Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στο κινητό:

Οταν θέλω να στείλω μνμ και βάζω παραλήπτη, μου ζητάει να επιλέξω από μια λίστα:

Τηλεφωνικός κατάλογος - Μητρώο κλήσεων - Ομάδες - Πρόσφατο αρχείο καταγραφής.

Πατώντας κάποια από αυτές τις επιλογές, ΚΟΛΛΑΕΙ και βγάζω τη μπαταρία.

Άλλοτε μου λέει: "λυπούμαστε κλπ., παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στο αρχείο jinbox.exe, στείλτε αναφορά κλπ "

Μήπως κανείς έχει κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.

Μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στο κινητό:

Οταν θέλω να στείλω μνμ και βάζω παραλήπτη, μου ζητάει να επιλέξω από μια λίστα:

Τηλεφωνικός κατάλογος - Μητρώο κλήσεων - Ομάδες - Πρόσφατο αρχείο καταγραφής.

Πατώντας κάποια από αυτές τις επιλογές, ΚΟΛΛΑΕΙ και βγάζω τη μπαταρία.

Άλλοτε μου λέει: "λυπούμαστε κλπ., παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στο αρχείο jinbox.exe, στείλτε αναφορά κλπ "

Μήπως κανείς έχει κάποια λύση;

 

Μου το είχε παρουσιάσει μία φορά κ αυτή ήταν η πρώτη που εμφανήστηκε το συγκεκριμένο μενού. Του έκανα soft reset, απο τότε όλα οκ..

Τις επαφές σου τις έχεις αποθηκευμένες στη συσκευή ή στην κάρτα sim?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

ελληνικό αλλά δεν μου το κάνει σε όλες τις λεξεις.

Εμφανίζει και κάποια ελληνικά

στο google maps είναι πιο έντονο το πρόβλημα.

ελληνικό μενού εννοεις των windows ή της εφαρμογής?

¨

Για να έχεις παίζει σωστά το Google Maps θέλει την εξής ρύθμιση:

 

Βάζεις regional settings English και μετά πας και αλλάζεις χειροκίνητα στις καρτέλες την ώρα, νόμισμα, τρόπο εμφάνισης των αριθμών κτλ. (δηλ. βάζεις εuro νομισμα, τελεια για τις χιλιαδες, κόμμα για τα δεκαδικα, κτλ)

 

Μετά απο reboot, το google maps θα φωρτώσει με αγγλικό μενού και χωρίς κουτάκια αντί των ελληνικών.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Έχετε δοκιμάσει την καινούργια έκδοση 3.3.1 του google maps;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3012003#post3012003

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

¨

Για να έχεις παίζει σωστά το Google Maps θέλει την εξής ρύθμιση:

 

Βάζεις regional settings English και μετά πας και αλλάζεις χειροκίνητα στις καρτέλες την ώρα, νόμισμα, τρόπο εμφάνισης των αριθμών κτλ. (δηλ. βάζεις εuro νομισμα, τελεια για τις χιλιαδες, κόμμα για τα δεκαδικα, κτλ)

 

Μετά απο reboot, το google maps θα φωρτώσει με αγγλικό μενού και χωρίς κουτάκια αντί των ελληνικών.

 

Ευχαριστω πολύ για την πληροφορία :) δεν νομίζω όμως ότι αξίζει τον κόπο να μπω σ' αυτή τη διαδικασία

ίσως αργότερα βγει κατι για το ελληνικό

 

παιδιά θέλω να νμου πείτε ποιες είναι οι καλυτερες τιμές στα settings για να με ακούει καλύτερα ο συνομιλητής μου. Νομίζω ότι η ένταση του μικροφώνου είναι πολύ μικρή

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Νομίζω ότι στην καινούργια έκδοση του google maps που δίνω παραπάνω δεν χρειάζεται αυτή η διαδικασία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εγινα μελλοντικος κατοχος του Omnia II!!!Σε μια εβδομαδα θα το εχω.... μακαρι! Θελω να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω γενικα και αν φοραει Windows Mobile 6.1 πως το κανω 6.5??? Αλλα στο φυλλαδιο τις Wind λεει οτι εχει τα 6.5..... συμφερει να κρατησω τα 6.1?? υπαρχουν διαφορες??? και γενικα εκανα πατατα που το πηρα? Και τελος θελω να ρωτησω πριν ειχα SE και εχω κανει Backup τις επαφες μου υπαρχει ελπιδα να τις κανω add στο Omnia?? ευχαριστω συγγνωμη αν κουρασα....
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση, κυριο χωρο αποθήκευσης στη συσκευη ποσο εχετε ειναι λογικο τα 34.14mb ελευθερο....απο τα 512;;; τι ρολο παίζει αυτο;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Να μην εγκαθιστάς το σύνολο των εφαρμογών σου στην κύρια μνήμη.

 

@SoNiCK:

Η συσκευή είναι μια χαρά, το ίδιο και τα wm6.5. Καλορίζικη. Όσον αφορά τις επαφές σου εξαρτάται τι συσκευή είχες και πως το έχεις πάρει το backup. Σε αυτές τις συσκεύες χρησιμοποιούμε το outlook της σουίτας Microsoft office για να συγχρονίζουμε τις επαφές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να μην εγκαθιστάς το σύνολο των εφαρμογών σου στην κύρια μνήμη.

 

φιλε athanaso77 αν αναφέρεσαι σε μένα ολες τις εφαρμογες μου τις εγκαθιστώ στην αποθήκη μου...

Link to comment
Share on other sites

Να μην εγκαθιστάς το σύνολο των εφαρμογών σου στην κύρια μνήμη.

 

φιλε athanaso77 αν αναφέρεσαι σε μένα ολες τις εφαρμογες μου τις εγκαθιστώ στην αποθήκη μου...

Γενικά η συσκευή αυτή έχει ένα θέμα με την ελεύθερη μνήμη! Ας ελπίσουμε ότι θα διορθωθεί σε μελλοντικές αναβαθμίσεις! :(

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δώσω το Omnia 16G που εχω για να πάρω το Omnia II 8G? Σίγουρα η διαφορά στην οθόνη είναι τεράστια αλλά...
Power is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι το ΟΜΝΙΑ i900 είναι πολύ καλή συσκευή, αν δεν έχεις πρόβλημα με το θέμα του GPS και αν δεν σε ενδιαφέρει αν θα έχεις WVGA amoled ή QVGA οθόνη.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρασει στην αποθηκη μου το αρχειο nodata σε cab

και το αρχειο gps test σε exe και μου βγαζει και στα δυο οτι δεν ειναι εγκυρες εφαρμογες του pocketpc.

Καμμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στην καινούργια έκδοση του google maps που δίνω παραπάνω δεν χρειάζεται αυτή η διαδικασία.

 

Σ' ευχαριστω πολύ!!!!

θα το δοκιμάσω!!!!

στο μεταξύ έχω ένα άλλο θεματάκι

έχω βάλει τον core player που γενικά ειμαι ευχαριστημένη αλλά μου παρουσιάζει το εξής θέμα, όταν κλειδωνω το κινητο για να μην πατιέται ότι να ναι μου κολλάει και κάνει διακοπές. Ξέρει κανεις γιατι συμβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση για το SPB mobile shell:

 

μόλις το εγκατέστησα και είναι όντως εντυπωσιακό σαν interface, πολύ καλύτερο από το default των WM και φυσικά το touchwiz. Βλέπω ότι από την οθόνη "σήμερα" μπορώ με το πάτημα ενός κουμπιού να μεταβώ στην οθόνη του interface του SPB. Και μάλιστα η μετάβαση γίνεται αμέσως, χωρίς να περάσει καθόλου χρόνος και χωρίς να δείχνει ότι φορτώνει κάτι. Αυτό σημαίνει ότι το SPB τρέχει διαρκώς στο background? (άρα τρώει μνήμη πόρους κλπ?). Όταν είμαι στην οθόνη "σήμερα" (default του τηλεφώνου) και ανοίξω τη διαχείριση εργασιών δεν φαίνεται να είναι κανένα πρόγραμμα ανοικτό.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα.θα ειμαι σε λιγο καιρο καιρο ιδιοκτητησ του ομνια. ηθελα να ρωτησς ιδαιτερα οσους φιλους το αγορασαν απο cosmote αν ta windows \kai genika to menoy ειναι στα ελληνικα.αν και διαβεβαιωσαν πως ειανι αλλα να με συμπαθετε με δεν τους εχς και εμπυστοσυνη. ενημερωτικα πηγαν να μου το πουλησουν με την παλια τιμη και μετα απο πιεση δικη μου το εψαξαν και ειδαν πως ειχε πεσει. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, αυτά τα έχω κάνει 1345 φορές, υποβοηθούμενο GPS? τι εννοείς?

 

Αστα να πάνε με έχει κάνει φαντάρο με τα καψόνια του :mad:

 

Τελικά φίλε sikonsta τι εκανες με το GPS? Πηγες στο service της Samsung? Αντιμετωπίζω κι εγω τα ίδια καψονια. Παρ' όλες τις ρυθμισεις ... τζιφος. Για ριξε λίγο φως πως το αντιμετώπισες εσυ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα.θα ειμαι σε λιγο καιρο καιρο ιδιοκτητησ του ομνια. ηθελα να ρωτησς ιδαιτερα οσους φιλους το αγορασαν απο cosmote αν ta windows \kai genika to menoy ειναι στα ελληνικα.αν και διαβεβαιωσαν πως ειανι αλλα να με συμπαθετε με δεν τους εχς και εμπυστοσυνη. ενημερωτικα πηγαν να μου το πουλησουν με την παλια τιμη και μετα απο πιεση δικη μου το εψαξαν και ειδαν πως ειχε πεσει. ευχαριστω

 

Λογικα οταν θα το παρεις θα ανοιξει με ελληνικα. Αλλα μην αγχωνεσαι ολα γυρνανε σε ελληνικα με την αλλαγη γλωσσας που υπαρχει στις ρυθμισεις της συσκευης.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εΑυτό σημαίνει ότι το SPB τρέχει διαρκώς στο background? (άρα τρώει μνήμη πόρους κλπ?).

 

Ναι, είναι μόνιμα ανοιχτό το shell. Αλλιώς κάθε φορά που θα έκανες κάτι με αυτό, φαντάζεσαι πόσο θα έπρεπε να περιμένεις για να ανοίξει; Φυσικά όπως σωστά υπόθεσες, καταλαμβάνει μερικά MB RAM.

 

Παιδια η συσκευη θελει ξεκλειδωματα οπως το Iphone? αν ναι που?

 

Οι πληροφορίες εδώ θα σε βοηθήσουν να λύσεις πολλές από τις απορίες σου.

 

Εχω παρασει στην αποθηκη μου το αρχειο nodata σε cab

και το αρχειο gps test σε exe και μου βγαζει και στα δυο οτι δεν ειναι εγκυρες εφαρμογες του pocketpc.

Καμμια βοηθεια?

 

Βάλε αυτά στη συσκευή σου όπως είναι και απλά τρέξτα για να εγκατασταθούν...

http://www.4shared.com/file/48603206/c854ff40/GPSTestppc.html

http://www.4shared.com/file/72428200/ebc177b2/MoDaCo_NoData.html

 

Αξίζει να δώσω το Omnia 16G που εχω για να πάρω το Omnia II 8G? Σίγουρα η διαφορά στην οθόνη είναι τεράστια αλλά...

 

Εννοείται ότι αξίζει. Δεν είναι μόνο η διαφορά στην οθόνη, αλλά πολλά άλλα που κάνουν το omnia II να υπερτερεί παντού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...