Jump to content

Hybrid OS 4.x - Tα πάντα για τα Υβριδικά Λειτουργικά Συστήματα


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά δεν έχω διαβάσει για προβλήματα στην εγκατάσταση, αλλά για να το λέτε κάτι θα ξέρεται. Οπότε δεν συνιστάται το download της τελευταίας hybrid
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 223
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ενα site που αναφερεις σε αλλο thread, εχει ετοιμα hybrid, μηπως τα εχεις δοκιμασει?? Λες να αξιζει να κανω μια δοκιμη??
Link to comment
Share on other sites

Ποιο site;

 

Ότι έχω δοκιμάσει τα έχω γράψει στο thread.

 

Αν σε ενδιαφέρει κάποιο στείλε μου σε PM το λινκ να σου πω την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σας παραθέτω κάτι χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει στο δικό μου τηλέφωνο γιατί έχω καραβολευτεί με την 151 και φοβάμαι να το πειράξω :lol:

Οι γνώστες των hybrid μπορούν να το τσεκάρουν και αν δεν παίζει ας σβήσουν και το παρών μήνυμα (μιας και οι γνώστες των hybrid έχουμε την τύχη να είναι και mod :D άρρωστοι!!! :lol: )

 

1. Βρίσκουμε τα αρχεία που χρειάζονται για τα Ελληνικά όπως περιγράφει εδώ ο guru των hybrid hellsangel81 [http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=243271&page=3]

 

2. Κατεβάζουμε το "BlackBerry Master Control Program 0.9.2.0 Beta 8" από εδώ: http://mcpfx.com/request.php?4 (υπάρχει σχετική ανάλυση για τις δυνατότητες του προγράμματος εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2904456#post2904456

 

3. Αφού κάνετε εγκατάσταση το παραπάνω πρόγραμμα και το τρέξετε, επιλέξτε την επιλογή στα αριστερά που λέει Java Loader

 

4. Θα δείτε ένα κουμπί στα δεξιά που γράφει COD/JAD - πατήστε το.

 

5. Εντοπίστε τα αρχεία των Ελληνικών από το 1. της λίστας

 

6. Τώρα από το MCP πατήστε το Load.

 

7. Τα αρχεία θα φορτωθούν στην συσκευή σας, θα κάνει restart η συσκευή και είναι έτοιμο.

 

Όποιος το δοκιμάσει ας μας το σιγουρέψει...

 

Ευχαριστώ

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι είδα με μια ματιά στο πρόγραμμα που παραθέτεις, τα παραπάνω πρέπει να λειτουργούν.

Συγχαρητήρια, πολύ καλό find!

 

Πάντως παραμένει ακόμα πιο εύκολο να τα περάσεις με το loader. Έτσι κι αλλιώς και περασμένο να έχεις ήδη το ος στην συσκευή, μόλις βάλεις τα αρχεία στον φάκελο του loader και τον τρέξεις μπορείς να επιλέξεις τα ελληνικά και να τα περάσεις κανονικά σαν input language απο το μενού με τα στοιχεία του ος!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση ¨Αφου βγηκε η 5.0.0.191 για STORM 9530 δεν μπορουμε και μεις να την χρησιμοποιησοθμε , εφοσον απο οσο ξερω αν εχεις hybrid δεν εχει σημασια αν η σθσκεθη σου ειναι 9500 η 9530 ...
Link to comment
Share on other sites

Η προηγούμενη 5 είχε πρόβλημα με bis, σκέψου αυτή με τα radio files του 9530.

 

Μπορείς να την περάσεις αλλά πρέπει να κάνεις swap radio files.

 

πάντως δεν αξίζει να το κάνεις μιας και η έκδοση του 9500 θα έχει και flick scrolling (κάτι σαν το touch flo)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Τωρα που εγινε officially released η 4.7.0.173 να περιμενουμε καινουργια hybrid η πιστευετε να περιμενουμε για την αντιστοιχη leaked της 5.0.0.191 για 9500 Storm ?
Link to comment
Share on other sites

Νέο hybrid απο τον Gabriel!

 

v3.0.4 hybrid changelog:

 

 

- έχει την 173 ως βάση

- περιέχει 96 αρχεία απο την 5.0.0.191

- 7 από 5.0.0.130 OS

- 3 από 5.0.0.92 OS

- 23 από 4.7.1.40 OS

- BBM 5.0

- Facebook (1.6.0.21)

- Documents To Go (1.007.042)

 

DOWNLOAD

 

Ακολουθείτε τις ίδες οδηγίες με εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την την πέρασα! Σε μια δυο μέρες το review! Ρίχνε και μια ματιά στο http://www.blackberry-experts.net μπορει να την ανεβάσω εκεί πιο πριν.

 

Πάντως λέγεται οτι είναι πιο σταθερή με πιο απαλά εφέ στα παράθυρα και λιγότερο battery και memory leak!

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια...η Gabriel θα κατσει πανω στην 151 που εχω στο φακελλο ή θα πρεπει να τρεξει απο μονη της ?

Λοιπον την εβαλα πανω στην υβριδικη 151 που ειχα....τωρα περιμενω να δω...παντως μια πρωτη εντυπωση ειναι οτι τρεχει πιο γρηγορα η συσκευη.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να έχεις εσύ κάποια συγκεκριμένη έκδοση σαν βάση. Βάζεις οποια θέλεις, πχ εγώ την πέρναω πάνω στον φάκελο με την προηγούμενη υβριδική.

 

Ναι είναι πολύ πιο γρήγορη και σταθερή. Μνήμη στα 32.8 σταθερά. Μπαταρία μόνο θέλω να δω.

Link to comment
Share on other sites

Νέο hybrid απο τον Gabriel!

 

v3.0.4 hybrid changelog:

 

 

- έχει την 173 ως βάση

- περιέχει 96 αρχεία απο την 5.0.0.191

- 7 από 5.0.0.130 OS

- 3 από 5.0.0.92 OS

- 23 από 4.7.1.40 OS

- BBM 5.0

- Facebook (1.6.0.21)

- Documents To Go (1.007.042)

 

DOWNLOAD

 

Ακολουθείτε τις ίδες οδηγίες με εδώ...

 

Εγω εχω βαλει την hybrid 7v1 by Lyricidal :

 

For 9530 Users: Install over .167 leak

For 9500 Users: Install over .173 official

 

4.7 Based Hybrid

Beta7v1 Change Log

September 3rd @ 7:00 PM

- Added .167 Radio

- Added Full .173 Java

- Added 5.0.0.146 Files

- 90 5.0 Files total

- Full Language Support

- 1 Installer for both 95X0's

 

Πιστευετε οτι του Gabriel ειναι καλυτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με την τελευταία επίσημη (173) είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Τι θέλετε και τα σκαλίζετε? :lol::p

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με την τελευταία επίσημη (173) είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Τι θέλετε και τα σκαλίζετε? :lol::p

 

Δεν ξερω , αλλα νομιζω , για το λιγο διαστημα που ειχα βαλει την 173, οτι ειχε προβλημα με την διαρκεια της μπαταριας..

 

Ενω η hybrid που εχω βαλει τωρα ειναι πολυ καλυτερη ...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πιστευετε οτι του Gabriel ειναι καλυτερο ?

 

Σε θέμα μπαταρίας είναι. Επισης έχει στοιχεία από πιο σταθερά ος. Και τελευταίο και πιο σημαντικό του lyricidal είναι beta, δεν το έχει τελειοποιήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Να συνεχισω και εγω.. η 173 υβριδικη...ειναι πιο σταθερη,πιο γρηγορη, στη μνημη ξεκινησε στα 30,5ΜΒ και φτανει και στα 21,7...αναλογα...στο θεμα της μπαταριας εχω δει μια μικρη βελτιωση απο την 151...αλλα οχι τιποτα σπουδαια...τουλαχιστον ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι δεν θα μεινω στη διαρκεια της ημερας...συγκεκριμενα το storm εχει κλεισει 12 ωρες λειτουργιας...και σημερα το τσακισα... εχει ακομα 58%.Το μοναδικο πραγμα που παρατηρησα ειναι στο weatherbag ...οταν ειναι σε ορθια θεση και το ανοιγω ,το μενου που ειναι στο κατω μερος τρεμει...οταν το γυρναω ειναι οκ...τελος παντων δε λεει και τιποτα αυτο...αυτα,εχουμε συνεχεια!
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον tleon, μόνο που σε θέμα ταχύτητας η υβριδική είναι καλύτερη!

 

Η υβριδική έχει μεγαλύτερη αναμονή, έχει αρκετά διορθωμένα bugs της προηγούμενης, αλλά τα bugs που έχει στον browser (scrolling, zoom, επιλογή) είναι αρκετά σπαστικά.

 

Δεν συστήνω το download ακόμα και για τους φανατικούς χρήστες του όπερα. Ότι και να λέμε για την ταχύτητα του BB Browser, είναι απαραίτητος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πάντως έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό από την official 173.

Η μπαταρία φυσάει. 3 ημέρες χωρίς φορτιστή!!!

Η μνήμη ποτέ δεν ήταν καλύτερη και συνεχίζει. Δεν έχει χρειαστεί ούτε μία φορά να κάνω reboot!!! Ξεκίνησε στα 42MB και έχει πέσει μέχρι τα 35MB μετά από πολύ καιρό αλλά και πάλι ανεβαίνει στα 39MB από μόνο του!!!!

Κεραία, ήχος, κάμερα σε πολύ υψηλά επίπεδα!

Είδα ολόκληρη ταινία σε mp4 με ελληνικούς υπότιτλους και ήταν άψογο.

 

Αυτά...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια 3 μερες δεν μου κραταει...12-13 ωρες συνεχους λειτουργειας και καλη χρηση, η μπαταρια μου φτανει και στο 58-60 % και αναλογα...εχω την αισθηση οτι οταν το φορτιζω πληρως απο τον φορτιστη του, η μπαταρια κραταει περισσοτερο απο οτι στο pc.H μνημη ξεκινησε με 30,5ΜΒ και τωρα εχει κατεβει στα 25ΜΒ...δεν ξερω μηπως φταιει και η χρηση...
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχισω λιγο το χθεσινο post με την μπαταρια ...το παρακολουθησα και το μετρησα...Το ΒΒ ανοιξε στις 5:10πμ μεχρι και τις 9:10 ειχε 100% ακομα ,9:40 μου το κατεβασε 2% και ...αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στις 9:40 το σημα απο -77 dBm χτυπησε -101dBm και αυτο κατεβασε τη μπαταρια 6%...οι εναλλαγες στο σημα παντα κοστιζουν...μεχρι τωρα 14:10 μμ ,9 ωρες μετα, με αρκετα τηλεφωνα , λιγο internet και mail και μια εφαρμογη να τραβαει συνεχως ειμαι στο 70%...δε ξερω πως το βρισκεται?
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Νέο hybrid απο τον Gabriel!

 

v3.0.4 hybrid changelog:

 

 

- έχει την 173 ως βάση

- περιέχει 96 αρχεία απο την 5.0.0.191

- 7 από 5.0.0.130 OS

- 3 από 5.0.0.92 OS

- 23 από 4.7.1.40 OS

- BBM 5.0

- Facebook (1.6.0.21)

- Documents To Go (1.007.042)

 

 

Ακολουθείτε τις ίδες οδηγίες με εδώ...

 

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...