Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Το 5s δεν τα καταφέρνει στα σκοτάδια. Σε φως δωματίου τα πάει καλύτερα από παλιότερα samsung οπως το S4 κλπ.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν είχα καλό κινητό σε θέμα κάμερας. Πρόσφατα ανακάλυψα το θέμα και έχω πάθει πλάκα με τη δουλειά που έχετε κάνει! Μπράβο σας! Μου έχει πέσει το σαγόνι ειδικά με τις φωτογραφίες που βγάζει το 808 και το g2. Επειδή δεν παρακολουθώ από την αρχή το θέμα, ήθελα να ρωτήσω πως τα πάνε το Oneplus και το s5 γιατί δεν βλέπω πολλά δείγματα, ακόμα καλύτερα άμα υπάρχει και σύγκριση με το g2 με αυτά. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τον @demon2411 άμα χρησιμοποιεί για τις φωτογραφίες την stock εφαρμογή ή κάποια άλλη και άμα έχει πειράξει κάτι άλλο όπως rom ή κανένα άλλο tweak με στόχο την καλύτερη ποιότητα. Ευχαριστώ

 

Σε ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια. Για το oneplusone δεν μπορω να σου πω πολλα, εχω ακουσει αναμεικτα πραγματα για την καμερα του, παντως πολυ καλυτερα τα παει το oppo στην κατηγορια αυτη. Οσο για το s5 ειναι εξαιρετικη καμερα αλλα δυστυχως σε lowlight καταστασεις εχει μια βελτιωση αλλα οχι τετοια που να καθιστα τις φωτο αξιοποιησιμες. Στις ημερησιες ειναι παρα πολυ καλο και αν και δεν εχω δειγματα στα χερια μου ισως ειναι απο τις καλυτερες καμερες για φωτισμο ημερας. Θα προσπαθησω να βρω δειγματα και να τα συγκρινω.

Οσο για την καμερα του g2, μπορεις ειτε να βαλεις rom και να το κανεις g3 με σαφως βελτιωμενη καμερα, ειτε να βαλεις ενα apk (δεν χρειαζεται root Πλεον) και παλι να βελτιωσεις την καμερα. Οπως ειναι απο το εργοστασιο παλι ειναι αξιολογη αλλα οχι στις βραδυνες.

Για να μην γεμιζω το θεμα εδω οσο αφορα το g2 μιας και ειναι offtopic, μπορεις να επισκεφτεις την σελιδα στο νημα του "φωτογραφιες με το g2" και θα σου λυθουν ολες οι αποριες μιας και εχω φτιαξει και οδηγο αναλυτικα. ;)

 

@moralas καμια επαφη οι φωτο του μηλο με το 808. Εκτος απο τον θορυβο ειναι και off τα χρωματα. Αν και θα ηταν προτιμοτερο να φωτογραφισεις κατι πιο φωτεινο, δυσκολες οι συνθηκες αρκετα...

 

@montoya οι φωτο σου με τα αεροπλανα ειναι ολα τα λεφτα και σαν φωτο και σαν περιεχομενο...!

 

@saintpetrouil ξεκινα την μασα που να κουβαλας τριποδα τωρα...! :p

Link to comment
Share on other sites

@saintpetrouil ξεκινα την μασα που να κουβαλας τριποδα τωρα...! :p

 

Αυτό του λεω κι εγώ......:lol:

 

 

Και μια 38αρα

15566153040_dcaac5a2d4_o.jpg

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

χαχα .. μη σας ακούσει !!! είναι και αυτή στο forum :p :lol:

 

Τάσο ξεκάθαρα το 808, πολύ άσχημα το 5S.

 

montoya_42 , υπάρχει και η ίδια στα 5MP να δούμε διαφορά στον θόρυβο?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Είσαι με τα καλά σου? Το είχε ένας φίλος ο οποίος είχε την εντύπωση ότι το βράδυ βάζεις πάντα φλας, και παραξενέυτηκε που το απενεργοποίησα...

 

Λοιπόν έχω πάρει φωτιά:

Iphone 5s crop χωρίς φλας, σταθερό:

http://i60.tinypic.com/2it39kh.jpg

808 στο auto (για να μη μου τη λέτε) night mode, σταθερό:

http://i59.tinypic.com/20p90dc.jpg

 

original photos: i5s - 808.

 

Μακραν η χειροτερη καμερα που εχω δει σ'αυτο το forum...iPhone 5s...μακραν.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ίσως,έχω δει όμως πολύ χειρότερες κάμερες εδώ.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε ξερω γιατι η κάμερα του 5s θεωρείται καλή.. Ειναι επιεικώς μέτρια..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε ξερω γιατι η κάμερα του 5s θεωρείται καλή.. Ειναι επιεικώς μέτρια..

 

 

παίρνει βαθμούς από την βιντεοσκόπηση και δίνει οπτικά όμορφα αποτελέσματα στις περισσότερες συνθήκες.

Στα δύσκολα δεν ειναι κάτι ιδιαίτερο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@montoya42 Πες μου όταν έχεις τέτοια κάμερα τι να τη κάνεις μια compact :) ; Εγώ πλέον τις κατάργησα όλες. Μέρα νύχτα διακοπές γάμους βαφτίσια έχω το 1020. :D

 

Για το συγκριτικό 808 και 5s νομίζω οτι το apple έχασε από τ αποδυτήρια με αντίπαλο ένα κινητό χωρίς ois... Δε το περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά να πω την αλήθεια. Ίσως με κάποιο τρόπο διορθώνεται η κατάσταση στο μήλο χειροκίνητα αλλά χλωμό το βλέπω..

 

@paok ωραία η φωτό σου νομίζω έχεις πιάσει το peak του Ζ3 μέσα έξω. Αυτό είναι και το κακό. Δε με έχουν ξετρελάνει.

 

Πάρτε και κανα 2 από μένα

 

WP_20141109_02_23_58_Pro.jpg?psid=1

https://zpvjqq.bl3302.livefilestore.com/y2pW9ik_iHyyCJcRlZBNXRjSCpT8Pdp0Qq4UQweyDyXTvBslsQzTn0JFUO_PAHC-Qwdd1bi0y5MXZgMf7maqBIUHLARYzCCWxcx_79Khtuz9Hw/WP_20141109_02_23_58_Pro.jpg?psid=1

 

WP_20141108_12_30_37_Pro.jpg?psid=1

https://zpvjqq.bl3302.livefilestore.com/y2pvRutl10OAfYmWgVt3NpD6n903sk2dCgViRRuXHNOS8Bgv26bTle-wQKGjuA1iFFhR_VCT5_FmsHq7jY9vR2mgADJhzmVrSVJ5ggMFmnjIZM/WP_20141108_12_30_37_Pro.jpg?psid=1

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

χαχα .. μη σας ακούσει !!! είναι και αυτή στο forum :p :lol:

 

Τάσο ξεκάθαρα το 808, πολύ άσχημα το 5S.

 

montoya_42 , υπάρχει και η ίδια στα 5MP να δούμε διαφορά στον θόρυβο?

 

Ορίστε.

15570183907_2554150468_o.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

και στο 1520 και στο 1020 που είχα δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω την διαφορά ανάμεσα στα 20-41mpx με τα 5 !!
Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

και στο 1520 και στο 1020 που είχα δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω την διαφορά ανάμεσα στα 20-41mpx με τα 5 !!

 

Μας πέθανες....

 

Παρόλα αυτά εγώ πάντα με τις 5άρες παίζω εκτός κι αν θέλω να κροπάρω μια λεπτομέρεια.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

@montoya42 Πες μου όταν έχεις τέτοια κάμερα τι να τη κάνεις μια compact :) ; Εγώ πλέον τις κατάργησα όλες. Μέρα νύχτα διακοπές γάμους βαφτίσια έχω το 1020. :D

 

Για το συγκριτικό 808 και 5s νομίζω οτι το apple έχασε από τ αποδυτήρια με αντίπαλο ένα κινητό χωρίς ois... Δε το περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά να πω την αλήθεια. Ίσως με κάποιο τρόπο διορθώνεται η κατάσταση στο μήλο χειροκίνητα αλλά χλωμό το βλέπω..

 

@paok ωραία η φωτό σου νομίζω έχεις πιάσει το peak του Ζ3 μέσα έξω. Αυτό είναι και το κακό. Δε με έχουν ξετρελάνει.

 

Πάρτε και κανα 2 από μένα

 

 

 

 

H πρωτη ειναι φοβερη...εκτος απο θορυβο, λεπτομερειες κ.τ.λ...η φωτο πρεπει και να σου δινει την αισθηση της νυχτας.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω στα παραπανω. Η πρωτη νυχτερινη σου james ειναι πολυ καλη και δεν μπαινεις τοσο στην διαδικασια να κοιταξεις στα στοιχεια της μιας και ειναι πολυ ατμοσφαιρικη...σε βαζει στο κλιμα.

Οσο για την ημερησια επισης πολυ καλη με ενα ελαφρυ καψιμο ψηλα το οποιο οφειλεται στην συννεφια.

 

@montoya μπορεις να μου το δανεισεις "αυτο με τις ροδες" να κατεβω μια στο κεντρο που το θελω για κατι....δουλιτσες??? ;)

 

Kαι μια ασχετη ερωτηση...Στην περιπτωση που θα θελαμε να επιλεξουμε μια compact φωτογραφικη για να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα με 808-1020 σε νυχτερινες (night trails κτλ) ποια θα επιλεγατε?

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

H πρωτη ειναι φοβερη...εκτος απο θορυβο, λεπτομερειες κ.τ.λ...η φωτο πρεπει και να σου δινει την αισθηση της νυχτας.

 

Βασικά εκείνο από εκείνο το βράδι έχω και αυτή αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το κίτρινισμένο πεζοδρόμιο είναι αληθινό λόγω του φωτισμού στη λεωφόρο ή θέμα processing. Νομίζω πάντως οτι είναι ο φωτισμός του δρόμου.

 

 

WP_20141109_02_27_31_Pro.jpg?psid=1

 

https://zpvjqq.bl3302.livefilestore.com/y2p3bGT-aN56bAiFvQqJZoRQjCH_rBZkNReqGneE6_So6Us9YhI2l9n3HlCl63a97mtB1DcbsSQKpvyDCZFCr4h2Co54qPq12NbTc03TMXTg8A/WP_20141109_02_27_31_Pro.jpg?psid=1

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω στα παραπανω. Η πρωτη νυχτερινη σου james ειναι πολυ καλη και δεν μπαινεις τοσο στην διαδικασια να κοιταξεις στα στοιχεια της μιας και ειναι πολυ ατμοσφαιρικη...σε βαζει στο κλιμα.

Οσο για την ημερησια επισης πολυ καλη με ενα ελαφρυ καψιμο ψηλα το οποιο οφειλεται στην συννεφια.

 

@montoya μπορεις να μου το δανεισεις "αυτο με τις ροδες" να κατεβω μια στο κεντρο που το θελω για κατι....δουλιτσες??? ;)

 

Kαι μια ασχετη ερωτηση...Στην περιπτωση που θα θελαμε να επιλεξουμε μια compact φωτογραφικη για να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα με 808-1020 σε νυχτερινες (night trails κτλ) ποια θα επιλεγατε?

 

Sony RX-100....hands down

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά εκείνο από εκείνο το βράδι έχω και αυτή αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το κίτρινισμένο πεζοδρόμιο είναι αληθινό λόγω του φωτισμού στη λεωφόρο ή θέμα processing. Νομίζω πάντως οτι είναι ο φωτισμός του δρόμου.

 

 

WP_20141109_02_27_31_Pro.jpg?psid=1

 

https://zpvjqq.bl3302.livefilestore.com/y2p3bGT-aN56bAiFvQqJZoRQjCH_rBZkNReqGneE6_So6Us9YhI2l9n3HlCl63a97mtB1DcbsSQKpvyDCZFCr4h2Co54qPq12NbTc03TMXTg8A/WP_20141109_02_27_31_Pro.jpg?psid=1

 

Δε μπορεσε να το διορθωσει η Νοκια to white balance...το απρο το βγαζει κιτρινο.

Link to comment
Share on other sites

 

Δε μπορεσε να το διορθωσει η Νοκια to white balance...το απρο το βγαζει κιτρινο.

 

Μάλλον έπρεπε να πειράξω το whiite balance τελικά...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Η rx 100 Mark I δεν έχει μεγάλες διαφορές από την Mark iii. Εξαρτάται αν θέλει κανείς το viewfinder και την περιστρεφομενη οθόνη. Έτσι η rx 100 είναι ίσως η κορυφαία compact αυτή τη στιγμή.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα αυτη ειναι πανακριβη....!! 500+?? και δεν παιρνω 2 1020?

Κατι πιο οικονομικο? ας πουμε να ειναι στα ιδια επιπεδα με το 1020 οχι κατι τρελλο

Link to comment
Share on other sites

και στο 1520 και στο 1020 που είχα δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω την διαφορά ανάμεσα στα 20-41mpx με τα 5 !!

 

Δύο φωτο απο το Nokia 808 pureview με ανάλυση 34ΜΡ και 8ΜΡ pureview.

Μπορεί κάποιος να καταλάβει τις διαφορές, κατεβάζοντας τις δύο φωτο και βλέποντάς τις στον υπολογιστή.

 

34MP

 

15571264820_e8b1055718_b.jpg

 

8MP pureview

https://farm8.staticflickr.com/7466/15757546142_5675130223_b.jpg

Edited by navi55
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα αυτη ειναι πανακριβη....!! 500+?? και δεν παιρνω 2 1020?

Κατι πιο οικονομικο? ας πουμε να ειναι στα ιδια επιπεδα με το 1020 οχι κατι τρελλο

 

Και να πούμε εδώ οτι με το 1020 παίρνεις ένα υπέροχο τηλέφωνο με ένα υπέροχο λειτουργικό και όχι απλά μια φωτογραφική μηχανή.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Htc m8 από τον Αντώνη (nnik_1969) - στην παράθεση το λινκ .

 

Sony Z3 από εμένα https://flic.kr/p/p4CnPR

https://flic.kr/p/pHYyXQ

εχουμε βγαλει φωτογραφιες απο διαφορετικη γωνια

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

@montoya42 Πες μου όταν έχεις τέτοια κάμερα τι να τη κάνεις μια compact :) ; Εγώ πλέον τις κατάργησα όλες. Μέρα νύχτα διακοπές γάμους βαφτίσια έχω το 1020. :D

 

Για το συγκριτικό 808 και 5s νομίζω οτι το apple έχασε από τ αποδυτήρια με αντίπαλο ένα κινητό χωρίς ois... Δε το περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά να πω την αλήθεια. Ίσως με κάποιο τρόπο διορθώνεται η κατάσταση στο μήλο χειροκίνητα αλλά χλωμό το βλέπω..

 

@paok ωραία η φωτό σου νομίζω έχεις πιάσει το peak του Ζ3 μέσα έξω. Αυτό είναι και το κακό. Δε με έχουν ξετρελάνει.

 

Πάρτε και κανα 2 από μένα

 

WP_20141109_02_23_58_Pro.jpg?psid=1

https://zpvjqq.bl3302.livefilestore.com/y2pW9ik_iHyyCJcRlZBNXRjSCpT8Pdp0Qq4UQweyDyXTvBslsQzTn0JFUO_PAHC-Qwdd1bi0y5MXZgMf7maqBIUHLARYzCCWxcx_79Khtuz9Hw/WP_20141109_02_23_58_Pro.jpg?psid=1

 

WP_20141108_12_30_37_Pro.jpg?psid=1

https://zpvjqq.bl3302.livefilestore.com/y2pvRutl10OAfYmWgVt3NpD6n903sk2dCgViRRuXHNOS8Bgv26bTle-wQKGjuA1iFFhR_VCT5_FmsHq7jY9vR2mgADJhzmVrSVJ5ggMFmnjIZM/WP_20141108_12_30_37_Pro.jpg?psid=1

 

Που εστίασες στη βραδινή? Ο παοκ είπε πως πρέπει να εστιάζεις σε φωτεινό σημείο......

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δε μπορεσε να το διορθωσει η Νοκια to white balance...το απρο το βγαζει κιτρινο.

 

Εγώ υποψιάζομαι κιτρινο φωτισμό.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και να πούμε εδώ οτι με το 1020 παίρνεις ένα υπέροχο τηλέφωνο με ένα υπέροχο λειτουργικό και όχι απλά μια φωτογραφική μηχανή.

 

Αυτό είναι το μεγάλο του ατού......;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...