Jump to content

Hybrid OS 4.x - Tα πάντα για τα Υβριδικά Λειτουργικά Συστήματα


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 223
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε βάζω υβριδικό. Να θέλω apn για opera???

 

χαχα! ωραίο κριτήριο ρε μάν!:lol:

τελικά δεν θέλει, έπρεπε να κάνω test connection και πλέον συνδέεται απο τον server του όπερα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ να παραμείνω επίσημος. Ποτέ δεν ξέρεις. Πάντως έχει καλή μπαταρία. Αλλά αν και η .141 είναι σταθερή, πρέπει να αντιμετωπίσεις τα bugs του 5.0.

 

Μία από τα ίδια!

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια!

 

πολλά έχουν ειπωθεί για τα hybrid αλλά εγω δεν άντεξα ούτε 3 μέρες με την official. είναι ο καθένας όπως βολεύεται και σε τι κόπο θέλει να μπαίνει. η επίσημες μπορεί να είναι "χειρότερες" αλλά είναι ασφαλείς!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Από εκεί και έπειτα εσύ τα δοκιμάζεις και σε πιστεύουμε.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

και ναι επιτέλους τα κατάφερα! 151 με ελληνικά . μετά απο πολλές δοκιμές βρήκα το κατάλληλο αρχείο για τη νέα hybrid 4.7.0.151/5.0.0.100

 

απλά κατεβάζετε το αρχείο και κάνετε DRAG AND DROP στους αντίστοιχους φακέλους που βρίσκονται στον φάκελο c:/program files/common files/research in motion/shared/loader files (εκεί βρίσκονται τα αρχεία της προηγούμενης έκδοσης λογισμικού με ελληνικά που έχετε εγκατεστημένη στον υπολογιστή σας).

 

Μετά το extract θα παραμείνουν τα αρχεία για την ελληνική γλώσσα με αποτέλεσμα να έχετε και ελληνικά για input. Απλά η γλώσσα θα είναι από την προηγούμενη έκδοση λογισμικού που έχετε περάσει στην συσκευή. δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα και αυτό μπορούμε να το δούμε πηγαίνοντας options-advanced-applications. Εκεί θα δούμε ότι έχει περάσει κανονικά η ελληνική γλώσσα και τα απαραίτητα modules

 

EDIT: Διορθώθηκε στις 12/7

Link to comment
Share on other sites

:lol: Ερε πρωί πρωί μας φτιάχνεις πάλι. Με δική μας ευθύνη βέβαια πάντα.

Αξίζει ένα μπράβο στην προσπάθεια και στα ρίσκα που παίρνεις:clap::clap::bow::up::thanks:

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ:bow:

θα επανέλθω με feedback για την έκδοση αν και μέχρι στιγμής τρέχει τέλεια

Link to comment
Share on other sites

σε έναν πρόσφατο πειραματισμό μου εγκατέστησα την υβριδική 151 και κράτησα κάποια Modules έτσι ώστε να έχω ελληνικά, μιάς και η αρχική δεν είχε. βρήκα λοιπόν οτι τα modules που πρέπει να παραμείνουν ετσι ώστε να έχουμε τα ελληνικά σαν input, είναι τα:

 

net_rim_tid_dynamic_ling_data_greek_45k_2.cod

net_rim_tid_dynamic_ling_data_greek_ltr.cod

net_rim_tid_dynamic_transcoding_data_CP1253.cod

net_rim_bis_client__el.cod

net_rim_platform_im_resource__el.cod

 

και βρίσκονται στον φάκελο c:/program files/common files/research in motion/shared/loader files/(εκεί υπάρχει ένας φάκελος με το όνομα του os)/java

Edit: με την βοήθεια του giannis_lo προστέθηκαν και τα αρχεία που λείπουν και λειτουργεί κανονικά σε όλες τις εκδόσεις λογισμικού

Link to comment
Share on other sites

 

ακόμα τα hybrid έχουν σαν core την 4.7 οπότε το καλύτερο dm είναι το 4.7. ελπίζω πάντως να το χρησιμοποιήσουμε σύντομα:lol:

 

ευχαριστώ για το πόστ θα φανεί πολύ χρήσιμο αργότερα

Link to comment
Share on other sites

σε έναν πρόσφατο πειραματισμό μου εγκατέστησα την υβριδική 151 και κράτησα κάποια Modules έτσι ώστε να έχω ελληνικά, μιάς και η αρχική δεν είχε. βρήκα λοιπόν οτι τα modules που πρέπει να παραμείνουν ετσι ώστε να έχουμε τα ελληνικά σαν input είναι τα:

 

net_rim_tid_dynamic_ling_data_greek_45k_2.cod

net_rim_tid_dynamic_ling_data_greek_ltr.cod

net_rim_tid_dynamic_transcoding_data_CP1253.cod

 

και βρίσκονται στον φάκελο c:/program files/common files/research in motion/shared/loader files/(εκεί υπάρχει ένας φάκελος με το όνομα του os)/java

θέλω αν μπορεί κάποιος να αντιγράψει τα αρχεία αυτα απο την υπάρχουσα έκδοση που έχει με ελληνικά στον υπολογιστή του, να εγκαταστήσει κάποια μη multilanguage έκδοση και να τα αντιγράψει στον παραπάνω φάκελο.

 

εμένα ήδη μου λειτουργεί κανονικά το language input αλλά πρέπει κάποιος να το δοκιμάσει και σε official ή leaked έκδοση.

 

αυτό μπορεί να μας λύσει τα χέρια!

 

Μολις εβαλα στο pc την dutch .148. Προσπαθω να κανω τα παραπανω, αντεγραψα τα 3 αρχεια οπως ειπες απο την .141, εμφανισε τα ελληνικα για εγκατασταση (input support greek) αλλα μιου βγαζει σφαλμα : the application greek cannot be loaded, because it requires the following applications that are not available net.rim.platform.lang.el

Εψαξα στην .141 αλλα δεν υπαρχει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να αντιγραψεις τα αρχεια απο την 148 που εγκατεστησες, καπου στον υπολογιστη σου και να την απεγκαταστησεις. Μετα εγκατεστησε την 141 και βαλε μεσα τα αρχεια που αντεγραψες πριν.

 

edit: πρίν το κάνεις δώσε μου λίγο χρόνο να κοιτάξω στον υπολογιστή μου, μήπως βρω κάτι πιό απλό

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μαλλον το βρηκα. Εβαλα και τα ακολουθα απο την .141

net_rim_bis_client__el.cod

net_rim_platform_im_resource__el.cod

net_rim_platform_resource__gl.cod

net_rim_platform_resource__he.cod

Δεν 3ερω ποιο απο τα παραπανω ειναι αυτο που ελειπε, αλλα τωρα προχωραει κανονικα. Οταν τελειωσει και το ψαχουλεψω λιγακι θα σου πω

 

edit: η .148 ειναι η επισημη απο Βοντα Αυστραλιας και Φιτζι(!)

 

edit2: Τα ελληνικα δουλευουν μια χαρα με ολες τις εφαρμογες!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε. Ευχαριστώ για το support! Τα αρχεία που χρειάζονται επιπλέον είναι τα net_rim_bis_client__el.cod

net_rim_platform_im_resource__el.cod

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εντυπώσεις μετά από τόσες μέρες χρήσης??

Πώς δουλεύει το μηχάνημα?

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μετά απο αρκετές μέρες χρήσης παραθέτω τα παρακάτω:

 

-οι εφαρμογές ανοίγουν ακόμα πιο γρήγορα.

-όταν πας απο μία εφαρμογή σε μια άλλη δεν αργεί να ανοίξει την δεύτερη

-το πιο όμορφο ήταν οτι πέραν απο το fade in και fade out που έκανε όταν άνοιγες μια εφαρμογή τώρα πετάγονται τα παράθυρα (pop)

-υπάρχει επιλογή στα options για την αλλάγη των ήχων κλήσης και μηνυμάτων

-η μπαταρία δεν είναι τόσο καλή όσο η 141/5.0.0.93 hybrid αλλά σίγουρα είναι πολύ πολύ καλύτερη απο την official

-όταν είσαι σε κλήση δεν πατιέται κανένα "κουμπί" όσο έχεις το τηλέφωνο στο αυτί σου

-όταν έχουμε ενεργοποιημένη την δόνηση, δονείται η συσκευή 2 φορές πριν ακουστεί ο ήχος\

-όταν ακούς μουσική απο ακουστικά και σου έρθει μια ειδοποίηση ο ήχος του τραγουδιού όταν συνεχίζει το playback δεν αυξάνεται, όπως στις προηγούμενες εκδόσεις

-το scrolling έχει γίνει αρκετά πιο απαλό

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη δόνηση δεν μπορείς να το αλλάξεις?

Μάλλον έχεις γερό αυτί που μπορεί και κάνει click :lol::lol:

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όχι

:lol: όταν ακουμπάς το τηλέφωνο στον όμο για να μιλήσεις δεν πατιούνται κουμπιά. δεν ξέρω αν συνέβαινε μόνο σε εμένα αλλά είχα βάλει άπειρες φορές κόσμο σε αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν εχουν βγαλει ακομα 148 ή 151 Paneuropean αλλα εχουν αυτη την Dutch ? Toσε ςπολλε ςπωλησεις κανουν στην Ολλανδια ????
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

όχι απλά τα ος τα βγάζουν πάροχοι. πχ υπάρχει η 148 austalia και fiji. αν θέλεις πάντως πέρασε εσύ τα ελληνικά (δές παραπάνω στο thread)
Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω για υβριδικό μόλις γυρίσει από το απαράδεκτο πλαίσιο και vservices.

Έχω εντυπωσιαστεί.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...