολογικά σε απίστευτα επίπεδα, σε λίγο θα είναι εξυπνότερα και από εμάς, και στο κορυφαίο τηλέφωνο της Nokia δεν λειτουργεί η... ανοιχτή ακρόαση! (πέρα από όλα τα άλλα). I rest my case.

 

ναι ειναι λιγο τραγικο αυτο. δεν καλυπτομαστε απο την εγγυηση για αυτην την δυσλειτουργεια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσο πάει και με εκνευρίζει περισσότερο το N97. Στην αρχή ήμουν ενθουσιασμένος από τα νέα features, τα bugs του όμως δεν παλεύονται. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Είναι η τρίτη φορά που του κάνω hard reset (format) και αναγκάζομαι να του τα ξαναπεράσω όλα από την αρχή. Και δεν ξέρω αν θα είναι και η τελευταία. Γιατί ξαφνικά κολλάει στην εκκίνηση, εμφανίζει το λογότυπο της Nokia και σταματάει εκεί, και ο μόνος τρόπος επαναφοράς είναι το hard reset (ctrl+space+delete). Την πρώτη φορά που μου το έκανε θεώρησα πως ήταν ελαττωματική η συσκευή και την αντικατέστησα. Όμως μου το ξανακάνει και με την καινούρια, μετά από εγκατάσταση εφαρμογών. Προφανώς λοιπόν είναι θέμα software, και εννοώ το software του τηλεφώνου. Γιατί δεν είναι δυνατόν μια εφαρμογή να το μπλοκάρει στο startup. Στο N95 είχα ό,τι εφαρμογή μπορεί κανείς να φανταστεί και αυτό δε μου το έκανε ποτέ.

 

Λοιπόν, εσείς εκεί στη Nokia, κοιτάξτε να φτιάξετε όλα τα ηλίθια bugs (και είναι πααααααάρα πολλά) που μας ταλαιπωρούν, μη σας πάρει ο διάολος. Μετάνιωσα που δεν πήρα το Samsung i8910.

Link to comment
Share on other sites

@ terrestial:

Δεν θα είχες qwerty όμως, που είναι πολύ-πολύ βολικό.

 

Σ' εμένα πάντως, δεν έχει κολλήσει με εγκαταστάσεις εφαρμογών. Βάζω βέβαια μόνο τις συμβατές με τη συσκευή.

Η μοναδική φορά που την πάτησα και έκανα format ήταν με μία λάθος (παλαιά) έκδοση του QuickOffice, για το οποίο (στη νέα έκδοσή του) νομίζω οτι ακόμα δεν έχει βρεθεί λύση να λειτουργεί καλά στη συσκευή, όσον αφορά την "δημιουργία νέου εγγράφου" κυρίως και του "save as", κάτι που με καίει, γιατί είναι απο τα λίγα που χρειάζομαι..

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

@ terrestial:

Δεν θα είχες qwerty όμως, που είναι πολύ-πολύ βολικό.

 

Σ' εμένα πάντως, δεν έχει κολλήσει με εγκαταστάσεις εφαρμογών. Βάζω βέβαια μόνο τις συμβατές με τη συσκευή.

Η μοναδική φορά που την πάτησα και έκανα format ήταν με μία λάθος (παλαιά) έκδοση του QuickOffice, για το οποίο (στη νέα έκδοσή του) νομίζω οτι ακόμα δεν έχει βρεθεί λύση να λειτουργεί καλά στη συσκευή, όσον αφορά την "δημιουργία νέου εγγράφου" κυρίως και του "save as", κάτι που με καίει, γιατί είναι απο τα λίγα που χρειάζομαι..

Μα αυτός ήταν και ο λόγος που το προτίμησα (παρότι υπολείπεται σημαντικά σε επεξεργαστή/μνήμη). Το QWERTY. Και δευτερευόντως η εμφάνιση, στην οποί;α το Omnia HD παίρνει κάτω από τη βάση.

 

Ως «μη συμβατές» αναγνωρίζονται από το τηλέφωνο ακόμη και εφαρμογές που προέρχονται από το Ovi Store (και είναι χαρακτηρισμένες ως συμβατές με το N97), ακόμη και κάποιες της Nokia (π.χ. Energy Profiler). Αν ήταν να δίνουμε σημασία στο σχετικό μήνυμα δε θα έπρεπε να βάζουμε τίποτα. Άκρως απαράδεκτο αυτό, πρέπει η Nokia να βρει λύση άμεσα. Δεν είναι δυνατόν να φοβάμαι να βάλω εφαρμογές σε smartphone, μην τυχόν και μου το καταστρέψει. Τη στιγμή που όλο το παιχνίδι παίζεται πλέον γύρω από τις εφαρμογές, και ο ανταγωνισμός κάνει άλματα, η Nokia γυρίζει προς τα πίσω. Έχουν σκοπό να το κλείσουν το μαγαζί;

 

Υ.Γ. Σου μιλάει ένας φανατικός υποστηρικτής τη Nokia και χρήστης του Symbian, κάτοχος τριών S60 τηλεφώνων μέχρι τώρα (N80, N95, N97) και άλλων τόσων S40.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα απο την μακρινή Φιλανδία

μιας και βρισκόμουν εδώ για διακοπές-δουλείες είπα να πάρω ενα κινιτό.

και πήρα το Ν97 πραγματικά το κινιτό πετάει...βέβεα δεν εχει ελληνικα αλλα δν με πειράζει...μόνο και μόνο που ειναι αφευντικό made in finland μου φτάνει.

έχει περασμένη και την τελευτέα έκδωση FW όπως και το ovi store οπου λειτουργει κανονικότατα...

μπορείτε να μου δώσετε ενα link να αγοράσω καμιά καλή θήκη και μερικά προστατευτικά οθόνης?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς δοκιμάσει ή να προτείνει κάποιο καλύτερο email client εκτος της Νοκια που έχει ήδη το κινητό ?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα απο την μακρινή Φιλανδία

μιας και βρισκόμουν εδώ για διακοπές-δουλείες είπα να πάρω ενα κινιτό.

και πήρα το Ν97 πραγματικά το κινιτό πετάει...βέβεα δεν εχει ελληνικα αλλα δν με πειράζει...μόνο και μόνο που ειναι αφευντικό made in finland μου φτάνει.

έχει περασμένη και την τελευτέα έκδωση FW όπως και το ovi store οπου λειτουργει κανονικότατα...

μπορείτε να μου δώσετε ενα link να αγοράσω καμιά καλή θήκη και μερικά προστατευτικά οθόνης?

ευχαριστώ

 

καλοριζικο φιλε.μπορεις να μας πεις σε τι τιμη το αγορασες?να κανουμε και μια συγκριση με τα ελληνικα δεδομενα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο φιλε.μπορεις να μας πεις σε τι τιμη το αγορασες?να κανουμε και μια συγκριση με τα ελληνικα δεδομενα?

 

640 ήταν η τιμή του...το ξέρω ότι στην ελλάδα ήταν ποιο φτηνό αλλά το ήθελα απο εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα λες,εχω ακομα σε αριστη κατασταση το cect p168c εδω και 2 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα,εαν ηξερα και την ακτινοβολια του θα το συστηνα.

 

Αφού είσαι τόσο ευχαριστημένος φίλε μου από το cect p168c, τότε γιατί έδωσες 650 € (περίπου) για να πάρεις το Ν97?

Τελικά σαν λαός είμαστε απερίγραπτοι, (βάζω και τον εαυτό μου μέσα φυσικά). Δεν μας ικανοποιεί τίποτα απολύτως. Θυμάμαι πρίν από 2 χρόνια όταν βγήκε το Ν82 σε άσπρο, όλοι ζητούσαν το μαύρο. Τώρα βγήκε το Ν97 σε μαύρο και όλοι ζητάνε το άσπρο. Έχει ξαναλεχθεί αλλά το επαναλαμβάνω και εγώ : Το κινητό είναι κινητό, δεν αντικαθιστά την καλή μας φωτογραφική μηχανή, δεν αντικαθιστά την βιντεοκάμερα, δεν αντικαθιστά το φορητό μας υπολογιστή, δεν είναι η ΠΕΙΡΑΙΚΗ ΠΑΤΡΑΙΚΗ που όλα τα ντύνει και όλα τα νοικοκυρεύει, δεν πλένει δεν κάνει καφέ και δεν ξεσκονίζει, (ίσως μερικά να σιδερώνουν λόγω υψηλού SAR). Όταν τα καταλάβουμε όλα αυτά, τότε ίσως δούμε τις συσκευές μας με άλλο μάτι. Φυσικά και συμφωνώ με το γεγονός ότι .. όταν δίνει έναν βασικό μηνιαίο μισθό για ένα κινητό τότε έχεις απαιτήσεις, τουλάχιστον για την ποιότητα κατασκευής. Εεε σε αυτό νομίζω ότι το Ν97 έχει άριστη ποιότητα κατασκευής. Τώρα αν π.χ. παίζει ταινίες με Ελληνικούς υπότιτλους και ήχο Dolby surrund με ανάλυση High def, νομίζω ότι ένδιαφέρει μόνο μία μικρή μερίδα αγοραστών και η NOKIA όπως και κάθε μεγάλη εμπορική εταιρία το βάρος το δίνει στην μαζική προώθηση και όχι σε μεμονομένες αγορές. Ξέρω ότι θα πέσουν να με φάνε - να με σκίσουν - να με γδάρουν και όλα τα συναφή, πολλοί από εδώ μέσα, αλλά η αλήθεια (κατά την άποψή μου είναι αυτή). Το συγκεκριμένο forum με έχει βοηθήσει κατά καιρούς σε μερικά προβλήματα που είχα με τις εκάστοτε συσκευές μου, και ευχαριστώ πολύ όλους όσους με βοήθησαν, αλλά αυτό δεν θα με κάνει να μην νευριάζω με τις παράλογες απαιτήσεις που έχουν μερικοί χρήστες.

Τέλος αν νομίζουν οι διαχειριστές του forum ότι θίγω πρόσωπα και πράγματα, τότε τι να πω ?? ασ διαγράψουν το profile μου.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την πολυλογία μου.

Link to comment
Share on other sites

διαβασες επιλεκτικα την απαντηση μου,δεν εδωσες σημασια στα περι ακτινοβολιας.

σε μερικα εχεις δικιο δεν το αμφισβητω,ειναι γνωστο ομως οτι ειμαστε ομηροι του καταναλωτισμου ολοι μας λιγο πολυ και της εξελιξης της τεχνολογιας.

αλλα προσφερει ομως ενα gadget των 150 ευρω και αλλα των 650 ευρω.

εαν παρουμε τα πραγματα με την απολυτη λογικη θα πρεπει να αλλαξουμε εντελως και τον τροπο ζωης μας.

δεν θα επεκταθω στις αποψεις μου αλλα θα τονισω οτι αλλος τα τρωει στα αυτοκινητα τα λεφτα του,αλλος τα τρωει με τις εκαστοτε φιλες του κ.λ.π.

εγω παλι εχω την λοξα οτι μου περισσευει να τα σπρωχνω στην τεχνολογια ειτε αυτη μεταφραζεται σε gadgets ειτε σε pc's και ουτω καθ εξης.

τι να κανουμε αδυναμιες ειναι αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βρήκα την εφαρμογή που κάνει το τηλέφωνο να κολλάει κατά το startup. Είναι το KeyLockClock (εφαρμογή που κατά τα άλλα είναι υποτίθεται σχεδιασμένη για S60 5th edition). Συμβαίνει και σε άλλους ή μόνο στο δικό μου;
Link to comment
Share on other sites

πες μου τι έκανες γιατί το ίδιο συμβαίνει και σε μένα .

εβαλα σε πρωτη προτεραιοτητα το wlan του ρουτερ μου με κωδικο και μετα πηγα στις αλλες επιλογες wlan που ειχα ,βρηκα το wlan του παροχου και του εβαλα επιλογη να μου ανοιγει μονο τα multimedia.

απο εκεινη την στιγμη δεν μου ξαναπεταξε για ανοιγμα του ιστου το wlan του παροχου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βρήκα την εφαρμογή που κάνει το τηλέφωνο να κολλάει κατά το startup. Είναι το KeyLockClock (εφαρμογή που κατά τα άλλα είναι υποτίθεται σχεδιασμένη για S60 5th edition). Συμβαίνει και σε άλλους ή μόνο στο δικό μου;

 

Το πέταξα έξω μετά απο 2-3 μέρες. Μονο προβλήματα μου έκανε, με το κλείδωμα κυρίως. Στην εκκινηση δεν παρατήρησα κάτι

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το πέταξα έξω μετά απο 2-3 μέρες. Μονο προβλήματα μου έκανε, με το κλείδωμα κυρίως. Στην εκκινηση δεν παρατήρησα κάτι

Μόλις έκανα το 4ο hard reset μου. :sick:

Αναφέρομαι στο KeyLockClock, αυτό που σου εμφανίζει την ώρα με το πάτημα του ασημένιου πλήκτρου όταν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο, πολύ χρήσιμη εφαρμογή κατά την άποψή μου. Δεν ξέρω αν ευθύνεται ο developer (που παρεμπιπτόντως έχει φτιάξει πολύ καλές και χρήσιμες εφαρμογές, όπως πχ το Y-Browser), αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και το απαράδεκτο firmware του τηλεφώνου. Δεν είναι δυνατόν μια εφαρμογή να brick-άρει το τηλέφωνο και να επανέρχεται μόνο με hard reset. Αν κολλάει κάποιο application που κάνει autostart, θα πρέπει το OS να το απενεργοποιεί και να επανεκκινεί. Αυτό που συμβαίνει είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! :angry::shoot:

Link to comment
Share on other sites

μην νομιζεις οτι εδω ειναι πιο φθηνο.εγω 659το πηρα.δεν ξερω γιατι,αλλα ειχα την εντυπωση οτι στη φινλανδια τα νοκια ειναι πιο φτηνα.εκανα πολυ λαθος τελικα.

Ίδιες είναι οι τιμές, παιδιά, σε όλη την Ευρώπη. Για να μην πω σε όλο τον κόσμο (με μόνη εξαίρεση τις ΗΠΑ, όπου τα 660€ γίνονται 660$, και αυτό ισχύει σε οτιδήποτε εξάγεται από την Ευρώπη, ακόμη και στα αυτοκίνητα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , πρόσφατα έγινα και εγώ κάτοχος ενός Ν97 και μπορώ να πώ οτι μου αρέσει πολύ! έχω όμως ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα και θα ήθελα να μάθω αν το έχει και άλλος ή απλα είναι ελαττωματικό το δικό μου... Κάνει συνέχεια reboot άλλοτε όταν απλά παίζω μαζί του άλλοτε στα καλά καθούμενα.. το έχω αναβαθμίσει με την V11 αλλά τίποτα... Το πήγα σε Nokia club και το αναβαθμίσανε και εκείνοι και πάλι τίποτα... έχει κανένας καμία ιδέα?? Το έχετε ξανακούσει απο κανέναν άλλο?? :(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , πρόσφατα έγινα και εγώ κάτοχος ενός Ν97 και μπορώ να πώ οτι μου αρέσει πολύ! έχω όμως ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα και θα ήθελα να μάθω αν το έχει και άλλος ή απλα είναι ελαττωματικό το δικό μου... Κάνει συνέχεια reboot άλλοτε όταν απλά παίζω μαζί του άλλοτε στα καλά καθούμενα.. το έχω αναβαθμίσει με την V11 αλλά τίποτα... Το πήγα σε Nokia club και το αναβαθμίσανε και εκείνοι και πάλι τίποτα... έχει κανένας καμία ιδέα?? Το έχετε ξανακούσει απο κανέναν άλλο?? :(:(:(

 

Καλησπερα & καλοριζικο !

Δοκιμασε, εαν εχεις την δυνατοτητα ,με αλλη sim καρτα .

Δοκιμασε επισης χωρις καρτα sim μεσα και παρακολουθησε το .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα & καλοριζικο !

Δοκιμασε, εαν εχεις την δυνατοτητα ,με αλλη sim καρτα .

Δοκιμασε επισης χωρις καρτα sim μεσα και παρακολουθησε το .

Όπα!! λες?? και απο πού και εως που να φταίει η sim για το reeboot? Έχω την εντύπωση οτι κάπου το ξανακουσα αλλα δεν έδωσα σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Όπα!! λες?? και απο πού και εως που να φταίει η sim για το reeboot? Έχω την εντύπωση οτι κάπου το ξανακουσα αλλα δεν έδωσα σημασία...

 

Ειναι πολυ πιθανο ,δεν εχεις παρα να το δοκιμασεις .:)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

το ειχα και εγω καποτε αυτο προβλημα

σε 2 συσκευες μου.και μολις αλλαξα καρτα sim

επειδη την προηγουμενη την ειχα χρονια το προβλημα

λυθηκε.:O

 

video-call μπορεις να κανεις και οταν

εχεις το τηλ.με ανοικτο το qwerty π.χ.

να το εχεις στο τραπεζι??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...