Jump to content

Samsung S5230 Tocco Lite / Star


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άκυρο παίδες...το βρήκα μόνος μου...εγώ το τσίμπησα στα 138 ευρά...είναι αρκετά καλό για τα λεφτά του...!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 593
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το αγόρασα σήμερα. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Η απόκριση της οθόνης είναι άψογη (αν και resistive), η κάμερα είναι ΟΚ για κάποιον που βγάζει περιστασιακά φωτογραφίες και γενικά με ευχαρίστησε πολύ η μετάβαση απο SE.

-

Μερικές απλές απορίες:

1) Μπορούμε να κλειδώσουμε τα widgets? Κάθε τόσο σέρνω κάποιο άσχετο στο "desktop" και είναι ταλαιπωρία να το βάλεις στην θέση του...

2) Πώς φεύγουν τα λίγα widgets που δεν αφαιρούνται απο τις ρυθμίσεις οθόνης?

3) Γιατί ανοίγει ο media player στο "desktop" κάθε φορά που προσπαθώ να ακούσω κάτι? Τον έχω βάλει σαν widget για να τον εξαφανίζω εκεί κάθε φορά αλλά δεν είναι καθόλου βολικό. Αλλάζει αυτό? Κλείνει, έστω, κάπως ο media player?

4) Τι κάρτες μνήμης παίρνει τελικά? MicroSD ή MicroSDHC. Βλέπω στο manual οτι παίρνει μέχρι 8GB αλλά 8GB σε απλή MicroSD δεν υπάρχει, μόνο σε MicroSDHC

-

Μερικές σύνθετες απορίες:

5) Ξέρουμε τι αρχιτεκτονική έχει ο επεξεργαστής του? (Θέλω να του περάσω Linux :p)

6) Έχει πάρει το μάτι κανενός κανένα firmware με κάποια διανομή Linux? :p

7) Υπάρχει κάπου το documentation για το API του ώστε να γράψουμε τις δικές μας εφαρμογές που χρησιμοποιούν χαρακτηριστικά του τηλεφώνου (πχ το πληκτρολόγιο οθόνης)?

Link to comment
Share on other sites

παιδεια εγω αγορασα το s5230 157 ευρω....

ενασ φιλος αγορασε το s5230w 200 euro...και νομιζω ειναι πολυ καλιτερο....

μηπωσ υπαρχη καπιο προγραμμα για να βαλω και στο δικο μου wifi???

Link to comment
Share on other sites

νωμιζω απο οσο ξερω δηλαδη οτι στην αρχη κυκλοφορισε χωρις wifi και προσφατα κικλοφορισαν ενα αλλο μοντελο με Wifi και δεν νωμιζω στο δικο σου που δεν εχει wifi ωα μπορεις να βαλεις...τωρα....αν οι υπολιποι ξερουν θα χαρω να το μαθω και εγω...:shifty:
Link to comment
Share on other sites

To 3 λύθηκε με απενεργοποίηση του "αναπαραγωγή στο παρασκήνιο".

Το 6 λύθηκε γιατί απλά δεν υπάρχει τίποτα.

 

Οι άλλες απορίες ισχύουν ακόμα, ιδιαίτερα αν ξέρει κάποιος για τις 4 και 7 που με ενδιαφέρουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

οσο αναφορα της καρτες και για το cookie υπιρχε τετοια απορια και τελικα επερνε sdhc οποτε πιστευω αναλογα θα αντιδρα και το αστερι....για 100% ας απαντησει καπιος κατοχος
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα σήμερα. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Η απόκριση της οθόνης είναι άψογη (αν και resistive), η κάμερα είναι ΟΚ για κάποιον που βγάζει περιστασιακά φωτογραφίες και γενικά με ευχαρίστησε πολύ η μετάβαση απο SE.

-

Μερικές απλές απορίες:

1) Μπορούμε να κλειδώσουμε τα widgets? Κάθε τόσο σέρνω κάποιο άσχετο στο "desktop" και είναι ταλαιπωρία να το βάλεις στην θέση του...

2) Πώς φεύγουν τα λίγα widgets που δεν αφαιρούνται απο τις ρυθμίσεις οθόνης?

3) Γιατί ανοίγει ο media player στο "desktop" κάθε φορά που προσπαθώ να ακούσω κάτι? Τον έχω βάλει σαν widget για να τον εξαφανίζω εκεί κάθε φορά αλλά δεν είναι καθόλου βολικό. Αλλάζει αυτό? Κλείνει, έστω, κάπως ο media player?

4) Τι κάρτες μνήμης παίρνει τελικά? MicroSD ή MicroSDHC. Βλέπω στο manual οτι παίρνει μέχρι 8GB αλλά 8GB σε απλή MicroSD δεν υπάρχει, μόνο σε MicroSDHC

-

Μερικές σύνθετες απορίες:

5) Ξέρουμε τι αρχιτεκτονική έχει ο επεξεργαστής του? (Θέλω να του περάσω Linux :p)

6) Έχει πάρει το μάτι κανενός κανένα firmware με κάποια διανομή Linux? :p

7) Υπάρχει κάπου το documentation για το API του ώστε να γράψουμε τις δικές μας εφαρμογές που χρησιμοποιούν χαρακτηριστικά του τηλεφώνου (πχ το πληκτρολόγιο οθόνης)?

 

Σχετικά με την καρτα μνήμης εγώ έβαλα 8GB MicroSDHC της SanDisc.

Μήπως γνωρίζει κανείς πώς γράφουμε μήνυμα με μικρά γράμματα,στο δικό μου εμφανίζει μόνο κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πήρα πρόσφατα το Samsung Star και έχω το εξής πρόβλημα : καμί από τις 3 οθόνες του wallpaper δεν εμφανίζεται σωστά, δηλαδή και οι 3 εικόνες δεν έχουν τη σωστή διάσταση. Ακόμη και τα προεγκατεστημένα wallpapers εμφανίζονται περίεργα, δηλ. στη μία οθόνη υπάρχει και λίγο από την άλλη φωτογραφία και αντίστοιχα η δεύτερη οθόνη ξεκινάει με λίγο από την προηγούμενη φωτογραφία. Μήπως γνωρίζει κανείς τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

μερικες ερωτησεις...

1)ακουστικα καλιτερα που θα βρω??

2)σε περιπτωση γρατζουνιας τι κανω???(SOS)

3)πως και που κατεβαζω παιχνιδια??

4)σε τι διασταση πρεπει αν ναι ι εικονες ςστε να λειτουργουν ως φοντο?

αυτα ι guess.

:happy:

Link to comment
Share on other sites

Πατάς μενού - ρυθμίσεις - προφίλ τηλεφώνου - διαλέγεις το προφίλ που θές να αλλάξεις τον ήχο και πατάς τα βελάκια που βρίσκονται στα αριστέρα - πάνω δεξιά θα σου γράφει εισερχόμενη κλήση - πατάς το βελλακι που δείχνει πρός τα κάτω και διάλεγεις ''νέα μυνύματα'' - έπειτα κάνεις τις ρυθμίσεις που θες στον ήχο,μπορείς να βάλεις και ολόκληρο τραγούδι...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ξερει κανεισ ποιο ειναι το τελευταιο firmware για το κινητο και πως το βαζουμε?

Υπαρχει περιπτωση να λυσει το προβλημα με το ηχειο και την αναζητηση στις επαφες?

Ευχαριστω.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να το κανουμε να παιζει .avi video ωστε να μην χρειαζεται να μετατρεπουμε τις ταινιες?????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ξερει κανεισ ποιο ειναι το τελευταιο firmware για το κινητο και πως το βαζουμε?

Υπαρχει περιπτωση να λυσει το προβλημα με το ηχειο και την αναζητηση στις επαφες?

Ευχαριστω.

 

Κανεις ρε παιδια δεν εχει ξαναασχοληθει με το κινητο.

Κανεις δεν ειχε προβληματα με την συνομιλια και με το search στις επαφες?

Ενα Firmware και αν περασαν με καμια αναβαθμιση με αυτα?

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι βγάζει τον τηλεφωνικό κατάλογο όπως να' ναι και όχι με αλφαβητική σειρά όπως έκαναν τα παλιά μου Σόνυ Έρικσον και μου σπάγανε τα νεύρα.

 

Μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό?

 

Έλεος, μόνο καφέ που δεν ψήνουν πλέον τα κινητά και δεν έχουν ένα κατάλογο της προκοπής με τα ονοματα σε αλφαβητική σειρά?

 

Επίσης ρε παιδιά πως βάζουμε screensaver και πως στο καλό κάνουμε μια εικόνα που μας αρέσει wallpaper στις σωστές διαστάσεις?

 

Και πως γίνεται εν πάση περιπτώση το τριπλό wallpaper που επιτρέπει την εναλλαγή με κύληση?

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ρε παιδιά πως βάζουμε screensaver και πως στο καλό κάνουμε μια εικόνα που μας αρέσει wallpaper στις σωστές διαστάσεις?

 

Και πως γίνεται εν πάση περιπτώση το τριπλό wallpaper που επιτρέπει την εναλλαγή με κύληση?

 

μεταφερεις την φωτο απο την καρτα μνημης στο τηλεφωνο.

πας μεσα απο τα Widgets και εχει καπου μια εφαρμογη που βλεπεις τις φωτο του κινητου.

απο εκει την κανεις ορισμος και δεν χαλαει ουτε αναγκαζεσαι να την κοψεις

 

Εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι βγάζει τον τηλεφωνικό κατάλογο όπως να' ναι και όχι με αλφαβητική σειρά όπως έκαναν τα παλιά μου Σόνυ Έρικσον και μου σπάγανε τα νεύρα.

 

Μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό?

 

Έλεος, μόνο καφέ που δεν ψήνουν πλέον τα κινητά και δεν έχουν ένα κατάλογο της προκοπής με τα ονοματα σε αλφαβητική σειρά?

 

φτιαξε τις επαφες στου στο pc suite και δεν θα εχεις προβλημα.

Απλα δεν υποστηριζει την γραμματοσειρα του ericsson και πρεπει να τα ξαναφτιαξεις ολα απο την αρχη

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό το κινητό ... αλλά το προβλημα μου ειναι με το Samsung New Pc Studio, οπου δεν μπορώ να κάνω export του τηλεφωνικού καταλόγου της SIM στο outlook ή σε κάποιο άλλο τύπο αρχείου ... Μπορεί κανείς να βοηθήσει ?
Link to comment
Share on other sites

μεταφερεις την φωτο απο την καρτα μνημης στο τηλεφωνο.

πας μεσα απο τα Widgets και εχει καπου μια εφαρμογη που βλεπεις τις φωτο του κινητου.

απο εκει την κανεις ορισμος και δεν χαλαει ουτε αναγκαζεσαι να την κοψεις

 

Ευχαριστώ πολύ, το δοκίμασα και δούλεψε.

 

Μήπως ξέρεις τι διάσταση πρέπει να έχει συνολικά μια εικόνα για να γίνει συρόμενο wallpaper τριπλό?

 

φτιαξε τις επαφες στου στο pc suite και δεν θα εχεις προβλημα.

Απλα δεν υποστηριζει την γραμματοσειρα του ericsson και πρεπει να τα ξαναφτιαξεις ολα απο την αρχη

 

Κι όμως την υποστηρίζει μια χαρά!

 

Έκανα εισαγωγή των επαφών από την κάρτα στο τηλέφωνο και μερικές ακόμα και με bluetooth και τις κατένειμε αυτόματα ανάλογα με το τι είναι η καθεμιά.

 

Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι ο κατάλογος είναι ίδιος με αυτόν του ericsson δηλαδή Α-Ω και μετά ένας δεύτερος απο Α-Ω ο οποίος δεν διαβάζεται και δεν ερευνάται απο το τηλέφωνο! Το πιο εκνευριστικό χαρακτηριστικό των ericsson δηλαδή...

 

Αν ξέρει κανείς πως γίνεται ενας ενοποιημένος κατάλογος ας το πει παίδες.

 

Επίσης αν ξέρει κανείς πως χρησιμοποιείται το εικονίδιο των γενεθλίων.

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

φτιαξε τις επαφες στου στο pc suite και δεν θα εχεις προβλημα.

Απλα δεν υποστηριζει την γραμματοσειρα του ericsson και πρεπει να τα ξαναφτιαξεις ολα απο την αρχη

 

Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να ξαναγράψω ολόκληρο τον τηλεφωνικό κατάλογο απο την αρχή κάτι που δεν πρόκειται να κάνω...

 

Το τηλέφωνο το ψιλοέμαθα και είναι καταπληκτικό σε όλα του αλλά να μην μπορείς να κάνεις sorting στις επαφές ούτε απο το τηλέφωνο ούτε απο το πισι είναι μεγάλη Μ...

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει ρε παιδιά κανένας από εσάς πώς να χρησιμοποιήσω την σύνδεση του υπολογιστή μου έτσι ώστε να μπορω να σερφάρω δωρεάν από το samsung s5230 μέσω bluetooth;Κάτι έχω ακουσει για hiisi proxy.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχός του από το Σάββατο. Γενικά είμαι ικανοποιημένος. Τελικά πενάκι δεν παρέχεται μαζί με το κινητο, αλλά δε χρειάζεται. Η οθόνη του θα μπορούσε να έχει καλύτερη απόκριση και σε μικροκινήσεις δεν τις πιάνει όλες στην εντέλεια, αλλά τίποτα σοβαρό. Επίσης είδα κάτι μικροκολληματάκια, οπότε λίγο πιο γρηγορος επεξεργαστής νομίζω πως θα ήταν ότι πρέπει. Πάντως για τα λεφτά που ζητάει, νομίζω πως είναι πάνω από τίμιο και καλύτερο από το cockie που είχε η αδερφή μου.

 

Κάποιες απορίες. Στην ευρεση επαφής, όταν σκρολάρω σε κάποιο γράμμα και το αφήνω για να μου βγάλει τις επαφές αυτού του γράμματος, ξαναγυρνάει στο Α Το έχει αντιμετωπίσει κανένας?

Τα widgets κλειδώνουνε κάπως?

και τέλος το google maps προσπαθεί να κατέβει από το internet. Πού μπορώ να το βρω να το κατεβάσω στον υπολογιστή μου και μετά να το βάλω στο κινητό?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω να βρώ το SAR της συσκευής αλλά δεν το βρίσκω πουθενά επίσημα από την Samsung. Μόνο από άλλα site αλλά όχι από την Samsung. Μηπως μπορεί καποιος φίλος που το έχει να δεί το βιβλιαράκι τι λεει επίσημα?
Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλιαράκι δεν γράφει την τιμή, λέει μονο ότι είναι εντός των προδιαγραφών που ορίζει η ΕΕ. Παιδιά, ας απαντήσει καποιος σας παρακαλώ σε αυτά που ρωτάω, αν όχι σε όλες τουλάχιστον σε αυτό.

Στην ευρεση επαφής, όταν σκρολάρω σε κάποιο γράμμα και το αφήνω για να μου βγάλει τις επαφές αυτού του γράμματος, ξαναγυρνάει στο Α Το έχει αντιμετωπίσει κανένας?

Αν είναι πρόβλημα μου είπε πως μπορώ να το γυρίσω σε 5 μέρες και να γίνει αντικατάσταση άμεσα, ειδάλως μετά πάει για service. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung S5230 Tocco Lite / Star

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...