Jump to content

[Προ κυκλοφορίας] Sony Ericsson Satio


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 959
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάποια ανακοίνωση θα υπάρξει μάλλον σήμερα αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς επί ποίου θέματος....Κάτι που αφορά το hardware του.....:worry:

http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_satio_(idou)-2683.php

Κοιτάξτε το πρώτο και το δεύτερο comment...

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παίδες,

ενδιαφέρομαι και εγώ για το Satio και περιμένω την κυκλοφορία του,όμως βλέπω τωρα και το samsung 12mp με HD 720p video,

και αναρωτιέμαι,αφού δεν μπαίνω στην διαδικασία αγοράς του νέου Iphone 3GS μόνο και μόνο επειδή υποτίθεται οτι δεν εχει την ποιότητα της κάμερας των 12mp άσχετα που η λειτουργικότητα και οι δυνατότητες του ειναι ετοι φωτός μακριά απο οποιαδήποτε άλλο κινητό,προσωπικά ομως εχω τα PC για να "παίζω" και να περνάω την ωρα μου,το κιν το χρειάζομαι για να μιλάω φυσικά,και για να πάρω μια αρκετά καλή φώτο η βίντεο αναπάσα στιγμή που μπορεί να το χρειαστώ χώρις να χρειάζεται να κουβαλάω μαζί μου μια φωτογράφικη μηχανη για μία ζωή.

Οπότε,αν υποθέσουμε οτι το κύριο μέλημα μας ειναι ο συνδιασμός αρκετά καλού κινητού και αρκετα καλής φώτο-βίντεο....τότε ας μου εξηγείσει ενας χριστιανός για ποιό λόγο να επιμείνω στο satio και οχι στο samsung με HD video?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παίδες,

ενδιαφέρομαι και εγώ για το Satio και περιμένω την κυκλοφορία του,όμως βλέπω τωρα και το samsung 12mp με HD 720p video,

και αναρωτιέμαι,αφού δεν μπαίνω στην διαδικασία αγοράς του νέου Iphone 3GS μόνο και μόνο επειδή υποτίθεται οτι δεν εχει την ποιότητα της κάμερας των 12mp άσχετα που η λειτουργικότητα και οι δυνατότητες του ειναι ετοι φωτός μακριά απο οποιαδήποτε άλλο κινητό,προσωπικά ομως εχω τα PC για να "παίζω" και να περνάω την ωρα μου,το κιν το χρειάζομαι για να μιλάω φυσικά,και για να πάρω μια αρκετά καλή φώτο η βίντεο αναπάσα στιγμή που μπορεί να το χρειαστώ χώρις να χρειάζεται να κουβαλάω μαζί μου μια φωτογράφικη μηχανη για μία ζωή.

Οπότε,αν υποθέσουμε οτι το κύριο μέλημα μας ειναι ο συνδιασμός αρκετά καλού κινητού και αρκετα καλής φώτο-βίντεο....τότε ας μου εξηγείσει ενας χριστιανός για ποιό λόγο να επιμείνω στο satio και οχι στο samsung με HD video?

Ευχαριστώ.

 

Κανενας :)

 

(Περιμενω αν θα βρει και κανενας αλλος κανενα λογικο επιχειρημα υπερ του SE με λειτουργικο της Νοκια , hardware της Samsung και αισθητηρα επισης...)

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παίδες,

ενδιαφέρομαι και εγώ για το Satio και περιμένω την κυκλοφορία του,όμως βλέπω τωρα και το samsung 12mp με HD 720p video,

και αναρωτιέμαι,αφού δεν μπαίνω στην διαδικασία αγοράς του νέου Iphone 3GS μόνο και μόνο επειδή υποτίθεται οτι δεν εχει την ποιότητα της κάμερας των 12mp άσχετα που η λειτουργικότητα και οι δυνατότητες του ειναι ετοι φωτός μακριά απο οποιαδήποτε άλλο κινητό,προσωπικά ομως εχω τα PC για να "παίζω" και να περνάω την ωρα μου,το κιν το χρειάζομαι για να μιλάω φυσικά,και για να πάρω μια αρκετά καλή φώτο η βίντεο αναπάσα στιγμή που μπορεί να το χρειαστώ χώρις να χρειάζεται να κουβαλάω μαζί μου μια φωτογράφικη μηχανη για μία ζωή.

Οπότε,αν υποθέσουμε οτι το κύριο μέλημα μας ειναι ο συνδιασμός αρκετά καλού κινητού και αρκετα καλής φώτο-βίντεο....τότε ας μου εξηγείσει ενας χριστιανός για ποιό λόγο να επιμείνω στο satio και οχι στο samsung με HD video?

Ευχαριστώ.

 

Όπως σου απάντησε ο R.I.P. κανένας λόγος δεν υπάρχει για να μην επιλέξεις το Omnia HD!Κι εγώ ήμουν σ'αυτό το δίλημμα και τελικά ώσπου να θυμηθεί η SE να κυκλοφορήσει το Satio σε κανά 5μηνο στην καλύτερη περίπτωση παρήγγειλα το HD σήμερα :p

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου απάντησε ο R.I.P. κανένας λόγος δεν υπάρχει για να μην επιλέξεις το Omnia HD!Κι εγώ ήμουν σ'αυτό το δίλημμα και τελικά ώσπου να θυμηθεί η SE να κυκλοφορήσει το Satio σε κανά 5μηνο στην καλύτερη περίπτωση παρήγγειλα το HD σήμερα :p

 

Και καλα εκανες! Που να περιμενεις τωρα ποτε θα ξυπνησουν αυτοι.

Ασε που το symbian 5th edition ειναι κατι νεο για την SE γιαυτο καλα εκανες και πηγες στ samsung.

 

Βασικα αποτι καταλαβα ο φιλος δεν εννοουσε το ομνια HD αλλα το pixon 12 γιατι λεει για 12Mp.

Link to comment
Share on other sites

Και καλα εκανες! Που να περιμενεις τωρα ποτε θα ξυπνησουν αυτοι.

Ασε που το symbian 5th edition ειναι κατι νεο για την SE γιαυτο καλα εκανες και πηγες στ samsung.

 

Βασικα αποτι καταλαβα ο φιλος δεν εννοουσε το ομνια HD αλλα το pixon 12 γιατι λεει για 12Mp.

 

Ναι εννοώ το νεο Μ8910 Pixon 12,και δεν εχει κυκλοφορίσει ακόμα,

απ'οτι φαντάζομαι αυτό εννοούν τα παιδιά απλά εχει μπερδευτεί στη μέση και ο όρος Omnia...

http://www.gsmarena.com/samsung_m8910_pixon12-2813.php

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια μπορει να ειναι 5 και να "καιει"

παντως το ομνια HD απο οτι ειδα στο νετ βγαζει καλυτερες φωτο απο το σατιο και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που το προτιμησα.

Αντε τωρα υπομονη εως Δευτερα Τριτη να το πιασω στα χερια μου.

Ένας φτωχός και μόνος cowboy!
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πρόσφατο hands on video που βρήκα...

http://asia.cnet.com/crave/2009/06/17/sony-ericsson-satio-hands-on-video/

Φάνηκε να ανταποκρίνεται καλά , αλλά ήθελα να το δω να μπαίνει και σε άλλα μενού και όχι μόνο στο βασικό...

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Είχα και γω την ευκαιρία να χειριστώ και να ψάξω αρκετά εξονυχιστικά ένα Satio, προπαραγωγής.

 

Το χρώμα της συσκευής ήταν το μάυρο και είχε ελληνικό μενού. Το λογιμικό δεν ήταν τελειωμένο και αυτό το καταλάβαινες με την πρώτη κιόλας ματιά φού σε πάρα πολλά μενού (αν όχι όλα), δεν υπήρχαν καθόλου ετικέτες για τα δύο soft keys αλλά στην θέση τους υπήρχαν ###.

 

Ας ξεκινήσω με τα εξωτερικά της χαρακτηριστικά. Η κατασκευή του είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή. Σου δίνει αίσθηση στιβρότητας και μια δόση πολυτέλειας. Το μέγεθος ιδανικό. Ούτε πολύ μεγάλο σαν την γκουμούτσα το 8910, ούτε πολύ παχύ. Για μένα, τεράστιο λάθος να βάλουν το καπάκι στον φακό μεγαλώνοντας υπερβολικα΄το πάχος στο συγκεκριμένο σημείο και καταστρέφοντας την εικόνα της συσκευής. Πραγματικά, όσο την έπιανα στα χέρια μου, απορούσα, δεν μπορούσαν να βάλουν ένα κλείστρο στον φακό ώστε να είναι συμμετρικό το πίσω μέρος;

 

Το πλήκτρο της κάμερας με ελάχιστη διαδρομή, δεν σου δίνει την απαιτούμενη αίσθηση όταν κάνεις focus. Παρόλα αυτά, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στην λήψη φωτο. Η υποδοχή για την κάρτα μνήμης (επιτέλους!!!!!!!!!!! microSD) έχει ένα ψεύτικο πλαστικό κάλυμμα που δεν συνάδει με την υπόλοιπη κατασκευή. Τραγική και απαράδεκτη επιλογή η θύρα της SE. Γιατί ρε παιδιά δεν βάζετε μια microUSB θύρα και ένα βύσμα 3,5"; Τι να πω.... :x

 

Η οθόνη έχει πάρα πολύ ζεστά χρώματα, χορταστικό μέγεθος και πολύ καλή απόκριση. Η SE έκανε πολύ καλή δουλειά στον συγκεκριμένο τομέα.

 

Η συσκευή έμπαινε κανονικά σε όλα τα μενού. Τα εικονίδια είναι πάρα πολύ όμορφα σχεδιασμένα και το multimedia menu, εντυπωσιακό. Αυτό όμως, με την προϋπόθεση ότι θα δουλεύει απροβλημάτιστα γιατί, καλό το εφέ αλλά, αν λείπει η ουσία...

 

Υπήρχαν αρκετές επιλογές για οθόνες ενεργής αναμονής αλλά καμία του δεν προσφέρει κάτι το εντυπωσιακό όπως τα widgets των Ν97 και 8910 - βασικά, στις περισσότερες περιπτώσεις πάγωνε η συσκευή, οπότε γύρισα γρήγορα στην κλασική ενεργή αναμονή των 3rd edition με τις 6 συντομεύσεις. Εδώ όμως, ίσως υπάρξει κάποια αλλαγή μέχρι να κυκλοφορήσει η συσκευή.

 

Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι σε όλα τα multimedia μενού, υπήρχε kinetic scrolling και λειτουργούσε άψογα. Οι φωτο, παρότι πολύ μεγάλες σε μέγεθος, άλλαζαν ακαριαία με το που έσυρες το δάχτυλο. Πραγματικά, αξίζουν συγχαρητήρια. Ας ελπίσουμε να μην κάνουν την λαδιά πάλι και σκοτώσουν την συσκευή έτσι όπως μόνο αυτοί ξέρουν.

 

Δεν θα πω άλλα, παρά μόνο ότι η συσκευή μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Η SE πείραξε αρκετά σημεία του λειτουργικού κάνοντάς το να δείχνει πολύ SE, παρόλο που είναι ακριβώς το ίδιο μενού με τα υπόλοιπα 5th edition.

Link to comment
Share on other sites

1)Ας ξεκινήσω με τα εξωτερικά της χαρακτηριστικά. Η κατασκευή του είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή. Σου δίνει αίσθηση στιβρότητας και μια δόση πολυτέλειας. Το μέγεθος ιδανικό. Ούτε πολύ μεγάλο σαν την γκουμούτσα το 8910, ούτε πολύ παχύ. Για μένα, τεράστιο λάθος να βάλουν το καπάκι στον φακό μεγαλώνοντας υπερβολικα΄το πάχος στο συγκεκριμένο σημείο και καταστρέφοντας την εικόνα της συσκευής. Πραγματικά, όσο την έπιανα στα χέρια μου, απορούσα, δεν μπορούσαν να βάλουν ένα κλείστρο στον φακό ώστε να είναι συμμετρικό το πίσω μέρος;

 

2)Η συσκευή έμπαινε κανονικά σε όλα τα μενού. Τα εικονίδια είναι πάρα πολύ όμορφα σχεδιασμένα και το multimedia menu, εντυπωσιακό. Αυτό όμως, με την προϋπόθεση ότι θα δουλεύει απροβλημάτιστα γιατί, καλό το εφέ αλλά, αν λείπει η ουσία...

 

Δεν θα πω άλλα, παρά μόνο ότι η συσκευή μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Η SE πείραξε αρκετά σημεία του λειτουργικού κάνοντάς το να δείχνει πολύ SE, παρόλο που είναι ακριβώς το ίδιο μενού με τα υπόλοιπα 5th edition.

 

 

1)Καλά,μην παίρνεις κι όρκο για την ποιότητα κατασκευής..Εκτός κι αν ειναι τελικά outsource και δεν το κατασκευάζει η SE :lol: Μακαρι να είναι έτσι και το τελικό μοντέλο,καθότι απ'όσο ξέρω είναι δημιούργημα της SE Japan που έχει βγάλει διαμάντια κατά καιρούς από ποιότητα κατασκευής(S700i,W900i κλπ).Λίγο στα C905 και W880i τα θαλάσσωσαν,αλλά ας ελπίσουμε να μη γίνει κι εδώ το ίδιο!

 

2)Τι το εντυπωσιακό έχει το multimedia menu?? :confused: Το κλασικό XMB της Sony είναι,από την Κ850 εποχή και μετά!Δεν αντιλέγω,πολύ όμορφο,αλλά δεν έχει και κάτι εντυπωσιακό σε σχέση π.χ. με τα W995,C905 κλπ.

 

Υ.Γ:Δε στην "μπαίνω" :p Απλά γι'αυτά τα 2 απόρησα!:p Εν ολίγοις,αν έχει πρώτα απ'όλα καλή ποιότητα κατασκευής όπως το prototype και φτιάξουν λίγο και το software στις οθόνες αναμονής και τα σχετικά μιλάμε για καλό τηλεφωνάκι!

 

Υ.Γ. 2:Ο επεξεργαστής του Omnia ισχύει,ε? :rolleyes: Έτσι μου είπε ένα πουλάκι(καρδερίνα νομίζω ήταν) :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δικό μου λάθος,

HD video εχει το i8910 8Mp και οχι το νεο Μ8910 12mp,ίσως δεν περίμενα ουτε κ γω το νεο μοντέλο να μην εχει HD απο την στιγμή που ενα παλαιότερο και με μικρότερη κάμερα εχει.

Χωρίς να θέλω να το παίξω ρήτορας...τελικά θα εχει καλύτερες φώτο το 12mp η το 8mp...???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δικό μου λάθος,

HD video εχει το i8910 8Mp και οχι το νεο Μ8910 12mp,ίσως δεν περίμενα ουτε κ γω το νεο μοντέλο να μην εχει HD απο την στιγμή που ενα παλαιότερο και με μικρότερη κάμερα εχει.

Χωρίς να θέλω να το παίξω ρήτορας...τελικά θα εχει καλύτερες φώτο το 12mp η το 8mp...???:rolleyes:

 

Tα Mp δεν κανουν παντα την διαφορα! Οπως ειπε και πιο πανω καποιο παιδι και με ενα καλο 5αρι κανεις την δουλεια σου. Οποτε και ενα 8Μρ να διαλεξεις δεν νομιζω οτι θα χουν τεραστιες διαφορες!

Link to comment
Share on other sites

SE Satio photos:

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21164/ppuser/4/sortby/d/sorttime/9999/way/desc

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21165/ppuser/4/sortby/d/sorttime/9999/way/desc

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21166/ppuser/4/sortby/d/sorttime/9999/way/desc

 

Το δα από κοντά πριν καμιά 10ριά μέρες... Συμπαθές κινητό αλλά για μένα σαν κινητό υστερεί σε σχέση με άλλα (π.χ. Omnia HD), το έχουν κάνει αρκετά... «γιουπιγιάγια» για τα γούστα μου. :lol:

 

Προσυπογράφω όσα έχουν πει οι R.I.P. και mirror, με εξαίρεση τις «πολύ καλές εντυπώσεις». Αν έχεις δει Omnia HD και 5800 πριν, το Satio δύσκολα θα σου κάνει κάποια αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι μην αρχίσει η sony τις @@@@@ιες και το θάψει..:X

Πάντως , απ'ότι κατάλαβα μέχρι στιγμής σχεδόν όλα καλά...:)

Ααα mirrorofsorrow πως σου φάνηκαν οι φωτογραφίες από την κάμερά του??:worry:

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολήθηκα τόσο με την ποιότητα όσο με την εφαρμογή της κάμερας, άλλωστε, όπως είπα, το λογισμικό είναι πρώιμο ακόμα. Στην οθόνη της συσκευής φαίνονται παρα πολύ καλές - λογικό. Το βίντεο είναι πάρα πολύ καλό. VGA βέβαια αλλά, οι μεγαλύτερες αναλύσεις που προσφέρουν άλλες συσκευές, είναι υπερβολή. Ένα άψογο VGA, όπως του Satio, είναι υπεραρκετό.

 

Αυτό όμως που θα ήθελα να σχολιάσω είναι, ανεξαρτήτως τελικού αποτελέσματος, θεωρώ τεράστια υπερβολή τα 12ΜΡ. Βασικά, και τα 8 είναι υπερβολή αλλά... Οι φωτο είναι αδικαιολόγητα μεγάλες (4-5ΜΒ) χωρίς να υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος. Άλλα όπως είδαμε και λίγα ποστ παραπάνω, εντυπωσιάζουν και ίσως τραβήξουν μερικούς αγοραστές.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.....

Τόσο καλό το βίντεο δηλαδή?? Όλοι αυτό λένε , αλλά βέβαια φαίνεται και από τα δείγματα που βλέπουμε κατά καιρούς...

Οκ , sony θα σου δώσω την ευκαιρία!!:lol::p:X

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα βρει ενα mail απο ip-mart....και ο τυπας μου λεει οτι εχει το satio

στην τιμη τον 380 ευρο....θελω μια μικρη βοηθεια σ'αυτο....ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...