Jump to content

[Επίσημο] Samsung M8910 Pixon 12


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 899
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

,,,,,,,,,,(είχα μια απορία αλλά τη βρήκα τη λύση.... καλά δεν είναι δυνατόν να διαγράψω ένα post?) Edited by SoKoFLiKo
:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Έχω το samsung pixon 12 και προσπαθώ να βάλω το we travel έτσι για να το δοκιμάσω αν λειτουργεί... Ότι προσπάθεια και να κάνω με όποιο τρόπο κι αν διάβασα στο internet τίποτα δεν λειτουργεί. Όταν πάω να τρέξω το jar ή το jad file το κινητό μου γράφει "Μη υποστηριζόμενος τύπος αρχείου"!!!!

 

Τι πρέπει να κάνω??? Υπάρχει κανείς που να έχει εγκαταστήσει οτιδήποτε στο Samsung Pixon 12??? Είναι κλειδωμένο??? Οι κωδικοί που λένε ότι κάνεις dial και ξεκλειδώνουν δεν λειτουργούν!!!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω το samsung pixon 12 και προσπαθώ να βάλω το we travel έτσι για να το δοκιμάσω αν λειτουργεί... Ότι προσπάθεια και να κάνω με όποιο τρόπο κι αν διάβασα στο internet τίποτα δεν λειτουργεί. Όταν πάω να τρέξω το jar ή το jad file το κινητό μου γράφει "Μη υποστηριζόμενος τύπος αρχείου"!!!!

 

Τι πρέπει να κάνω??? Υπάρχει κανείς που να έχει εγκαταστήσει οτιδήποτε στο Samsung Pixon 12??? Είναι κλειδωμένο??? Οι κωδικοί που λένε ότι κάνεις dial και ξεκλειδώνουν δεν λειτουργούν!!!

 

Ευχαριστώ

Για να κάνεις οποιαδήποτε εγκατάσταση στο κινητό , πρέπει αυτήν ( το αρχείο jar π.χ.) να το έχεις κατεβάσει απ' ευθείας στο κινητό από το διαδίκτυο , αλλιώς δεν το

δέχεται. Αν δεις λίγο παραπάνω προτείνονται διάφοροι τρόποι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια (ελπίζω) εύκολη απορία! Μπήκα youtube μέσω wi-fi και δεν μου έπαιζε κανένα βίντεο. Απλώς άνοιγε ένα νέο παράθυρο για να το παίξει και μετά έβγαζε αποθήκευση 0% και έμενε εκεί. Είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να φτιάξω μήπως?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!

εχω αγοράσει το συγκεκριμένο κινητό.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξερει καποιος πως μπορω να περασω τα sms απο το κινητο στον υπολογιστη επειδη ορισμενα δεν θα ηθελα να τα χασω.

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις να προτεινει κανενα καλο παιχνιδι απο το getjar που να παιζει καλα στο κινητο ??
Link to comment
Share on other sites

μία βοήθεια....στην αρχική σελίδα του opera mini 5 πως διαγράφω τις σελίδες που έχει στα favorites και βάζω τις δικές μου ?

ακυρο....το βρήκα!

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Θέμα: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ - ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ PIXON 12

 

Πως εγκαθιστούμε παιχνίδια - εφαρμογές στο PIXON 12

 

1. ΦΤΙΆΞΤΕ ΈΝΑ ΦΆΚΕΛΟ

2. Βάλτε όλα τα .jar εκεί μέσα (τα .jad δε χρειάχονται)

3. Με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ιστοσελίδων φτιάξτε μια κενή σελίδα π.χ. install.html και αποθηκεύστε την στον ιδιο φάκελο με τα .jar

4. Με το ίδιο πρόγραμμα επεξεργασίας ιστοσελίδων τώρα ανοίξτε το install.html και για κάθε .jar που έχετε στο φάκελο κάντε και μια υπερ-σύνδεση στην install.html.

 

Αλλιώς, φτιάξτε για κάθε .jar και ένα link στην σελίδα install.html

 

Αυτό ήταν!

 

Φορτώστε όλο το φάκελο στο memory stick και καντε εκκίνηση το install.html, και μέσα απο εκεί διπλό κλικ σε όλοιο link θέλετε από αυτά που φτιάξατε πριν.

 

Εγκατεστησα 25 εφαρμογες σε 1 λεπτό!

 

Εννοείται ότι στο φάκελο μπορείτε να έχετε όσες εφαρμογές θέλετε αρκεί να τις έχετε με υπερ-σύνδεση στο install.html

 

(Το πρόβλημμα είναι να βρεις παιχνίδια ή εφαρμογή ειδικά σχεδιασμένη για κινητο με οθόνη αφής)

Edited by alekaras
Link to comment
Share on other sites

Για τους χάρτες του gps έχω να πω, τους κατέβασα στον υπολογιστή μου και όχι κατευθείαν στο κινητό. Μπαίνετε στο route66/samsung κατεβάζετε τo pc sync, μετά συνδέετε και το κινητό και όλα γίνονται εύκολα και γρήγορα!

Το gps βρίσκει γρήγορα θέση σε 1-2 λεπτά αρκεί να μην υπάρχουν εμπόδια!

ΑΛΛΑ στην αναζήτηση διεύθυνσης, δεν υπάρχει επιλογή για γραφή στα ελληνικά

και greeklish φυσικά δεν αναγνωρίζονται! Μου ξεφεύγει κάτι εδώ, έχει χρησιμοποιήσει κανείς άλλος το route66?

Link to comment
Share on other sites

Για τους χάρτες του gps έχω να πω, τους κατέβασα στον υπολογιστή μου και όχι κατευθείαν στο κινητό. Μπαίνετε στο route66/samsung κατεβάζετε τo pc sync, μετά συνδέετε και το κινητό και όλα γίνονται εύκολα και γρήγορα!

Το gps βρίσκει γρήγορα θέση σε 1-2 λεπτά αρκεί να μην υπάρχουν εμπόδια!

ΑΛΛΑ στην αναζήτηση διεύθυνσης, δεν υπάρχει επιλογή για γραφή στα ελληνικά

και greeklish φυσικά δεν αναγνωρίζονται! Μου ξεφεύγει κάτι εδώ, έχει χρησιμοποιήσει κανείς άλλος το route66?

 

Εγώ κατέβασα τα πάντα από το κινητό μέσω wifi αφού τσάμπα είναι και μετά πήρα χαμπάρι ότι γινεται και με το pc sync, το ίδο είναι εκτός και δεν έχεις ασύρματο modem. Πάντως θεωρώ το pc sync ως πολύ φτωχή εφαρμογή και μόνο για backup του κατάλογου ονομάτων αξίζει.

 

Για το gps την πρώτη φορά που ψάχνει αργεί λίγο (55 sec). Αμα το κλείσεις και το ανοίξεις μετά από λιγο ξανά βρίσκει το στίγμα σε 18 sec

 

Για την αναζήτηση διεύθυνσης στο route66 δυστυχώς έχεις δίκιο οτι δεν έχει ελληνικά αλλά και με greeklish γίνεται η δουλειά.

 

Για την εισαγωγή επιλέγω "ελεύθερο κείμενο"

 

Π.Χ αν δώσεις σημείο αναχώρησης "elefsina" βγάζει γενικά αποτελέσματα για ελευσίνα, αν θές δρόμο τοτε δώσε 2 ονοματα, δρόμος - περιοχή, ή το ανάποδο, π.χ. "elefsina agathou" σου βγάζει ακριβώς Αγαθού Ι. (Ελευσίνα)

 

Αν δώσεις "elevsina" τίποτα δε βγάζει, πάντα μεταφράζουμε επακριβώς σε greeklish. Π.χ. το "ου" είναι "ou" και όχι "u".

Οπότε για να μη ψάχνουμε 2 λάθος ονόματα ψάνουμε μόνο το δρόμο και παίζουμε σε ορθογραφικά λάθη του δρομου μόνο.

Π.χ. διαλέγεις , "agathu", δε θα βγάλει τίποτα, μετά "agathou" και στο δεύτερο θα σου βγάλει όλες τις οδούς της Ελλάδας που έχουν αυτό το όνομα μέσα. Κάνεις scrool down με το χέρι βρίσκεις προς τα κάτω "Αγαθού Ι. (Ελευσίνα)", επιλέγεις , τέλος.

 

Το scrool down γίνεται πιο εύκολα και με τα πλήκτρα "έντασης"

 

Ένα μήνα τόχω, αυτά κατάλαβα μέχρις στιγμής.

 

Μια απορία: Φωνητική πλοήγηση χωρίς λεφτά δεν έχει;

Edited by alekaras
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου! Γίνεται και η δουλειά με greeklish λες. Δεν το έψαξα αρκετά απ'ότι φαίνεται, προφανώς θα έχεις δίκιο.

Έχεις πάρει και κανένα αξεσουάρ αυτοκινήτου για το gps μήπως?

Πρέπει να είναι εξτρά η φωνητική πλοήγηση. Ένα μικρό αρχείο ήχου που κατέβασα για την φωνητική πλοήγηση δεν φάνηκε να κάνει κάτι. Δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου! Γίνεται και η δουλειά με greeklish λες. Δεν το έψαξα αρκετά απ'ότι φαίνεται, προφανώς θα έχεις δίκιο.

Έχεις πάρει και κανένα αξεσουάρ αυτοκινήτου για το gps μήπως?

Πρέπει να είναι εξτρά η φωνητική πλοήγηση. Ένα μικρό αρχείο ήχου που κατέβασα για την φωνητική πλοήγηση δεν φάνηκε να κάνει κάτι. Δυστυχώς!

 

Η φωνητική πλοήγηση χρεώνεται με 60€ περίπου τον χρόνο

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το συγκεκριμενο κινητο πριν 2 μέρες και έχει την έκδοση

<SW VER> M8910XXIH2

<CSC VER> M8910OXCIH2

1.Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αυτή είναι η πιο πρόσφατη ή υπάρχει πιο καινούρια και ποιά?

2. Με το λίγο που ασχολήθηκα παρατήρησα ότι όταν είμαι συνδεμένος σε wi-fi δικτυο και προσπαθώ να ανοίξω κάποια ιστοσελίδα αν δυσκολευτεί ο browser να ανοίξει κάποια ιστοσελίδα κολαάει και κάνει επανεκίνηση.

Κάπου διάβασα ότι ίσως είναι πρόβλημα στην πλακέτα.!Είναι κάποιο πρόβλημα που πρέπει να με ανησυχήσει και θα πρέπει να ζητήσω αντικατάσταση όσο προλαβαίνω ή να περιμένω λίγο μήπως και "στρώσει"(πχ με αναβάθμιση)?

(μου το έκανε στις 2 μέρες 2-3 φορές όταν ήμουν στο internet).

Edited by diamantopoulosh

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει

στο επίπεδο του και θα σε νικήσει εκ πείρας.

Mark Twain

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το συγκεκριμενο κινητο πριν 2 μέρες και έχει την έκδοση

<SW VER> M8910XXIH2

<CSC VER> M8910OXCIH2

1.Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αυτή είναι η πιο πρόσφατη ή υπάρχει πιο καινούρια και ποιά?

2. Με το λίγο που ασχολήθηκα παρατήρησα ότι όταν είμαι συνδεμένος σε wi-fi δύκτιο και δυσκολευτεί να ανοίξει κάποια ιστοσελίδα κάνει επανεκίνηση.Κάπου διάβασα ότι είναι πρόβλημα στην πλακέτα.!Είναι κάποιο πρόβλημα που πρέπει να με ανησυχήσει και θα πρέπει να ζητήσω αντικατάσταση όσο προλαβαίνω ή να περιμένω λίγο μήπως και "στρώσει"(πχ με αναβάθμιση)?

(μου το έκανε στις 2 μέρες 2-3 φορές όταν ήμουν στο internet).

 

η γνώμη μου είναι να το πας πίσω μέσα στο 7ημερο και θα σου το αντικαταστησουν με καινούργιο

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το συγκεκριμενο κινητο πριν 2 μέρες και έχει την έκδοση

<SW VER> M8910XXIH2

<CSC VER> M8910OXCIH2

1.Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αυτή είναι η πιο πρόσφατη ή υπάρχει πιο καινούρια και ποιά?

2. Με το λίγο που ασχολήθηκα παρατήρησα ότι όταν είμαι συνδεμένος σε wi-fi δικτυο και προσπαθώ να ανοίξω κάποια ιστοσελίδα αν δυσκολευτεί ο browser να ανοίξει κάποια ιστοσελίδα κολαάει και κάνει επανεκίνηση.

Κάπου διάβασα ότι ίσως είναι πρόβλημα στην πλακέτα.!Είναι κάποιο πρόβλημα που πρέπει να με ανησυχήσει και θα πρέπει να ζητήσω αντικατάσταση όσο προλαβαίνω ή να περιμένω λίγο μήπως και "στρώσει"(πχ με αναβάθμιση)?

(μου το έκανε στις 2 μέρες 2-3 φορές όταν ήμουν στο internet).

 

Για κάνε και μια σύγκριση με το renoir αν θες. Επειδή αρχικά το renoir ηθελα να αγοράσω μιας και μόνο καλές κριτικές είχα διαβάσει γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκτος απο το γερμανο υπαρχει πουθενα αλλου διαθεσιμο το πιξον 12?σημερα πηγα στη βονταφον γιατι ενδιαφερομαι για τη συσκευη αφου εχω και επιδοτιση και μου ειπαν οτι η παραγωγη του εχει τελειωσει...υπαρχει πουθενα αλλου εκτος απτο γερμανο(γιατι μονο εκι το εχω δει)
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκτος απο το γερμανο υπαρχει πουθενα αλλου διαθεσιμο το πιξον 12?σημερα πηγα στη βονταφον γιατι ενδιαφερομαι για τη συσκευη αφου εχω και επιδοτιση και μου ειπαν οτι η παραγωγη του εχει τελειωσει...υπαρχει πουθενα αλλου εκτος απτο γερμανο(γιατι μονο εκι το εχω δει)

 

Μπες στο Σκρουτζ και θα βρεις πολλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα στα 249 ευρώ από Multirama. Καλορίζικο μου :D .

Επειδή δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ και πολύ μαζί του, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

- πως απενεργοποιώ το 3G ?

- ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΝΑΚΙ ??? :X

- Να βγάλω το προστατευτικό πλαστικό από την οθόνη ?

Το ρωταω αυτό διότι δεν ανταποκρίνεται καλά η οθόνη του. Μήπως φταει το πλαστικό ?

Με το gps θα ασχοληθώ αργότερα.

 

Και ξαναρωτώ, πενακι δεν έχει ή μονο στο δικο μου δεν εχει η συσκευασια ?

 

edit : δεν κανει ζοομ στο βιντεο. τι παιζει ?

Edited by steveee
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα στα 249 ευρώ από Multirama. Καλορίζικο μου :D .

Επειδή δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ και πολύ μαζί του, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

- πως απενεργοποιώ το 3G ?

- ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΝΑΚΙ ??? :X

- Να βγάλω το προστατευτικό πλαστικό από την οθόνη ?

Το ρωταω αυτό διότι δεν ανταποκρίνεται καλά η οθόνη του. Μήπως φταει το πλαστικό ?

Με το gps θα ασχοληθώ αργότερα.

 

Και ξαναρωτώ, πενακι δεν έχει ή μονο στο δικο μου δεν εχει η συσκευασια ?

 

edit : δεν κανει ζοομ στο βιντεο. τι παιζει ?

 

Πρώτα από όλα καλορίζικο......

Το απενεργοποιείς από ρυθμίσεις δικτύου-επιλογή δικτύου κλπ κλπ κλπ

Οχι δεν έχει και δεν χρειάζεται θα έλεγα

Οχι μην το βγάλεις, δεν έχει καμία σχέση με την απόκριση της οθόνης

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο Σκρουτζ και θα βρεις πολλα. :)

 

δηλαδη εκει ισχυει η επιδοτιση μου απο τη βονταφον??

α και κατι ακομη..στο e-shop ισχυει η επιδοτιση απ τη βονταφον?

Link to comment
Share on other sites

ΣΚΕΤΟΣ ΜΠΕΛΑΣ είναι σε αυτό το κινητό το ΖΟΟΜ στις φωτογραφίες...

 

Ειδικά το ΖΟΟΜ όχι με το διπλό πάτημα πάνω στη φωτογραφία αλλά αυτό που κάνεις με το δάχτυλό σου σέρνοντάς το προς τα πάνω (ΖΟΟΜ ΙΝ) και προς τα κάτω (ZOOM OUT)...

 

Έχει τέτοιο lag που :!: ΑΛΛΟ ΠΑΤΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΚΟΥΕΙ! :!:... ΖΟΟΜ OUT θέλεις να κάνεις... ΖΟΟΜ ΙΝ κάνει!!!!

 

 

Γιατί δεν χρησιμοποίησαν τα πλήκτρα +/- δεν καταλαβαίνω.... Τόσο στόκοι πια σε αυτή τη SAMSUNG?

 

Χώρια που και για να ανοίξεις μηνύματα ή για να σου βγάλει τις αναπάντητες κλήσεις δεν ακούει η οθόνη με τη μία και πρέπει να πατήσεις το κουμπάκι "προβολή" 2-3 φορές...

Χώρια που όταν αποσυνδέεται το Bluetooth ακουστικό σου δεν επανασυνδέεται αυτόματα αν δεν πατήσεις YES στην οθόνη...

Χώρια που το βίντεο το βράδυ θολώνει συνέχεια ακόμα και με επαρκή νυχτερινό φωτισμό.

 

Ήθελα να ξερα ποιοί είναι αυτοί που το συγκρίνουν με το έτη φωτός μπροστά i Phone που δε λαγκάρει με τίποτα και τρέχει νεράκι το μενού στην οθόνη!

Πάλι καλά που μου στοίχησε 130 ευρώ με την επιδότηση...

Edited by SoKoFLiKo
:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...