Jump to content

Hybrid OS 4.x - Tα πάντα για τα Υβριδικά Λειτουργικά Συστήματα


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@damocles: Ότι χρειαστείς, για να μην γεμίζει και το thread με απορίες για την διαδικασία κλπ στείλε PM! Όσο για αυτά που ρώτησες με κάλυψε πλήρως ο moment_v

 

ps: δεν γίνεσαι κουραστικός, εδώ είμαστε για να βοηθάμε, αλλιώς θα τα κράταγα για τον εαυτό μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 223
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η πρώτη μου προσπάθεια απέτυχε... Μου είπε ότι η συσκευή δεν έχει αρκετό χώρο για τις εφαρμογές :(:(

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησες την διαδικασία όπως έπρεπε? Δοκίμασε να κάνεις ένα battery pull να ξελαμπικάρει η μνήμη και προσπαθησε το πάλι.

 

Εικασίες κάνω γιατί το error αυτό δεν μου το έχει παρουσιάσει ποτέ και δεν μπορω να πώ ότι έχω και λίγες εφαρμογές περασμένες (περίπου 35)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προβληματάκι μετά την αναβάθμιση σε 151 και σκέφτηκα να σας το γράψω μήπως και βρούμε την λύση.

 

Όταν το τηλέφωνο είναι σε κατάσταση lock και το συνδέσεις με το pc, δεν το βλέπει σαν κάρτα. Βλέπει ότι συνδέθηκαν δύο εξωτερικές συσκευές αλλά δεν ανοίγουν και σου βγάζει το μήνυμα που βγάζει όταν πας να ανοίξεις το CD Reader χωρίς να έχει μέσα CD ROM.

 

Όταν κάνεις unlock την συσκευή και ξανά-κάνεις connect μέσω usb τότε τις βλέπει κανονικά...

 

Δεν είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα αλλά είναι λίγο ενοχλητικό και σπαστικό...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησες την διαδικασία όπως έπρεπε? Δοκίμασε να κάνεις ένα battery pull να ξελαμπικάρει η μνήμη και προσπαθησε το πάλι.

 

Εικασίες κάνω γιατί το error αυτό δεν μου το έχει παρουσιάσει ποτέ και δεν μπορω να πώ ότι έχω και λίγες εφαρμογές περασμένες (περίπου 35)

 

Τώρα φαίνεται να τελείωσε επιτυχώς (έκανα battery pull) - κι έτρεξα τον loader.exe.

 

Πώς ξέρω ότι έχω περάσει την hybrid; Στο about λέει για 141 :(

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να λέει 151. Το τελευταίο hybrid πέρασες; για να δεις αν είναι σίγουρα πηγαίνεις options-advanced-applications-bb button-modules. Εκεί αν δεις κάποιο αρχείο της 5.0 σημαίνει ότι το πέρασες επιτυχώς.

 

Στην περίπτωση σου δεν νομίζω να πέρασε σωστά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα.

 

Να επιβεβαιώσουμε λίγο την διαδικασία...

1) Φορτώνω το 141 από την Vodafone.

2) Πάω στον ίδιο υπολογιστή και τρέχω το download που ανέφερες, δίνοντας ως path αυτό που ανέφερες.

3) Μετά από επιτυχία, τρέχω το apploader.exe

 

κάνω κάτι λάθος;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

http://www.blackberryos.com/images/logo/BBM5leak.png

Λοιπόν ο νέος blackberry messenger είναι διαθέσιμος σε leak.

Εδώ θα βρούμε το αρχείο. Κάνουμε unzip κάπου στον υπολογιστή μας και μετά τα αρχεία .cod's που βρίσκονται στο φάκελο τα κάνουμε copy paste στον εξής προορισμό: c:/program files/research in motion/shared/(os folder)/java και το αρχείο BlackBerryMessenger.alx το βάζουμε στο c:/program files/research in motion/shared/(os folder)

Μετά τρέχουμε το loader .exe και όλα ΟΚ.

 

26/7: ΝΕΟ ΟΤΑ

Edit: Διoρθωμένο link

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα.

 

Να επιβεβαιώσουμε λίγο την διαδικασία...

1) Φορτώνω το 141 από την Vodafone.

2) Πάω στον ίδιο υπολογιστή και τρέχω το download που ανέφερες, δίνοντας ως path αυτό που ανέφερες.

3) Μετά από επιτυχία, τρέχω το apploader.exe

 

κάνω κάτι λάθος;

 

Μάλλον το τρίτο ήταν το λάθος σου. Όχι το app loader του desktop manager αλλά το Loader που βρίσκεται c:/program files/common files/research in motion/app loader/loader.exe.

 

Έσβησες το vendor.xml;

 

http://www.blackberryos.com/images/logo/BBM5leak.png

 

Συγχαρητήρια μου έφτιαξες το βράδυ μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Το παραπάνω link δεν δουλεύει....ξέρει κανείς γιατί; Έχουμε εναλλακτική;
22165330
Link to comment
Share on other sites

http://www.blackberrynews.com/2009/07/18/blackberry-messenger-5-0-ota-available/

OTA installation. Δοκιμασε εδω. Λογικα δουλευει.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δουλεύει μια χαρά. Σε ευχαριστώ. Πήρα ένα email από BBMADMIN [bbmadmin@eval.blackberry.com] το οποίο λέει τα παρακάτω. Είναι ΟΚ?

 

Hello,

 

Thank you for using BlackBerry Messenger. To help prevent unauthorized use of this email address, we need to confirm its ownership. Please turn on your BlackBerry and allow it to receive this email. The email will be automatically processed by BlackBerry Messenger. Please do not delete this email.

 

If you do not use BlackBerry Messenger, you can ignore this email.

 

Thank you,

BlackBerry Messenger Team

22165330
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έπρεπε να σου έρθει. Αρχειοθέτησε το μήνυμα και θα είσαι οκ!

 

Για όσους περάσουν το BBM 5.0 μέσω loader πρέπει μετά να κάνετε και ένα battery pull.

 

ps: Περιμένω να δω πόσο θα κρατήσει η μπαταρία του storm μου με την νεα Hybrid για να γράψω ένα ολοκληρωμένο change log. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ενθουσιασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το τρίτο ήταν το λάθος σου. Όχι το app loader του desktop manager αλλά το Loader που βρίσκεται c:/program files/common files/research in motion/app loader/loader.exe.

Έσβησες το vendor.xml;

 

Βρήκα λάθος... Βασικά αποσυμπίεζα στο c:/program files/common files/research in motion/shared/loader files και όχι στο c:/program files/common files/research in motion/shared/loader files/9500-v4.7.....

 

Το ξανατρέχω τώρα αν και δεν μου έχει βγάλει warning για χαμηλότερη έκδοση μέχρι στιγμής.

 

UPDATE

Αναβάθμιση επιτυχής.

 

Πρώτες εντυπώσεις

- Σαφής βελτίωση στην ταχύτητα

- Πλέον είναι δυνατόν να αλλάξεις γλώσσα μέσα στο Phone app / Contacts!

 

Πρώτο πρόβλημα

- Ξεκινώντας το Email Setup βγάζει "Error starting net_rim_bb_setupwizard_app: Symbol 'WizardDialog.<init>' not found"

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ φίλε μου που τα κατάφερες. Αφού περάσεις το ος πρέπει να κάνεις ένα battery pull.

 

Μην ξεχάσεις να απόφορτισεις τελείως και να κάνεις μια πλήρη φόρτιση στην μπαταρία.

 

εγώ κάνοντας αυτό διανυω την δεύτερη μέρα και έχω αυτήν την στιγμή 55% μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά. Battery pull έκανα, και μου λύθηκε και ένα πρόβλημα που είχα με την Opera Mini και το Google Mobile Sync.

 

Όσο για το πρόβλημά μου με τον Setup Wizard (εκεί που σεττάρεις BIS/BES) ξέρεις κάτι;

 

Και μια τελευταία ερώτηση:

 

Αν θέλω να επαναφέρω στην 141, τρέχω το αντίστοιχο exe ή πρέπει να σβήσω και κανένα directory (π.χ. εκείνο μέσα στο οποίο αποσυμπίεσα τα αρχεία της hybrid);

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να επαναφέρω στην 141, τρέχω το αντίστοιχο exe ή πρέπει να σβήσω και κανένα directory (π.χ. εκείνο μέσα στο οποίο αποσυμπίεσα τα αρχεία της hybrid);

 

Απλά την απεγκαθιστάς απο τον υπολογιστή σου (add remove programs Κλπ) κανεις επανεκκίνηση και την περνάς στον υπολογιστή σου και στην συνέχεια στο τηλ ή απλά κάνεις το automatic update απο τον dm και απο μόνο του σου περνάει την Official 141

 

Συνεχίζει και μετά απο το battery pull? To error στο setup δεν μου το βγάζει εμένα οπότε δεν ξέρω κάτι. Ίσως αν το πέρναγες ξανά (έκανες την διαδικασία δηλ απο την αρχή) να έστρωνε.

 

Εμένα δεν μου έχει βγάλει κανένα lag μέχρι στιγμής. Τρέχει ρολόι

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την hybrid είναι ότι μετά από μερικές ώρες δεν μπορέι να στήσει packet σύνδεση και μου λέει (π.χ. Gmail, Google Maps) ότι δεν υφίσταται data connection.

 

Δυστυχώς δεν επανέρχεται ούτε με battery pull ούτε με απενεργοποίηση του radio.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πρέπει να σου έχει κάτσει καλά στην εγκατάσταση! Δεν μου έχει εμφανίσει τίποτα τέτοιο, περίεργο. Αν δεν σε βολεύει απλά γύρισε στην απλή 151 και πρόσθεσε ελληνικά. Φαινομενικά είναι πιο σταθερή γιατί είναι Official κλπ κλπ.

 

Πέρασες την τελευταία hybrid;

 

_____________________________________________________

 

Hybrid 4.7.151/ 4.7.1.40/ 5.0.0.100 Change Log

 

- Πρώτο και βασικό ο browser είναι υπερβολικά πιο γρήγορος απο την προηγούμενη έκδοση

- Ο χρόνος για το boot έχει μικρύνει σημαντικά

- Οι εφαρμογές τρέχουν πιο γρήγορα και το scroll είναι ακόμα πιο απαλό (προσπαθεί να πλησιάσει αυτό του Iphone, αλλά και πάλι θέλει δουλειά)

- Τελευταία και αρκετά σημαντικό η μπαταρία είναι απλά απίστευτη. Με εκτεταμένη χρήση 2 ώρες κλήσεις, EMAIL, BBM, και περίπου μια ώρα πλοήγηση το storm μου κράτησε 2 μέρες ολόκληρες και χωρίς να κιτρινίσει το εικονίδιο.

Έκανα μια δοκιμή και με μικρή χρήση λίγο τηλ και τα παραπάνω χωρίς την πλοήγηση και η μπαταρία μου έπεσε μόνο κατά 15%

Μπορεί οι επιδόσεις αυτές στην μπαταρία να σας φαίνονται εξωπραγματικά αλλά δεν έχετε τίποτα άλλο να κάνετε απο το να το δοκιμάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μια βελτιωμένη έκδοση του προηγούμενου hybrid 4.7.0.151/ 5.0.0.100/ 4.7.1.40. Περιλαμβάνει αρχεία της νέας 4.7.1.40 του 9630 Τour και αρχεία της νέας 5.0.0.130, γνωστό πρόγραμμα επεξεργασίας αρχείων office ήδη εγκατεστημένο και το νέο ΒΒΜ 5.0.

 

D O W N L O A D

 

Η διαδικασία είναι η ίδια

 

- Τρέχουμε το installer και διαλέγουμε την διαδρομή C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\Shared\Loader Files> και επιλέγουμε τον φάκελο με το λογισμικό που έχουμε εγκαταστήσει ήδη στον υπολογιστή μας (4.7.0.141 απο Vodafone Greece για να έχουμε ελληνικά).

- Επιλέγουμε το Start

- Διαγράφουμε το vendor.xml (εάν υπάρχει)

- Το περνάμε στην συσκευή (θα μας βγάλει το loader ένα παράθυρο που θα μας λέει οτι προσπαθούμε να περάσουμε παλαιότερο ος, ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ)!

- Τέλος, όταν τελειώσει η διαδικασία κάνουμε ένα battery pull

 

Για όσους θέλουν Ελληνικά να διαβάσουν και τα παραπάνω Post για να αποφευχθούν τυχόν λάθη.

 

Επίσης όσοι χρησιμοποιούν ήδη το BBM 5.0 πριν κάνουν οποιαδήποτε μεταβολή στο OS πρέπει να κάνετε backup στην συσκευή σας τις επαφές. (ανοίγουμε το ΒΒΜ πατάμε ΒΒ Button - Backup contacts list και για να τις επαναφέρουμε Restore Contacts List)

 

Hint: Για να επιτύχουμε την μέγιστη απόδοση της μπαταρίας μας και να αποφύγουμε το battery effect πρέπει, μετά από κάθε μεταβολή του Os, να αφήνουμε την συσκευή να αποφορτιστεί τελείως και να κάνουμε μια πλήρη φόρτιση. Έχει παρατηρηθεί ότι είναι καλύτερο η πλήρης φόρτιση να γίνεται με κλειστό το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει και γω αυτή, προς στιγμήν δε βλέπω τίποτα καινούριο συγκριτικά με την προηγούμενη υβριδική. Για μπαταρία ακόμα δεν ξέρω, περιμένω να τελειώσει για να φορτίσω.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής η προηγούμενη μου φαίνεται να τρέχει λίγο καλύτερα και πιο απαλά σε θέμα scrolling και παραθύρων. Θα παίξω λίγο μαζί της και θα επανέλθω με νέο change log
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πρέπει να σου έχει κάτσει καλά στην εγκατάσταση! Δεν μου έχει εμφανίσει τίποτα τέτοιο, περίεργο. Αν δεν σε βολεύει απλά γύρισε στην απλή 151 και πρόσθεσε ελληνικά. Φαινομενικά είναι πιο σταθερή γιατί είναι Official κλπ κλπ.

 

Πέρασες την τελευταία hybrid;

 

Ναι την τελευταία πέρασα.

 

Να επιβεβαιώσω (εκμεταλλευόμενος την εμπειρία σου) μια λύση που σκέφτηκα

1) Κατεβάζω την 151 (αλήθεια, από πού;)

2) Πάω στο c:/program files/common files/research in motion/shared/loader files/(εκεί υπάρχει ένας φάκελος με το όνομα του os)/java και αντιγράφω εκε μέσα τα

 

net_rim_tid_dynamic_ling_data_greek_45k_2.cod

net_rim_tid_dynamic_ling_data_greek_ltr.cod

net_rim_tid_dynamic_transcoding_data_CP1253.cod

net_rim_bis_client__el.cod

net_rim_platform_im_resource__el.cod

 

όπως γράφεις στο post σου.

 

Σωστά;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις;; Κάποια διαφορά?

Την κατεβάζω τώρα. Δεν πρόλαβα να βάλω το πρώτο υβριδικό μου και βγήκε κι άλλο.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...