Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιες ειναι οι ρυθμισεις για αποδοχη mms και πως τις κανουμε εγκατασταση?? εχω τη ROM NXXJA1 ευχαριστω !.

 

-Βγάλε την κάρτα SIM

-Ενεργοποίησε το κινητό

-Απενεργοποίησε το κινητό.

-Βάλε πάλι την κάρτα SIM

-Ενεργοποίησε το κινητό. Θα σου πεί ότι βρέθηκε κάρτα SIM και θα σε ρωτήσει αν θέλεις να εγκατασταθούν οι υπηρεσίες της. Απαντάς NAI.

:)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλο τον καλό κόσμο

 

Μόλις σήμερα πήρα το Omnia II και η πρώτες εντυπώσεις είναι αρκετά καλές.Επιθυμώ να μεταφέρω επαφές και μηνύματα απο το Nokia N96 που μέχρι χθες χρησιμοποιούσα αλλά δεν γνωρίζω πως.Μιας και τυγχάνει να είμαι ελαφρώς άσχετος με αυτό το αντικείμενο θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο να κάνει αυτή τη δουλειά και να επιτρέπει μεταφορά απο Symbian σε Windows Phone.Το έχει επιχειρήσει κανείς?

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Trust NO ONE!
Link to comment
Share on other sites

-Βγάλε την κάρτα SIM

-Ενεργοποίησε το κινητό

-Απενεργοποίησε το κινητό.

-Βάλε πάλι την κάρτα SIM

-Ενεργοποίησε το κινητό. Θα σου πεί ότι βρέθηκε κάρτα SIM και θα σε ρωτήσει αν θέλεις να εγκατασταθούν οι υπηρεσίες της. Απαντάς NAI.

:)

 

το εχω κανει και δεν εγειναι τιποτα μου λεει δεν ειναι δυνατη η συνδεση κληθηκε orangemms

Link to comment
Share on other sites

Push mail τύπου Blackebrry υποστηρίζει η συγκεκριμένη συσκευή? Και αν ναι μέχρι πόσους λογαριασμούς μπορεις να ενεργοποιήσεις?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει και δεν εγειναι τιποτα μου λεει δεν ειναι δυνατη η συνδεση κληθηκε orangemms

 

Μήπως όταν φλασαρες την Α1 έβαλες λάθος CSC;

Πρέπει να έχεις το I8000EURJA1. Δές το γιατί είναι πολύ σημαντικό ...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εννοείς απο PC Suite και μετά απο το software της Samsung?

 

Ναι. Από Nokia PC Suite στο outlook της σουίτας Microsoft Office και από εκεί στη νέα σου συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Από Nokia PC Suite στο outlook της σουίτας Microsoft Office και από εκεί στη νέα σου συσκευή.

 

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ:D

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

που βρίσκω την τελευταία rom για να την εγκαταστήσω; από που δηλαδή την κατεβάζω; Επίσης αν κατεβάσω κάποια άλλη και περάσω, υπάρχει δυνατότητα να επανέλθω στην αρχική κατά την αγορά του κινητού;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως όταν φλασαρες την Α1 έβαλες λάθος CSC;

Πρέπει να έχεις το I8000EURJA1. Δές το γιατί είναι πολύ σημαντικό ...

 

εχω I8000AMNJA1 Tι πρεπει να κανω? ξανα εγκατασταση?

Link to comment
Share on other sites

που βρίσκω την τελευταία rom για να την εγκαταστήσω; από που δηλαδή την κατεβάζω; Επίσης αν κατεβάσω κάποια άλλη και περάσω, υπάρχει δυνατότητα να επανέλθω στην αρχική κατά την αγορά του κινητού;

 

Όλες τις ROM θα τις βρείς εδώ :

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=13152

ή εδώ :

http://www.modaco.com/content/i8000-omnia-ii-gsm-rom-discussion/293492/secanys-i8000-wm65-rom/.

 

:!: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ. ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ FLASHάρεις WINDOWS XP.

 

Για το άν μπορείς να επαναφέρεις παλαιότερη ρομ δεν το γνωρίζω. Φαντάζομαι όμως πως θα μπορείς αφού υπάρχει διαθέσιμη η ρομ για φλασάρισμα. Όλες οι ρομ είναι ολόκληρες. Την ώρα που περνάς μία ρομ διαγράφεται αυτομάτως η παλαιότερη. Δεν είναι upgrade για να πούμε οτι μετά δεν γίνεται downgrade!

 

εχω I8000AMNJA1 Tι πρεπει να κανω? ξανα εγκατασταση?

 

Θα φλασάρεις μόνο το CSC. Θα επιλέξεις I8000EURJA1 και στην επιλογή γλώσσας (λίγο πιο πάνω) θα βάλεις Greek. Μετά θα είσαι οκ. Να ξέρεις οτι θα διαγραφούν όλα απο κινητό σου. Θα χρειάζεσαι ξαναστήσιμο. Πάντως με το λάθος CSC να ξέρεις οτι δεν μπορείς να στείλεις ούτε μηνύματα. Σε σένα θα φαίνονται κανονικά αλλα ο άλλος θα παίρνει ????????? .

 

Επίσης θα σου πρότεινα (αφού θα ξαναστήσεις το τηλέφωνο) να βάλεις την Α5 (μαζί με eboot). Ελαφρώς καλύτερη και με λίγο περισσότερη μνήμη διαθέσιμη. ;)

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την εμπειρία internet... γιατί είναι τόσο απογοητευτική; Ακόμα και στο viewty smart οι σελίδες μπορούσαν να φορτώσουν ταχύτερα. Έτσι λοιπόν πάω στον Opera 9.5 και απενεργοποιώ java & flash και παρόλα αυτά συνεχίζουν να φορτώνουν σε όποια σελίδα μπαίνω με αποτέλεσμα να σέρνεται!!! Τι προτείνετε; Να βάλω Opera 10 beta 2?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αξίζει να δοκιμάσεις τόσο τον Opera 10 όσο και τον 9.7 που προσωπικά προτείνω.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=486502

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

φίλε αναβάθμισα και σε 3.5 NET framework και δουλεύει και ο in. explorer ενώ πριν όχι!! Γενικά φαίνεται πως θέλει κάποια updates. Έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλα για να δουλέψει σωστά το κινητό; Όπως κάποια νεώτερη έκδοση Flash? Στο bytheway νομίζω υπήρχε ένας οδηγός αλλά τώρα δε μπορώ να μπω στην ιστοσελίδα!

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Επίσης το κινητό με έχει απογοητεύσει όσον αφορά το internet. Σέρνεται τόσο πολύ ειδικά σε σελίδες με flash content και δε μπορώ να το απενεργοποιήσω με τίποτα! Ακόμα και στο opera 10 δεν υπάρχει καν επιλογή ενώ στο default ενώ το απενεργοποιώ οι σελίδες συνεχίζουν να φορτώνουν το flash... έλεος. Η έκδοση που έχω είναι:

pda: I8000NXXIJ3

CSC: I8000EURIJ5

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: i8000XXIJ1

 

Υπάρχει νεώτερη έκδοση μπας και βελτιώνεται τίποτα;

 

Και τώρα δε παίζει flash videos στο youtube (desktop version)

ενώ πριν έπαιζε!

Edited by johnb
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης, για τα μηνύματα δύσκολο αλλά τις επαφές μπορεί να τις επιλέξει όλες μαζί και να τις στείλει με bluetooth από τη μία συσκευή στην άλλη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι λίγο-πολύ γνωστό. Θέλω να βρω έναν "κλώνο" των κλασικών πληκτρολογίων, το οποίο θα είναι το μοναδικό που θα χρησιμοποιώ και θα μπορώ να γράφω ελληνικά, αγγλικά, μικρά, κεφαλαία, σύμβολα, αριθμούς και τονισμούς (σε μικρά και κεφαλαία). Πρέπει να έχει κάθετη διάταξη και να φέρει το κλασικό πληκτρολόγιο των 12 "πλήκτρων" που σου δίνουν κάπου 6 χαρακτήρες για κάθε πλήκτρο, καθώς όπως έχω διαπιστώσει, όλα τα γνωστά πληκτρολόγια των WM είναι του τύπου qwerty ή αν είναι σαν τα κλασικά, δεν σου δίνουν πλήρη δυνατότητα σύνταξης (πχ δεν έχουν τονισμούς). Παραθέτω πάλι το είδος πληκτρολογίου που χρειάζομαι:

 

http://pic.gsmarena.com/vv/reviewsimg/nokia-n97/sshots/gsmarena_144.jpg

 

Αυτά! :)

Ισως σου κάνει δουλειά το blimkeys http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1759612#post1759612

http://sala.sallala.hu/pda/blimkeys/blimkeys_en.html

και βάζοντας το blimkeys.txt που παραθέτω θα έχεις μεγάλα πλήκτρα ειδικά για wvga οθόνη

Παλιότερα είχαν αναφερθεί κάποιες περιπτώσεις htc κυρίως συσκευών που μετά την εγκατάσταση αυτού του πληκτρολογίου και soft reset η συσκευή κολλούσε και ήθελε hard reset.Προσωπικά το έχω δοκιμάσει και δουλεύει σε omnia 1,acer s200,htc hd2 χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

εκανα εγκατασταση στον υπολογιστη μου το Kies Samsung και μεσω αυτου περασα ενα επεισοδιο μιας σειρας 350mb. Κατα τη διαρκεια της μεταφορας γινοταν καποια μετατροπη και οταν περαστηκε, κοιταξα το βιντεο κ ειχε κακη αναλυση κ ηταν μολις 78 mb. Τι πρεπει να κανω για να μη χαλαει η αναλυση των videos ? το divx πως το ενεργοποιω?(μου δεινει εναν κωδικο)
Link to comment
Share on other sites

αδέλφια μου αλήτες πουλια ποιο καλο παλικάρι θα μου στήλη ένα σκάκι ένα τάβλι και ένα soduko που να κάνουν για το omnia 2 γιατί έχω φαι τον κόσμο και όσα βρήκα δεν δουλεύουν :) ευχαριστω:D:D:D

και αν υπαρχει και κανα wlan radio για ελληνικους σταθμους θα ημουν υποχρεος :)

Edited by DARKMAN74
Link to comment
Share on other sites

Η λύση για αρκετή RAM και μια ωραία Today Screen όπου μπορούμε να προσθέσουμε πολλές εφαρμογές με ενσωματωμένο task manager βρίσκεται μέσα από τον νέο Resco File Explorer 2010....:);)(78-80 MB RAM στο bootαρισμα και διατηρείται γύρω στα 70 ΜΒ, αυτή η Today screen σου επιτρέπει να βάλεις και φόντο που θες και shortcuts όσα θες για εφαρμογές και έγγραφα)

http://www.resco.net/pocketpc/explorer/indepth.asp#TodayPlugin

http://img11.imagehosting.gr/out.php/t1348653_100202175923.png http://img11.imagehosting.gr/out.php/t1348654_100202180134.png http://img11.imagehosting.gr/out.php/t1348655_100202180155.png

 

πως ενεργοποιείς το today plugin? Δε το βρίσκω στα add ins του Resco Explorer...

Link to comment
Share on other sites

πως ενεργοποιείς το today plugin? Δε το βρίσκω στα add ins του Resco Explorer...

Ρυθμίσεις>Προβολή και φωτισμός>Στοιχεία στην οθόνη Σήμερα>Resco Today Plugin,υπόψην όταν το ενεργοποιήσεις θα πρέπει να είναι μόνο αυτό επιλεγμένο και όχι τα άλλα(Samsung WidgetPlus ή Προεπιλογή Windows).

Μαζί με το Resco Today Plugin μπορεί να είναι ενεργοποιημένο και το SPB Weather(πχ.).

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

thnx

αλλά δε μπαίνει στις επιλογές, μιας και όταν πατάω δε κάνει τίποτα! Δηλαδή δε μπορώ να προσθέσω άλλα προγράμματα όπως έχεις κάνει εσύ όπως με το "igo"

 

edit: οκ βρήκα πως κάνεις προσθήκη εφαρμογές, αλλά θα ήθελα να μάθω πως προσθέσεις και αρχεία που δεν είναι στα προγράμματα, όπως το igo. Αν θυμάμαι καλά επειδή είμαι παλιός χρήστης ppc πρέπει νομίζω να το προσθέσω σαν συντόμευση κάπου στα προγράμματα και μετά να μπορέσω να το βάλω στην αρχική εικόνα..

Edited by johnb
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να καταλαβω αν εχω τα win mob 6.5? το εχω παρει εδω κ 3 μερες το κινητο Edited by Smak5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...