Jump to content

Device OS 4.7/5.0.0.xx (95xx)


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eδώ μπορούμε να αναγράφουμε τα πάντα που αφορούν τα ΟS του 9500, προβλήματα, releases, reviews, κλπ

 

 

τελευταία έκδοση λογισμικού: 5.0.0.216 (leaked)

τελευταία έκδοση λογισμικού με ελληνικά: 4.7.0.186

 

 

Last Updated: 12/11

 

 

Πώς κάνω αναβάθμιση Os στην συσκευή μου;

Πώς κάνω καθαρή εγκατάσταση os στην συσκευή μου; (recommended)

 

Ελληνικά σε non-multilanguage:

 

Κάνουμε extract το αρχείο στο C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\Shared\Loader Files\(os Folder)\Java

Στην συνέχεια τρέχουμε το Loader και επιλέγουμε input language greek

pass: hellsangel81

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 423
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εδώ μπορούμε να αναγράφουμε τα πάντα που αφορούν τα ΟS του 9500. προβλήματα, releases, reviews, κλπ

 

 

τελευταία έκδοση λογισμικού: 4.7.0.151

τελευταία έκδοση λογισμικού με ελληνικά: 4.7.0.141

 

Εύγε!! Περιμένουμε με αγωνία

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση .151 μου αρέσει το fade-in / fade - out fx. Ένα πρόβλημα που έχουν εντοπίσει κάποιοι είναι δεν μπορεί να γίνει edit σε καταχωρήσεις του ημερολογίου. Μόνο διαγραφή.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

μιάς και έχω χρησιμοποιείσει και τις δύο μπορώ να πώ ότι η 151 είναι κατα πολύ ανώτερη. πιο σταθερή, χωρίς τα κολλήματα όταν γράφεις μηνύματα, οι εφαρμογές ανοίγουν πιο εύκολα, τρώει λίγο λιγότερη μπαταρία, δεν έχει πια το σπαστικό bug που όταν άκουγες μουσική και σου έστελναν μήνυμα η ένταση δυνάμωνε και τέλος κάνει το τηλέφωνο πιο εφετζίδικο με τα παράθυρα που πετάγονται (pop).

 

για το bug που λες δεν το έχω δει γιατί φοράω την hybrid

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να ψήνομαι γερά για την υβριδική, περιμένουμε τόσες μέρες και τίποτα, το στόρμ μου αρχίζει να συμπεριφέρεται οπως ποτέ αλλοτε. Απίστευτη αργοπορία στο ξεκλείδωμα και ασπρη οθόνη περίπου 2-3 '' (!), κολλήματα κλπ...:(
Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν έχεις παρά να τη δοκιμάσεις. Θα δεις μεγάλη βελτίωση.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να ψήνομαι γερά για την υβριδική, περιμένουμε τόσες μέρες και τίποτα, το στόρμ μου αρχίζει να συμπεριφέρεται οπως ποτέ αλλοτε. Απίστευτη αργοπορία στο ξεκλείδωμα και ασπρη οθόνη περίπου 2-3 '' (!), κολλήματα κλπ...:(

 

Η 151 είναι και εύκολη να την βάλεις! Απλά ακολούθησε τις οδηγίες στο τοπικ των hybrid. Πάντως αρκετοί θεωρούν τις official πιο αξιόπιστες αλλά η διαφορά της 141 με την 151 είναι τεράστια. Πάντως η 151 miltulanguage έχει αργήσει παρά πολύ και είναι και η πιο αξιόλογη προσπάθεια της rim. Άσε που δεν ξέρουμε και αν θα βγει η 148 ή η 151!

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές δεν υπάρχουν, ή αν υπάρχουν δεν είναι και τόσο εμφανείς! Ακόμα το opera είναι κλάσεις ανώτερο. Πιστεύω βελτιώσεις στο θέμα του browsing θα δούμε απο την 5.0, όταν βγει με το καλό!
Link to comment
Share on other sites

H rim σταματάει να δουλεύει πάνω στην 4.7.0.203 και αρχίζει την ανάπτυξη της 5.0

 

πηγή: c r a c kberry.com

Link to comment
Share on other sites

Εν πάσει περιπτώσει σημασία έχει οτι πάμε φουλ για os 5.0.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

H 148 δηλαδή δεν θα βγει επίσημα? Μας έχει φάει η αναμονή...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

H 148 δηλαδή δεν θα βγει επίσημα? Μας έχει φάει η αναμονή...

 

λογικά θα βγεί, η 148 έχει δημιουργηθεί ήδη απο την rim απλά μένουν τα input. αυτό νομίζω οτι είναι θέμα κάποιου παρόχου να κάνει το release

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως είμαστε ήδη 2 λογισμικά πίσω! και πραγματικά απορώ για τον λόγο που γίνεται αυτό. πάντως το κολπάκι για το input με έχει σώσει
Link to comment
Share on other sites

Η official έκδοση με ελληνικά είναι η 141. Multilanguage όμως έχουν βγει η 148 και η 151. Γι αυτό λέω οτι είμαστε 2 λογισμικά πίσω.

Το να περάσεις ελληνική γλώσσα σε μια απο αυτές τις εκδόσεις μπορεί να θεωρηθεί και hybrid μιάς και βάζεις modules (στοιχεία) μιας άλλης έκδοσης. Παρόλα αυτά το αρχικό λογισμικό δεν χάνει την σταθερότητα του.

Link to comment
Share on other sites

Υβριδικο θεωρειται. Εχει παραμετρους απο δυο διαφορετικες εκδοσεις.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

H 148 δηλαδή δεν θα βγει επίσημα? Μας έχει φάει η αναμονή...

 

Και η αναμονή συνεχίζεται....

 

Η 148 συνεχίζει να βγαίνει επίσημα απο πολλούς παρόχους για το 9530 οπότε ελπίζουμε να βγεί επίσημα και για το 9500 σύντομα. Τελευταία στον χωρό των Οs η καναδική BELL που έκανε το release της official 4.7.0.148 χθές.

 

Πάντως έχουμε πολύ καιρό να δούμε κάποιο multilanguage update και ας είναι και leaked!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη ετυχε να εχω στην κατοχη μου ενα blackberry 9530 απο αμερικη και εχω ασχοληθει μονο με νοκια μπορει να μου πει καποιος αν γινεται να περασω ελληνικα με καποιο τροπο η με καπια εκδοση λειτουργικου? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

BlackBerry FAQ Post #8

Εκεί θα βρείς οτι χρειάζεσαι. Μην κατεβάσεις εκδόσεις Dutch και East Asian

 

Για να χρησιμοποιήσεις το ΒΒ όπως πρέπει, με Bis δηλαδή, πρέπει να το ξεκλειδώσεις.

 

 

Γενικά για απορίες ρίξε μια ματιά πρώτα στο FAQ

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε αλλού οτι το .151 δεν είναι συμβατό με κανένα θέμα.

Να πω απλά οτι κάτι τέτοιο ΔΕΝ ισχύει. Πέρασα 2 διαφορετικά θέματα και δουλεύουν κανονικά.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...