Jump to content

[Επίσημο] Nokia E52 (Pre-Release)


varsamis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τοτε τι λες? :p

 

για stainless steel μιλουσα. οποτε ειναι το ιδιο με το Ε51 οπως σου ειπα

 

Επειδή μάλλον κάπου χάσαμε την μπάλα... :p

 

Στο Ε51, μεταλλικό είναι το καπάκι καθώς και η μπροστινή πρόσοψη.

 

Στο Ε52, μεταλλικό είναι μόνο το καπάκι και τίποτα άλλο.

 

Όσον αφορά την κάμερα, εδώ και καιρό έχω ανεβάσει δείγματα:

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21143/ppuser/4/sortby/d/sorttime/9999/way/desc

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21144/ppuser/4/sortby/d/sorttime/9999/way/desc

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21145/ppuser/4/sortby/d/sorttime/9999/way/desc

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21146/ppuser/4/sortby/d/sorttime/9999/way/desc

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21147/ppuser/4/sortby/d/sorttime/9999/way/desc

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελευταία πληροφόρηση απο Πλαίσιο (πιθανή) :ninja: άφιξη 30/08/09 (στην κεντρική αποθήκη) οπότε απο 02/09/09 θα είναι λογικά στα καταστήματα... πάντως έχει βγεί ο κωδικός κάτι που πρίν λίγες μέρες δέν υπήρχε... καλό αυτό! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον κάπου χάσαμε την μπάλα... :p

 

Στο Ε51, μεταλλικό είναι το καπάκι καθώς και η μπροστινή πρόσοψη.

 

Στο Ε52, μεταλλικό είναι μόνο το καπάκι και τίποτα άλλο.

 

ναι οκ απλα αλλο αλουμινιο για μεταλλο και αλλο ατσαλι! :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ρωταω γιατι ειμαι μεταξυ αυτου κ του N82...

Αλλα νομιζω οτι το Ε52 εχει καλυτερο επεξεργαστη...

Θελω ενα κινητο που να μην τραβαει κολληματα οσον αφορα το λογισμικο κ να εχει μια αξιοπρεπη καμερα...

Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να κυκλοφορήσει λίγο και θα δίξει. Τώρα τι να πούμε για το αν θα κολλάει ή όχι. Αν πάρουμε από το Ε51, δεν κολούσε. Κανένα restart που και που, και σε συγκεκριμένα πράγματα. Αν εννοείς να αργεί, και αυτό θα δίξει. Από CPU και μνήμη καλά πάει, αλλά...

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ειμαι το πειραματοζωο, οταν το παρω στα χερια μου θα σας πω αλλα δεν πιστευω να εχει κανενα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Στο Ε51, μεταλλικό είναι το καπάκι καθώς και η μπροστινή πρόσοψη.

Οταν λες μεταλικο ειναι το μπροστινο καλυμα, εννοεις οτι υπαρχει μεταλικο πλαισιο το οποιο περικλειεται απο πλαστικο?

Διοτι εμενα μου επεσε κατω και εφυγε κοματακι απο την μπροστινη προσοψη, αλλα μεταλο δεν ειδα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πλαίσιο είναι μεταλλικό στο E51.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στην VODAFONE στο Ελληνικό θα είναι διαθέσιμο απο την Πέμπτη... 299 ευρώ... Εβαλα αγγελια το Μ8800 με τα 8 MPixel για να παω πλεον παλι σε BUSSINESS Κινητο μιας και δεν ειμαι εγω για πολλα πολλα :)
Πωλείται Atrix μαζί με Lapdock...
Link to comment
Share on other sites

πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι παίζεται στη vodafone που το έχω παραγγείλει και μου είπαν ότι δεν έχουν ακόμα νέα ενημέρωση. το σύστημα λέει ακόμα ότι θα είναι διαθέσιμο στις 7/8, εγώ το παρήγγειλα στις 4 και τότε μου είχαν πει πάλι στις 7/8.
Link to comment
Share on other sites

Θα εχει branded μενου ή αυτοκολλητα της βοντα; Ξερουμε τιποτα;
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Σε ΝΟΚΙΑ μου ειπαν απο μερα σε μερα το περιμενουνε.Πιστευω μεχρι 25 Αυγουστου θα το'χουμε!!!
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα είμαι ευτυχής κάτοχος του Ε52, μοντέλο παραγωγής...

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω δει ορατές διαφορές σε σχέση με το πρωτότυπο που είχαμε δει μαζί με τον R.I.P., ωστόσο σύντομα θα αρχίσω να γράφω αναλυτικά τις εντυπώσεις μου.

 

Για απορίες, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Και από που το αγόρασες με το καλό; Και πόσο; Το ελληνικό; :)

 

Είμαι παραπάνω από πρόθυμος να σας πω εντυπώσεις από το τηλέφωνο, αλλά όχι να κάνω διαφήμιση για το οποιοδήποτε κατάστημα, είτε ελληνικό είτε ξένο, δεν το χω κάνει ποτέ μου και το θεωρώ πραγματικά ανούσιο. :)

 

Πάμε στο τηλέφωνο λοιπόν...

 

Επειδή όπως έχω τονίσει για μένα το κινητό είναι πρωτίστως εργαλείο και μετά οτιδήποτε άλλο, το πρώτο πράγμα που επετεύχθη ήταν η μεταφορά επαφών, σημειώσεων, καταχωρήσεων στο ημερολόγιο κτλ από το Ε51. Τα τηλέφωνα συγχρονίστηκαν άψογα, οπότε όσοι ερχόσαστε από κάποιο Εxx έχετε κατά νου αυτό.

 

Κάτι που έχει απασχολήσει αρκετούς, είναι η ποιότητα κατασκευής.

 

Αν και είναι νωρίς για να κρίνω, σαν πρώτη αίσθηση το Ε51 μου φαίνεται πιο συμπαγές. Πρέπει όμως να ζήσω λίγο καιρό με το Ε52 για να σχηματίσω καλύτερη άποψη. Ίσως να μου δίνει αυτή την εντύπωση το Ε52 γιατί είναι πιο λεπτό και ελαφρύ. Ίδωμεν...

 

Κάτι πολύ θετικό, το τηλέφωνο είναι ΤΑΧΥΤΑΤΟ. Πρέπει να το δείτε, δεν ζορίζεται να κάνει οτιδήποτε.

 

Για το πληκτρολόγιο, είμαι κάθετος: το Ε51 υπερέχει στον τομέα αυτό, είναι πιο χρηστικό.

 

Θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

άσε σε πρόλαβε το gsmarena

 

δεύτερος και καταϊδρωμένος :p:p

 

Main disadvantages

 

* Disappointing camera features and performance

* Video recording maxes out at VGA@15fps

* No DivX or XviD support (can be installed, possibly requiring a purchase)

* No TV-out functionality

 

http://www.gsmarena.com/nokia_e52-review-384.php

 

With a power plant like this one, the Nokia E52 is said to last 672 hours of stand-by or 8 hours of talk time and that's more than impressive. We can confirm more than three days of some really heavy usage and there's hardly a contemporary smartphone outside the Eseries that can pull that of.

 

In case you haven't guessed it yourselves already, let's point something out - the Nokia E52 is flawlessly built just like the Nokia 6700 classic. The phone looks great all over and is one of those few that really manage to impress our team so much. A joy to have around, the handset is equally comfortable to use. Splendid ergonomics, durability and hot looks make a perfect mix.

The E52 comes with the new S60 icons for a pinch of 5th edition (touch) styling. The interface can freely rotate to landscape mode thanks to the accelerometer, which also offers silencing calls and snoozing the alarm by flipping your phone over.

 

And finally, there's a nice security feature known as Remote Lock. If your Nokia E52 gets stolen or lost, you simply send a coded SMS message to remotely lock the phone. After three unsuccessful attempts to unlock it, it wipes itself clean of all personal or sensitive info. You might not get your Nokia E52 back, but at least nobody will get your personal data either.

 

We conducted our traditional speakerphone test with Nokia E52 and it achieved an average result.

 

It seems Nokia has got everything covered except for Blackberry Connect support, which might turn out to be a deal breaker for some potential E52 buyers.

 

The image gallery was a pleasant surprise - it's the same as the one found in Nseries phones and looks great.

 

Unlike, say, the Nokia N85, zooming here is very speedy, thanks to the zippy 600MHz processor. It does slow down a bit when you get over 100% but it will go up to 400% zoom. Zooming is done in small increments (about 10%) and panning is quite fast too.

 

We can safely say that the E52 is the best performer in terms of audio quality that the Eseries have ever seen, overtaking even the E75. The bar-shaped E52 has better frequency response, stereo crosstalk and distortion levels than its side-sliding sibling and that seems enough to us to announce it as the new Eseries lead-singer

 

Finally, being one of Nokia's best equipped phones, the Nokia E52 naturally also includes support for the A2DP Bluetooth profile, which allows listening to music on a Bluetooth stereo headset.

 

The image quality is decent for a 3-megapixel shooter. Color rendering and contrast are good, but the dynamic range is not on par. Noise levels are low, but that is achieved through noise-reduction that smears away fine details and textures. The sharpening algorithm on the other hand is way too harsh and produces visible artifacts in the photo.

 

The quality of the recorded video is not very good and even if 15 fps is acceptable to you, the E52 is not a camcorder. There's a fair bit of detail captured until of course it is periodically smeared by heavy compression when the bandwidth isn't enough.

 

Browsing the internet on a Nokia smartphone is definitely a positive experience. The E52 is no exception with its excellent page rendering - most web pages look like they do on a desktop computer.

 

The Nokia E52 browser features built-in full Flash support. It handled many of the Flash sites we threw at it, but chocked on others (games most often). Flash content for version 9 and up seem to be the culprit.

 

Flash video is mostly not a problem for the E52 web browser - you can watch video on the full-featured versions of YouTube and the like. Not all however, DailyMotion and Vimeo didn't work, for instance.

 

With the Nokia E52 you won't need to pay extra for editing your office documents. And there's another thing you get for free - support for Office 2007 documents (.docx, etc.)

A PDF reader is also part of the Nokia E52 preinstalled content and a ZIP manager allows extracting archived files straight from your phone.

 

Finally, the Nokia E52 features a dictionary with a really rich database. English comes pre-installed but you can also download dozens of other languages for free from the Nokia website.

 

Nokia E52 also features a digital compass, which gets activated by swinging your hand around for a minute or two. In order for it to work, you need the map zoomed on your current GPS position. The compass (a magnetometer sensor) is turned on by default, but it doesn't work while turn-by-turn navigation is engaged. It's quite useful while making your way around on foot though as it rotates the map top match even your slightest change in orientation.

 

The overall impression of the Nokia E52 GPS functionality is positive, with the GPS sensitivity pretty acceptable. It is good enough for most users' needs and won't make too many people look for alternatives.

 

While it doesn't come preinstalled, you can install N-Gage on the Nokia E52, just head to http://www.ngage.com and follow the instructions. Strangely for a business-minded phone, there's full support for the recent Nokia gaming application. No need to tell you, there was no free activation code in our retail box.

Link to comment
Share on other sites

άσε σε πρόλαβε το gsmarena

 

δεύτερος και καταϊδρωμένος :p:p

 

Τα reviews του gsmarena είναι λίγο... «χαρούμενα» κατά την γνώμη μου. :)

 

Για παράδειγμα, ξεχνάει να αναφέρει ότι σε σύγκριση με το Ε51 η εργονομία του πληκτρολογίου υστερεί. Και μόνο που λέει «No DivX or XviD support» και «No TV-out functionality» για μένα είναι απλά γελοίο... Να χαμε να λέγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το πληκτρολογιο, μπορείς να αναφέρεις μερικά χαρακτηριστικά που λείπουν από μια τέτοιου χαρακτήρα συσκευή ?

 

 

Η μεταφορά των επαφών από το e51 δεν είναι ένδειξη επαγγελματικότητας της συσκευής αλλά βασική απαίτηση όλων των συσκευών της αγοράς και είναι τουλάχιστον αναμενόμενη.

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το πληκτρολογιο, μπορείς να αναφέρεις μερικά χαρακτηριστικά που λείπουν από μια τέτοιου χαρακτήρα συσκευή ?

 

Το θέμα δεν είναι αν λείπει κάτι, αλλά πως υλοποιούνται αυτά που υπάρχουν. Όταν προέρχεσαι από το Ε51, όπως και να το κάνουμε έχεις απαιτήσεις, έτσι δεν είναι; Για μένα, δεν λείπει κάτι από το Ε52, απλά σαν αίσθηση το θεωρώ - μέχρι στιγμής - αναλογικά όχι εφάμιλλο με το Ε51. Το ξανατονίζω όμως, είναι και θέμα του να το συνηθίσω σαν χρήστης, οπότε επιφυλάσσομαι.

 

Επιμένω στο πληκτρολόγιο πάντως. Για μένα, το πλήκτρο διαγραφής κακώς έχει πάει τέρμα δεξιά, θεωρώ πιο λογική την θέση που είχε στο Ε51. Επίσης, θεωρώ μειονέκτημα το ότι αφαίρεσαν ένα πλήκτρο (του τηλ. καταλόγου). Παράλληλα, όλα τα πλήκτρα κάνουν μικρότερη διαδρομή όταν τα πατάς σε σχέση με το Ε51 και σαν αίσθηση είναι αρκετά πιο μαλακά οπότε αν κάποιος έχει τα ίδια γούστα με εμένα, ίσως να ενοχληθεί.

 

Να πω και άλλα; Με το Ε51 μπορούσες να βρεις κάθε πλήκτρο στα τυφλά λόγω των «κορυφών» που είχαν τα soft keys. Στο Ε52 αυτό δεν είναι τόσο εύκολο. Τα ίδια ισχύουν και για το πολυπλήκτρο, σαν αίσθηση είναι πιο «βυθισμένο» προς τα μέσα.

 

Προσωπικά είμαι της άποψης ότι κάποιος που παίρνει ένα τηλέφωνο όπως το Ε52 ένα από τα βασικά πράγματα που πρέπει να τον απασχολούν είναι η εργονομία και η ευχρηστία. Στα πλαίσια αυτά, το πληκτρολόγιο είναι de facto σημαντικός παράγοντας και δυστυχώς το τίμημα της μείωσης του πάχους της συσκευής ήταν να χάσει πόντους σε σχέση με τον πρόγονό της.

 

Η μεταφορά των επαφών από το e51 δεν είναι ένδειξη επαγγελματικότητας της συσκευής αλλά βασική απαίτηση όλων των συσκευών της αγοράς και είναι τουλάχιστον αναμενόμενη.

 

Θα επαναλάβω ότι είπα και πριν: σημασία δεν έχει μόνο τι κάνει μια συσκευή αλλά και πως το κάνει. Και σε αυτό το κομμάτι, από εμένα το Ε52 πήρε άριστα. Μέσα σε 1-2 λεπτά είχε μεταφερθεί ό,τι χρειαζόμουν από το Ε51 απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παρεξηγήθηκη η έννοια του ποστ μου. Βασικά ρωτάω τι πιστεύεις πως λείπει από την συσκευή για κάποιον που την θέλει για επαγγελματική χρήση (email, ανάγνωση κάποιων εγγράφων pdf, doc, xls, αποθήκευση ευαίσθητων στοιχείων -λογαριασμοί κτλ- , ημερολόγιο, σημειώσεις, μηνύματα, bluetooth και φυσικά καλή αυτονομία. ίσως και συνδεσιμότητα ως usb host )

 

Δεν είχα σκοπό να αμφισβητήσω το θέμα του πληκτρολογίου

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παρεξηγήθηκη η έννοια του ποστ μου. Βασικά ρωτάω τι πιστεύεις πως λείπει από την συσκευή για κάποιον που την θέλει για επαγγελματική χρήση (email, ανάγνωση κάποιων εγγράφων pdf, doc, xls, αποθήκευση ευαίσθητων στοιχείων -λογαριασμοί κτλ- , ημερολόγιο, σημειώσεις, μηνύματα, bluetooth και φυσικά καλή αυτονομία. ίσως και συνδεσιμότητα ως usb host )

 

Δεν είχα σκοπό να αμφισβητήσω το θέμα του πληκτρολογίου

 

Δεν λείπει τίποτα από όσα αναφέρεις. Το τηλέφωνο είναι υπερπλήρες, οπότε μπορείς να είσαι ήσυχος. ;)

 

Για το θέμα της αυτονομίας, το έχω λιγότερο από 24 ώρες συνεπώς είναι νωρίς για να έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορεις να μου πεις με πμ που μπορω να το βρω;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

@tn97: Όταν έχεις χρόνο δοκίμασε να πλοήγηθεις σε διάφορες σελίδες να δεις αν βελτιώθηκε η ταχύτητα φόρτωσης σε σχέση με τον πρόγονο του.

 

Γιατί μπορεί πχ το Ε51 να είχε επεξεργαστή 370mhz, αλλά το κινητό φόρτωνε τις σελίδες πιο αργά και απ την καθυστέρηση, χειρότερα και από ένα pentium στα 90mhz που είχα..

Link to comment
Share on other sites

Με μεσαίο μέγεθος δαχτύλων, μπορώ να πω πως η χρήση στο πληκτρολόγιο του Ε51 είναι προβληματική, παρότι διαφορετικό έχει ακουστεί. Ειδικά στα πλήκτρα κάτω της οθόνης, σπάνια πατιούνται σωστά, χωρίς να έχεις πατήσει κατα λάθος και κάποιο από τα κάτω, που κατά την προσωπική μου γνώμη τα θεωρώ περιττά. Θα μπορούσε να έμπαινε μια σειρά πλήκτρων και τα γύρω από αυτά να ήταν μεγαλύτερα. Δεν αντιλαμβάνομαι πως το κατά τα λοιπά άψογο Ε51 μπορεί να θεωρηθεί ως πρώτυπο εργονομίας των πλήκτρων και αυτό δεν είναι θέμα συνήθειας....Φαντάζομαι η κατάσταση στο Ε52 να είναι σαφώς καλύτερη....:O
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...