Jump to content

Qtek 8080


PanagiotaroS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kplr (22 Απρ. 2004 , 18:04)

 

@murdof Πολύ καλή δουλειά και μπράβο στην ACE-Hellas

 

Καλό είναιπάντως να γράψουμε τα bugs που βρήκαμε για να διορθωθούνε

 

Αρχίζω

Bug 1ο...US English δε δουλεύει!

 

 

Τώρα εαν σου πω ότι αυτό είναι bug της HTC θα με πιστέψεις;

Το UK English και το US English έχουν διαφορετικά codepages. Φαίνεται ότι ξεχάσανε να κάνουνε copy κάποια αρχεία που ήταν κοινά στα Αγγλικά (UK και US). Θα μπορούσαμε να το φιάξουμε αλλά δε πειράξαμε τίποτα στη ROM της HTC. Απλά προσθέσαμε.

Λογικά στο επόμενο firmware upgrade θα το φιάξει η HTC.

 

Το UK English δουλεύει κανονικά!

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kplr (22 Απρ. 2004 , 19:56)

 

@murdof

Μπορούμε να έχουμε τα λατινικά πρώτα;

Γιατί με την αποστολή ως unicode καλύτερα να στέλνουμε greeklish

 

 

Αλλάξε απλά σε english keyboard κρατώντας πατημένο το *

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RubberMind (22 Απρ. 2004 , 17:14)

 

πως ξαναγυρναμε στη παλια version αμα δεν μας βολευει η αναβαθμηση αυτη?

 

 

Απλά βάλε UK English σαν γλώσσα και είσαι έτοιμος. (το US English δε δουλεύει σωστά).

 

Το ίδιο συμβαίνει εαν αλλάξετε σε Γερμανικά και μετά σε US English. Τα μισά μενού θα είναι στα Γερμανικά (για να ενισχύσω το γεγονός ότι είναι bug της HTC)

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

@murdof : Ok, ευχαριστώ, νόμιζα ότι το * ήταν μόνο για t9...

 

Για το US English περίεργο πραγματικά..Φαντάζομαι θα το φτιάξουν, αν και στη 1.7.10.2 που είχα πριν δούλευε κανονικά..Γι'αυτό επέλεξα αυτό και είδα ότι δε λειτουργεί..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναφέρω κάτι εδώ που συζητείται συχνά και εσείς σαν έξυπνα παιδιά θα έπρεπε να το είχατε καταλάβει ;)

 

Αφορά την αύξηση τιμής στο ezshop.gr

 

Όταν φέραμε τα Qtek στην Ελλάδα δε περιμέναμε ότι θα πάνε τόσο καλά και είχαμε αρκεστεί στο Online κατάστημα. Όπως όμως εξελίχθηκαν τα πράγματα είχαν πολύ μεγάλη ζήτηση και άρχισε ο κόσμος να μας ζητάει τιμές χονδρικής.

Δεν είναι δυνατό να πουλάμε εμείς χονδρική και λιανική διότι παραπονιούνται οι μεταπωλητές. Οπότε αυξήσαμε τη τιμή στο ezshop.gr για να μη φωνάζουν οι μεταπωλητές ότι έχουμε και λιανική και χονδρική ταυτόχρονα. Όπως είδατε τα carrefour βγήκανε με τη τιμή που υπήρχε στο ezshop.

Οπότε υποβαθμίζουμε στα Qtek το ezshop.gr ώστε ο κόσμος να αγοράζει από τους μεταπωλητές και αφήνουμε τα προϊόντα εκεί σαν διαφήμιση.

Τόσο απλό είναι. Δεν πήγαμε να κλέψουμε κανένα, ούτε να τον κοροϊδέψουμε. Εαν θέλαμε να κοροϊδέψουμε κάποιον θα λέγαμε π.χ. πληρώστε για τα Ελληνικά!

 

Συμπέρασμα: Δεν αυξήθηκε η τιμή του 8080. Αυξήθηκε η τιμή σε κάποιο online κατάστημα που δικαίωμα του είναι το πουλάει όσο θέλει και για αυτό ακριβώς εσείς επιλέγετε από που θα το αγοράσετε! Με λίγα λόγια μη ψωνίζετε Qtek από το ezshop.gr γιατί είναι ακριβά :p

 

Σύντομα δε, θα μπορείτε να το πάρετε και με σύνδεση!

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος redcon (22 Απρ. 2004 , 22:49)

 

Λιστα μεταπωλητων που υπαρχει? Προς Αγ. Παρακευη κανεις?

 

 

Λίστα υπάρχει στο http://www.ace-hellas.gr/qtek

 

Εαν θέλεις Αγ. Παρασκευή πάρτο από το ezshop.gr :p

 

Περιμένε 2 εβδομαδούλες για να το πάρεις με σύνδεση κιόλας...

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε αν κατάλαβα λάθος, αλλά τα ελληνικά του δεν είναι τονούμενα? :cry:

 

Επίσης πως ενεργοποιείται το Cleartype?

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iceman (23 Απρ. 2004 , 00:05)

 

 

Επίσης πως ενεργοποιείται το Cleartype?

 

 

 

Το έχω ανεβάσει στο yahoo group

 

http://groups.yahoo.com/group/qtek8080greek/

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Paidia, simera agorasa kai ego to 8080. :)

Pron to paron "paizo" me ta menu gia na to sinithiso( proin user tou P800).

Mai aporia: mporoume na exoume egatestimena to PC suite tis SonyEricsson kai to ActiveSync mazi? (enoo an tha yparcsei kanena conflict sta ports)

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

κανένα :)

 

αν κάμεις συγχρονισμό με ΒΤ ίσως (τότε από τον M-router του π800 θα απενεργοποιήσεις τις αντίστοιχες βΤ com)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iceman (23 Απρ. 2004 , 00:05)

 

Με συγχωρείτε αν κατάλαβα λάθος, αλλά τα ελληνικά του δεν είναι τονούμενα? :cry:

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.... Στη πρώτη beta έκδοση είχαμε τα τονούμενα χωρίς τα αγγλικά μετά (δε χωράγανε λόγω περιορισμένου αριθμού).

Οπότε κόψαμε τους τόνους και αφήσαμε χωρίς τόνους και μετά abc.

Εγώ πάντως προτιμώ να έχει τόνους και ας γυρίζει κάποιος στα Αγγλικά για να γράψει αγγλικούς χαρακτήρες.

 

Εαν συμφωνείτε πείτε για να βγάλουμε μια νέα έκδοση...

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Kalimera sas.

 

Telika auto me tin anafora paradosis einai ligo ekneuristiko.Exei bei global option pou energopoiei thn anafora paradosis omos auti doulevei mono otan pas na grapsis neo minima.Otan kanis reply se kapio minima pou sou stelnoun den isxeiei kai prepi na beis pali mesa apo to minina na zitisis anafora

 

Aporo pos ginetai na vgenei mia anabathmisi kai na linei kapio thema mono kata to imisi

Link to comment
Share on other sites

Με την καινούρια αναβάθμιση έχουν προστεθεί κάποιες λειτουργίες στο bluetooth με αποτέλεσμα να με μπερδεύουν και να μην μπορρώ να κάνω συγχρονισμό μέσω bluetooth

Μπορεί κάποιος να πεί αναλυτικά πώς γίνεται?Σε ποιά com να βάλω το activesync,σε ποιά το κινητό,κτλ?

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγώ ενας καινούριος στον κόσμο των smartphones με την αγορά του 8080. Ευχαριστημένος μεχρι στιγμής, έβαλα και τα ελληνικά και παίζουν μια χαρά.

 

Σε ενα thread για το P800/P900 είχε πολλά MP4 αρχεία. Κατέβασα 1-2 και αν και παίζουν στο 8080, δεν έχω καθόλου ήχο. Υπάρχει κάτι που πρέπει να εγκαταστήσω/ρυθμίσω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murdof (23 Απρ. 2004 , 08:54)

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.... Στη πρώτη beta έκδοση είχαμε τα τονούμενα χωρίς τα αγγλικά μετά (δε χωράγανε λόγω περιορισμένου αριθμού).

Οπότε κόψαμε τους τόνους και αφήσαμε χωρίς τόνους και μετά abc.

Εγώ πάντως προτιμώ να έχει τόνους και ας γυρίζει κάποιος στα Αγγλικά για να γράψει αγγλικούς χαρακτήρες.

 

Εαν συμφωνείτε πείτε για να βγάλουμε μια νέα έκδοση...

 

 

Μπορεί να με πει κάποιος περίεργο αλλα θεωρώ πως ελληνικά χωρίς τόνους είναι βίντεο χωρίς κασσέτα, εκτός αν γράφεις συνεχώς με κεφαλαία, πράγμα αποδεκτό σε ένα χαζοκινητό της σειράς όχι όμως σε ένα smartphone!

Προσωπικά τα ελληνικά στην παρούσα μορφή (χωρίς τόνους) μου είναι άχρηστα καθώς δεν μπορώ να κρατήσω με το κινητό ούτε σωστά contacts ούτε σημειώσεις.. (χωρίς δηλ. να χρειαστεί να τα διορθώσω στο outlook)

Για το λόγο αυτό προτιμώ την άλλη έκδοση που λες..

Θα μου ήταν χρησιμότερη και εν τέλει αρτιότερη!

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iceman (23 Απρ. 2004 , 13:48)

 

Μπορεί να με πει κάποιος περίεργο αλλα θεωρώ πως ελληνικά χωρίς τόνους είναι βίντεο χωρίς κασσέτα, εκτός αν γράφεις συνεχώς με κεφαλαία, πράγμα αποδεκτό σε ένα χαζοκινητό της σειράς όχι όμως σε ένα smartphone!

Προσωπικά τα ελληνικά στην παρούσα μορφή (χωρίς τόνους) μου είναι άχρηστα καθώς δεν μπορώ να κρατήσω με το κινητό ούτε σωστά contacts ούτε σημειώσεις.. (χωρίς δηλ. να χρειαστεί να τα διορθώσω στο outlook)

Για το λόγο αυτό προτιμώ την άλλη έκδοση που λες..

Θα μου ήταν χρησιμότερη και εν τέλει αρτιότερη!

 

 

Πωπώ κλαψούρα!

 

Άντε κατέβασε τη καινούρια να χαρείς γιατί μας ξεκούφανες με τα παράπονα σου! :p

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murdof (23 Απρ. 2004 , 14:27)

 

Πωπώ κλαψούρα!

 

Άντε κατέβασε τη καινούρια να χαρείς γιατί μας ξεκούφανες με τα παράπονα σου! :p

 

 

Thanks!!!

Είδες όμως που και η κλαψούρα πιάνει? :cool:

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

H timh tou Qtek 2020 tha pesei? asxeta me to an tha mpei se xrhmatodhthsh apo tis etaireies kinhths thlefonias. Tha mporoume na to vroume sketh syskeyh poio fthna? an nai pote ypologizete na ginei meiosh timhs?

Strong and Brave Warriors to the Grave

 

MikeRed7

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iceman (23 Απρ. 2004 , 14:43)

 

Thanks!!!

Είδες όμως που και η κλαψούρα πιάνει? :cool:

 

 

Κανόνισε να ζητήσεις τίποτα άλλο κουφό και θα τα πούμε μετά! :p

 

Α... και για να μη το ζητήσεις επειδή το έχω αναφέρει ξανά!

Τ9 δεν έχει τόνους και ούτε μπορούμε να βάλουμε και δεν αλλάζει και το keymapping!

 

Αυτά είναι τα δυο πράγματα που θέλουμε να φιάξουμε αλλά δεν είναι εύκολο να πάρουμε ανανεωμένο λεξικό καθώς ζητάνε παπάδες... Το παλεύουμε όμως!

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murdof (23 Απρ. 2004 , 15:00)

 

... και για να μη το ζητήσεις επειδή το έχω αναφέρει ξανά!

Τ9 δεν έχει τόνους και ούτε μπορούμε να βάλουμε και δεν αλλάζει και το keymapping!

 

Αυτά είναι τα δυο πράγματα που θέλουμε να φιάξουμε αλλά δεν είναι εύκολο να πάρουμε ανανεωμένο λεξικό καθώς ζητάνε παπάδες... Το παλεύουμε όμως!

 

 

Για το Τ9 ουσιαστικά δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς συνήθως τα μηνύματα λαμβάνονται από άλλα τηλέφωνα σε κεφαλαία! (άλλωστε σκοτίστηκα για αυτά που θα στείλω σε άλλους αν είναι με τόνους ή όχι!)

Το keymapping είναι όντως λίγο σπαστικούλι αλλά θα το καταφέρουμε (προσωπικά ως έχων εμπειρία σε Η/Υ το θεωρώ πιο λογικό αλλά για τον πολύ κόσμο που δεν έχει το άλλο είναι καλύτερο)

 

btw το θέμα της διπλής χρέωσης λόγω του unicode αντιμετωπίζεται?

 

Α.. και κάτι άλλο ... αν χρεώνατε ένα μικρό ποσό για την αναβάθμιση δεν θα μπορούσατε να αγοράσετε καλύτερο λεξικό?? ;)

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Καλα μου παιδια, καλοι μου φωτογραφοι!

 

21 Σελιδες κλεινει το φορουμ και ακομα δεν εχω δει καμια φωτογραφια τραβηγμενη απο το κινητο!

Σας παρακαλω λοιπον, βγαλτε καμια σε διαφορες συνθηκες φωτισμου και αν μπορειτε σε αντιπαραθεση με γνωστα ανταγωνιστικα μοντελα (Νοκια 6600, ΣΧ1) για να κρινουμε και εμεις...

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murdof (23 Απρ. 2004 , 15:00)

 

Κανόνισε να ζητήσεις τίποτα άλλο κουφό και θα τα πούμε μετά! :p

 

Α... και για να μη το ζητήσεις επειδή το έχω αναφέρει ξανά!

Τ9 δεν έχει τόνους και ούτε μπορούμε να βάλουμε και δεν αλλάζει και το keymapping!

 

Αυτά είναι τα δυο πράγματα που θέλουμε να φιάξουμε αλλά δεν είναι εύκολο να πάρουμε ανανεωμένο λεξικό καθώς ζητάνε παπάδες... Το παλεύουμε όμως!

 

 

Φίλε murdof όταν λες mapping εννοείς το πρόβλημα με το unicode. Υπάρχει περίπτωση να λυθεί ή το αποκλείει το λειτουργικό? Αν δεν μπορείτε να το λύσετε με την αναβάθμιση υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι με εξωτερική εφαρμογή??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...