Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Xteacher στο θέμα του m1 note στο φόρουμ έχουν ανέβει κάποιες φωτογραφίες από το κινητό, αρκετά καλές. Μεγάλο συν το ρυθμιζόμενο κλείστρο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς με τις ρυθμίσεις που έκανες δεν έμεινε πιο κοντά στην πραγματικότητα. Η φωτογραφία του 808 είναι γεμάτο ψεύτικο μπλε και γενικά πολύ ψυχρά χρώματα, έχει ασπρίσει μέχρι και τον χωματόδρομο. Επίσης υπάρχουν πολλά καμμένα σημεία.

Ακόμα και στο πρώτο ζεύγος προτιμώ το 1020. Το 808 έχει μπλεδίσει την σκιά του δέντρου.

Είχε μείνει δυστυχώς ο κορεσμός στο +2 από πριν... Αν το έβλεπα εκείνη την ημέρα θα το έριχνα στο 0 να βγουν περισσότερο φυσικές... Στην αύξηση του κορεσμού ενισχύει γενικά το ερυθρό, αλλά στο +2 ενίσχυσε φαίνεται και το κυανό... Όσο για καμμένα σημεία, το φως ήταν πολύ δυνατό γιαυτό λέω ότι έμεινε πιο κοντά στις πραγματικές συνθήκες, ενώ το 1020 έριξε την έκθεση για πιο ορατά αποτελέσματα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@mivas

Oλοι εχουν δικαιωμα στο σχολιασμο..Απλα που και που καταθετω τις δικες μου αποψεις-αντιληψεις.

Ακομα και το να παιρνει στο πληρως αυτοματο την εικονα που θελει ο εκαστοτε κατοχος ειναι κατι υπερανω κριτικης.

(επειδη ανεφερες το "σχολια δικα σας αυτη τη φορα")

 

Καλοπροαίρετα το έγραψα, ώστε να παροτρύνω και τα άλλα μέλη να σχολιάσουν, επειδή άλλες φορές έβαζα πρώτα δικά μου σχόλια... Πάντα είναι ευπρόσδεκτα, αλλά και απαιτούμενα τα σχόλια, για να ανταλλάσσονται απόψεις. ;)

 

Για οικονομικές συσκευές που ανέφερες κάτω από 200, όλο και κάτι μπορεί να γίνει... Π.χ. Το LG G2, ίσως και να μπορούσες να το βρεις κάπου εκεί και είναι γενικά μια αξιόλογη συσκευή με καλύτερη κάμερα από το S3... Το 808 επίσης θα μπορούσες να βρεις κάτω από 200, αλλά για αρκετό κόσμο η εγκατάλλειψη και ο πόλεμος που δέχεται ακόμη το λειτουργικό του το Symbian είναι αποτρεπτικός παράγοντας... Όχι για μένα πάντως, μιας και το έχω ήδη 2 φορές! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το LG G2 είναι σαφώς καλύτερη επιλογή απο το S3 σίγουρα στην κάμερα, αλλά και σαν σύνολο.

Όσον αφορά το 808, τι να πω.. Δεν νομίζω οτι θα μπορούσαμε να το προτείνουμε σε κάποιον, θα έλεγα σαφώς καλύτερα το 1020 (μεταχειρισμένο σε καλή τιμή) μιας και έχει "ζωντανό" λειτουργικό σε σχέση με το symbian που είναι σαν να μην υπάρχει πια. Απλά το χρησιμοποιούν μερικές συσκευές μέχρι να εκλείψει τελείως, δεν είναι θέμα "πολέμου", απλά σταμάτησε, όσο καλό και να ήταν, όσο και να αρέσει :)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το 808, τι να πω.. Δεν νομίζω οτι θα μπορούσαμε να το προτείνουμε σε κάποιον, θα έλεγα σαφώς καλύτερα το 1020 (μεταχειρισμένο σε καλή τιμή) μιας και έχει "ζωντανό" λειτουργικό σε σχέση με το symbian που είναι σαν να μην υπάρχει πια. Απλά το χρησιμοποιούν μερικές συσκευές μέχρι να εκλείψει τελείως, δεν είναι θέμα "πολέμου", απλά σταμάτησε, όσο καλό και να ήταν, όσο και να αρέσει :)

 

Για το θέμα πολέμου ανοίγεις μεγάλο θέμα, μιας και το Symbian δέχτηκε τεράστιο πόλεμο από τη Microsoft, καθώς το απέκλισε από υπηρεσίες που συνεχίζουν να λειτουργούν για WindowsPhone και άλλα λειτουργικά (Skype, καιρός, Office κλπ). Όσο για το 1020, προφανώς για το 32άρι, έχεις δίκιο έχει πέσει η τιμή του αρκετά οπότε ίσως και να το έβρισκε γύρω στα 200 ή λιγότερο. Απλά θέλει καλό ψάξιμο. Οπότε ναι, κάτι ανάμεσα σε 1020, 830, G2 και κανένα άλλο καλό αξιόλογο android, μέχρι 200 ευρώ θα μπορούσε να βρει. Το 830 πάντως το βρίσκεις και με 150-160 ευρώ και είναι σύγχρονη συσκευή με αρκετά καλή κάμερα ακόμα και σε χαμηλού φωτισμού (αν και νομίζω το G2 με την αφαίρεση θορύβου ήταν καλύτερο).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτόματο με την stock camera auto macro

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Το 830 που το πήρα και το δοκίμασα, μου άρεσε πολύ σαν συσκευή, την αξιολογώ σαν πολύ καλή και βολική!

Αυτό που είδα στην κάμερά του ήταν οτι πράγματι είναι αρκετά καλή (σχετικά με την ανάλυσή της στα 10ΜΡ) αλλά με μια υπερ-έκθεση στις φωτογραφίες, ειδικά στις πρωϊνές...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

μιλωντας για φωτογραφια ..ξερεις κανεις απο εδω μεσα αν στο z1 compact μετα απο λολιποπ μπορω να εχω raw/dng?

(ή και πριν το λολιποπ αλλα νομιζω καπου το πετυχα ως feature γενικα).

 

μας .."μπιπ" το ΜΜ με τα 199€..

Link to comment
Share on other sites

μιλωντας για φωτογραφια ..ξερεις κανεις απο εδω μεσα αν στο z1 compact μετα απο λολιποπ μπορω να εχω raw/dng?

(ή και πριν το λολιποπ αλλα νομιζω καπου το πετυχα ως feature γενικα).

 

μας .."μπιπ" το ΜΜ με τα 199€..

Λογικά θα έχει, αλλά επειδή δεν έχω δει στο παρόν θέμα χρήστη του εδώ και μήνες, ρώτα στο θέμα της συσκευής στην κατηγορία συσκευές - σονυ - Android phones :) εκεί θα πάρεις πιο εύκολα απάντηση.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το είδα αυτό που λες, αλλά σαν σύνολο είναι εξαιρετική.

Ίδια κάμερα με το 1+1 δεν έχει ; Το λέω γιατί το 1 μόνο θέμα οξύτητας δεν είχε.

 

Και το 1 το είχα και ηταν χειροτερο απο το find 7

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Της εκανα post στο θεμα φωτογραφίες απο lumia κανω ενα repost και εδώ.

 

 

Μιας και έχω καιρό να ανεβάσω φωτογραφίες να μερικές που έβγαλα πρόσφατα

 

Το πεντακάθαρο ποτάμι μας!!

WP_20150329_18_40_32_Rich

2 Άλογα δίπλα απο το ποτάμι το ένα το πέτυχα πάνω στο χασμουρητό! :lol: :lol:

WP_20150329_18_42_54_Rich WP_20150329_18_53_19_Rich

 

Εδώ πειραματιζόμουν με την κάμερα αλλά μου άρεσε στην τελική και την κράτισα

WP_20150322_20_23_04_Rich

Και μερικές βραδυνές πρόσφατες

WP_20150329_20_17_24_Pro WP_20150329_20_16_36_Pro

WP_20150403_22_47_50_Pro WP_20150403_22_49_43_Pro

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

asamoa, δεν λειτουργεί κανένας σύνδεσμος Page not found γράφει...

 

Κι ήθελα να δω για ποιο ποτάμι έλεγες... :(

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τροποποίησα εγώ τα links, τώρα λειτουργούν.

 

asamoa, δεν λειτουργεί κανένας σύνδεσμος Page not found γράφει...

 

Κι ήθελα να δω για ποιο ποτάμι έλεγες... :(

 

Δεν έχεις αντιγράψει σωστά το post και δεν λειτουργούν τα links.

 

sorry παιδιά το έκανα βιαστικά και δεν το κοίταξα μολις τελείωσα το ποστ, ευχαριστώ navi για την διόρθωση του λινκ ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ά, ρε Λάρσα Σϊτυ!!! Όσον αφορά το θέμα και την τεχνική σου γενικά, πολύ ωραίες φωτογραφίες! :)

 

Έχεις καμιά με τα θέατρα μήπως; Είχα βρει ένα ψηλό σημείο και έβγαζα από ψηλά το Α' αρχαίο θέατρο και μια εικόνα της πόλης από ψηλά...

 

Για τις αδυναμίες της συσκευής, με ενοχλεί η υπερόξυνση που έχουν τα Lumia και πλησιάζουν στην σειρά Note... Θα προτιμούσα πιο φυσικούς αλγορίθμους... Τα χρώματα όμως γενικά καλά τα βλέπω, απλά στην λεπτομέρεια είναι το ζήτημα. Επίσης με το LEDάκι βγήκαν κουνημένες κάποιες βραδυνές...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ ωχ.. Αναμένεται πανικός φέτος... Lg G4, f1.8.....

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ ωχ.. Αναμένεται πανικός φέτος... Lg G4, f1.8.....

Κατσε να δούμε πρώτα το f/1,9 του s6...λες και έχει εξαφανιστεί ο paok.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να δούμε πρώτα το f/1,9 του s6...λες και έχει εξαφανιστεί ο paok.

 

Τα ανεβάζει στο flickr.. βέβαια αν έχεις δει μερικά reviews απο εξωτερικό,τους τρέχουν τα σάλια για την κάμερα του. Άσε που έκανε πλάκα στην κάμερα του Μ9, αλλά οκ, αυτό δεν μας κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεβάζει στο flickr.. βέβαια αν έχεις δει μερικά reviews απο εξωτερικό,τους τρέχουν τα σάλια για την κάμερα του. Άσε που έκανε πλάκα στην κάμερα του Μ9, αλλά οκ, αυτό δεν μας κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.

Χμμμμμ, για να μην ανεβάζει εδω ο Paok ψαχνεται ακόμα.

Περιμένει να μάθει την κάμερα και να πετύχει την πλατεία καλύτερη σε σχέση με τα δείγματα του απο το 1020. :D:cool:

 

Προσωπικά απ όσα εχω δει, είναι κοντά αλλά η ποιότητα του φακού στο 1020, θα συνεχίσει να κάνει την διαφορά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ, για να μην ανεβάζει εδω ο Paok ψαχνεται ακόμα.

Περιμένει να μάθει την κάμερα και να πετύχει την πλατεία καλύτερη σε σχέση με τα δείγματα του απο το 1020. :D:cool:

 

Προσωπικά απ όσα εχω δει, είναι κοντά αλλά η ποιότητα του φακού στο 1020, θα συνεχίσει να κάνει την διαφορά.

 

Αρκετά πιθανό, απλά πλέον το πακέτο θα είναι τόσο πλήρες που δύσκολα θα πει κάποιος όχι.. Βέβαια βρυχάται και η lg με το f1.8 ... και η αλήθεια είναι πως τα πηγαίνει καλά στον φωτογραφικό τομέα. Αν δεν κάνω λάθος και το OIS της LG αποδίδει καλύτερα του ανταγωνισμού..

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ά, ρε Λάρσα Σϊτυ!!! Όσον αφορά το θέμα και την τεχνική σου γενικά, πολύ ωραίες φωτογραφίες! :)

 

Έχεις καμιά με τα θέατρα μήπως; Είχα βρει ένα ψηλό σημείο και έβγαζα από ψηλά το Α' αρχαίο θέατρο και μια εικόνα της πόλης από ψηλά...

 

Για τις αδυναμίες της συσκευής, με ενοχλεί η υπερόξυνση που έχουν τα Lumia και πλησιάζουν στην σειρά Note... Θα προτιμούσα πιο φυσικούς αλγορίθμους... Τα χρώματα όμως γενικά καλά τα βλέπω, απλά στην λεπτομέρεια είναι το ζήτημα. Επίσης με το LEDάκι βγήκαν κουνημένες κάποιες βραδυνές...

Ευχαριστώ για το κομπλιμάν :shifty:

Αμέ έχω και απο αρχαίο θέατρο απο όλα έχω :D

 

Αν εννοείς κάποιες πρωινές π.χ (εκείνη με το άλογο, και με το ποτάμι αν θυμάμαι καλά) ήταν τραβηγμένες με rich capture οπότε δεν μπορούσα να βάλω ρυθμίσεις γενικά στις πρωινές φωτογραφίες συνήθως μονο το iso βάζω στο 64 και όλα τα άλλα στο αυτόματο.

Με led νομίζω μονο την λάμπα είχα!!

Link to comment
Share on other sites

Mη πολυτρελαινεσθε με το φ1.8/φ1.9

Δεν ειναι δα οτι εχετε και φ2.8 οι περισσοτεροι. Πλεον κοντα στο φ2 ειστε αν δεν απατωμαι, ενω για καποιον που ασχολειται με την φωτογραφια πολυ δυσκολα θα βρει καταφυγιο μακρια απο 2/3" sensor + dng (λεγε με 1020).

Μεχρι κιολας να δωσουν raw ή εστω μια επιλογη για το compression που θα σωζει το jpg και οχι αυτο το σκαρτο..τοτε εχουμε δρομο με τις ναυαρχιδες τους στο τομεα "φωτογραφια".

Link to comment
Share on other sites

Mη πολυτρελαινεσθε με το φ1.8/φ1.9

Δεν ειναι δα οτι εχετε και φ2.8 οι περισσοτεροι. Πλεον κοντα στο φ2 ειστε αν δεν απατωμαι, ενω για καποιον που ασχολειται με την φωτογραφια πολυ δυσκολα θα βρει καταφυγιο μακρια απο 2/3" sensor + dng (λεγε με 1020).

Μεχρι κιολας να δωσουν raw ή εστω μια επιλογη για το compression που θα σωζει το jpg και οχι αυτο το σκαρτο..τοτε εχουμε δρομο με τις ναυαρχιδες τους στο τομεα "φωτογραφια".

 

Στις επαγγελματικές μηχανές κάθε 0.1 κάτω απο το 2.0 ανεβάζει πολύ την τιμή.. Και όπως και να χει, είναι στα πολύ θετικά :) . Επίσης raw (dng) έχω και στο Nexus 6 με την Manual camera. Σαφώς και το 1020 έχει κορυφαίο επίπεδο.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ενα περίεργο πραγμα. Ειπα να συγκρίνω lumia 730 με το s5 μου σε πολυ χαμηλο φωτισμο για πλακα.. ελα ομως που πήγα για μαλλί και βγηκα κουρεμενος. Με οποιες ρυθμίσεις, εφαρμογες καμερας κτλ οι φωτογραφιες του 730 ειχαν πιο πολυ φως. μιλωντας για φωτογραφια μεσα σε αυτοκινητο και σκοταδι πισσα εξω αλλα και φωτογραφια του ουρανου με το φεγγάρι αστερια και συννεφα που φωτιζονται απο το φεγγαρι. Τα περιέγραψα διοτ δεν εχω τις φωτο να σας δειξω..

τι παίζει; τοσο καλοι ειναι οι carl zeiss ακόμα και σε φτηνά μοντέλα η το software επεξεργασιας της nokia ειναι ανωτερο;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ενα περίεργο πραγμα. Ειπα να συγκρίνω lumia 730 με το s5 μου σε πολυ χαμηλο φωτισμο για πλακα.. ελα ομως που πήγα για μαλλί και βγηκα κουρεμενος. Με οποιες ρυθμίσεις, εφαρμογες καμερας κτλ οι φωτογραφιες του 730 ειχαν πιο πολυ φως. μιλωντας για φωτογραφια μεσα σε αυτοκινητο και σκοταδι πισσα εξω αλλα και φωτογραφια του ουρανου με το φεγγάρι αστερια και συννεφα που φωτιζονται απο το φεγγαρι. Τα περιέγραψα διοτ δεν εχω τις φωτο να σας δειξω..

τι παίζει; τοσο καλοι ειναι οι carl zeiss ακόμα και σε φτηνά μοντέλα η το software επεξεργασιας της nokia ειναι ανωτερο;

 

ολα τα Lumia εχουν καλες καμερες...και οι zeiss ειναι κορυφαιοι.

Επισης το Σ5 στις βραδυνες ειναι τραγικο....οποτε αυτα που διαπιστωσες δε μ'εκπλησουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χμμμμμ, για να μην ανεβάζει εδω ο Paok ψαχνεται ακόμα.

Περιμένει να μάθει την κάμερα και να πετύχει την πλατεία καλύτερη σε σχέση με τα δείγματα του απο το 1020. :D:cool:

 

Προσωπικά απ όσα εχω δει, είναι κοντά αλλά η ποιότητα του φακού στο 1020, θα συνεχίσει να κάνει την διαφορά.

 

περιμενω το τελικο software απο τη Samsung...γιατι το δικο μου γραφει 28 Φεβρουαριου.

Κατι δε μ'αρεσει στην καμερα....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...