Jump to content

[Επίσημο] Nokia E52 (Pre-Release)


varsamis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως πολύ πλαστικούρα ρε παιδιά, ποιοτικά ποιό πολύ με κινέζικο "μαϊμού" κακέκτυπο του E51 μοιάζει παρά με εξέλιξή του. Κρίμα και είχα ελπίδες για ποιότητα στα νεώτερα Eseries. :(
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως πολύ πλαστικούρα ρε παιδιά, ποιοτικά ποιό πολύ με κινέζικο "μαϊμού" κακέκτυπο του E51 μοιάζει παρά με εξέλιξή του. Κρίμα και είχα ελπίδες για ποιότητα στα νεώτερα Eseries. :(

 

Οι φωτογραφίες τις περισσότερες φορές δεν μπορούν να αποτυπώσουν την ποιότητα των υλικών οπότε ας μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι λίγο πιο πίσω το ξανακουβεντιάσαμε το θέμα ποιότητα, με τις ίδιες ακριβώς παρατηρήσεις. Και τότε και εγώ είχα απογοητευτεί, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν δεν βγει εμπορικά το τηλέφωνο, καλό είναι να μην προτρέχουμε να χαρακτηρήσουμε.

Λίγη υπομονή ακόμα και μετά θα τα δούμε όλα αυτά.:worry:

 

PS: 290 ευρώ είναι εξαιρετική τιμή! Μακάρι!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Full-focus είναι οι κάμερες που έχουν φιξαρισμένο focus.

Δεν πατάς το κουμπί για να εστιάσει και μετά τραβάς τη φωτογραφία.

Αντιθέτως οι auto-focus λειτουργούν όπως και οι φωτογρ. μηχανές. Πατάς λίγο το πλήκτρο της κάμερας ώστε να εστιάσει στο αντικείμενο που θέλεις να φωτογραφήσεις και μετά πατώντας μέχρι τέλους το πλήκτρο τραβάς τη φωτογραφία.

 

Φυσικά και οι διαφορές ανάμεσα στα δύο είδη κάμερας είναι τεράστια.

 

το προβλημα με το fixed focus ειναι που δε ξερεις τα ορια. απο το απειρο μεχρι πια αποσταση εστιαζει? δε ξερεις την ελαχιστη αποσταση απο το αντικειμενο που θελεις να φωτογραφησεις και κοιτα να δεις τη θολουρα.

για να μη το παρεξηγησει κανεις οταν λεω απειρο σημαινει οτι αν για παραδειγμα εχει focus στα 55 οτιδηποτε απο 55 και πισω θα δειξει τα παντα το ιδιο. δεν μιλαω για θολωμα του πισω γιατι τοτε θα ηταν auto focus. αν πας σε εστιακη αποσταση μικροτερη των 55 επειδη εσενα ειναι στα 55 θα το θολωσει και παπαλα η φωτο.

 

δεν εχω βρει καπου να λεει το fixed focus του E51 εχω τη εντυπωση οτι ειναι καπου στο μισο μετρο

Link to comment
Share on other sites

100% σας λεω πως οι τιμες ειναι:

Ε52: 291€

Ε55: 320€

Ολα τα Nokia Store μπορουν να τα βαλουν ηδη για παραγγελια και λογικα ειναι μονο θεμα το ποιο καταστημα θα παρει πρωτο. Πιστευω με προπαραγγελια θα μπορειτε να το εχετε μεσα στην εβδομαδα που ερχεται.

_ILiDAN_
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Με το Ε52 γίνεται να έχω 4-5 email accounts και να κάνουν real time λήψη, ή πρέπει να βγαίνω κ να αλλάζω account για να λάβει και τα υπόλοιπα;
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολύ πλαστικούρα ρε παιδιά, ποιοτικά ποιό πολύ με κινέζικο "μαϊμού" κακέκτυπο του E51 μοιάζει παρά με εξέλιξή του. Κρίμα και είχα ελπίδες για ποιότητα στα νεώτερα Eseries. :(

 

Επειδή το έχω δει ήδη από κοντά, πρέπει να σου πω ότι το αδικείς. Τα πλαστικά του είναι καλά, έπρεπε να το ανοίξουμε για να διαπιστώσουμε ότι δεν ήταν μεταλλικά τα καλύματα, στην αρχή νομίζαμε το αντίθετο. ;)

 

Τέλοσπάντων, θα επαναλάβω για όσους δεν το ξέρουν, ότι το μόνο μεταλλικό στοιχείο στο Ε52 είναι το καπάκι της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Υπάρχουν πλαστικά και πλαστικά. Άλλωστε το 99% των τηλεφώνων (για να μην πω παραπάνω) είναι ολόκληρα πλαστικά. Δηλαδή είναι όλα κακοφτιαγμένα? :confused:

Νομίζω ότι υπερβάλουν κάποιοι λίγο. Δεν είναι πάντα πλαστικο = προχειροφτιαγμένο.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπάντων, θα επαναλάβω για όσους δεν το ξέρουν, ότι το μόνο μεταλλικό στοιχείο στο Ε52 είναι το καπάκι της μπαταρίας.

 

ακριβως οπως και στο E51

 

Συμφωνώ. Υπάρχουν πλαστικά και πλαστικά. Άλλωστε το 99% των τηλεφώνων (για να μην πω παραπάνω) είναι ολόκληρα πλαστικά. Δηλαδή είναι όλα κακοφτιαγμένα? :confused:

Νομίζω ότι υπερβάλουν κάποιοι λίγο. Δεν είναι πάντα πλαστικο = προχειροφτιαγμένο.

 

τα πλαστικα του Ε51 τριζουν ασε

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Με το Ε52 γίνεται να έχω 4-5 email accounts και να κάνουν real time λήψη, ή πρέπει να βγαίνω κ να αλλάζω account για να λάβει και τα υπόλοιπα;

 

μπορεί κάποιος να απαντήσει; Ειναι σημαντικό γιατί θέλω να κάνει ταυτόχρονη λήψη κ απ τα 4 account μαζί...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να απαντήσει; Ειναι σημαντικό γιατί θέλω να κάνει ταυτόχρονη λήψη κ απ τα 4 account μαζί...

 

Το θέλεις για web-chatting & dating?

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για το Ε52, αλλά στο Ε51 τα μεταλλικά στοιχεία, εκτός από το καπάκι της μπαταρίας, είναι και το μπροστινό πλαίσιο οθόνης και πληκτρολογίου....Και φυσικά τίποτα δεν τρίζει με τίποτα....Ευχαριστώ!:)
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για το Ε52, αλλά στο Ε51 τα μεταλλικά στοιχεία, εκτός από το καπάκι της μπαταρίας, είναι και το μπροστινό πλαίσιο οθόνης και πληκτρολογίου....Και φυσικά τίποτα δεν τρίζει με τίποτα....Ευχαριστώ!:)

 

Πολύ σωστά. Μακάρι και τα νεώτερα Eseries να είχαν την ποιότητα κατασκευής του πολύ καλού E51 (ή του E66 κλπ).

Δυστυχώς όμως το δήθεν χρώμιο-ατσάλι στα νέα Exx δεν είναι παρά φτηνό ασημί πλαστικό. :mad:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως και στο E51

 

 

 

τα πλαστικα του Ε51 τριζουν ασε

 

Κάνεις λάθος, στο Ε51 είναι μεταλλική και η μπροστινή πρόσοψη (το γύρω-γύρω στην οθόνη και το πληκτρολόγιο). Η πλάτη είναι πλαστικό.

 

Κατά τα άλλα, πρώτη φορά βλέπω κάποιον να λέει ότι τρίζει το Ε51!

 

Πολύ σωστά. Μακάρι και τα νεώτερα Eseries να είχαν την ποιότητα κατασκευής του E51 (ή του E66 κλπ).

Δυστυχώς όμως το δήθεν χρώμιο-ατσάλι στα νέα Exx δεν είναι παρά φτηνό ασημί πλαστικό. :mad:

 

Συγγνώμη, το έχεις δει από κοντά ώστε να ξέρεις ότι είναι «φτηνό ασημί πλαστικό» ή κρίνεις από τις φωτογραφίες;

Link to comment
Share on other sites

@ΤΝ97

η πλάτη στο σημείο της κάμερας είναι πλαστική το καπάκι της μπαταρίας όμως είναι μεταλικό και στο λέω με σιγουριά γιατί έχω καταφέρει να του κάνω μερικούς τσαμπουκάδες οι οποίοι μοιάζουν με τρακαρισμένη λαμαρίνα αυτοκινήτου :) αν ήταν πλαστικό θα έπρεπε να έχει σπάσει και όχι να κάνει λακουβάκια. Βγάλε το καπάκι και άστο να πέσει πάνω σε μάρμαρο από μικρή απόσταση ο ήχος που θα παράγει θα σε πείσει :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

η οθονη του ε51 τριζει ειναι γνωστο αυτο εχει αναφερθει στις σελιδες του ε51 εγω σε οσα ειχα πανω απο 6 διαφορετικα σε ολα ετριζαν μονο η οθονη
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, το έχεις δει από κοντά ώστε να ξέρεις ότι είναι «φτηνό ασημί πλαστικό» ή κρίνεις από τις φωτογραφίες;

 

Dummy έχω δει και ...ενθουσιάστηκα από την ποιότητα των υλικών. :lol:

Άλλωστε είναι γνωστή η "ποιότητα" των πλαστικών που χρησιμοποιεί τελευταία η Nokia.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

@ΤΝ97

η πλάτη στο σημείο της κάμερας είναι πλαστική το καπάκι της μπαταρίας όμως είναι μεταλικό και στο λέω με σιγουριά γιατί έχω καταφέρει να του κάνω μερικούς τσαμπουκάδες οι οποίοι μοιάζουν με τρακαρισμένη λαμαρίνα αυτοκινήτου :) αν ήταν πλαστικό θα έπρεπε να έχει σπάσει και όχι να κάνει λακουβάκια. Βγάλε το καπάκι και άστο να πέσει πάνω σε μάρμαρο από μικρή απόσταση ο ήχος που θα παράγει θα σε πείσει :D:D:D

 

Δεν είπα πουθενά για το καπάκι. Για την πλάτη μίλησα και εγώ, η οποία είναι από πλαστικό.

 

η οθονη του ε51 τριζει ειναι γνωστο αυτο εχει αναφερθει στις σελιδες του ε51 εγω σε οσα ειχα πανω απο 6 διαφορετικα σε ολα ετριζαν μονο η οθονη

 

Παράξενο, ως τώρα είχα δύο Ε51 συν άλλα 3-4 από άτομα που το χουν στην δουλειά και σε κανένα δεν τρίζει...

 

Dummy έχω δει και ...ενθουσιάστηκα από την ποιότητα των υλικών. :lol:

Άλλωστε είναι γνωστή η "ποιότητα" των πλαστικών που χρησιμοποιεί τελευταία η Nokia.

 

Αν κρίνεις από dummy, σώθηκες. :p

 

Όπως έχω ήδη αναφέρει, είχα την τύχη να το δω από κοντά ως prototype και τα πλαστικά του μου φάνηκαν μια χαρά. Το ξαναλέω, τόσο εγώ όσο και ο R.I.P. αρχικά νομίζαμε ότι είναι μεταλλικό και στο λέω αυτό για να καταλάβεις ότι δεν ειναι τόσο φτηνιάρικα ή χαμηλής ποιότητας όσο νομίζεις.

 

Κοίτα λίγο τις προηγούμενες σελίδες του θέματος εδώ και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω, τόσο εγώ όσο και ο R.I.P. αρχικά νομίζαμε ότι είναι μεταλλικό και στο λέω αυτό για να καταλάβεις ότι δεν ειναι τόσο φτηνιάρικα ή χαμηλής ποιότητας όσο νομίζεις.

 

"Τον αράπη και αν τον πλένεις...". Απορώ πως δεν το καταλάβατε πως πρόκειται για πλαστικό. Ένα ελαφρό χτυπηματάκι με ένα κατσαβιδάκι ή κάτι άλλο μεταλικό προδίδει αμέσως.

Όσο για το ποιοτικό και πλαστικό αυτά δεν συμβιβάζονται, και όταν μιλάμε ειδικά για Nokia άστα να πάνε. :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

"Τον αράπη και αν τον πλένεις...". Απορώ πως δεν το καταλάβατε πως πρόκειται για πλαστικό. Ένα ελαφρό χτυπηματάκι με ένα κατσαβιδάκι ή κάτι άλλο μεταλικό προδίδει αμέσως.

Όσο για το ποιοτικό και πλαστικό αυτά δεν συμβιβάζονται, και όταν μιλάμε ειδικά για Nokia άστα να πάνε. :lol:

 

Δεν ξέρω τι κάνεις εσύ όταν πρωτοπαίρνεις ένα κινητό στα χέρια σου, εμείς πάντως δεν αρχίζουμε να το χτυπάμε... ελαφρά με κατσαβιδάκια, ειδικά όταν είναι πρωτότυπο που πρέπει να επιστραφεί.

 

Όπως και να΄χει, εφόσον θέλεις να πιστεύεις ότι τα πλαστικά του Ε52 είναι φτηνιάρικα, της πλάκας ή οτιδήποτε άλλο και χωρίς μάλιστα να το έχεις δει από κοντά, δεν θα κάτσω να σου αλλάξω την άποψη. Δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι θέλεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια θα λάμψει λίαν συντόμως. :lol:

Μέχρι να το πιάσουμε στα χέρια μας δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα! :X Τέλος!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβγάλαμε!! Ήμαρτον! Αρχήσαμε από τώρα. Λίγο υπομονή θέλει για να δούμε τελικά τι παίζει. Τώρα τα ψεύτικα, και τα prerelease σίγουρα δεν είναι καθόλου ενδικτικά του τελικού προϊόντος.

Ένα είναι σίγουρο, ότι δεν είμαστε χτεσινοί και αν η ΝΟΚΙΑ την έκανε την λαλακία τότε απλά θα πατώσει το τηλέφωνο. Λίγο υπομονή λοιπόν.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνεις εσύ όταν πρωτοπαίρνεις ένα κινητό στα χέρια σου, εμείς πάντως δεν αρχίζουμε να το χτυπάμε... ελαφρά με κατσαβιδάκια, ειδικά όταν είναι πρωτότυπο που πρέπει να επιστραφεί.

Αμαν βρε κολητέ με τις υπερβολές. Δεν είπε κανείς να πάρεις το καλέμι και να το ...κατεδαφίσεις. :lol:

 

Όπως και να΄χει, εφόσον θέλεις να πιστεύεις ότι τα πλαστικά του Ε52 είναι φτηνιάρικα, της πλάκας ή οτιδήποτε άλλο και χωρίς μάλιστα να το έχεις δει από κοντά, δεν θα κάτσω να σου αλλάξω την άποψη. Δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι θέλεις. :)

Και γιατί να προσπαθήσεις να μου αλλάξεις άποψη; Στην Nokia δουλεύεις και σου έθιξα το προϊόν, ή μήπως είναι κανείς μας στραβός και δεν βλέπει τα χάλια της ποιότητας των πλαστικών Nokia τα τελευταία χρόνια;

Άλλωστε "κοντός ψαλμός" που λένε, σε καναδύο ημέρες που θα το δούμε στα καταστήματα θα διαπιστώσουμε όλοι τι βιολί βαράει. ;)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Με σιγουρια μπορω να πω οτι το μπροστινο καλυμα του E51 δεν ειναι μεταλικο. Μου εχει πεσει και εχω δει το εσωτερικο του. Το μονο μεταλικο τμημα ειναι το καπακι της μπαταριας.

 

Οσο αφορα την οθονη, ετριζε με το καλυμα που ειχε οταν το πηρα. Με το νεο καλυμα που μου περασαν δεν τριζει αρα λογικα ειναι καποιο ελατωματικο κοματι.

 

Εμενα αυτο που με προβληματιζει στο Ε52 ειναι τα πλαινα κουμπια που τα βλεπω να εχουν επικαλυψη χρωμιου. Αυτα απο οσο φοβαμαι θα εχουν την ιδια μοιρα με το κεντρικο πληκτρο του Ε51 aka θα ξεβαψουν σε χρονο 0...

Link to comment
Share on other sites

Αμαν βρε κολητέ με τις υπερβολές. Δεν είπε κανείς να πάρεις το καλέμι και να το ...κατεδαφίσεις. :lol:

 

Εμ, στο πα, άμα είναι δανεικό, πρωτότυπο και πρέπει να επιστραφεί, πρέπει να έχει και τον ανάλογο... σεβασμό. ;)

 

Και γιατί να προσπαθήσεις να μου αλλάξεις άποψη; Στην Nokia δουλεύεις και σου έθιξα το προϊόν, ή μήπως είναι κανείς μας στραβός και δεν βλέπει τα χάλια της ποιότητας των πλαστικών Nokia τα τελευταία χρόνια;

Άλλωστε "κοντός ψαλμός" που λένε, σε καναδύο ημέρες που θα το δούμε στα καταστήματα θα διαπιστώσουμε όλοι τι βιολί βαράει. ;)

 

Ακριβώς. :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...