Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Galaxy S6 vs Lumix CM1 vs Nokia 808

http://smartcam.club/node/3283

Ευχαριστούμε για τον σύνδεσμο! :) Το παρακολουθώ τακτικά, αλλά το τελευταίο δεν το είχα δει ακόμη. Θα το ρίξω μια ματιά να δω πρώτα δείγματα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Eλαφρως εξειδικευμενα δεν αντιλεγω αλλα απο εκει περα μονο χρονο θελει.

 

Δωρεαν και παναλαφρο προγραμματακι ειναι και το paint.net με καποια plugin που ανεβαζουν κατα πολυ τις δυνατοτητες του.

 

Τα pluging (περιεχει και shadow/highlight recovery)

http://forums.getpaint.net/index.php?showtopic=11619

 

και το paint.net ..οχι οτι ειναι και δυσκολο να το βρειτε

http://www.getpaint.net/index.html

 

Προς αποφυγη παρεξηγησεως δεν ειμαι επαγγελματιας και ουτε θελω να γινω. Απλα ασχολουμε 11 χρονια με τη φωτογραφια και ο,τι "εμπεριεχει" .

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

xteacher αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να κατεβάσεις αυτή την φωτο και να μου εξηγήσεις τι λάθος και τι σωστό έχει?σε ευχαριστώ προκαταβολικά!

https://www.dropbox.com/s/vazs16f5wjojb84/20150401_213007.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, πως σας φαινεται η φωτο;

https://www.dropbox.com/s/ojd6gp0xby57ciq/20150401_173751.jpg?dl=0

Edited by panos_27
Link to comment
Share on other sites

xteacher αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να κατεβάσεις αυτή την φωτο και να μου εξηγήσεις τι λάθος και τι σωστό έχει?σε ευχαριστώ προκαταβολικά!

https://www.dropbox.com/s/vazs16f5wjojb84/20150401_213007.jpg?dl=0

 

Δεν καταλαβα τι ακριβως με ρωτας.( αν με ρωτας για τη ληψη, για τις ρυθμισεις, το καδρο ή οτιδηποτε αλλο ...)

Αν και δεν θα ηθελα να μπαινω σε αυτη τη διαδικασια. Δεν νομιζω οτι εχει και σημασια κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι ακριβως με ρωτας.( αν με ρωτας για τη ληψη, για τις ρυθμισεις, το καδρο ή οτιδηποτε αλλο ...)

Αν και δεν θα ηθελα να μπαινω σε αυτη τη διαδικασια. Δεν νομιζω οτι εχει και σημασια κιολας.

Σε όλα της σαν φωτογραφία!εγώ δεν εχω εμπειρία και σου ζητάω αν φυσικά θέλεις να μου πεις τα λάθη πού βλέπεις( πού δεν βλέπω εγώ και κάθε χρήστης που δεν έχει εμπειρία)!

Link to comment
Share on other sites

Εν κίνηση πάνω από σκούτερ βγήκε η συγκεκριμένη φώτο από nexus 6, και το μόνο που έχω κάνει είναι ευθυγράμμιση. Δεν περίμενα να βγει καλή! Είχα ενεργοποιημένο το hdr+ Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Εν κίνηση πάνω από σκούτερ βγήκε η συγκεκριμένη φώτο από nexus 6, και το μόνο που έχω κάνει είναι ευθυγράμμιση. Δεν περίμενα να βγει καλή! Είχα ενεργοποιημένο το hdr+

 

τεχνικα ειναι τελεια...αλλα σαν ποιοτητα μετρια.

Link to comment
Share on other sites

Εν κίνηση πάνω από σκούτερ βγήκε η συγκεκριμένη φώτο από nexus 6, και το μόνο που έχω κάνει είναι ευθυγράμμιση. Δεν περίμενα να βγει καλή! Είχα ενεργοποιημένο το hdr+

 

Πάλι καλά που βγήκες ζωντανός. Γίνεται χαμός σε αυτόν τον κόμβο.....χαχαχα:lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εν κίνηση πάνω από σκούτερ βγήκε η συγκεκριμένη φώτο από nexus 6, και το μόνο που έχω κάνει είναι ευθυγράμμιση. Δεν περίμενα να βγει καλή! Είχα ενεργοποιημένο το hdr+

Ωραία φωτογραφία, ελαφρώς κουνημένη βέβαια δικαιολογημένα, και θα ήθελα πιο ποιοτική κάμερα από τέτοιες συσκευές.

 

Ο Άγιος Αχίλλειος είναι;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ο άγιος αχίλλειος στην Λάρισα είναι ναι. Με Google camera είναι η φωτογραφία σε 16:9 με όλα αυτόματα.

 

@ montoya συνοδηγός ήμουν, εκεί στον κόμβο γινόταν πόλεμος!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία φωτο... Δείχνει πόσο μικρός είναι ο άνθρωπος μπροστά στο φυσικό περιβάλλον... Ποιό είναι το χωριό που φαίνεται;
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ειναι υπεροχη η φυση...

Το χωριό που φαίνεται πρώτο ειναι το Χρισσο και το παραθαλάσσιο μερος ειναι η πόλη Ιτεα (αχνοφαίνεται λιγο στο βαθος), κι εγω βρίσκομαι πιο ψηλα,στους Δελφους!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ παοκ ανέβασε καμία φώτο από το s6 :)

Το ψηλότερο σημείο της εγνατιασ.

Nexus 6 στο αυτόματο.

Δεν είναι άσχημη θα έλεγα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα λίγες και με τις δυο συσκευές για ένα ακόμη μίνι συγκριτικό.

 

Το πρώτο ζευγάρι είναι σε εσωτερικό χώρο, όλα στο αυτόματο. (Πάνω 808, κάτω 1020)

 

17030354121_45df196626.jpg2015-03-29-0487 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

16843678780_af2fbedf67.jpgWP_20150329_004 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

Δικές μου γενικές παρατηρήσεις, το 808 δείχνει πολύ καλύτερη αντίθεση και ίσως λεπτομέρεια και φυσικότητα, χωρίς τρομερές αποκλίσεις από τα πραγματικά χρώματα (τείνει μόνο λίγο στο ψυχρό), ενώ το 1020 εμφανίζει ακόμη και σε 4:3 έντονη παραμόρφωση, αδύναμη αντίθεση και αλλοίωση χρωμάτων προς το κίτρινο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δεύτερο ζευγάρι φωτογραφιών είναι από ένα μεγάλο γκράφιτι σε ένα στενό. Η μέρα ήταν ηλιόλουστη, αλλά στο στενό είχε σκιά και δεν φωτιζόταν ιδιαίτερα το θέμα. Όλα στο αυτόματο, πρώτα 808, μετά 1020.

 

17030495901_eb8c86fe00.jpg2015-03-28-0478 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

17030502061_2feaf4fe83.jpgWP_20150328_001 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

Δικά μου σχόλια, και τα δύο ανέβασαν την έκθεση στην εικόνα, αλλά πιο κοντά στην πραγματικότητα θα έλεγα το 808.

Θα ακολουθήσουν κι άλλες.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...