Jump to content

[Επίσημο] Nokia E72


Werra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Του έβαλαν την έκθεση των τελευταίων N series. Συνεχώς οι E series συσκευές, αποχτούν νέα τεχνικά χαρακτηριστικά προερχόμενα από την σειρά N. Σε λίγο, θα γίνει δυσδιάκριτη η διαφορά τους, με τα E series να κερδίζουν συνεχώς έδαφος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Του έβαλαν την έκθεση των τελευταίων N series. Συνεχώς οι E series συσκευές, αποχτούν νέα τεχνικά χαρακτηριστικά προερχόμενα από την σειρά N. Σε λίγο, θα γίνει δυσδιάκριτη η διαφορά τους, με τα E series να κερδίζουν συνεχώς έδαφος.

 

Ελπίζω να μην εξομοιωθούν και ως προς την ποιότητα κατασκευής....

Όσο πιο "εμπορική" γίνεται η σειρά Ε , με την προσθήκη πολλών νέων μοντέλων που αντικαθίστανται σχετικά σύντομα, τόσο πιο επικίνδυνο είναι αυτό να συμβεί.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και εκεί, η σειρά Ν οδεύει προς τον σωστό δρόμο. Δες τα Ν79, Ν97 και Ν86 που είναι ότι καλύτερο έχει παρουσιάσει η Nokia στην συγκεκριμένη κατηγορία συσκευών.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, στο e72 η νόκια έχασε την ευκαιρία (κατά τη γνώμη μου) να βελτιώσει κάπως την ανάλυση της οθόνης (και λίιιιγο το μέγεθος) και να αναταγωνιστεί έτσι τις πολύ καλύτερες οθόνες των berry.

Αυτό για μένα θα ήταν η σημαντικότερη βελτίωση και όχι η πεντάρα κάμερα που δεν θα είναι και ποιοτική....

 

Δλδ, όπως και να το κάνουμε, ήθελε μια οθόνη 2,6 με μεγαλύτερη ανάλυση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το Ν79 είναι ανώτερο κατασκευαστικά, από όλες τις προγενέστερες Ν series συσκευές.

Δεν υπήρχε πιθανότητα να δούμε μεγαλύτερης ανάλυσης οθόνη, να πρωτοπαρουσιάζεται σε μια συσκευή όπως το Ε72.

Link to comment
Share on other sites

Το Ν79 είναι ανώτερο κατασκευαστικά, από όλες τις προγενέστερες Ν series συσκευές.

Δεν υπήρχε πιθανότητα να δούμε μεγαλύτερης ανάλυσης οθόνη, να πρωτοπαρουσιάζεται σε μια συσκευή όπως το Ε72.

 

Εντάξει, αυτό είναι θέμα μάρκετινγκ.

Εγώ όμως, σαν χρήστης e71 , λέω τι θα ήθελα να βελτιωθεί.

Η βελτίωση της κάμερας με αφήνει αδιάφορο.

Η προσθήκη 3,5mm είναι καλή, αλλά όχι αρκετή για να ξαναδώσω 400 ευρώ (νομίζω ο καθένας το καταλαβαίνει αυτό).

 

Οι δωρεάν χάρτες με την πλοήγηση κλπ κλπ επίσης είναι καλή μαγκιά, αλλά αν περίμενα για gps από το ε71 με αυτή την οθόνη, θα είχα βγάλει σπυράκια. Όποιος χρειάζεται gps σίγουρα έχει λύσει αλλιώς το πρόβλημά του.

 

Ο αίσθητήρας κίνησης για να γυρίζει αυτόματα η οθόνη, σε αυτό το τηλέφωνο είναι μάλλον άχρηστη δυνατότητα, αφού η οθόνη του έχει οριζόντιο προσανατολισμό από μόνη της.(ποιος θα θελήσει να τη γυρίσει και για ποιόν λόγο???).

 

Αυτό που πραγματικά χρειαζόταν μια βελτίωση, την οποία οι χρήστες του ε71 θα εκτιμούσαν περισσότερο, με βάση τις ανάγκες τους , είναι το μέγεθος της οθόνης.

 

Τώρα, για το ν97, επειδή ξέρω ότι ψήνεσαι αγρίως, μακάρι να είναι σούπερ σε ποιότητα και να σε ικανοποιήσει απόλυτα :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικά αυτά που περίμενα ήταν.

 

μικρότερο μέγεθος (αυτός ο GPS δέκτης στο τελείωμα του κινητού το ασχημεύει πραγματικά)

3.5 jack

μεγαλύτερη οθόνη, ανάλυση

 

το spacebar ρε μάγκες γιατί το μίκρυναν τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προστέθηκαν πλήκτρα στη τελευταία γραμμή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία πήραν το πληκτρολόγιο του Ε63, του έβαλαν την συντόμευση για το BT και κάποιες ακόμα αλλαγές στις θέσεις των συμβόλων.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές καινοτομίες σε σχέση με το Ε71. 5ΜΡ κάμερα με λήψη βίντεο VGA, ψηφιακή πυξίδα, υποδοχή 3,5", Nokia Maps 3.0 με απεριόριστη άδεια χρήσης (αυτό ελπίζω να το βλέπουμε συχνά σε νέες συσκευές), εσωτερική μνήμη 250ΜΒ, μεγαλύτερες ταχύτητες δικτύου αλλά και μέσω της θύρας usb, φακός με συντόμευση στο πληκτρολόγιο, noise cancellation για καλύτερη ποιότητα συνομιλίας, Accelerometer Sensor για αυτόματη περιστροφή οθόνης ενώ, η καταπληκτική 1500άρα μπαταρία του Ε71, δίνει και εδώ το παρόν. Τέλος, ο επεξεργαστής, δεν αναφέρεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά του forum nokia, όμως σε ξένο φόρουμ, διάβασα ότι θα φοράει τον νέο 600άρη ARM11.

 

Τα καλά στοιχεία του Ε71 μένουν αναλλοίωτα, βελτιώνονται οι αδυναμίες του (βλέπε κάμερα και υποδοχή 3,5") και προστίθενται αρκετά ακόμα νέα χαρακτηριστικά. Όσοι σκεφτόντουσαν να πάρουν το Ε71 και δεν το έκαναν, τώρα μάλλον δεν θα το σκέφτονται πλέον. :)

 

Βέβαια η πλοήγηση είναι δωρεάν για πεζοπορία. Για αυτοκίνητο έχει δοκιμαστική περίοδο 10 ημερών δωρεάν. Προσωπικά εμένα με εντυπωσίασε το κεντρικό πλήκτρο στυλ blackberry.

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε.....καλά, μας δουλεύουν....

 

Για κάποιον πιο πάνω που είπε για το τελείωμα και την κεραία του Gps στο κάτω μέρος του κινητό, από τις φωτο, νομίζω ότι και στο 72 είναι ακριβώς το ίδιο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

 

Από Σεπτέμβρη να το περιμένεις...

 

The highest SAR value under the ICNIRP guidelines for use of the device at the ear is 1.31 W/kg.

http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Στα συνηθισμένα επίπεδα θα έλεγα.

Φυσικά δεν (θα πρέπει) να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα αγοράς της συσκευής.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Από Σεπτέμβρη να το περιμένεις...

 

The highest SAR value under the ICNIRP guidelines for use of the device at the ear is 1.31 W/kg.

http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

 

ειναι ελαχιστα χαμηλότερο σε σχέση με Ε71:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά ο δέκτης βρίσκεται πίσω από το ακουστικό, για αυτό το λόγο ο ρυθμός απορρόφισης ακτινοβολίας είναι αυξημένος. Τα έχουμε πεί πολλές φορές και δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Είναι θέμα σχεδίασης της συσκευής.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κι όλας αλλά δεν έχει πεθάνει κανείς από sar τέτοιου επιπέδου. Το έχω δει σε όλα τα θέματα των συσκευών πάντα γίνεται ντόρος για το sar. Δεν είναι λόγος για να μην πάρεις ένα κινητό σαν αυτό με τέτοιες δυνατότητες. Είναι η προσωπική μου άποψη βέβαια.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κι όλας αλλά δεν έχει πεθάνει κανείς από sar τέτοιου επιπέδου.

 

Γιατί έχει πεθάνει από μεγαλύτερου επιπέδου?

Η επίδραση της ακτινοβολίας στον ανθρώπινο οργανισμό τώρα μελετάται από τους επιστήμονες και τα αποτελέσματα θα φανούν σε μερικές δεκαετίες.

Είμαστε τα πειραματόζωα δηλαδή.

Οπωσδήποτε όμως τα αποτελέσματα δρούν αθροιστικά και συνεπώς η χρήση hands free είναι απαραίτητη, ανεξάρτητα από το sar Κάθε συσκευής.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε handsfree ή ΒΤ όταν μιλάμε πολλές ώρες στο κινητό, γι αυτό και υπάρχουν εξάλλου. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά ο δέκτης βρίσκεται πίσω από το ακουστικό, για αυτό το λόγο ο ρυθμός απορρόφισης ακτινοβολίας είναι αυξημένος. Τα έχουμε πεί πολλές φορές και δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Είναι θέμα σχεδίασης της συσκευής.

 

Ψάχνοντας λιγάκι το θέμα και θεωρώντας ως δεδομένο ότι ο σχεδιασμός του E72 θα ακολουθήσει το πλαίσιο του E71, κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα.

 

Το μεγάλο SAR των E71/E72 οφείλεται στην εντόπιση της κεραίας του Wi-Fi ακριβώς πίσω από το ακουστικό. Η κεραία του GSM βρίσκεται πίσω από το μικρόφωνο, όπως φαίνεται και σε αυτή την φωτογραφία.

 

Επομένως, αν δε βάζετε το E71/E72 κολλητά στο αυτί με ανοιχτό το Wi-Fi, περιορίζετε το SAR κατά πολύ. Με περισσότερη σιγουριά θα μπορούμε να μιλήσουμε όταν ανεβεί και η έκθεση του FCC για το E72. Πάντως για εμένα, που πάντα ψάχνω το SAR πριν αγοράσω μια συσκευή, το SAR στην περίπτωση των E71/E72 δε θα πρέπει να μας ανησυχεί.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λιγάκι το θέμα και θεωρώντας ως δεδομένο ότι ο σχεδιασμός του E72 θα ακολουθήσει το πλαίσιο του E71, κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα.

 

Το μεγάλο SAR των E71/E72 οφείλεται στην εντόπιση της κεραίας του Wi-Fi ακριβώς πίσω από το ακουστικό. Η κεραία του GSM βρίσκεται πίσω από το μικρόφωνο, όπως φαίνεται και σε αυτή την φωτογραφία.

 

Επομένως, αν δε βάζετε το E71/E72 κολλητά στο αυτί με ανοιχτό το Wi-Fi, περιορίζετε το SAR κατά πολύ. Με περισσότερη σιγουριά θα μπορούμε να μιλήσουμε όταν ανεβεί και η έκθεση του FCC για το E72. Πάντως για εμένα, που πάντα ψάχνω το SAR πριν αγοράσω μια συσκευή, το SAR στην περίπτωση των E71/E72 δε θα πρέπει να μας ανησυχεί.

 

 

Με το sar μετράται και η ακτινοβολία του wifi?

Νόμιζα ότι αφορά μόνο ακτινοβολία από δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

 

Τα wireless router τότε γιατί στα χαρακτηριστικά τους δεν αναφέρουν τίποτα για sar ? (εκτός κι αν κάνω λάθος).

 

Επίσης νομίζω ότι κάτω από την μπαταρία είναι ο δέκτης του gps

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με το sar μετράται και η ακτινοβολία του wifi?

Ναι. Και μάλιστα η ακτινοβολία του Wi-Fi πολλές φορές είναι ένα μεγάλο κομμάτι του SAR.

 

Τα wireless router τότε γιατί στα χαρακτηριστικά τους δεν αναφέρουν τίποτα για sar ? (εκτός κι αν κάνω λάθος).

Δεν το έχω ψάξει. Πάντως το laptop μου έχει έγκριση από το FCC.

 

Επίσης νομίζω ότι κάτω από την μπαταρία είναι ο δέκτης του gps

Ο δέκτης του GPS είναι δεν είναι και πομπός, οπότε δεν επηρεάζει καθόλου το SAR.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και μάλιστα η ακτινοβολία του Wi-Fi πολλές φορές είναι ένα μεγάλο κομμάτι του SAR.

 

 

Δεν το έχω ψάξει. Πάντως το laptop μου έχει έγκριση από το FCC.

 

 

Ο δέκτης του GPS είναι δεν είναι και πομπός, οπότε δεν επηρεάζει καθόλου το SAR.

Οκ, ευχαριστώ.

Για το gps το ξέρω ότι είναι μόνο δέκτης (προφανώς). Απλά νόμιζα ότι στο κάτω μέρος είναι μόνο ο δέκτης gps και τίποτα άλλο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...