Jump to content

Τι μουσική ακούτε;


kostassl45i
 Κοινοποίηση

Ποια μουσικά είδη ακούτε;  

709 members have voted

  1. 1. Ποια μουσικά είδη ακούτε;

    • Rock / Metal
      173
    • Trance
      52
    • Rap / Hip Hop
      66
    • Beat / Dance
      96
    • Pop / Λαϊκά / Λαϊκοπόπ / Ελαφρολαϊκά
      85
    • Κλασική / Ορχηστρική
      23
    • Ethnic
      16
    • House
      75
    • Electronica
      49
    • Alternative Rock
      74


Recommended Posts

Προφανως εννοει remixes.

Αναλογως διαθεσης ακουω R'N'B/gothic rock/dance και πολυ ΕΝIGMA/ENYA

Ναι, αλλά τα remixes δεν είναι είδος μουσικής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, αλλά τα remixes δεν είναι είδος μουσικής.

 

καλα τοτε. το αλλαζω. club remixes διαφορων τραγουδιων:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτη την βδομαδα disco και italo disco.ετσι για αλλαγη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

1)Hard rock

2)Heavy metal

3)Power metal + speed metal

4)Melodic death metal

 

Bands από Φιλανδία και Σουηδία κυρίως.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Eγώ ακούω

1)Rock me κοτσίδα ή χωρίς

2)Βασιλάρα Παπακωνσταντίνου με black t-shirt Βασιλάρα ή χωρίς

3)Τrance με κρακάκια και σπιντάκια ή χωρίς

4)Minimal με ενναλακτική Βογατσικού εμφάνιση ή χωρίς

5)Τσιφτετελοσουξεδάκια με χρυσή καδένα και ανοιχτό παράθυρο ή χωρίς

6)Μίκη Θεοδωράκη με το να τραγουδάει ο ίδιος ή χωρίς

7)Dance & Remixes:p με Lido look και ζελέ ή χωρίς

8)R'nB ,Rap,Hip Hop,Trip Hop με κακόγουστο κούνημα και απουσία γνώσης lyrics ή χωρίς

9)Disco με άφροlook και καμπάνα ή χωρίς

10)Lounge & Chill Out με coctail από τον Όμιλο και παπούτσι D-Squared ή χωρίς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μου αρέσει να εντάσω τα τραγούδια που ακούω σε διαφορες κατηγοριες (pop,rock,metal,dance).

Oταν μου αρεσει ενα κομματι απλα μου αρεσει,δεν το κατηγοριοποιω,,,επισης σιχαινομαι τα παρακμιακα τραγουδια!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ακούω και Ελληνικά και ξένα ανάλογα τις περιστάσεις. Από Ελληνικά pop κυρίως και διάφορα άλλα εκτός από σκυλάδικα :p Από ξένα pop, dance, techno, trance, progressive house, hip hop και rock που κ που.. κλπ......

Πάντως όταν βγαίνω έξω προτιμώ να ακούω ΜΟΝΟ ξένα πράγμα το οποίο είναι πολύ δύσκολο.. Πηγαίνεις σε club και ακούς ότι του κατέβει του "DJ".. όπως τσιφτετέλια, καψουριάρικα τραγούδια.. γενικώς ότι να 'ναι με πολύ άκυρες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ακούω τα πάντα. Αναλόγως τη διάθεση...

 

Κυρίως όμως ακούω έντεχνα ελληνικά και ξένα rnb, pop και ροκάκια :cool:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Ποπ,λαικά,έντεχνα,rock,metal...Δηλαδή δεν ακούω κάποιο συγκεκριμένο είδος.Ανάλογα με την περίσταση και την διάθεση μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το τελευταιο καιρο ακουω περισσοτερο Trance, Dance και RnB...

Π.χ.

tiesto_vs._cary_brothers_-_ride_(tiesto_remix)

sash_-_raindrops_(encoire_uns_fois_pt._2)_(kindervater_remix)

eric_prydz_-_pjanoo

armin_van_buuren_feat._sharon_den_adel_-_in_and_out_of_love

will.i.am-one_more_chance

nelly-body_on_me_(feat._ashanti_and_akon)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι φαν της Ελληνικής μουσικής κυρίως έντεχνο και όπως αυτό εκπροσωπείται από τους δημιουργούς του παρελθόντος και του σήμερα.

 

Από την άλλη δε γυρίζω τη πλάτη σε αξιόλγες ποπ δημιουργίες ακόμα και αν είναι για μαζική κατανάλωση (πχ Χατζηγίάννης) αλλά σίγουρα αλλάζω δρόμο και σταθμό σε βασιλιάδες των επιτυχιών τύπου Φοίβου-Καρβέλα-Παρατραγουδων κτλ (γνώμη μου και χωρίς διάθεση κριτικής σε όσους τους ακούτε).

 

Από ξένη μουσική η μουσική μου παιδεία μόλις αρχίζει να διαμορφώνεται κυρίως σε ροκ/ποπ.

 

Και εννοείται ότι ακούω Κλασσική- Ορχηστρική (Soundtracks etc) συνήθως όχι διασκευές τύπου Compact disk.

Και ναι ακούω (και διαβάζω- απαραίτητα) Όπερα

Αυτά....

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ποπ,λαικά,έντεχνα,rock,metal...Δηλαδή δεν ακούω κάποιο συγκεκριμένο είδος.Ανάλογα με την περίσταση και την διάθεση μου.

δεν νομιζω πως το να ακουει καποιος μουσικη σε ολο της το ευρος θα ηταν εφικτο...τα λαικα απο την μεταλ απεχουν πολλα ετη φωτος, τα πρωτα εχουν υπερβολικα απλη μουσικη και στιχους...(ας μην μιλησω καλυτερα γιαυτους...)ενω η μεταλ εχει πιο ψαγμενα πραγματα στη συνθεση της, οσο για τους στιχους, μπορεις να βρεις απο πολυ ρηχους μεχρι και με πολυ βαθυ νοημα στιχους...

 

οσο σκεφτομαι τον συνδυασμο πασχαλη τερζη και Iron Maiden μου νιωθω αηδια...:dizzy:

 

The music mixing device.

Youtube Channel

Blog

Check it out.

Link to comment
Share on other sites

οσο σκεφτομαι τον συνδυασμο πασχαλη τερζη και Iron Maiden μου νιωθω αηδια...

 

Έγραψες!!!!Όντως,το να λέει κάποιος ακούω τα πάντα μου φαίνεται κάπως...Δηλ και εγώ το Πάσχα θα ακούσω αυτά που επιβάλλεται να ακούσω,σε ένα τρπέζι γάμου θα ακούσω αυτά που επιβάλλεται να ακούσω αλλά ως εκεί...Δεν σημαίνει ότι αυτά μου αρέσουν...Ούτε σε μια μεγάλη παρέα θα βάλω Metallica(από τη στιγμή που δεν τα ξέρω τα παιδιά)...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως καλό είναι κάποιος να "δέχεται" όλα τα είδη μουσικής κ να μην είναι κολλημένος μόνο σε ένα..Έτσι θα μπορεί να κάνει κ ουσιώδη σύγκριση! ;)

Από κει κ πέρα νομίζω πως για κάποιον που το'χει ψάξει το θέμα κ ακούει μουσική ψαγμένη,με νόημα κλπ τα ελαφρολαικά τραγουδάκια χώρις στίχο δεν θα του λένε τίποτα..θα τα ακούει για την πλάκα,για την παρέα,αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως καλό είναι κάποιος να "δέχεται" όλα τα είδη μουσικής κ να μην είναι κολλημένος μόνο σε ένα..Έτσι θα μπορεί να κάνει κ ουσιώδη σύγκριση! ;)

Από κει κ πέρα νομίζω πως για κάποιον που το'χει ψάξει το θέμα κ ακούει μουσική ψαγμένη,με νόημα κλπ τα ελαφρολαικά τραγουδάκια χώρις στίχο δεν θα του λένε τίποτα..θα τα ακούει για την πλάκα,για την παρέα,αλλά μέχρι εκεί.

 

οταν δεχεσαι ενα ειδος μουσικης, δεχεσαι και ολα τα επιμερους των τραγουδιων του και ειναι αδυνατο απο λαικα η ακομα και απο ποπ να φτασεις στα πιο ψαγμενα...ειναι εντελως διαφορετικες ιδεολογιες. μονο σε μεμωνομενες περιπτωσεις μπορεις να ακουσεις κατι και με αυτο παλι δεν νιωθεις ανετα... :D

οσο για την συγκριση που λες, την κανεις μια φορα για να αποφασισεις προς τα που κινεισαι, δλδ τι περιπου μουσικη ακους, απο κει και περα η συγκριση γινεται οχι με τα αλλα ειδη, αντιθετα ψαχνεις ολο και βαθυτερα στο ειδος που σε ενδιαφερει...:)

 

The music mixing device.

Youtube Channel

Blog

Check it out.

Link to comment
Share on other sites

οταν δεχεσαι ενα ειδος μουσικης, δεχεσαι και ολα τα επιμερους των τραγουδιων του και ειναι αδυνατο απο λαικα η ακομα και απο ποπ να φτασεις στα πιο ψαγμενα...ειναι εντελως διαφορετικες ιδεολογιες. μονο σε μεμωνομενες περιπτωσεις μπορεις να ακουσεις κατι και με αυτο παλι δεν νιωθεις ανετα... :D

οσο για την συγκριση που λες, την κανεις μια φορα για να αποφασισεις προς τα που κινεισαι, δλδ τι περιπου μουσικη ακους, απο κει και περα η συγκριση γινεται οχι με τα αλλα ειδη, αντιθετα ψαχνεις ολο και βαθυτερα στο ειδος που σε ενδιαφερει...:)

 

Θα διαφωνίσω με αυτή την άποψη.. το ότι κάποιος ακούει ψαγμένη μουσική και προτιμάει ένα συγκεκριμένο είδος, δεν σημαίνει πως απαραίτητα προσανατολίζεται μόνο σε αυτό το είδος και ότι άλλο ακούσει του πονάνε τα αυτιά του :p ... Είναι πιθανό (και λογικό) κάποιος που ακούει ψαγμένη μουσική κάποιες στιγμές να ακούει και πιο "εμπορική μουσική"... Άλλοστε, η συνεχής προσκόλιση σε ένα είδος μουσικής και η άρνηση διεύρηνσης των μουσικών οριζόντος του καθενός κάθε άλλο παρά καλή είναι... Και σίγουρα στην πορεία της ζωής σου θα αλλάξεις είδος/στυλ μουσικής... απλά πράγματα :lol:

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνίσω με αυτή την άποψη.. το ότι κάποιος ακούει ψαγμένη μουσική και προτιμάει ένα συγκεκριμένο είδος, δεν σημαίνει πως απαραίτητα προσανατολίζεται μόνο σε αυτό το είδος και ότι άλλο ακούσει του πονάνε τα αυτιά του :p ... Είναι πιθανό (και λογικό) κάποιος που ακούει ψαγμένη μουσική κάποιες στιγμές να ακούει και πιο "εμπορική μουσική"... Άλλοστε, η συνεχής προσκόλιση σε ένα είδος μουσικής και η άρνηση διεύρηνσης των μουσικών οριζόντος του καθενός κάθε άλλο παρά καλή είναι... Και σίγουρα στην πορεία της ζωής σου θα αλλάξεις είδος/στυλ μουσικής... απλά πράγματα :lol:

 

οπως προανεφερα η μουσικη ειναι ιδεολογια, ειναι τροπος εκφρασης, σκεψης και γενικοτερα δειχνει τον τροπο που αντιμετωπιζεις τις καταστασεις...και τωρα δεν μπορεις να μου πεις οτι απο εκει που ακους Deep Purple στο καπακι σου ρχεται φλασια και ριχνεις και ενα Μακροπουλο(και οτι αυτο το κανεις για διευρυνση μουσικων οριζοντων, αλλο το να πηγαινεις σε κατι λιγο εμπορικοτερο και αλλο να φτανεις στην Βαρβακειο...)...δν γινεται αυτο...ειναι πραγματα, πως να το πω...ακυρα μεταξυ τους, τωρα αν πιστευεις οτι σαρεσουν και τα δυο ταυτοχρονα, τοτε δυο περιπτωσεις υπαρχουν:

  1. δεν εχεις καταλαβει τι ακριβως ψαχνεις απο την μουσικη ή
  2. απλα ακους και τα δυο ειδη για να γινεις αποδεκτος απο τους αλλους, να πας με τα νερα τους...(καθαρος κοινωνικος κομφορμισμος δλδ...οχι πως εγω δν ειμαι μεσα σε αυτο-ολοι ειναι-απλα το να τασσεσαι με δυο πλευρες ειναι ακομα χειροτερο)

αυτα απο μενα...:)

 

The music mixing device.

Youtube Channel

Blog

Check it out.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως αυτό που λέει ο iason1907 είναι σωστό..δεν πρέπει να προσανατολιζόμαστε μόνο σε ένα είδος!κ μιλάω για είδη μουσικής που έχουν κάτι να πουν:εσύ ας πούμε ακούς μόνο μεταλ?δεν υπάρχουν στιγμές που να ψάχνεις κ σε άλλα εξίσου ποιότικα είδη μουσικής?

(προσωπικά όταν κολλάω για πολύ καιρό με ένα συγκεκριμένο είδος,μετά το βαριέμαι κ για λίγο..αλλάζω κατεύθυνση! :p)

 

τώρα βέβαια αν μιλάμε για μακρόπουλο,σαφώς δεν εννοούμε διέυρυνση οριζόντων! :lol: απλώς μου έχει τύχει πολλές φορές-αν κ γενικά θεωρώ πως ακούω πιο ψαγμένη μουσική-να θέλω να ακούσω κάτι σε..σαχλοποπ,έτσι για να ξεφύγω λίγο από τα συνηθισμένα,να κάνω τη βλακεία μου..πχ χτες χόρευα μόνη μου ρουβά κ μου είχε φτιάξει κ τη διάθεση,αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν καταλαβαίνω κ τη διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στον κάθε ρουβά κ στα πιο ψαγμένα είδη μουσικής! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θα διαφωνίσω με αυτή την άποψη.. το ότι κάποιος ακούει ψαγμένη μουσική και προτιμάει ένα συγκεκριμένο είδος, δεν σημαίνει πως απαραίτητα προσανατολίζεται μόνο σε αυτό το είδος και ότι άλλο ακούσει του πονάνε τα αυτιά του :p ... Είναι πιθανό (και λογικό) κάποιος που ακούει ψαγμένη μουσική κάποιες στιγμές να ακούει και πιο "εμπορική μουσική"... Άλλοστε, η συνεχής προσκόλιση σε ένα είδος μουσικής και η άρνηση διεύρηνσης των μουσικών οριζόντος του καθενός κάθε άλλο παρά καλή είναι... Και σίγουρα στην πορεία της ζωής σου θα αλλάξεις είδος/στυλ μουσικής... απλά πράγματα :lol:

 

πιστεύω πως αυτό που λέει ο iason1907 είναι σωστό..δεν πρέπει να προσανατολιζόμαστε μόνο σε ένα είδος!κ μιλάω για είδη μουσικής που έχουν κάτι να πουν:εσύ ας πούμε ακούς μόνο μεταλ?δεν υπάρχουν στιγμές που να ψάχνεις κ σε άλλα εξίσου ποιότικα είδη μουσικής?

(προσωπικά όταν κολλάω για πολύ καιρό με ένα συγκεκριμένο είδος,μετά το βαριέμαι κ για λίγο..αλλάζω κατεύθυνση! :p)

 

τώρα βέβαια αν μιλάμε για μακρόπουλο,σαφώς δεν εννοούμε διέυρυνση οριζόντων! :lol: απλώς μου έχει τύχει πολλές φορές-αν κ γενικά θεωρώ πως ακούω πιο ψαγμένη μουσική-να θέλω να ακούσω κάτι σε..σαχλοποπ,έτσι για να ξεφύγω λίγο από τα συνηθισμένα,να κάνω τη βλακεία μου..πχ χτες χόρευα μόνη μου ρουβά κ μου είχε φτιάξει κ τη διάθεση,αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν καταλαβαίνω κ τη διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στον κάθε ρουβά κ στα πιο ψαγμένα είδη μουσικής! :)

 

Ειστε σε πολυ καλο δρομο,αρχικα αν ψαχνεστε ετσι γενικα θα αρχισετε να καταλαβαινετε τι ειναι πλεον ξεπερασμενο,χιλιοπαιγμενο και αδιαφορο,επειτα θα κρατατε καποια κομματια που προτιματε ανεξαρτητα το ειδος και τον καλλιτεχνη και μετα απο πολλες ωρες ακροασης θα βρειτε κατι συλλεκτικο κατι ιδιοφυες και κατα πασα πιθανοτητα μη εμπορικο.Τοτε θα ξεχωριζετε τον θορυβο απο την μουσικη,τελειο συναισθημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...