Jump to content

[Επίσημο] HTC Hero


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

official rom 2.1 με sence UI?

 

Δες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=622468

 

ROM leak απο το htc eris, και το έκανα port για hero....

 

Την έχω απο εχτές 19.00 και ο ήρωας πραγματικά ΠΕΤΑΕΙ.. Η πιο γρήγορη ρομ που υπάρχει... όχι γιατί την έχει φτιάξει ο τύπος απο το xda καλή, αλλά γιατί η 2.1 απο την "μάνα" της είναι σφεντόνα...

 

Αξίζει να την δοκιμάσετε όλοι σας.

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=622468

 

ROM leak απο το htc eris, και το έκανα port για hero....

 

Την έχω απο εχτές 19.00 και ο ήρωας πραγματικά ΠΕΤΑΕΙ.. Η πιο γρήγορη ρομ που υπάρχει... όχι γιατί την έχει φτιάξει ο τύπος απο το xda καλή, αλλά γιατί η 2.1 απο την "μάνα" της είναι σφεντόνα...

 

Αξίζει να την δοκιμάσετε όλοι σας.

H ROM που αναφέρεις έχει και Ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου,

Αν το συνδέεις με usb και δεν πατήσεις τίποτα, ούτε στο hero ούτε στο pc..το εικονίδιο του HTCsync γίνεται πράσινο?

Πάντως σε εμένα απλά βάζω το usb,μόλις βγεί στο hero η ειδοποίηση για το usb, κατεβάζω τη μπάρα και πατάω το "Το USB είναι συνδεδεμένο"..μετά "Προσάρτηση" και τέλος..

Καμιά φορά αργεί λίγο να το δει αλλά στο τέλος το βλέπει..

 

φιλε σ'ευχαριστω για τον χρονο σου, τελικα το συνδεσα και δουλευει κανονικα.

Παντως ειναι απαραδεκτο για αυτο το τηλεφωνο να μην ανταλλασει αρχεια μεσω bluetooth!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανταλάσει κανονικα απο την 2.1 και μετα . Ενας απο τους λογους που περιμενουμε το επισημο update της ρομ για τον Ηρωα ;)

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

H ROM που αναφέρεις έχει και Ελληνικά;

 

Ναι... ;) Και ελληνικά. Είναι πλήρως λειτουργική έκδοση...

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
απο μπαταρια τι λεει αυτη η ρομ ? γτ καποιες 2.1 που ειχα δοκιμασει παλιοτερα δν ηταν ικανοποιητικες σε αυτο το θεμα.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Την ROM με το 2.1 θα τη δούμε άραγε επίσημα για ελληνικά Hero? Μέχρι στιγμής δεν έχει βγει κανένα update και η HTC απλά λέει "περιμένετε και τσεκάρετε συχνά το site μέχρι να βγει"... τώρα όμως είναι μάλλον σημαντική αναβάθμιση και δεν έχει νόημα να το καθυστερούν.

Αν έχει λάβει κάποιος επίσημη απάντηση ας μας διαφωτίσει. Εμένα την τελευταία φορά που ρώτησα μου είπαν ότι έχουν πρόβλημα με τα Ελληνικά. Τώρα πως έχει πρόβλημα η επίσημη έκδοση και αυτή από xda να είναι μια χαρά δεν είναι πολύ σαφές. Αλλά δεν μπορείς και να τους το πεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω ένα ελληνικό hero και προσπαθώ να το κάνω rooted ακολουθώντας τις οδηγίες της διεύθυνσης http://theunlockr.com/2009/08/27/how-to-root-your-htc-hero-in-one-click/. Μου βγάζει όμως ένα μήνυμα λάθους "Wrong Customer ID" (μάλλον επειδή είναι ελληνικό, και όχι αγγλικό;). Μπορώ να κάνω κάτι, και γενικότερα ποιος είναι ο ευκολότερος τρόπος να περάσω μία custom rom, όπως αυτή η τελευταία;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιήσεις το RUU που κατέβασες και να παρακάμψεις το CID check, πρέπει να φτιάξεις μια Goldcard. Βάζοντας την goldcard στο κινητό σου και τρέχοντας το RUU θα μπορέσεις να κάνεις το downgrade και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσεις το flashrec, για να εγκαταστήσεις custom recovery και να κάνεις την υπόλοιπη διαδικασία.

 

Δεν έχω ασχοληθεί με το Hero, οπότε δεν μπορώ να σου πω, αν αυτός ο τρόπος είναι η μόνη ή καλύτερη επιλογή που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να με πείτε τί είναι το radio update και γιατί χρειάζεται μαζί με την ρομ?

 

Το radio update είναι η αναβάθμιση του λογισμικού που χειρίζεται το radio της κινητής, το wifi και το bluetooth. Δε χρειάζεται πάντα να κάνεις αναβάθμιση του radio, παρά μόνο εάν το αναφέρει o developer της ROM. Όταν απατείται αναβάθμιση του radio, αυτή γίνεται για να βελτιώσει θέματα λήψης, κατανάλωσης μπαταρίας κά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μπορείτε να με πείτε τί είναι το radio update και γιατί χρειάζεται μαζί με την ρομ?

 

Για να το πω λίγο διαφορετικά, radio είναι το αυτόνομο κομμάτι μιας rom που έχει να κάνει με όλες τις ασύρματες επικοινωνίες της συσκευής. Από το σήμα του τηλεφώνου μέχρι το GPS, το bluetooth, το wifi κτλ. Οποιαδήποτε αναβάθμιση σε αυτό επηρεάζει άμεσα, αλλού λιγότερο και αλλού περισσότερο κάποιο από τα παραπάνω. Επηρεάζει όμως έμμεσα και την κατανάλωση της μπαταρίας ανάλογα με την ποιότητα του σήματος αυτών των ασύρματων επικοινωνιών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αν κάποιος ξέρει, το ελληνικό Hero γίνεται root; Έχω φτιάξει 10 διαφορετικές gold cards, το RUU προχωράει και στο τέλος μου γράφει ότι είναι άλλος ο bootloader (χωρίς την gold card με πέταγε με τη μία έξω, οπότε λογικά κάτι κάνει η gold card, απλά δεν επαρκεί).

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αν κάποιος ξέρει, το ελληνικό Hero γίνεται root; Έχω φτιάξει 10 διαφορετικές gold cards, το RUU προχωράει και στο τέλος μου γράφει ότι είναι άλλος ο bootloader (χωρίς την gold card με πέταγε με τη μία έξω, οπότε λογικά κάτι κάνει η gold card, απλά δεν επαρκεί).

Ευχαριστώ...

 

Μπορείς να γράψεις τα στοιχεία του τηλεφώνου σου (SPL, radio, έκδοση ROM);

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά...

SPL 1.76.0007

Radio 6.35.07.08

ROM 2.73.405.38

 

Δοκίμασε με αυτό το RUU να κάνεις downgrade και, αν δουλέψει, χρησιμοποίησε το flashrec, για να εγκαταστήσεις custom recovery και να προχωρήσεις στην υπόλοιπη διαδικασία.

 

EDIT:

Γράψε ακριβώς το μήνυμα που σου βγάζει, όταν χρησιμοποιείς το RUU (αυτό που γράφεις παραπάνω για τον bootloader)

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Ναι... ;) Και ελληνικά. Είναι πλήρως λειτουργική έκδοση...
Επειδή την έχω βάλει και εγω την συγκεκριμένη ROM (VillainROM 3.3) από προχθές έχω να πω τα εξής τα οποία πολλοί θα ξέρουν απλά εγώ τα γράφω σαν γενικότητες κρίνοντας την χρηστικότητα και σαν μια ένδειξη για το πως θα είναι η αναμενόμενη official ROM:

1) Όντως γρήγορη αλλά όχι και τρομερή διαφορά

2) Ενώ στην αρχή μου εμφάνισε το google maps τώρα δεν μου το εμφανίζει πια και δεν το βρίσκω ούτε στο market

3) Έχει αλλάξει λίγο το market σαν interface

4) Συνεχίζω να έχω το πρόβλημα με το να μην έχω notifications του facebook (μου έχει σπάσει τα νεύρα πολύ καιρό τώρα και με την ROM 2.73.xx μόνο στην αρχή μου δούλευε που είχα μια orange ROM και αυτό όχι πολύ καλά. Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο για αυτό το θέμα...)

5) Δεν κάνει lock σήμα το GPS αν και αυτό μόνο σήμερα έχω επιχειρήσει να το κάνω

6) Τα favorites στο people έχουν ενσωματωθεί σαν ένα group μέσα στο tab groups

7) μπαταρία λίγο χειρότερη αυτονομία αν και έτσι και αλλιώς το δοκιμάζω οπότε του κάνω μεγάλη χρήση. Τα διάφορα posts στα forum xda και άλλα βέβαια λένε ότι η αυτονομία είναι χάλια σε σχέση με την official 2.73.xx και αυτό είναι λογικό λένε και όλοι περιμένουν το καινούργιο kernel από την HTC

8) Έχει αλλάξει λίγο το interface των settings κατά την γνώμη μου προς το πιο εύχρηστο

9) Γενικότερα πολλά εικονίδια έχουν αλλάξει αλλά όχι και πολλές ουσιαστικές αλλαγές στο καινούργιο interface

10) Το calendar έχει βελτιωθεί κάπως χωρίς όμως ακόμη να περιλαμβάνει τα google tasks

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος ενός ακόμα επιτυχημένου μοντέλου της htc (nexus) θα ήθελα να ρωτήσω μιας και το hero έχει trackball,εαν είναι ανθεκτικό;Είναι κάτι που φοβάμαι πολύ.Έχει ξεφτίσει σε κάποιους ή ξεκολλήσει;Η μήπως είμαι πολύ <<ψιλικατζής>>;
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται πρεπει να δεις τα βιντεακια τα τεσσερα που δειχνουν πως το φτιαξανε και τι ελεγχους περασε

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος ενός ακόμα επιτυχημένου μοντέλου της htc (nexus) θα ήθελα να ρωτήσω μιας και το hero έχει trackball,εαν είναι ανθεκτικό;Είναι κάτι που φοβάμαι πολύ.Έχει ξεφτίσει σε κάποιους ή ξεκολλήσει;Η μήπως είμαι πολύ <<ψιλικατζής>>;

 

Απευθύνσου στο thread στο οποίο μιλάμε για την εν λόγω συσκευή... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=26035

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...