Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι κατηγορηματικός. Δεν μπορεί να υπάρξει τέτοιο πράγμα. Τι πάει να πει Lock και Tracking; Δηλαδή ποιες άλλες πληροφορίες εκτός από το almanac και το ephimeris λαμβάνει μέσω των επίγειων σταθμών; Αν δε χρησιμοποιεί τις πληροφορίες χρονισμού των δορυφόρων, τότε απλά δεν είναι GPS, είναι κάτι άλλο (που προσομοιάζει τον τρόπο λειτουργίας του Google Maps, όταν δεν υπάρχει GPS ή αυτό δεν έχει σήμα).

 

Εκτός βέβαια αν αναφέρεσαι στην περίπτωση εκείνη που χρησιμοποιούμε ειδικούς επίγειους σταθμούς (και όχι απλές κεραίες κινητής τηλεφωνίας) σε χώρους όπου δεν έχουμε πρόσβαση σε δορυφόρους (σε κλειστούς χώρους συνήθως). Εκεί, λαμβάνουμε τα δεδομένα των δορυφόρων με κάποια εξωτερική κεραία, και τα επανεκπέμπουμε με ειδικούς σταθμούς, κατάλληλα τοποθετημένους, στην ίδια πάντα συχνότητα, στο εσωτερικό του κτιρίου. Με αυτόν τον τρόπο, οποιαδήποτε συσκευή GPS νομίζει πως πήρε τα δεδομένα κατευθείαν από τους δορυφόρους, και κάνει κανονικά τον υπολογισμό της θέσης. Η συγκεκριμένη μέθοδος λειτουργεί φυσικά μόνο σε χώρους που έχουν την κατάλληλη υποδομή. Και πάλι όμως χρειάζονται συσκευές εξοπλισμένες με πλήρες κύκλωμα GPS. Μπορούμε βέβαια, αν θέλουμε, να χρησιμοποίησουμε κάποιο άλλο κύκλωμα RF (με την προϋπόθεση ότι και οι σταθμοί βάσης θα ακολουθούν το ίδιο πρότυπο), όμως τότε οι συσκευές εντοπισμού θέσης θα λειτουργούν μόνο στους ανάλογα εξοπλισμένους χώρους.

 

Οκ, ας το πάρουμε για τελευταία φορά από την αρχή.

 

Καταρχήν το ερώτημα ήταν αν υπάρχουν AGPS όπου απαιτούν οπωσδήποτε σύνδεση με επίγειους σταθμούς για να λειτουργήσουν.

 

Η απάντηση μου ήταν ναι ότι υπάρχουν ορισμένα AGPS που πράγματι χρειάζονται σύνδεση με επίγειους σταθμούς για να λειτουργήσουν, όπως παρατηρεί καταρχήν η Wikipedia στο άρθρο της σχετικά με το AGPS:

 

A typical A-GPS-enabled cell phone will use a data connection (internet, or other) to contact the assistance server or a standard network connection for A-GPS information. If it also has functioning autonomous or standalone GPS, it may use standard GPS, which is sometimes slower on Time To First Fix, but does not lead to network dependent downsides, such as failure to work outside of network range, or charges for data traffic.[3]Some A-GPS solutions do not have the option of falling back to standalone or autonomous GPS.

 

Αλλά ok, πες ότι ο αρθρογράφος της Wikipedia είναι άσχετος με το αντικείμενο και δεν ξέρει τι λέει, συμβαίνουν αυτά.

 

Στο ακόλουθω URL: http://www.wmexperts.com/articles/gps_vs_agps_a_quick_tutorial.html υπάρχει μια σύγκριση μεταξύ GPS και aGPS συστημάτων, που υπερτερεί το ένα που υστερεί το άλλο κτλ. Αφορά την Αμερικάνικη αγορά, έχει όμως πολύ ενδιαφέρον μια παράγραφος που τιτλοφορείται “Caveat #1: aGPS configurations” και εξηγεί ότι οι δέκτες aGPS έρχονται σε διάφορες εκδόσεις από Standalone όπου ο aGPS όταν δεν υπάρχει δίκτυο για βοήθεια λειτουργεί ως κλασσικό GPS μέχρι MS Based/Assisted όπου χρειάζεται δίκτυο για να εκκινήσει την λειτουργία του (cold start) -δίχως αυτή την προϋπόθεση «δεν παίζει».

 

Αλλά οκ, ας πούμε ότι και αυτός εδώ ο αρθρογράφος τα έχει μπερδέψει λίγο..

 

Πάμε εδώ .. http://europe.nokia.com/get-support-and-software/product-support/n97/specifications#navigation-gn .. τι λένε αλήθεια τα τεχνικά χαρακτηριστικά του N97 σου; ..

 

..

Integrated GPS, A-GPS receivers

..

 

Καταλαβαίνεις γιατί μιλά για Integrated GPS και A-GPS receivers (πληθυντικός αριθμός – όχι receiver) για να είσαι σίγουρος (αν ψάχνεσε) ότι το AGPS μπορεί να λειτουργήσει και ως απλό GPS ακόμα και αν δεν υπάρχει δίκτυο (θέλει να αποφύγει το μπέρδεμα να σου πει AGPS Standalone κτλ. σου λέει έχεις GPS & AGPS τέλος!).

 

Συνεπώς, ναι! Το AGPS μπορεί να είναι AGPS και να μην λειτουργεί δίχως σύνδεση σε GSM δίκτυα (έχει GPS που δεν μπορεί να κάνει cold start το θέλει έτοιμο -για να πιάσεις το νόημα |για τελευταία φορά) αν έχει επιλέξει τέτοια υλοποίηση ο κατασκευαστής του – αν όχι όμως, ε ναι τότε το AGPS μπορεί να λειτουργεί και σαν αυτόνομο GPS δίχως ανάγκη κανενός επίγειου δικτύου.

 

Πόσο πιο απλά να στο γράψω.

/.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οκ, ας το πάρουμε για τελευταία φορά από την αρχή.

 

Καταρχήν το ερώτημα ήταν αν υπάρχουν AGPS όπου απαιτούν οπωσδήποτε σύνδεση με επίγειους σταθμούς για να λειτουργήσουν.

 

Η απάντηση μου ήταν ναι ότι υπάρχουν ορισμένα AGPS που πράγματι χρειάζονται σύνδεση με επίγειους σταθμούς για να λειτουργήσουν, όπως παρατηρεί καταρχήν η Wikipedia στο άρθρο της σχετικά με το AGPS:

 

 

 

Αλλά ok, πες ότι ο αρθρογράφος της Wikipedia είναι άσχετος με το αντικείμενο και δεν ξέρει τι λέει, συμβαίνουν αυτά.

 

Στο ακόλουθω URL: http://www.wmexperts.com/articles/gps_vs_agps_a_quick_tutorial.html υπάρχει μια σύγκριση μεταξύ GPS και aGPS συστημάτων, που υπερτερεί το ένα που υστερεί το άλλο κτλ. Αφορά την Αμερικάνικη αγορά, έχει όμως πολύ ενδιαφέρον μια παράγραφος που τιτλοφορείται “Caveat #1: aGPS configurations” και εξηγεί ότι οι δέκτες aGPS έρχονται σε διάφορες εκδόσεις από Standalone όπου ο aGPS όταν δεν υπάρχει δίκτυο για βοήθεια λειτουργεί ως κλασσικό GPS μέχρι MS Based/Assisted όπου χρειάζεται δίκτυο για να εκκινήσει την λειτουργία του (cold start) -δίχως αυτή την προϋπόθεση «δεν παίζει».

 

Αλλά οκ, ας πούμε ότι και αυτός εδώ ο αρθρογράφος τα έχει μπερδέψει λίγο..

 

Πάμε εδώ .. http://europe.nokia.com/get-support-and-software/product-support/n97/specifications#navigation-gn .. τι λένε αλήθεια τα τεχνικά χαρακτηριστικά του N97 σου; ..

 

 

 

Καταλαβαίνεις γιατί μιλά για Integrated GPS και A-GPS receivers (πληθυντικός αριθμός – όχι receiver) για να είσαι σίγουρος (αν ψάχνεσε) ότι το AGPS μπορεί να λειτουργήσει και ως απλό GPS ακόμα και αν δεν υπάρχει δίκτυο (θέλει να αποφύγει το μπέρδεμα να σου πει AGPS Standalone κτλ. σου λέει έχεις GPS & AGPS τέλος!).

 

Συνεπώς, ναι! Το AGPS μπορεί να είναι AGPS και να μην λειτουργεί δίχως σύνδεση σε GSM δίκτυα (έχει GPS που δεν μπορεί να κάνει cold start το θέλει έτοιμο -για να πιάσεις το νόημα |για τελευταία φορά) αν έχει επιλέξει τέτοια υλοποίηση ο κατασκευαστής του – αν όχι όμως, ε ναι τότε το AGPS μπορεί να λειτουργεί και σαν αυτόνομο GPS δίχως ανάγκη κανενός επίγειου δικτύου.

 

Πόσο πιο απλά να στο γράψω.

/.

 

Εμένα προσωπικά με κατατόπισες πλήρως. Ευχαριστούμε! :)

 

Εδώ είναι ένα πολύ εμπεριστατωμένο θετικά διακείμενο review

της συσκεύης και ένα που στέκεται στην απέναντι όχθη...

Έχει ενδιαφέρον η "διαμάχη". ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα!!!

 

Εγινα τελικα και εγω κάτοχος του ν97 χθες και οφειλω να πω πως με εξέπληξε!!!

Εχω την 10 βέρσιον αλλα το φορτίζω τώρα και θα περασω αργότερα την νεώτερη!!!

θα ήθελα να κάνω μια πρόταση για την σύσταση ενός νέου τόπικ για συμβατότητες και ασυμβατότητες με προγραμματάκια για τα ν97 μας!!!

Σε γενικες γραμμες ειμαι υπερ ευχαριστημένος απο το νεο μ απόκτημα!!!

 

Φιλικα

 

Νικόλας:):p;):D

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Όπως σας υποσχέθηκα, έκανα το τεστ με απενεργοποιημένο το A-GPS και τα αποτελέσματα

ήταν τα εξής: Με ενεργοποίηση 15 σχεδόν ώρες μετά την προηγούμενη, και 150 χιλιόμετρα μακριά, cold start με άλλα λόγια (όπου απαιτείται η λήψη του almanac), βρήκε στίγμα σε 5'40''. Σε επόμενη ενεργοποίηση, 2 ώρες μετά (warm start, με ανάγκη λήψης μόνο του ephemeris), βρήκε στίγμα σε 1'10''!!! Πάρα πολύ καλοί χρόνοι με άλλα λόγια. Οι δοκιμές έγιναν σε ανοιχτό χώρο, χωρίς εμπόδια προς τον ουρανό, όπως προστάζουν οι σχετικές οδηγίες όλων των GPS.

 

Directx, επομένως αυτό που λες είναι ότι οι συγκεκριμένες συσκεύες δεν μπορούν να λάβουν τα almanac και ephemeris από τους δορυφόρους, αλλά χρειάζεται να τα κατεβάσουν μέσω επίγειας σύνδεσης. Συνεπώς, αυτό που είπες αρχικά, για άλλες επιπλέον πληροφορίες εκτός από αυτές, δεν ισχύει. Ακόμη όμως κι αυτό μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο για να ισχύει, εφόσον προφανώς οι προαναφερόμενες συσκευές έχουν δέκτη που λαμβάνει συνεχώς τις πληροφορίες χρονισμού των δορυφόρων, άρα θα μπορούσαν να λάβουν και τα almanac και ephemeris. Αν δεν έχουν τέτοιο δέκτη, τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για GPS. Τελοσπάντων, η συζήτηση είναι άνευ αντικειμένου, εφόσον προφανώς το Ν97 δεν ανήκει σ' αυτήν την (θεωρητική έστω) κατηγορία.

 

Αυτό το post γράφτηκε με το πληκτρολόγιο του Ν97... ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια!!ξερει κανεισ αν η οθωνη του n97 ειναι σκρατσ προυφ?;)

OXI δεν είναι (έχω ήδη μια μικρή γρατζουνιά)

Μονο με screen protector μπορεί να γίνει κάτι

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Directx, επομένως αυτό που λες είναι ότι οι συγκεκριμένες συσκεύες δεν μπορούν να λάβουν τα almanac και ephemeris από τους δορυφόρους, αλλά χρειάζεται να τα κατεβάσουν μέσω επίγειας σύνδεσης. Συνεπώς, αυτό που είπες αρχικά, για άλλες επιπλέον πληροφορίες εκτός από αυτές, δεν ισχύει. Ακόμη όμως κι αυτό μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο για να ισχύει, εφόσον προφανώς οι προαναφερόμενες συσκευές έχουν δέκτη που λαμβάνει συνεχώς τις πληροφορίες χρονισμού των δορυφόρων, άρα θα μπορούσαν να λάβουν και τα almanac και ephemeris. Αν δεν έχουν τέτοιο δέκτη, τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για GPS. Τελοσπάντων, η συζήτηση είναι άνευ αντικειμένου, εφόσον προφανώς το Ν97 δεν ανήκει σ' αυτήν την (θεωρητική έστω) κατηγορία.

 

Αν κατάλαβες αυτό ... μετά από όλα όσα σου παρέθεσα (και αμφιβάλεις κτλ.. -- που να σου εξηγούσα ότι και οι υπολογισμοί που κάνουν είναι μισοί και τους στέλνονται δυναμικά.. τσουπ να και τα υπόλοιπα δεδομένα, τώρα μην μου αρχίσεις πως & γιατί please.. ψάξε και θα βρεις) ε.. τι να πω; Ok, μεγεία σου & χαρά σου (δεν θες να ακούσεις ούτε να διαβάσεις - μπορεί να μην σου αρέσει το username μου :p -σε πειράζω!)

 

Τέλος και για εμένα η κουβέντα, μεταξύ μας "τι με νοιάζει στην τελική;" :D

 

Εμένα προσωπικά με κατατόπισες πλήρως. Ευχαριστούμε! :)

 

Εδώ είναι ένα πολύ εμπεριστατωμένο θετικά διακείμενο review

της συσκεύης και ένα που στέκεται στην απέναντι όχθη...

Έχει ενδιαφέρον η "διαμάχη". ;)

 

Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά :)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω το εξης προβλημα που προεκυψε πριν λιγες ωρες.

γεμισα τα 26 απο τα 32 gib το απογευμα και απο εκεινη την ωρα το κινητο τα παιξε.

ουτε αρχικη οθονη με gadgets μου δειχνει[δειχνει αδεια τα τετραγωνακια]ουτε υπακουει σε καμμια εντολη,ουτε με το βγαλσιμο της μπαταριας επανερχεται,τιποτα.

τι εγινε ρε παιδια!

δεν μπορω ουτε να το κλεισω παρα μονο εαν του βλαλω την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

pedia kalispera exo 3 erotisoules

1 to kinito exi stereofonika ixia?

2 i o8oni tou kinitou se sxesi me to n95 pos ine ta xromata ine entona oso tou n95 i ine pio kse8oriasmena?

3 kai apo taxitita pos ta pai exo to n95 twra kai 8elo na to alakso ine kalitero i xirotero?

an ine dinaton na mou apantisi kapios giati ime etimos na to parw abrio me8abrio efxaristw prokatabolika

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω το εξης προβλημα που προεκυψε πριν λιγες ωρες.

γεμισα τα 26 απο τα 32 gib το απογευμα και απο εκεινη την ωρα το κινητο τα παιξε.

ουτε αρχικη οθονη με gadgets μου δειχνει[δειχνει αδεια τα τετραγωνακια]ουτε υπακουει σε καμμια εντολη,ουτε με το βγαλσιμο της μπαταριας επανερχεται,τιποτα.

τι εγινε ρε παιδια!

δεν μπορω ουτε να το κλεισω παρα μονο εαν του βλαλω την μπαταρια.

 

εχεις κατεβασει την ενημερωση μνημης? οταν την εγατεστησα μου εκανε κατι τετοια! εκανα φορματ δεν την ξανα-εβαλα και ολα οκ!:O

Link to comment
Share on other sites

εχεις κατεβασει την ενημερωση μνημης? οταν την εγατεστησα μου εκανε κατι τετοια! εκανα φορματ δεν την ξανα-εβαλα και ολα οκ!:O

 

εγω που εχω κατεβασει την ενημερωση της μνημης δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα,βεβαια δεν εχω γεμισει την μνημη μαζικης αποθηκευσης τοσο πολυ.μηπως μεσα σε αυτα τα 26gb ειναι κατι που δημιουργει προβλημα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι; Φινλανδία εκεί; Nokia; Ναι, γεια σας. Είμαι ένας από τους beta testers του Ν97 που επειδή αγαπούν πολύ την εταιρία σας δεν δέχθηκαν να πληρωθούν για τη δουλειά, αλλά έβαλαν μάλιστα και από την τσέπη τους 650€, ώστε να έχουν την χαρά να ανακαλύπτουν μέρα με τη μέρα τα bug και τα προβλήματα του flagship! Λοιπόν, σας έχω το 234ο bug. Οι χάρτες στην έκδοση OVI Maps 3 κάθε τρεις και λίγο εξαφανίζονται. Με το που ανοίγει το πρόγραμμα, εμφανίζεται ένα λευκό στη θέση των χαρτών και η data connection αρχίζει να κατεβάζει αβέρτα χάρτες από το ίντερνετ, μέχρι να προλάβεις να τη σταματήσεις! Ακολούθως πρέπει να μεταφερθούμε στην αναβάθμιση λογισμικού τηλεφώνου όπου θα πρέπει να φορτώσουμε για πολλοστή φορά, ώστε να το εμπεδώσουμε, το OVI maps 3 μαζί με τη ρύθμιση της μνήμης, τα οποία παρότι έχουμε περάσει, επιμένουν να επανεμφανίζονται! Και μετά να πάμε στο pc, να συνδέσουμε το τηλέφωνο και να κατεβάσουμε από την αρχή τους χάρτες Ελλάδας και την αντίστοιχη φωνή πλοήγησης. Διότι η ζωή μας είναι τόσο άδεια που αν δεν κάνουμε την ίδια διαδικασία 3 φορές μέσα στις 20 μέρες που έχουμε το κινητό, πώς θα γεμίσει;

Αυτά και περιμένετε τη νέα φουρνιά προβλημάτων τις προσεχείς ημέρες.

 

Μετά τιμής,

ένας Αθηναίος N97 beta tester

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κανει ενημερωση μνημης,αλλα ερωτω,οταν λεμε χωρητικοτητα 32 gib σημαινει οτι μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε ειδαλλως τι νοημα εχει;

το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ενεργη καμμια λειτουργια και δεν μπορω να κανω τιποτα.

ΥΓ:τελικα μπορεσα και εκανα μορφοποιηση την καρτα μαζικης αποθηκευσης και ολα τα προβληματα λυθηκαν.

το μονο κακο οτι ξαναπερναω απο την αρχη την συλλογη αλλα μικρο το κακο.

Link to comment
Share on other sites

ναι, η οθονη του ν97 ειναι scratch proof.καποια ποστ παραπανω ενας χρηστης εδωσε ενα λινκ με ενα βιντεακι οπου τεσταρεται η οθονη του ν97. Αν το βρεις και το δεις θα διαπιστωσεις οτι η οθονη δεν χαρασεται με τιποτα.

 

;)
Link to comment
Share on other sites

για τον φοβο των Ιουδαιων,περασα τα 16 απο τα 26 gib τωρα.

μεχρι στιγμης συμπεριφερεται μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

για τον φοβο των Ιουδαιων,περασα τα 16 απο τα 26 gib τωρα.

μεχρι στιγμης συμπεριφερεται μια χαρα.

 

μηπως λεω μηπως πρεπει να γεμιζουμε σταδιακα την μνημη?δοκιμασε το και με αυτον τον τροπο μπας και δεις διαφορα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι; Φινλανδία εκεί; Nokia; Ναι, γεια σας. Είμαι ένας από τους beta testers του Ν97 που επειδή αγαπούν πολύ την εταιρία σας δεν δέχθηκαν να πληρωθούν για τη δουλειά, αλλά έβαλαν μάλιστα και από την τσέπη τους 650€, ώστε να έχουν την χαρά να ανακαλύπτουν μέρα με τη μέρα τα bug και τα προβλήματα του flagship! Λοιπόν, σας έχω το 234ο bug. Οι χάρτες στην έκδοση OVI Maps 3 κάθε τρεις και λίγο εξαφανίζονται. Με το που ανοίγει το πρόγραμμα, εμφανίζεται ένα λευκό στη θέση των χαρτών και η data connection αρχίζει να κατεβάζει αβέρτα χάρτες από το ίντερνετ, μέχρι να προλάβεις να τη σταματήσεις! Ακολούθως πρέπει να μεταφερθούμε στην αναβάθμιση λογισμικού τηλεφώνου όπου θα πρέπει να φορτώσουμε για πολλοστή φορά, ώστε να το εμπεδώσουμε, το OVI maps 3 μαζί με τη ρύθμιση της μνήμης, τα οποία παρότι έχουμε περάσει, επιμένουν να επανεμφανίζονται! Και μετά να πάμε στο pc, να συνδέσουμε το τηλέφωνο και να κατεβάσουμε από την αρχή τους χάρτες Ελλάδας και την αντίστοιχη φωνή πλοήγησης. Διότι η ζωή μας είναι τόσο άδεια που αν δεν κάνουμε την ίδια διαδικασία 3 φορές μέσα στις 20 μέρες που έχουμε το κινητό, πώς θα γεμίσει;

Αυτά και περιμένετε τη νέα φουρνιά προβλημάτων τις προσεχείς ημέρες.

 

Μετά τιμής,

ένας Αθηναίος N97 beta tester

 

Πλάκα-πλάκα, ένα τέτοιο mail, και μάλιστα μαζικά "υπογεγραμμένο" δε θα έβλαπτε! Δε λέω, ωραίο κινητό, full σε δυνατότητες, αλλά... beta! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Το ατυχες για μενα δεν ειναι η ποσοτητα των προβληματων (bugs) που αναφερονται και ειναι κοινα σε ολους. Αυτα ειτε με καποιο χειρισμο η με καποια αναβαθμιση θα λυθουν η θα αμβλυνθουν κατα πολυ.

Το ανησυχητικο (και αποτρεπτικο ισως για την αγορα της συσκευης ακομη) ειναι το οτι εχουμε φθασει σε σημειο που σχεδον καθε χρηστης και καποιο διαφορετικο προβλημα. Στον ενα το gps δεν πιανει στον αλλο πιανει μεσα σε κλειστο χωρο, το ραδιοφωνο, η μνημη, η φορτιση, κτλ Εδω υπαρχουν εκ διαμετρου αντιθετες συμπεριφορες που δεν απτονται αναβαθμισης αλλα ισως αντικαταστασης συσκευης. Εχετε επιχειρησει να συσχετισετε τα προβληματα με την χρονολογια κατασκευης ?

Δηλαδη μηπως μια πρωτη παρτιδα (ελπιζω) ειχε διαφορα κατασκευαστικα προβληματα και στην συνεχεια τα πραγματα αποκατασταθηκαν ?

Διαφορετικα , νομιζω πως ειναι αστειο πια να επαινουμε την ποιοτητα κατασκευης μιας συσκευης που δυσλειτουργει σε τοσα βασικα σημεια. Και αν τελικα συμβαινει αυτο θα επρεπε να εχουν δοθει οδηγιες απο την μαμα εταιρεια να προχωρει αμεσα και χωρις περισσοτερη ταλαιπωρια σε αντικαταστασεις.

Ειναι απαραδεκτο να πρεπει να ριξεις πια ζαρια για να δεις τι συσκευη θα πετυχεις. Οσον αφορα στην αποστολη μαζικα υπογεγραμμενης επιστολης διαμαρτυριας, που αναφερεται πιο πανω, συμφωνω απεριφραστα.

 

Βρε White_Butter_Fly η φωτογραφια ειναι ασπρομαυρη.....Κανε την εγχρωμη να φαινεται το οτι εισαι κοκκινομαλα...:lol::lol::lol:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

μηπως λεω μηπως πρεπει να γεμιζουμε σταδιακα την μνημη?δοκιμασε το και με αυτον τον τροπο μπας και δεις διαφορα.

Μα δεν την γεμισα μια και εξω,σιγα-σιγα την γεμιζα καθε μερα και κατι,ωσπου χθες εβαλα τα τελευταια 8 gib και συνεβη αυτο.

ισως θα επρεπε απο την αρχη να εχω μορφοποιησει την καρτα μνημης,γιατι τωρα μεχρι στιγμης μετα την μορφοποιηση και με 16 gib αρχεια στην καρτα,παει σφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβες αυτό ... μετά από όλα όσα σου παρέθεσα (και αμφιβάλεις κτλ.. -- που να σου εξηγούσα ότι και οι υπολογισμοί που κάνουν είναι μισοί και τους στέλνονται δυναμικά.. τσουπ να και τα υπόλοιπα δεδομένα, τώρα μην μου αρχίσεις πως & γιατί please.. ψάξε και θα βρεις) ε.. τι να πω; Ok, μεγεία σου & χαρά σου (δεν θες να ακούσεις ούτε να διαβάσεις - μπορεί να μην σου αρέσει το username μου :p -σε πειράζω!)

 

"Υπολογισμοί που στέλνονται δυναμικά" δεν υπάρχουν και ούτε μπορούν να υπάρξουν, ο μόνος υπολογισμός που γίνεται είναι ο τριγωνισμός των αποστάσεων της συσκευής από τους δορυφόρους, όπως αυτοί προκύπτουν από τη χρονική υστέρηση των σημάτων τους. Και αυτός ο υπολογισμός μπορεί να γίνει μόνο στη συσκευή, πουθενά αλλού (γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα προέκυπτε η θέση του εξυπηρετητή και όχι της εξυπηρετούμενης συσκευής). Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν την γεμισα μια και εξω,σιγα-σιγα την γεμιζα καθε μερα και κατι,ωσπου χθες εβαλα τα τελευταια 8 gib και συνεβη αυτο.

ισως θα επρεπε απο την αρχη να εχω μορφοποιησει την καρτα μνημης,γιατι τωρα μεχρι στιγμης μετα την μορφοποιηση και με 16 gib αρχεια στην καρτα,παει σφαιρα.

 

Δεν εχω ποτε μορφοποιησει καινουργια καρτα που χρησιμοποιησα σε οποιαδηποτε συσκευη την χρειαστηκε. Ελπιζω εκει να οφειλοταν το προβλημα και οχι σε καποιο θεμα του τηλεφωνου. Εκτος αν η καρτα ηταν ηδη χρησιμοποιημενη σε αλλη συσκευη και τη χρησιμοποησες αφου την εσβησες. Ισως για αυτο να μπλοκαρε.

Αν θυμαμαι παντως καλα η συσκευη σου ειχε γινει "τουβλο" και δεν λειτουργουσε. Αυτο πως ξεπεραστηκε ? Εβγαλες την καρτα, εκανες μορφοποιηση, την ξαναβαλες και λειτουργησε κανονικα ?

 

 

.........και μετά θα βάλω τη μαμά μου να τη μεταφράσει στα Σουηδικά, για να τους τη στείλουμε και στη γλώσσα τους!

Μπας και καταλάβουν καλύτερα!!!

 

Την τελευταια φορα που κοιταξα, η Nokia ηταν Φινλαδικη εταιρεια, οπου μιλουν και γραφουν Φινλαδικα. Τωρα εαν εσυ γνωριζεις καποιο Σουηδο μεσα στην εταιρεια αυτο ειναι αλλο θεμα......:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Συγγνωμη, αλλα δεν μπορεσα να αντισταθω......:p:p:p

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

OK! Θα τη γράψω στα Ελληνικά και θα τη δημοσιεύσω εδώ για να πούνε τα ενδιαφερόμενα μέλη τη γνώμη τους, και μετά θα βάλω τη μαμά μου να τη μεταφράσει στα Σουηδικά:confused:, για να τους τη στείλουμε και στη γλώσσα τους!

Μπας και καταλάβουν καλύτερα!!! :p :lol:

Μέσα στην εβδομάδα θα την έχω φτιάξει πιστεύω.

Αναμείνατε παρακαλώ! :)

 

Φινλανδικά εννοείς μήπως ?Οτι και να τους γράψεις δεν θα έχει και πολύ νόημα,εδώ και αρκετά χρόνια βγάζουν τα αίσχη των high end συσκευών(βλ.NSeries ειδικά) με τα τόσα ζητήματα(ξέρω γιατί έχω ξοδέψει πολλά € σε δαύτα;)) που είναι απορίας άξιο πως είναι 1η σε πωλήσεις ακόμα-βέβαια όταν λέμε Symbian εννοούμε ΝΟΚΙΑ και αυτό δυστυχώς έχει και πολλές αρνητικές επιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια φορα που κοιταξα, η Nokia ηταν Φινλαδικη εταιρεια, οπου μιλουν και γραφουν Φινλαδικα. Τωρα εαν εσυ γνωριζεις καποιο Σουηδο μεσα στην εταιρεια αυτο ειναι αλλο θεμα......:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Συγγνωμη, αλλα δεν μπορεσα να αντισταθω......:p:p

 

Μην ανησυχείς σε καταλαβαίνω... Πώς να αντισταθείς σε κάτι ΤΟΣΟ αστείο;; :confused:

Βέβαια εγώ την τελευταία φορά που κοίταξα τα Σουηδικά ήταν η 2η επίσημη γλώσσα της Φινλανδίας και είναι η μητρική γλώσσα 5.5 εκατομμυρίων κατοίκων της.

Και συγγνώμη κιόλας που ήθελα να κάνω μια κίνηση εκ μέρους όλων με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Αν σου φάνηκε τόσο αστείο τι να πω...

Μάλλον εγώ φταίω που ήθελα να ασχοληθώ σοβαρά. Δεν πειράζει.

Τουλάχιστον σε έκανα να γελάσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

μιλαω για μορφοποιηση της 32gib μνημης του nokia,αυτην μορφοποιησα κανοντας ουσιαστικα φορματ σε αυτην,σβηνοντας το περιεχομενο των 24gib που ειχα αποθηκευμενα.

κατοπιν αυτου εστρωσε το τηλ και του εχω ξαναπερασει 16gib μεχρι στιγμης.

ολα πανε ρολοι τωρα.

το θεμα ειναι,και που αφορα ολους μας,εαν μπορει η συσκευη να διαχειριστει τα 30 gib που εχουμε την δυνατοτητα να φορτωσουμε γιατι εαν ξαναβαλω και το υπολοιπο χωρο που απομενει και το τηλ.γινεται τουβλο,τοτε χαιρετε!

λογικα η συσκευη πρεπει να εχει δοκιμασθει με γεματα τα 32gib απο την εταιρια και να συμπεριφερεται φυσιολογικα,ειδ αλλως ειναι κοροιδια προς ολους εμας τους αγοραστες.

δεν μπορεις να διαφημιζεις το προιον σου οτι μπορεις να βαλεις π.χ. 5000 mp3 και στην ουσια να μην μπορεις να βαλεις πανω απο το 1/5.

εγω θα το δοκιμασω στο καργα του καποια στιγμη για να δω εαν ηταν παροδικο το προβλημα και λυθηκε με την μορφοποιηση η μας δουλευουν ψιλο γαζι και πληρωνουμε ακριβοτερα το προιον λογω της 32αρας μνημης μαζ.αποθηκευσης.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς σε καταλαβαίνω... Πώς να αντισταθείς σε κάτι ΤΟΣΟ αστείο;; :confused:

Βέβαια εγώ την τελευταία φορά που κοίταξα τα Σουηδικά ήταν η 2η επίσημη γλώσσα της Φινλανδίας και είναι η μητρική γλώσσα 5.5 εκατομμυρίων κατοίκων της.

Και συγγνώμη κιόλας που ήθελα να κάνω μια κίνηση εκ μέρους όλων με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Αν σου φάνηκε τόσο αστείο τι να πω...

Μάλλον εγώ φταίω που ήθελα να ασχοληθώ σοβαρά. Δεν πειράζει.

Τουλάχιστον σε έκανα να γελάσεις.

 

Αστειευτηκα μονο, δεν ειχα καμμια προθεση να σε προσβαλλω.

 

Εξαλλου εφοσον η μητερα σου ειναι απο τη Σουηδια γνωριζει σιγουρα καλυτερα τη Σκανδιναβία γενικοτερα. Σε καθε περιπτωση ομως δεν γνωριζα οτι τα Σουηδικα ηταν η δευτερη γλωσσα της χωρας.

 

Α και κατι αλλο, μου ειναι πρακτικα αδυνατο ακουγοντας τες να ξεχωρισω τις 3 γλωσσες (Σουηδικα, Νορβηγικα, Φινλανδικα) οποτε ισως και πρακτικα οι διαφορες τους να ειναι ελαχιστες.

 

Σε καθε περιπτωση και σε οποια γλωσσα και να γραφει το ζητουμενο ειναι να λαβει η Nokia, το μηνυμα δυσαρεσκειας που θα στειλουμε. :)

 

 

 

μιλαω για μορφοποιηση της 32gib μνημης του nokia,

 

ουπς...σορρυ, εγω μπερδευτηκα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...