Jump to content

[Επίσημο] Samsung M8910 Pixon 12


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε γμτ, ειμαι με το χερι στη σκανδαλη να το παρω αυριο.....αλλα με τρωει μηπως ερθει συντομα το 8920 (w880) γιατι με ενδιαφερει μονο για τις φωτογραφιες και ειναι απιστευτο το τελευταιο....βλεπω και οτι εχει εξαφανιστει απο παντου το τωρινο και ακουω για καταργηση του μοντελου και με ζωνουν περισσοτερο τα φιδια μη το παρω και σε 2 εβδομαδες σκασει το 8920 και χτυπαψ το κεφαλι μου στον τοιχο...

Αλλα δε θα υπηρχε καμια ενημερωση ρε γμτ οτι θα το φερουν ευρωπη? δε θα ειχε εμφανιστει σε κανενα αγγλικο/γερμανικο e-shop εστω με την ενδειξη "αναμενεται"?

 

Βλεπω και εσας τους διαφορους που ειστε απογοητευμενοι και το σκεφτομαι ακομα περισσοτερο...

 

Μπορειτε να μου πειτε αντικειμεννικα, ειστε τοσο απογοητευμενοι επειδη βασικα δεν εστιαζει καλα το video το βραδυ, και δεν εχει καλο GPS και δωσατε 500 ευρω οποτε δικαιολογημενα περιμενατε να μην εχει αυτα τα ψεγαδια? Ή εχει και αλλες λεπτομερειουλες που ξενερωνουν?

Γιατι προσωπικα μονο οι φωτογραφιες με νοιαζουν, σε αυτες ειναι τουλαχιστον αψογο? 399 το εχει η vodafone και εχω 330 επιδοτηση και ετοιμαζομαι να παω αυριο....θα το μετανιωσω πικρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 899
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε σχεση με την προηγουμενη version του τηλεφωνου....με αυτη η αναβαθμιση παει πιο γρηγορα το τηλ. και δεν κανει κοληματα...αλλα ουσιαστικες διαφορες δεν εχει.Αυτη την αναβαθμιση την ειχανε παλια στα forum ..και την ξανανεβασανε παλι και εχει και ελληνικα..οποτε τα Links που εχω δωσει περιεχει η αναβαθμιση εχει και ελληνικη γλωσσα..
Link to comment
Share on other sites

ρε γμτ, ειμαι με το χερι στη σκανδαλη να το παρω αυριο.....αλλα με τρωει μηπως ερθει συντομα το 8920 (w880) γιατι με ενδιαφερει μονο για τις φωτογραφιες και ειναι απιστευτο το τελευταιο....βλεπω και οτι εχει εξαφανιστει απο παντου το τωρινο και ακουω για καταργηση του μοντελου και με ζωνουν περισσοτερο τα φιδια μη το παρω και σε 2 εβδομαδες σκασει το 8920 και χτυπαψ το κεφαλι μου στον τοιχο...

Αλλα δε θα υπηρχε καμια ενημερωση ρε γμτ οτι θα το φερουν ευρωπη? δε θα ειχε εμφανιστει σε κανενα αγγλικο/γερμανικο e-shop εστω με την ενδειξη "αναμενεται"?

 

Βλεπω και εσας τους διαφορους που ειστε απογοητευμενοι και το σκεφτομαι ακομα περισσοτερο...

 

Μπορειτε να μου πειτε αντικειμεννικα, ειστε τοσο απογοητευμενοι επειδη βασικα δεν εστιαζει καλα το video το βραδυ, και δεν εχει καλο GPS και δωσατε 500 ευρω οποτε δικαιολογημενα περιμενατε να μην εχει αυτα τα ψεγαδια? Ή εχει και αλλες λεπτομερειουλες που ξενερωνουν?

Γιατι προσωπικα μονο οι φωτογραφιες με νοιαζουν, σε αυτες ειναι τουλαχιστον αψογο? 399 το εχει η vodafone και εχω 330 επιδοτηση και ετοιμαζομαι να παω αυριο....θα το μετανιωσω πικρα?

Το έχω περίπου 15 ημέρες και μπορώ να σου πω ότι το μόνο σοβαρό μείον είναι ότι έχει κλειστό λειτουργικό . Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό , το τηλέφωνο είναι πολύ καλό.

ΔΕΝ έχω δοκιμάσει βίντεο την νύχτα.

Οι φωτο είναι πολύ καλές , το μενού αρκετά γρήγορο , η μπαταρία πολύ καλή.

Αλλο?

Link to comment
Share on other sites

το πηρα τελικα.......αλλα ειμαι τοσο αχρηστος? Δε μπορω να βγαλω φωτογραφια της προκοπης...

Δεν κανει auto-focus....

Δοκιμασα και στο smart (που εχει auto-focus enabled by default και δε σε αφηνει καν να το πειραξεις) και στο program (με επιλεγμενο το auto-focus) και απλα δεν κανει focus καθολου.....παιρνει σωστα μονο αμα παρω κατι κολλητα στο φακο, οτιδηποτε πιο μακρυα το δειχνει στην οθονη θολα, και το παιρνει ετσι...

 

Η εκδοση που εχω ειναι :

<SW VER>

M8910XXIG9

<CSC VER>

M8910OXCIG1

 

Δε νομιζω οτι δικαιολογειται απο αυτο....τι κανω λαθος? Προσπαθω να δω μηπως ειναι τιποτα αστειο σαν καμια μεμβρανη προστασιας μπροστα στο φακο που δεν αφαιρεσα, αλλα δε βλεπω κατι και δε θελω και να του κανω ζημια με το νυχι μου....

 

Επισης, οταν βγαζω φωτογραφια με ολα στο αυτοματο, περα απο το οτι βγαινει θολη γιατι δεν κανει focus, μετα παραμενει μαυρη η οθονη δε μου γυριζει στο να βγαλω επομενη φωτογραφια, και πρεπει να πατησω παλι το shutter key ελαφρα (αν το πατησω πιο πολυ θα ξαναβγαλει) και θα παιξει λιγο το φλας και θα γυρισει στο mode Που παιρνεις φωτογραφια.....ενω δειχνει και ενα σηματακι "φορτιση μπαταριας" για 1 δευτερολεπτο εκει (χωρις φυσικα να ειναι στον φορτιστη ή κατι τετοιο....λιγο ακυρο). Παιζει να ειναι ελλατωματικη η συσκευη?

Edited by OSFP7
Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα περιγραφεις νομιζω οτι προκειται για ελλατωματικη συσκευη.

καλυτερα να το επιστρεψεις πισω στο μαγαζι που το πηρες και να ζητησεις καινουρια συσκευη.

 

υ.γ. μηπως πατας το shutter κουμπι χωρις να προλαβει να κανει focus?

το σωστο ειναι να πατησεις λιγο το κουμπι προς το κατω, να κανει focus και χωρις να αφησεις το κουμπι να πατησεις περισσοτερο προς τα κατω για να βγαλει τη φωτογραφια.

εαν τα κανεις αυτα στην επιλογη smart auto και παλι ειναι θολη τοτε γρηγορα πισω στο μαγαζι και ζητα καινουρια συσκευη.

Edited by akismei
Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα περιγραφεις νομιζω οτι προκειται για ελλατωματικη συσκευη.

καλυτερα να το επιστρεψεις πισω στο μαγαζι που το πηρες και να ζητησεις καινουρια συσκευη.

 

υ.γ. μηπως πατας το shutter κουμπι χωρις να προλαβει να κανει focus?

το σωστο ειναι να πατησεις λιγο το κουμπι προς το κατω, να κανει focus και χωρις να αφησεις το κουμπι να πατησεις περισσοτερο προς τα κατω για να βγαλει τη φωτογραφια.

εαν τα κανεις αυτα στην επιλογη smart auto και παλι ειναι θολη τοτε γρηγορα πισω στο μαγαζι και ζητα καινουρια συσκευη.

 

Και εγω εχω αρχισει να πιστευω οτι ειναι ελατωματικο. Ξερω πως λειτουργει το auto-focus πατωντας στην ενδιαμεση θεση το shutter και μετα αφου κανει focus το πατας εντελως μεσα γι ανα βγαλει. Εχω ψηφιακη sony και λειτουργει με τον ιδιο ακριβως τροπο, ενω ειχα δοκιμασει και το pixon σε demo κομματι στο Πλαισιο και δεν ειχα κανενα προβλημα...

 

Πρεπει να ειναι ελατωματικο....μπορει κανεις να μου πει τα δικαιωματα μου? Γιατι δε θα ηθελα να μπλεξω με επισκευες κλπ....εχω καποιο δικαιωμα πχ επειδη το πηρα χτες να απαιτησω αντικατασταση?

Link to comment
Share on other sites

ενω δειχνει και ενα σηματακι "φορτιση μπαταριας" για 1 δευτερολεπτο εκει (χωρις φυσικα να ειναι στον φορτιστη ή κατι τετοιο....λιγο ακυρο). Παιζει να ειναι ελλατωματικη η συσκευη?

Αυτο το σηματακι φιλε που δειχνει τη μπαταρια μαζι με ενα κεραυνο και λεει φορτιση,αναφερεται στη φορτιση του πυκνωτη του ΧΕΝΟΝ και οχι στη μπαταρια..;)

Τωρα οσο για τα υπολοιπα,προφανως εχεις πεσει σε ελαττωματικη συσκευη.Πηγαινε το απο κει που το πηρες,εντος 7 ημερων εχεις δικαιωμα για αμεση αντικατασταση συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν διαβάζει αρχεία WORD & αν έχει πρόβλημα με τα bluetooth της i-tech , γιατί δεν λέει να το πετάξω...??? Edited by SoKoFLiKo
:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν διαβάζει αρχεία WORD & αν έχει πρόβλημα με τα bluetooth της i-tech , γιατί δεν λέει να το πετάξω...???

 

εγώ πάντως του ΄΄φοράω΄΄ της itech και δουλευει μία χαρά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου το αλλαξανε σημερα με καινουριο.....οντως ειχε προβλημα στην καμερα, το καινουριο ειναι μια χαρα ! :)

 

Εχω αρχισει να το ψαχουλευω, και επειδη περασα διαφορα videos σε πολλα διαφορετικα formats, και ενταξει σε καποια δεν υποστηριζε τον τυπο,(αναμενομενο γιατι ηταν περιεργα) σε αλλα ομως δεν υποστηριζε την αναλυση.....και μου εκανε εντυπωση....πρεπει οπωσδηποτε να ειναι 800χ480 , δεν κανει καθολου scaling?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα στειλει το pixon πισω με προβλημα φορτισης,μου το εστειλαν πισω μετα απο ενα μηνα με το προβλημα να παραμενει το ιδιο,το ξαναστειλα πισω,απαιτησα απο την wind να μου δωσουν καινουριο αν δεν φιαχτει (που δεν το βλεπω),κριμα και ειναι ωραιο τηλεφωνακι Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα μερικα videos σε H264 και αναλυση 800x480 για να ειναι ακριβως οπως η οθονη, και δεν τα επαιζε, ελεγε "resolution not supported". Μου εκανε πολλη εντυπωση το μυνημα γιατι οτιδηποτε αλλο θα ηταν σεβαστο να μην του αρεσει εκτος απο την αναλυση....

 

Τελικα μετα απο δοκιμες ειδα οτι μπορει να αναπαραγει μεχρι 720x480... δεν ειναι περιεργο αυτο απο τη στιγμη που η οθονη ειναι 800x480?

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, δε μιλαω για την αναλυση καταγραφης video που εχει να κανει με το φακο, αλλα για την αναπαραγωγη με το media player του...

Το 720x480 δεν αντιστοιχει καν στο aspect ratio της οθονης....οποτε αναγκαζομαι και τα φτιαχνω σε 720x432 για να τα δειξει fullscreen και χωρις παραμορφωση...

 

Παντως ειναι αρκετα καλο το κινητο, και η camera απλα τα σπαει....σε βραδυνες συνθηκες ειναι απιστευτη, δε περιμενα ποτε τοσο καλη φωτογραφια απο κινητο σε συνθηκες bar/club...

Edited by OSFP7
Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα μερικα videos σε H264 και αναλυση 800x480 για να ειναι ακριβως οπως η οθονη, και δεν τα επαιζε, ελεγε "resolution not supported". Μου εκανε πολλη εντυπωση το μυνημα γιατι οτιδηποτε αλλο θα ηταν σεβαστο να μην του αρεσει εκτος απο την αναλυση....

 

Τελικα μετα απο δοκιμες ειδα οτι μπορει να αναπαραγει μεχρι 720x480... δεν ειναι περιεργο αυτο απο τη στιγμη που η οθονη ειναι 800x480?

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, δε μιλαω για την αναλυση καταγραφης video που εχει να κανει με το φακο, αλλα για την αναπαραγωγη με το media player του...

Το 720x480 δεν αντιστοιχει καν στο aspect ratio της οθονης....οποτε αναγκαζομαι και τα φτιαχνω σε 720x432 για να τα δειξει fullscreen και χωρις παραμορφωση...

 

Παντως ειναι αρκετα καλο το κινητο, και η camera απλα τα σπαει....σε βραδυνες συνθηκες ειναι απιστευτη, δε περιμενα ποτε τοσο καλη φωτογραφια απο κινητο σε συνθηκες bar/club...

 

απ οτι διαπιστωνω γενικως τα samsung κανουν κατι κουλα με τις αναλυσεις των βιντεο στην αναπαραγωγη.το παρατηρω και στο galaxy,σε αλλα κινητα επαιζαν βιντεο σε τρελες αναλυσεις μεχρι σημειου να γονατιζει ο επεξεργαστης και το συμπαν ολοκληρο,αλλα..τα ανοιγαν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ρε παιδια..το pixon δεν εχει touch focus ή εστω εστιαση στο απειρο,δηλαδη τραβαει φωτο μονο με το πλαινο πληκτρο κ οχι πατωντας την οθονη?
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ρε παιδια..το pixon δεν εχει touch focus ή εστω εστιαση στο απειρο,δηλαδη τραβαει φωτο μονο με το πλαινο πληκτρο κ οχι πατωντας την οθονη?

όχι δεν έχει !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ποιές θα ήταν καλές συμβουλές σε κάποιον που μόλις το πήρε πχ σε σχέση με την πρώτη φόρτιση, την αποφυγή άσκοπης χρέωσης στο ίντερνετ και τί να πρωτοκοιτάξει για να αποφύγει μια ελαττωματική συσκευή (πχ εστίαση βίντεο ?) ??? :O
:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Ποιές θα ήταν καλές συμβουλές σε κάποιον που μόλις το πήρε πχ σε σχέση με την πρώτη φόρτιση, την αποφυγή άσκοπης χρέωσης στο ίντερνετ και τί να πρωτοκοιτάξει για να αποφύγει μια ελαττωματική συσκευή (πχ εστίαση βίντεο ?) ??? :O

1) Oτι λέει ο κατασκευαστής, αν δείξει ότι έχει φορτίσει το βγάζεις από το ρεύμα

2) Να το απενεργοποιήσεις από το δίκτυο σου με αίτηση που θα κάνεις στον πάροχο σου

3) Δεν μπορείς να το τσεκάρεις παρά μόνο αν το αγοράσεις από εκεί και πέρα αν βγει προβληματικό εντός 7 ημερών ζητάς αντικατάσταση και είναι υποχρεομένοι να στο αντικαταστήσουν

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ποιές θα ήταν καλές συμβουλές σε κάποιον που μόλις το πήρε πχ σε σχέση με την πρώτη φόρτιση, την αποφυγή άσκοπης χρέωσης στο ίντερνετ και τί να πρωτοκοιτάξει για να αποφύγει μια ελαττωματική συσκευή (πχ εστίαση βίντεο ?) ??? :O

Για το θολωμα στο βιντεο μην ελπιζεις και σε πολλα..δεν υπαρχει..θεραπεια.Και να δεχτουν να το αντικαταστησουν ετσι εχουν βγει απ το εργοστασιο ολα.

Link to comment
Share on other sites

Για το θολωμα στο βιντεο μην ελπιζεις και σε πολλα..δεν υπαρχει..θεραπεια.Και να δεχτουν να το αντικαταστησουν ετσι εχουν βγει απ το εργοστασιο ολα.

 

εμένα ρε παιδιά που δεν μου θολώνει να αρχίσω να ανησυχώ?:)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

εμένα ρε παιδιά που δεν μου θολώνει να αρχίσω να ανησυχώ?:)

Οχι να το πουλησεις για..συλλεκτικο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οχι να το πουλησεις για..συλλεκτικο :lol:

 

:lol::lol::lol:

Εγω παντως δεν πιστευω οτι δεν θολωνει, γιατι 3 pixon δοκιμασα και τα 3 εκαναν ακριβως το ιδιο πραγμα στην εστιαση...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

1) Oτι λέει ο κατασκευαστής, αν δείξει ότι έχει φορτίσει το βγάζεις από το ρεύμα

 

Thanks... Απλά αναρωτιώμουν μήπως έπρεπε να το χρησιμοποιήσω πρώτα μέχρι να αποφορτιστεί η μπαταρία και μετά να το φορτίσω για κανά 12ωρο όπως συμβαίνει με άλλες συσκευές.

 

Για το θολωμα στο βιντεο μην ελπιζεις και σε πολλα..δεν υπαρχει..θεραπεια.Και να δεχτουν να το αντικαταστησουν ετσι εχουν βγει απ το εργοστασιο ολα.

 

Πατάτα κινητό δηλ... Δεν πειράζει... Αν δεν παλεύεται η κατάσταση θα απαιτήσω να μου το αλλάξουν με άλλο μοντέλο!:ninja:

Edited by SoKoFLiKo
:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Για το θολωμα στο βιντεο μην ελπιζεις και σε πολλα..δεν υπαρχει..θεραπεια.Και να δεχτουν να το αντικαταστησουν ετσι εχουν βγει απ το εργοστασιο ολα.

 

Αφου δεν υπαρχει υποστηριξη για το κινητο...Δεν ειναι θεμα εργοστασιου αλλα θεμα Software...Αν υπηρχε manual autofocus επιλογη δεν θα θωλονε η εικονα....

 

Εγω πιστευω διορθωνεται οπως ειχε προβλημα με το video και το HD και διορθωθικε με firmware καινουριο...

 

Απλος δεν ασχολουντε με το κινητο δεν υπαρχει καλοθου υποστηριξη κ ειναι κριμα για ενα τετειο κινητο με τοσο καλες δυνατοτητες να εχει προβλημα στο νυχτερινο video record

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν υπαρχει υποστηριξη για το κινητο...Δεν ειναι θεμα εργοστασιου αλλα θεμα Software...Αν υπηρχε manual autofocus επιλογη δεν θα θωλονε η εικονα....

 

Εγω πιστευω διορθωνεται οπως ειχε προβλημα με το video και το HD και διορθωθικε με firmware καινουριο...

 

Απλος δεν ασχολουντε με το κινητο δεν υπαρχει καλοθου υποστηριξη κ ειναι κριμα για ενα τετειο κινητο με τοσο καλες δυνατοτητες να εχει προβλημα στο νυχτερινο video record

 

Να στείλουμε όλοι MAILS στη SAMSUNG!!! :lol:

:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν υπαρχει υποστηριξη για το κινητο...Δεν ειναι θεμα εργοστασιου αλλα θεμα Software...Αν υπηρχε manual autofocus επιλογη δεν θα θωλονε η εικονα....

 

Εγω πιστευω διορθωνεται οπως ειχε προβλημα με το video και το HD και διορθωθικε με firmware καινουριο...

 

Απλος δεν ασχολουντε με το κινητο δεν υπαρχει καλοθου υποστηριξη κ ειναι κριμα για ενα τετειο κινητο με τοσο καλες δυνατοτητες να εχει προβλημα στο νυχτερινο video record

 

δεν ειναι μονο στο pixon φιλε μου και στο galaxy που εχω η ιδια ανυπαρξια υποστηριξης υπαρχει,μας εχει γραμμενους η samsung και νομιζω οτι πρεπει απο εδω και μπρος να της-ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ,να αγνοησουμε τα προιοντα της στις μελλοντικες αγορες μας!!!!

Εγω προσωπικα δεν προκειτε ποτε να ξαναγορασω samsung!!!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...