Jump to content

Samsung Galaxy (Ι7500)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχασα το καλωδιο usb, ειναι ευκολο να βρω να αγορασω απο καπου?

 

οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά φαντάζομαι θα έχει ένα micro USB.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 484
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά φαντάζομαι θα έχει ένα micro USB.

 

κατοπιν παραγγελιας 15 ευρω!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

κατοπιν παραγγελιας 15 ευρω!!!! :(

 

Δεν χρειάζεται το επίσημο της Sammy, λογικά και κάτι τέτοιο(Κοίτα στο σύνδεσμο) σου κάνει ακριβώς το ίδιο, ίσως και καλύτερα από το κοντό των 30cm που έχει η συσκευασία, σκέψου εγώ το χρησιμοποιώ με το καλώδιο του Nokia Ν78 ακριβώς επειδή είναι μεγαλύτερο σε μήκος.

Edited by ALekz182

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δουλέψει το blutooth για μεταφορά αρχείων.Από μπαταρία παιδιά έχω ξεχάσει τι θα πει φόρτιση.Firmware: 1.5
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ λίγο τη βοήθεια σας στο θέμα με τη μπαταρία.

Διάβασα όλο το τόπικ και είδα ότι οι περισσότεροι με την 1.6 δεν έχετε κανένα πρόβλημα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατι εμένα δεν κρατάει ούτε 24ωρο.

 

Τα Info της συσκευής έχουν ως εξής:

Firmware 1.6

Baseband XXJB2

Kernel 2.6.29 root@sep-53 #1

Build number Donut. XXJB6

 

Κάποια πρόταση τι να δοκιμάσω για να συνεφέρω την μπαταρία;

 

Επίσης έχετε κάτι υπ' οψιν που να κάνει ολικό Backup τη συσκευή. Η τουλάχιστον να επαναφέρει τα apps χωρίς Install ενα ενα ξανα;

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Για backup υπαρχουν αρκετές εφαρμογές. Μπορείς να ψάξεις στο market. Γνώμη μου πάντως είναι να βάλεις την galaxo.

 

Μιας και λέω για galaxo έχω κάνει έναν οδηγο για debian σε galaxo.

 

http://adigit.gr/archives/71

Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται το επίσημο της Sammy, λογικά και κάτι τέτοιο(Κοίτα στο σύνδεσμο) σου κάνει ακριβώς το ίδιο, ίσως και καλύτερα από το κοντό των 30cm που έχει η συσκευασία, σκέψου εγώ το χρησιμοποιώ με το καλώδιο του Nokia Ν78 ακριβώς επειδή είναι μεγαλύτερο σε μήκος.

 

λεω να το παραγγειλω. λες, λογικα κανει. δεν εισαι σιγουρος αν οι υποδοχες ειναι συμβατες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ο:blink:σοι ειστε σε 1.6 δοκιμαστε το adw launcher φοβερο(μεχρι 7 οθονες και εχει και ελληνικα σε ρυθμισεις.Καλο ειναι και Morelocale 2(λεει οτι κανει το μενου στα ελληνικα αν και εμενα μονο το market μου εχει κανει ισως στα rooted να κανει ολο το μενου).Αληθεια η 1.6 official ποτε θα βγει τελικα???
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αλλά έχει ένα προβληματάκι στην εναλλαγή οθόνης που το ψιλοχαλάει. Προσωπικά μ'αρέσει περισσότερο το helix launcher.
Hakuna matatA
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα! έχω εδώ και μερικά χρόνια το κ550 αλλά οδεύει προς το τέλος της «ζωής» του! Για να μην τα πολυλογώ, αν και εντελώς άσχετος με την τεχνολογία κτλ ενδιαφέρομε για το i7500 Galaxy το οποίο είναι αρκετά φθηνό πλέον. Αρχικά έχω τις εξής απορίες(χωρίς να κάνω κάποια αλλαγή και να χάσω την εγγύηση)1)υπάρχει κάποιος τρόπος να στέλλονται αρχεία μέσο Bluetooth και 2) όσα υπάρχουν εδώ http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?f=115&a=107 ισχύουν και για το i7500 (γιατί δεν υπάρχει στις συσκευές στο κάτω μέρος της σελίδας)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει ασχοληθεί κάποιος γενικά με αναβαθμίσεις της ROM κτλ? Πήγα να περάσω την GalaxHero και δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Τώρα περνάω το backup που είχα πάρει αλλά δεν το φορτώνει...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Μολις πηρα το SAMSUNG GT i7500 και διαπιστωσα οτι δεν λειτουργουν τα bluetooth. Δεν μπορω να ανταλλαξω δεδομενα δηλαδη.

Υπαρχει καποιο κολπο να ανοιξουν και να μπορω να στελνω και να δεχομαι κανονικα?????

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να πάρω το gti7500. Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το HTC Wildfire.

Βασικα εχω μπερδευτει με το εξης.

 

Εφοσον αυτα το κινητο λειτουργει με Android, αυτο δεν σημαινει οτι μολις κυκλοφορησει η εκδοση 2.2 οτι θα μπορω να την περασω στο κινητο;

Μονο αν κυκλοφορησει η samsung δικη της προσαρμογη του Android γινεται να την περασεις;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να πάρω το gti7500. Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το HTC Wildfire.

Βασικα εχω μπερδευτει με το εξης.

 

Εφοσον αυτα το κινητο λειτουργει με Android, αυτο δεν σημαινει οτι μολις κυκλοφορησει η εκδοση 2.2 οτι θα μπορω να την περασω στο κινητο;

Μονο αν κυκλοφορησει η samsung δικη της προσαρμογη του Android γινεται να την περασεις;

Δυστηχώς για αυτό το κινητό δεν θα υπάρξει αναβάθμιση ούτε για την 2.1 καν,θα μείνει στην 1.6,οπότε αν θες μπορείς να πάρεις το galaxy spica που είναι στα ίδια λεφτά (με χειρότερη κάμερα και χωρίς ραδιόφωνο όμως) και θα έχεις την 2.1...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι κατι που μπορει και το μπλοκαρει η εκαστοτε εταιρεια (samsung στη συγκεκριμενη περιπτωση);

δεν γινεται οπως με τα windows που μπορεις να τα περασεις σε οποιον υπολογιστη θες;

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος έχει πολύ υπομονή και περάσει νέο recovery boot image τότε μπορεί να περάσει ,όπως έκανα, την 2.1 Eclair GAOSP. Σε συνεργασία πλέον με ακόμη ένα forum η ίδια ομάδα βγάζει Froyo.

H 2.1 σε μένα παίζει τέλεια, επιτρέπει overclock στα 710Mhz, πάρα πολλές ρυθμίσεις, Live wallpapers, 3D κι άλλα πολλά. Αξίζει ο κόπος αν και παιδεύτηκα μέχρι να αλλάξω recovery boot image. Να σημειωσω ότι θεωρείται beta και δε λειτουργεί προς το παρόν η κάμερα, καθώς ο driver για Eclair δεν είναι ακόμη έτοιμος από την ομάδα.

Weatherproof
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εάν κάποιος έχει πολύ υπομονή και περάσει νέο recovery boot image τότε μπορεί να περάσει ,όπως έκανα, την 2.1 Eclair GAOSP. Σε συνεργασία πλέον με ακόμη ένα forum η ίδια ομάδα βγάζει Froyo.

H 2.1 σε μένα παίζει τέλεια, επιτρέπει overclock στα 710Mhz, πάρα πολλές ρυθμίσεις, Live wallpapers, 3D κι άλλα πολλά. Αξίζει ο κόπος αν και παιδεύτηκα μέχρι να αλλάξω recovery boot image. Να σημειωσω ότι θεωρείται beta και δε λειτουργεί προς το παρόν η κάμερα, καθώς ο driver για Eclair δεν είναι ακόμη έτοιμος από την ομάδα.

 

καμία εξέλιξη στο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέλω και εγώ λίγο τη βοήθεια σας στο θέμα με τη μπαταρία.

Διάβασα όλο το τόπικ και είδα ότι οι περισσότεροι με την 1.6 δεν έχετε κανένα πρόβλημα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατι εμένα δεν κρατάει ούτε 24ωρο.

 

Τα Info της συσκευής έχουν ως εξής:

Firmware 1.6

Baseband XXJB2

Kernel 2.6.29 root@sep-53 #1

Build number Donut. XXJB6

 

Κάποια πρόταση τι να δοκιμάσω για να συνεφέρω την μπαταρία;

 

Επίσης έχετε κάτι υπ' οψιν που να κάνει ολικό Backup τη συσκευή. Η τουλάχιστον να επαναφέρει τα apps χωρίς Install ενα ενα ξανα;

αν χρησιμοποιεις την θηκη που ειχε μεσα στο πακετο να την πεταξεις....και εγω ειχα το ιδιο προβλημα ωσπου διαβασα την λυση απο εναν αμερικανο που πειραματιστηκε και εφτασε στο συμπερασμα οτι εφταιγε η θηκη της εταιρειας...

εγω παντως το δοκιμασα και πλεον δεν μου κραταει 1 μερα! αλλα 2,5 με 3...απλα δοκιμασε το...μπορει να βρεις και εσυ την λυση!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό επιστρέφω στο post ελπίζοντας να βοηθήσω κάποια από τα παιδιά με όση "εμπειρία" απέκτησα σε αυτούς τους μήνες.......

Ξεκινώντας πιστεύω ότι το κινητό χωρίς ROOT και μία custom ROM δεν λέει πλέον τίποτα ιδιαιτέρως αν αναλογιστούμε τα κινητά που υπάρχουν στην αγορά....

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ την τελευταία ROM του DRAKAZ thn Galaxo 1.6.3.4 την οποία μπορείτε να βρείτε εδώ όπως και το απαραίτητο recovery..... Αποτελέσματα; Μπαταρία που κρατάει έως και 3 μέρες και πολύ καλύτερη συμπεριφορά του κινητού σε θέμα ταχύτητας..... Αααα επίσης προσφέρεται η δυνατότητα overclock του κινητού καθώς και επίλυση ενός προβλήματος με το 3d.... Αν κάνετε το κινητό ROOT (με το recovery) μπορείτε να κάνετε ολικό back up του κινητού κάτι το οποίο θα σας φανεί πολύ χρήσιμο.....

Σε αυτή την περίπτωση μάλιστα μπορείτε να δοκιμάσετε και την GAOSP : Nightly build η οποία προσφέρει το Froyo στο Galaxy μας και μάλιστα ΚΑΙ ΜΕ κάμερα (δυστυχώς είναι ακόμα σε beta).....

Από εκεί και πέρα αν δεν θέλετε να κάνετε root μία καλή λύση για back up είναι η εφαρμογή MyBackup Pro η οποία αποθηκεύει στο κινητό όλα τα data σας καθώς και τα προγράμματά σας..... Ελπίζω να βοήθησα...... :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχουμε κανένα info για το GalaxyUpdater του drakaz; Δεν είναι διαθέσιμο στο market το full.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, το κινητό έχει κλειδώσει λόγω >5 προσπάθειές στο unlock pattern. Λύση νομίζω να βρείς στο manual , ούτε στο cd αφού το κινητό δεν άνοιξε απο εσένα πρώτη φορα.Για αυτό σου ζητάει τον κωδικό του μειλ που έβαλε ο χρήστης όταν άνοιξε πρώτη φορα την συσκευή. Αφού δεν τον ξέρεις, πρέπει να γίνεις root και να τρέξεις με adb κάποιες συγκεκριμένες εντολές προκειμένου να μην χάσεις τα αρχεία που υπάρχουν μέσα αλλιώς αν δεν σε ενδιαφέρουν μπορείς να δοκιμάσεις να κανεις boot σε recovery mode και να δεις αν σε αφήνει να κάνεις factory reset .

Πατώντας : το κάτω πλήκτρο του ήχου + κάτω αριστερό κουμπί (κλήσης) + κάτω δεξιό κουμπί που κλείνει η συσκευή για ~ 5 δευτερόλεπτα

 

π.σ. πόσο το πήρες?

 

Αυτ ακριβως μου συνεβη. πολλες προσπαθειες στ unlock pattern επειδη βραχηκε η οθονη και αλλου πατουσα αλλου καταλαβαινε. μετα μια μρα η οθονη εστρωσε αλλα ζηταει mail και κωδικο, τα οποια για καποιο λογο δεν τα δεχεται ως σωστα! καμια συμβουλη πως να το ξεπερασω χωρις να χασω τα δεδομενα μου? (απο google διατηρω μονο τις επαφες).

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα σε όλους...

Εδω και 2 μέρες μου έδςσαν ενα samsung galaxy και εχω πίξει μέρχι τωρα να βγάλω μια σχετική άκρη. Ας αρχίσω απο τα απλά

Μπορει να μοθ πει κάποιος πως μπορω να βάλω δικό μου ήχο κλίσης από την κάρτα??

Προσπαθω συνεχως και μόλι μπαινω ρυθμίσεις του ήχου μου βγάζει μονο τις δικές του..

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,μπορεί να μου πει κάποιος πώς μπορώ να δω τα περιεχόμενα της εξωτερικής sd ; Και αν είναι εύκολο να μου εξηγήσει τη δομή τών αρχείων στη μνήμη του κινητού...

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το i7500 ανταλάσσει δεδομένα με bluetooth γιατί το παρήγγειλα για την κοπέλα μου και θέλω να ξέρω αν δεν έχει τέτοια δυνατότητα να το ακυρώσω....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy (Ι7500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...