Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Νομίζω πως απλά θα πρέπει να δίνουμε περισσότερα δείγματα από auto και να το αναφέρουμε. Αυτό. Ο καθένας μπορεί μετά να βγάλει τα συμπεράσματά του.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά δεν είναι τίποτα δύσκολο και το κάναμε ολόκληρο ζήτημα. Εγώ πλέον ανεβάζω και στο auto ότι συκριτικό κάνω. Σιγά τη δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν είναι τίποτα δύσκολο και το κάναμε ολόκληρο ζήτημα. Εγώ πλέον ανεβάζω και στο auto ότι συκριτικό κάνω. Σιγά τη δουλειά.

+1 από εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την φωτογραφία που είδα από το Ζ3 κατάλαβα πολλά.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν είναι τίποτα δύσκολο και το κάναμε ολόκληρο ζήτημα. Εγώ πλέον ανεβάζω και στο auto ότι συκριτικό κάνω. Σιγά τη δουλειά.

 

Δεν νομιζω οτι εγινε ζητημα φιλε μου, μια προταση καναμε, σαφως και δεν εγινε και τιποτα.

Θεωρησα σωστο να προτεινω και εγω με την σειρα μου μια σκεψη για να μην "γεμιζει" το thread αυτο με φωτο που ειναι πιο εξειδικευμενες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω πως απλά θα πρέπει να δίνουμε περισσότερα δείγματα από auto και να το αναφέρουμε. Αυτό. Ο καθένας μπορεί μετά να βγάλει τα συμπεράσματά του.

 

Και αυτο ειναι μια λυση πολυ καλη.

@te_salat Κωστα τι καταλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι θέμα μόνο γνώσεων, είναι θέμα ευκολίας και κυρίως ταχύτητας.

Μιλάω συγκεκριμένα.

Αν δεν είναι αυτό που θες να φωτογραφίσεις, τοπίο,ακίνητο θέμα ή τέλος πάντων συνεργασασιμα άτομα και αντιθέτως είναι παιδιά, ή παρέα που δε περιμένει ή 1 snap shot τότε κανένα manual δε θα σε βοηθήσει, ειδικά σε συσκευές όπως το 1020 που παρ ότι κορυφαία η κάμερα του δε το χρησιμοποιώ στη πράξη πάρα μόνο σε ειδικές στιγμές γιατί απλά θέλει κοντά στα 10" να ανοίξει η lumia camera, να κάνει focus να αποθηκεύσει κ να είναι έτοιμο για ακόμα 1 φωτογραφία πράγμα απαράδεκτο.

Ούτε επαγγελματίας φωτογράφος είμαι, ούτε τρελός χομπίστας ερασιτέχνης να γυρνάω με κινητό, τρίποδα, τσάντες μπαταρίες etc.

Θέλω τη στιγμή που τη χρειάζομαι μια γρήγορη ποιοτική λήψη.

Αν ήθελα τα άλλα θα είχα dslr.

Δε κατακρίνω όσους φέρνουν αυτους τους μικρούς φακους στα όρια τους αλλά στη καθημερινότητα όπως τη περιέγραψα πιο πάνω δεν είναι πρακτικό οπότε προτείνω κ προτιμώ 1 νέο νήμα με αυτόματες λήψεις ή έστω με hdr κ night mode το πολύ.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω σε ολα οσα ειπωθηκαν προηγουμενως.

Δε νομιζω οτι σκοπος αυτου του thread ειναι να βοηθησει καποιους στην επιλογη αγορας ενος φωτογραφικου κινητου.

Ο τιτλος ειναι ξεκαθαρος " ποιο κινητο βγαζει την καλυτερη φωτογραφια". οποτε για να το πετυχεις αυτο αναγκαστικα θα πας σε manual settings.

Οποτε ολα αυτο το concept περι auto settings ...το θεωρω ατοπο.

Συνεχιζω ν'ανεβαζω λοιπον την καλυτερη δυνατη φωτογραφια που μπορει να δωσει το εκαστοτε κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι θέμα μόνο γνώσεων, είναι θέμα ευκολίας και κυρίως ταχύτητας.

Μιλάω συγκεκριμένα.

Αν δεν είναι αυτό που θες να φωτογραφίσεις, τοπίο,ακίνητο θέμα ή τέλος πάντων συνεργασασιμα άτομα και αντιθέτως είναι παιδιά, ή παρέα που δε περιμένει ή 1 snap shot τότε κανένα manual δε θα σε βοηθήσει, ειδικά σε συσκευές όπως το 1020 που παρ ότι κορυφαία η κάμερα του δε το χρησιμοποιώ στη πράξη πάρα μόνο σε ειδικές στιγμές γιατί απλά θέλει κοντά στα 10" να ανοίξει η lumia camera, να κάνει focus να αποθηκεύσει κ να είναι έτοιμο για ακόμα 1 φωτογραφία πράγμα απαράδεκτο.

Ούτε επαγγελματίας φωτογράφος είμαι, ούτε τρελός χομπίστας ερασιτέχνης να γυρνάω με κινητό, τρίποδα, τσάντες μπαταρίες etc.

Θέλω τη στιγμή που τη χρειάζομαι μια γρήγορη ποιοτική λήψη.

Αν ήθελα τα άλλα θα είχα dslr.

Δε κατακρίνω όσους φέρνουν αυτους τους μικρούς φακους στα όρια τους αλλά στη καθημερινότητα όπως τη περιέγραψα πιο πάνω δεν είναι πρακτικό οπότε προτείνω κ προτιμώ 1 νέο νήμα με αυτόματες λήψεις ή έστω με hdr κ night mode το πολύ.

+1000. Συμφωνω και επαυξανω η γνωμη μου δεν εχει αλλαξει. Η εναλλακτικη ειναι auto+manual μαζι αν ειναι τοσο δυσκολο να ανοιχτει νεο θεμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαφωνω σε ολα οσα ειπωθηκαν προηγουμενως.

Δε νομιζω οτι σκοπος αυτου του thread ειναι να βοηθησει καποιους στην επιλογη αγορας ενος φωτογραφικου κινητου.

Ο τιτλος ειναι ξεκαθαρος " ποιο κινητο βγαζει την καλυτερη φωτογραφια". οποτε για να το πετυχεις αυτο αναγκαστικα θα πας σε manual settings.

Οποτε ολα αυτο το concept περι auto settings ...το θεωρω ατοπο.

Συνεχιζω ν'ανεβαζω λοιπον την καλυτερη δυνατη φωτογραφια που μπορει να δωσει το εκαστοτε κινητο.

 

Εσυ εισαι αρνητικος γενικοτερα με το auto και το εχεις πει αρκετες φορες. Ειναι η αποψη σου και ειναι σεβαστη, οφειλεις ομως και εσυ με τη σειρα σου να σεβεσαι τις αποψεις αλλων.

Και σαφως ο σκοπος του ΚΑΘΕ thread ειναι να βοηθησει εμενα εσενα και τον καθε ενα. Ανταλλαγη αποψεων & γνωσεων.

Το οτι κατι εσενα προσωπικα δεν σε απασχολει η δεν σε ενδιαφερει δεν μπορεις να το χαρακτηριζεις ατοπο, και στην τελικη δεν σου ειπε κανεις να μην κανεις αυτο που κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εισαι αρνητικος γενικοτερα με το auto και το εχεις πει αρκετες φορες. Ειναι η αποψη σου και ειναι σεβαστη, οφειλεις ομως και εσυ με τη σειρα σου να σεβεσαι τις αποψεις αλλων.

Και σαφως ο σκοπος του ΚΑΘΕ thread ειναι να βοηθησει εμενα εσενα και τον καθε ενα. Ανταλλαγη αποψεων & γνωσεων.

Το οτι κατι εσενα προσωπικα δεν σε απασχολει η δεν σε ενδιαφερει δεν μπορεις να το χαρακτηριζεις ατοπο, και στην τελικη δεν σου ειπε κανεις να μην κανεις αυτο που κανεις.

 

Κι όμως demon2411. Εδω ο ΠΑΟΚ έχει δίκιο. Το συγκεκριμένο νήμα εχει συγκεκριμένη "αποστολή"....

Τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν ανήκουν σε άλλο thread και καλό είναι να ανοιχτεί ώστε να καλυφθούν όλες οι ανάγκες.

Εγώ μέχρι πριν λίγους μήνες έβγαζα μόνο στο αυτόματο αλλά τελευταία, με την βοήθεια του οδηγού που μας έδωσε ο παοκ, το γύρισα στο manual (όχι πάντα βέβαια). Σκέψου επίσης πως βλέποντας κάποιος το παρόν θέμα, μπορεί να μάθει πια είναι τα όρια της συσκευής του ώστε να προσπαθήσει περισσότερο να τα πλησιάσει. Έτσι το βλέπω εγώ. Και θα σου δώσω κι ένα παράδειγμα. Πηγαίνουν 5-6 "δυνατά" αυτοκίνητα στην πίστα Σερρών για να οδηγήσουν στα όρια και τους λεω εγώ: "σας παρακαλώ οδηγήστε στα όρια ταχύτητας γιατί έτσι οδηγεί το 95%".....

Ίσως λίγο τραβηγμένο το παράδειγμά μου αλλά θεωρώ το παρόν θέμα "πιστα" για φωτοκινητα.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το thread έχει τίτλο "Ποιό κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες" όχι ποιός φωτογράφος βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες.

 

@Manos69

Μανο κυριολεκτείς όταν λες οτι χρειάζεται τόσο χρόνο η κάμερα του 1020?

Κάπου είχα διαβάσει οτι χρειάζεται γύρω στα 4,5" να ανοίξει. Αληθεύει;

Εκτός αυτού του χρόνου, η αποθήκευση της φωτο των 5mp απαιτεί χρόνο;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το thread έχει τίτλο "Ποιό κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες" όχι ποιός φωτογράφος βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες.

 

Δεν διαφωνούμε. Γι αυτο κι εγώ που δεν είμαι φωτογράφος (το ακριβώς αντίθετο) "παίζω με τις πολλές ρυθμίσεις που μου δίνει η συσκευή μου ώστε να πλησιάσω το καλύτερο αποτέλεσμα που βλέπω από γνώστες του είδους. Δηλαδή πιστεύεις ότι το να περάσουμε χειροπέδες στις συσκευές μας είναι ο σωστός τρόπος να μάθουμε τι μπορει να δώσει η κάθε συσκευή?

Θα μπορούσα κι εγώ να απαντήσω πως ο τίτλος του θέματος δεν είναι "ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες στα χέρια αρχάριου". Επαναλαμβάνω πως είμαι παντελώς άσχετος και βλέποντας τα αποτελέσματα εδω ξέρω τι κυνηγάω...;)

Επίσης δεν απαγορεύεται να ανεβάσουμε στο αυτόματο (έχω ανεβάσει κι εγώ)

Τέλος, είμαι κι εγώ υπέρ του να ανοίξει ένα νεο thread με φωτογραφίες στο αυτόματο. Απλά η διαφωνία μου είναι στην φύση του παρόντος.....

Πάντα φιλικά.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι θέμα μόνο γνώσεων, είναι θέμα ευκολίας και κυρίως ταχύτητας.

Μιλάω συγκεκριμένα.

Αν δεν είναι αυτό που θες να φωτογραφίσεις, τοπίο,ακίνητο θέμα ή τέλος πάντων συνεργασασιμα άτομα και αντιθέτως είναι παιδιά, ή παρέα που δε περιμένει ή 1 snap shot τότε κανένα manual δε θα σε βοηθήσει, ειδικά σε συσκευές όπως το 1020 που παρ ότι κορυφαία η κάμερα του δε το χρησιμοποιώ στη πράξη πάρα μόνο σε ειδικές στιγμές γιατί απλά θέλει κοντά στα 10" να ανοίξει η lumia camera, να κάνει focus να αποθηκεύσει κ να είναι έτοιμο για ακόμα 1 φωτογραφία πράγμα απαράδεκτο.

Ούτε επαγγελματίας φωτογράφος είμαι, ούτε τρελός χομπίστας ερασιτέχνης να γυρνάω με κινητό, τρίποδα, τσάντες μπαταρίες etc.

Θέλω τη στιγμή που τη χρειάζομαι μια γρήγορη ποιοτική λήψη.

Αν ήθελα τα άλλα θα είχα dslr.

Δε κατακρίνω όσους φέρνουν αυτους τους μικρούς φακους στα όρια τους αλλά στη καθημερινότητα όπως τη περιέγραψα πιο πάνω δεν είναι πρακτικό οπότε προτείνω κ προτιμώ 1 νέο νήμα με αυτόματες λήψεις ή έστω με hdr κ night mode το πολύ.

 

συμφωνω οτι σε πολλες περιπτωσεις δεν εχεις τον χρονο για να παιξεις με ρυθμισεις για να βγαλεις φωτο. θελεις τσακμπαμ να χτυπησεις γρηγορα,

το νοτε 4 που το δοκιμασα λιγο βγαζει πολυ γρηγορα και πολυ καλη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τις απόψεις περί νέου θέματος κλπ, αυτόματης λήψης και ρυθμίσεων...

Θα το διαχώριζα ως εξής:

 

Λόγω του τίτλου (και της ουσίας) του θέματος, λογικό θεωρώ να εκμεταλλεύεται κάποιος τη συσκευή του στο έπακρο, οπότε θα ανεβάζει και φωτο με ρυθμίσεις κλπ, για να δείξει τι μπορεί να κάνει η κάμερα της συσκευής και να κάνει παπάδες.

Θεωρώ επίσης λογικό να υπάρξει και άλλο θέμα με αντικείμενο φωτογραφία στο "αυτόματο" που θα περιλαμβάνει και συγκριτικά φωτογραφιών συσκευών, διότι εδώ μέσα αυτά χάνονται..

Τέλος, αυτό που θεωρώ αυτονόητο είναι οτι συγκριτικά μπορούν να γίνονται ΜΟΝΟ με αυτόματες ρυθμίσεις (όπως έχω επιμείνει και παλαιότερα) διότι αλλιώς ο καθένας κάνει ό,τι θέλει απο ρυθμίσεις και χάνεται η ουσία του συγκριτικού.

Οπότε, στην ουσία δεν υπάρχει και διαφωνία, διότι αυτή αφορά σε διαφορετικά θέματα.

Στα δύο αυτά θέματα που θα υπάρχουν λοιπόν, θα μπορεί κάποιος που θέλει να επιλέξει συσκευή με κριτήριο την κάμερα να ανατρέχει ή στο ένα ή στο άλλο, ανάλογα με το τι είδους χρήστης ή "φωτογράφος" είναι, του manual ή του αυτόματου, για να καλύψουμε και αυτούς που βλέπουν το θέμα με σκοπό την αγορά συσκευής για να μην μπερδεύονται.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Το thread έχει τίτλο "Ποιό κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες" όχι ποιός φωτογράφος βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες.

 

@Manos69

Μανο κυριολεκτείς όταν λες οτι χρειάζεται τόσο χρόνο η κάμερα του 1020?

Κάπου είχα διαβάσει οτι χρειάζεται γύρω στα 4,5" να ανοίξει. Αληθεύει;

Εκτός αυτού του χρόνου, η αποθήκευση της φωτο των 5mp απαιτεί χρόνο;

Κώστα έχω αγοράσει το 1020 4 ή 5 φορές, δε θυμάμαι κ όλα είχαν τον ίδιο χρόνο 4 γεμάτα sec να ανοίξει η lumia camera.

Αν βάλεις και το φοκους και την αποθήκευση τότε είναι τρελά αργό το κινητό με βάση της ταχύτητες που έχουμε σήμερα.

Το S5 δε ξέρω και εγώ πόσες φωτογραφίες βγάζει στον ίδιο χρόνο.

Θα κάνω 1 μικρό βίντεο με 1 η ευκαιρία να το δεις.

Και εκεί ακριβώς είναι το θέμα όπως έχω γράψει παραπάνω.

Η καλύτερη κάμερα αυτή τη στιγμή της αγοράς δεν είναι εύκολα αξιοποίησημη καθώς είναι σε υπερβολικό βαθμό αργή.

Και αντε να είναι ακίνητο θέμα ή τοπίο ok.

Πες μου τι κάνεις αν είναι παιδιά?

Ή όπως είπα παρέες που δεν έχουν την ίδια λόξα για τα κινητά με μας και απλά έχεις 1 ευκαιρία βολής όπως και τα snap shots,βλέπεις κάτι άλλα δεν έχεις ατελείωτο χρόνο για φωτογραφία.

Πόσο μάλλον να μπαίνεις σε μενού και να αρχίζεις ρυθμίσεις χωρίς μάλιστα να είναι και σίγουρα αποτελεσματικες.

Γιατί απλά δε θα έχεις χρόνο για άλλη βολή.

Το S5 απλά πυροβολεί στον ίδιο χρόνο που το 1020 δεν έχει ανοίξει ακόμα.

Και όχι μόνο το S5.

Όσοι με ξέρουν(&με ξέρουν αρκετά παιδιά και σε αυτό το νήμα ) γνωρίζουν ότι δε έχω κολλήματα κ ότι βλέπω γράφω, και επίσης ότι δε παίρνω 1 συσκευή και μένω με αυτή, αλλάζω και βλέπω ότι το S5 πχ είναι πολύ κοντά σε απόδοση με το 1020 και κυρίως χαίρεσαι να το χρησιμοποιης καθώς είναι απλά ταχύτατο.

Τα παιδιά εδώ καλά κάνουν και το ψάχνουν, απλά εγώ προτείνω να ανοίξουμε και 1 νέο thread που θα είναι στο auto ή έστω με hdr και night mode.

Γιατί καλό το Ζ3 αλλά αν το πάρει κάποιος διαβάζοντας ή βλέποντας της φωτογραφίες πχ του ΠΑΟΚ τότε θα ψάχνετε.

Και είπαμε, καλό να βλέπουμε τι κάνει στα όρια μια κάμερα κινητού αλλά να το βλέπουμε και σφαιρικά, σκοπός των κινητών είναι η φωτογραφία της στιγμής, που απλά δε θα έχεις καλή compact ή ανώτερη(dslr)

Και όλα αυτά σε χρόνο που δε θα σιχτιρίζεις περιμένοντας να ανοίξει η κάμερα του κινητού ή να αποθηκεύσει, γιατί τότε πάει, πέταξε το πουλάκι :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έχω αγοράσει το 1020 4 ή 5 φορές, δε θυμάμαι κ όλα είχαν τον ίδιο χρόνο 4 γεμάτα sec να ανοίξει η lumia camera.

Αν βάλεις και το φοκους και την αποθήκευση τότε είναι τρελά αργό το κινητό με βάση της ταχύτητες που έχουμε σήμερα.

Το S5 δε ξέρω και εγώ πόσες φωτογραφίες βγάζει στον ίδιο χρόνο.

Θα κάνω 1 μικρό βίντεο με 1 η ευκαιρία να το δεις.

Και εκεί ακριβώς είναι το θέμα όπως έχω γράψει παραπάνω.

Η καλύτερη κάμερα αυτή τη στιγμή της αγοράς δεν είναι εύκολα αξιοποίησημη καθώς είναι σε υπερβολικό βαθμό αργή.

Και αντε να είναι ακίνητο θέμα ή τοπίο ok.

Πες μου τι κάνεις αν είναι παιδιά?

Ή όπως είπα παρέες που δεν έχουν την ίδια λόξα για τα κινητά με μας και απλά έχεις 1 ευκαιρία βολής όπως και τα snap shots,βλέπεις κάτι άλλα δεν έχεις ατελείωτο χρόνο για φωτογραφία.

Πόσο μάλλον να μπαίνεις σε μενού και να αρχίζεις ρυθμίσεις χωρίς μάλιστα να είναι και σίγουρα αποτελεσματικες.

Γιατί απλά δε θα έχεις χρόνο για άλλη βολή.

Το S5 απλά πυροβολεί στον ίδιο χρόνο που το 1020 δεν έχει ανοίξει ακόμα.

Και όχι μόνο το S5.

Όσοι με ξέρουν(&με ξέρουν αρκετά παιδιά και σε αυτό το νήμα ) γνωρίζουν ότι δε έχω κολλήματα κ ότι βλέπω γράφω, και επίσης ότι δε παίρνω 1 συσκευή και μένω με αυτή, αλλάζω και βλέπω ότι το S5 πχ είναι πολύ κοντά σε απόδοση με το 1020 και κυρίως χαίρεσαι να το χρησιμοποιης καθώς είναι απλά ταχύτατο.

Τα παιδιά εδώ καλά κάνουν και το ψάχνουν, απλά εγώ προτείνω να ανοίξουμε και 1 νέο thread που θα είναι στο auto ή έστω με hdr και night mode.

Γιατί καλό το Ζ3 αλλά αν το πάρει κάποιος διαβάζοντας ή βλέποντας της φωτογραφίες πχ του ΠΑΟΚ τότε θα ψάχνετε.

Και είπαμε, καλό να βλέπουμε τι κάνει στα όρια μια κάμερα κινητού αλλά να το βλέπουμε και σφαιρικά, σκοπός των κινητών είναι η φωτογραφία της στιγμής, που απλά δε θα έχεις καλή compact ή ανώτερη(dslr)

Και όλα αυτά σε χρόνο που δε θα σιχτιρίζεις περιμένοντας να ανοίξει η κάμερα του κινητού ή να αποθηκεύσει, γιατί τότε πάει, πέταξε το πουλάκι :)

Συμφωνώ 100% μαζί σου,έχω γράψει ότι το 1020 το χρησιμοποίησα για μια εβδομάδα και για μένα που η φωτογραφία σημαίνει φώτο τα παιδιά μου και φίλους απλα με ξενερωσε δεν μπορούσα να πάρω σωστή φωτογραφία,s4,note 3 και τώρα ειδικά το g2 μου έχουν δώσει καταπληκτικές οικογενειακές φώτο και φυσικά μόνο στο auto ή night mode.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόση συζήτηση χωρίς λόγο. Όποιος θέλει να ανοίξει θέμα μπορεί να το κάνει. Δεν απαγορεύτηκε σε κανένα μέλος να δημιουργήσει νέο θέμα δημοσιεύοντας και φωτογραφίες στο auto.

@Te_salat κυρίως σε εσένα αναφέρομαι όπου για το συγκεκριμένο ζήτημα κάνεις μεγάλη φασαρία.

 

Την γνώμη μου την έχω αναφέρει για το συγκεκριμένο ζήτημα. Θα το γράψω για τελευταία φορά. Αυτός που ψάχνει καλή κάμερα, καλές δυνατότητες, θα το ψάξει και περαιτέρω με τις ρυθμίσεις. Αυτός που δεν έχει μεγάλο καημό δεν θα κάνει ούτε αναζήτηση στο google. Σιγά μήπως τις ιδιαίτερες χειροκίνητες ρυθμίσεις! Η αλλαγή iso είναι η εξειδικευμένη ρύθμιση? Αν είναι έτσι λοιπόν να ανεβάζετε φωτογραφίες με πλήρες auto ρυθμίσεις. Τί εννοώ? Να είναι ακόμα και στο αυτόματο το flash. Να δω πόσο ωραία αποτελέσματα θα δίνει σε νυχτερινά μακρινά πλάνα μιας και ο μέσος χρήστης νομίζει ότι το flash φτάνει στο υπερπέραν.

 

Είχα αναφέρει ότι το θέμα μπορεί να φιλοξενήσει φωτογραφίες και συγκριτικά είτε με χειροκίνητες είτε με αυτόματες ρυθμίσεις, έτσι ώστε να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Ωστόσο βλέπω ότι κάποιοι δεν είναι, μην δυσκολευτούν οι απλοί χρήστες στο διάβασμα όπου στα περισσότερα συγκριτικά αναφέρεται ξεκάθαρα αν είναι με χειροκίνητες ή αυτόματες ρυθμίσεις. Σε λίγο θα ζητηθεί να τα στέλνουμε και με email στους αρχάριους χρήστες για δική τους μεγαλύτερη ευκολία.

 

Όσον αφορά πάντως τις συγκρίσεις, τα σωστά συγκριτικά γίνονται βάση iso, στο καλύτερο αποτέλεσμα που μπορεί να δώσει η κάθε συσκευή. Ειδικά σε χαμηλό φωτισμό συγκριτικά με auto δεν πάνε πακέτο με καλή ποιότητα. Τα περισσότερα θα έχουν iso πάνω από 1000, άρα και περισσότερο θόρυβο, λιγότερη λεπτομέρεια.

 

Από εδώ και πέρα λοιπόν το θέμα θα αφορά αυστηρά φωτογραφίες επιπέδου είτε είναι με χειροκίνητες είτε με αυτόματες ρυθμίσεις (διότι τη μέρα συνήθως δεν χρειάζονται χειροκίνητες). Μάλιστα στο επόμενο καλό συγκριτικό θα δημιουργηθεί νέο θέμα διατηρώντας το καθαρό. Για τους αρχάριους χρήστες δημιούργησα το παρακάτω θέμα το οποίο όμως δεν θα γίνει επισημασμένο. Είναι στο χέρι σας να το διατηρήσετε ενεργό.

 

Ποιο κινητό βγάζει καλύτερες φωτογραφίες στο αυτόματο?

 

Με αυτό μου το post κλείνει εδώ η συζήτηση για το συγκεκριμένο ζήτημα. Οποιοδήποτε άλλο σχετικό σχόλιο θα διαγραφεί ως εκτός θέματος.

 

Συνεχίζουμε στο θέμα μας με ότι αναφέρει ο τίτλος!

Link to comment
Share on other sites

χωρίς μεγάλη τέχνη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς μεγάλη τέχνη.

 

ποιο κινητο ειναι? G3?

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Xperia Z3c

flash on

shutter=1/13

iso=200

15149065374_c20cd41eb5_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Xperia Z3c...background defocus

15770924782_31cf39f816_c.jpg

 

Καλά, αυτή η λειτουργία της Σόνυ είναι εκπληκτική. Είναι η μόνη μαγκιά που μου έλειψε δίνοντας το Ζ2, δίνει απίστευτα αποτελέσματα. Είναιο λές και το μπουκάλι θα βγει από την οθόνη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

paok πολύ καλή, λίγος θόρυβος για τα δεδομένα sony.

 

Εχει θορυβο...βασικα color noise εχει...αλλα εχει και αρκετη λεπτομερεια.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο defocus και τρίχες κατσαρές... :p

 

Ωραίες φωτό paok! Πολύ καλές πραγματικά.

 

 

wp_20141112_15_35_05_pro.jpg?psid=1

https://zpvjqq.bl3302.livefilestore.com/y2pwtsah35dUmOqGOoDBUjLaRjjzRWNsk4-s7VK3hJ4M0_43I0-nsO6UcMQ7xavyKbcVzqMtJHFp5p0otuiDPfw2nYtx2h3ak9CTWG4kGj-scA/wp_20141112_15_35_05_pro.jpg?psid=1

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...