Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Σας ευχαριστω πολυ @demon2411 και @keras! Και αν ειχα παλεψει και λιγο τις ρυθμισεις και δεν τις ειχα στο auto (λογω του οτι απολαμβανα το μερος:lol::lol:) πιστευω θα ειχα και λιγο καλυτερα αποτελεσματα..Και πραγματι η Ρωμη ειναι πολυ ομορφη!

Για το 1020 πιστευω κι εγω οτι ειναι απο τα κορυφαια αν και να πω την αμαρτια μου γλυκοκοιταζω και το 950,κι ειδικα μετα αφοτου επεσε στα χερια του @Paok!

Edited by apollodelphi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eχει λογικη...αμα βαλει τοπ καμερα σε κινητο ποιος θα αγορασει μετα την rx100? κανεις.

Δες την εποχη που ηταν με την Ερικσον τι καμερες εβγαζε...Cybershot, με zeiss φακους και xenon...αντε γεια

 

Όσο και τοπ να βγάλει δε πρόκειται να κρατήσει τους φακούς για τη πάρτη της μόνο, οπότε πάλι ανταγωνισμό θα έχει..Απλά δε την απασχολεί το ζήτημα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ @demon2411 και @keras! Και αν ειχα παλεψει και λιγο τις ρυθμισεις και δεν τις ειχα στο auto (λογω του οτι απολαμβανα το μερος:lol::lol:) πιστευω θα ειχα και λιγο καλυτερα αποτελεσματα..Και πραγματι η Ρωμη ειναι πολυ ομορφη!

Για το 1020 πιστευω κι εγω οτι ειναι απο τα κορυφαια αν και να πω την αμαρτια μου γλυκοκοιταζω και το 950,κι ειδικα μετα αφοτου επεσε στα χερια του @Paok!

 

Είμαι στο ίδιο δίλλημα. Αν όχι τώρα, όταν στρώσουν οι τιμές των 950/950xl. Αλλά όχι λόγω κάμερας. Για μένα, το 1020 είναι ακόμα στην κορυφή. Γιατί αν σε όλες τις καταστάσεις είναι πολύ κοντά σε όλες τις καταστάσεις (άλλοτε λίγο καλύτερα και άλλοτε λίγο χειρότερα) έρχεται η ώρα του xenon που σαρώνει. Και επειδή ΓΙΑ ΜΕΝΑ έχει μεγάλη σημασία, το κατατάσσω ακόμα στην κορυφή των δικών μου κριτηρίων.

Το 950 θα το πάρω λόγω όλων των υπολοίπων προτερημάτων του και κυρίως το continuum και επειδή δεν θα χρειαστεί να κάνω συμβιβασμούς στην κάμερα (με εξαίρεση το xenon).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η φωτο σου είναι σε χαμηλή ανάλυση και δεν γράφεις και απο ποιό κινητό είναι :)

 

Το κινητό είναι στο αβαταρ... Ζ3

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι στο αβαταρ... Ζ3

 

 

Είμαστε αρκετοί που δε παρακολουθούμε απο υπολογιστή το φόρουμ, οπότε δε ξέρουμε ποιο μοντέλο ειναι στο άβαταρ...οι φωτογραφίες απο Facebook ειναι; Πιο χαμηλή ανάλυση δε γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το avatar αύριο μεθαύριο μπορεί να αλλάξει. Κάποιος χρήστης που θα δει μελλοντικά την φωτογραφία δεν πρόκειται να καταλάβει.

Θα πρέπει στο post να αναφέρετε από ποια συσκευή είναι.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε αρκετοί που δε παρακολουθούμε απο υπολογιστή το φόρουμ, οπότε δε ξέρουμε ποιο μοντέλο ειναι στο άβαταρ...οι φωτογραφίες απο Facebook ειναι; Πιο χαμηλή ανάλυση δε γίνεται...

 

δεν ειναι απο FB δεν ασχολουμε με αυτο...επισης σορρυ αλλα οποτε αλλαζω κινητο αλλαζω και το αβαταρ μου...παραλειωη μου που δεν ειπα απο ποιο κινητο....:(

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

http://www.phonearena.com/news/Best-smartphone-cameras-compared-Sony-Xperia-Z5-vs-iPhone-6s-vs-Galaxy-Note-5_id75967

 

Ενα συγκριτικο που διαβασα ,γιατι δεν εχω πολλες γνωσεις φωτογραφιας και περα απ αυτα που βλεπουν τα ματια μου δεν ξερω να σχολιασω τεχνικα. Βλεπω οτι σε ολες τις καταστασεις το Ζ5 δεν μπορει να ανταγωνιστει τα αλλα δυο κινητα. Δεν περιμενα τοσο μεγαλες και οφθαλμοφανεις διαφορες. Τι φταιει; Να σημειωσω οτι για μενα ειναι μεγαλο συν ο ευρυγωνιος του σονυ,παντα ειναι πλεονεκτημα να μη χρειαζεται να πας πισω για να χωρεσεις περισσοτερα στο καδρο. Αλλα να εχει λιγοτερη λεπτομερεια απ το iphone που εχει τα μισα σχεδον πιξελς πώς γινεται;

Link to comment
Share on other sites

http://www.phonearena.com/news/Best-smartphone-cameras-compared-Sony-Xperia-Z5-vs-iPhone-6s-vs-Galaxy-Note-5_id75967

 

Ενα συγκριτικο που διαβασα ,γιατι δεν εχω πολλες γνωσεις φωτογραφιας και περα απ αυτα που βλεπουν τα ματια μου δεν ξερω να σχολιασω τεχνικα. Βλεπω οτι σε ολες τις καταστασεις το Ζ5 δεν μπορει να ανταγωνιστει τα αλλα δυο κινητα. Δεν περιμενα τοσο μεγαλες και οφθαλμοφανεις διαφορες. Τι φταιει; Να σημειωσω οτι για μενα ειναι μεγαλο συν ο ευρυγωνιος του σονυ,παντα ειναι πλεονεκτημα να μη χρειαζεται να πας πισω για να χωρεσεις περισσοτερα στο καδρο. Αλλα να εχει λιγοτερη λεπτομερεια απ το iphone που εχει τα μισα σχεδον πιξελς πώς γινεται;

 

επειδη παρακολουθω τα Ζ καθως με ενδιαφερουν λογω μπαταριας και στεγανοποιησης, το συγκεκριμενο site, αν δεν ειναι πληρωμενο απο αλλη εταιρεια, σιγουρα εχει εμπαθεια με τα σονυ.. Δες μονο πως παρουσιασε το Ζ5, το εκραζε χωρις να λεει κατι συγκεκριμενο..

μου ειχε κανει εντυπωση γιατι το διαβαζα, αλλα πλεον ειδα οτι εγγραφε ανακριβειες..Μεχρι και lag ειπε οτι εχει και υπερθερμανση και οτι ρριχνει επιδοσεις για να ανταπεξελθει. Τωρα αν επεσαν σε ελατωματικο δεν ξερω, αλλα αν εχεις λιγη εμπειρια μπορεις να καταλαβεις..

Απο εκει και περα, δειγματα φωτογραφιων περιμενω μονο απο παιδια εδω μεσα.. Εξαλλου ακομα και εδω μερικοι αμφισβητουν αλλους οτι κατι κανουν, πως να εμπιστευτεις εταιρειες που πρεπει να επιβιωσουν και να βγαλουν και κερδη οταν καποιοι ισως αλλοιωνουν αποτελεσματα μονο και μονο απο εγωισμο..

 

Δες εδω ενα συγκριτικο που ξεκινησα ετσι για την πλακα αλλα με αυστηρο κριτηριο την γρηγορη και αυθορμητη φωτο στο αυτοματο οπου θελουμε ολοι να εχουμε ενα καλο αποτελεσμα καθως "κινητο=γρηγορη φωτογραφια " κατα τη δικη μου αποψη...αλλιως θα ειχα SLR αμα ηθελα να παιζω με ρυθμισεις. το κουβαλημα ειναι το ευκολο..το δυσκολο (χρονοβορο και σπαστικο για την παρεα) ειναι να ρυθμιζεις για να πετυχεις το αποτελεσμα που θες..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=427905

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τα site αυτα δεν ειναι και τα πιο αντικειμενικα, αλλα εν προκειμενω δε μοιαζουν πειραγμενες οι φωτο, π.χ. στο Note 5 ο ουρανος ειναι κλασσικα καμενος και σε αυτο το συγκριτικο.

Περα απο αυτο, στο auto το Ζ5 υπολειπεται των αλλων 2 στις 9/10 περιπτωσεις. Για το manual mode δεν ξερω γιατι δεν πολυασχολουμαι.

Ειχα και τα 3 εν λογω κινητα και αν και στο Ζ5 υπαρχει τρομακτικη βελτιωση σε σχεση με το Ζ3, στο auto ειναι ακομα πισω.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε (οποιος δεν το εχει δει) εχω κανει ο ιδιος ενα πολυ προχειρο συγκριτικο μεταξυ z5 και g4.

Oσο για τα προαναφερθεντα περι υπερθερμανσης, το z5 εχει θεματακια οπως και ολα τα κινητα που φορανε τον snapdragon 810. Ο επεξεργαστης εχει θεμα υπερθερμανσης και αναγκαζεται να ριξει τα "ρολογια" του επεξεργαστη οποτε ζοριστει.

Αυτος ηταν και ενας απο τους λογους που η samsung γυρισε στον δικο της exynos.

Eπισης το κινητο το εχει ο συναδελφος μου στην δουλεια τον οποιο δυστυχως τον βλεπω για 5 λεπτα μονο στην αλλαγη βαρδιας.

Αν ομως υπαρχει ενδιαφερον, να κατσω μια μερα παραπανω να σας φτιαξω ενα καινουργιο. Παντως απο τα λεγομενα του απο την καμερα δυστυχως δεν ειναι ευχαριστημενος,(κυριως σε indoor και low light) και ο συγκεκριμενος δεν εχει καμια σχεση με τις δικες μας απαιτησεις.

Σαν συσκευη και οθονη δεν το συζητω...φοβερη.

Το παλιο ειναι εδω

https://flic.kr/s/aHskoi7zHz

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Oσο για τα προαναφερθεντα περι υπερθερμανσης, το z5 εχει θεματακια οπως και ολα τα κινητα που φορανε τον snapdragon 810. Ο επεξεργαστης εχει θεμα υπερθερμανσης και αναγκαζεται να ριξει τα "ρολογια" του επεξεργαστη οποτε ζοριστει.

 

Ακομα και να ριχνει το χρονισμο του soc, στην πραξη ΔΕ γινεται τιποτα αντιληπτο και το κινητο ρολλαρει αψογα. Και φυσικα δεν υπερθεμενεται.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμησω το συγκριτικο του φίλου μας demon, που είναι και σε πραγματικές συνθήκες και χωρίς ίχνος μεροληψιας.

Μιας και η δική μας χρήση θα είναι πιο κοντά στο συγκριτικο, θα προτιμησω αυτό από τα διάφορα sites που τα παίρνουν από δέκα μπάντες.

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και να ριχνει το χρονισμο του soc, στην πραξη ΔΕ γινεται τιποτα αντιληπτο και το κινητο ρολλαρει αψογα. Και φυσικα δεν υπερθεμενεται.

 

Μα δεν ειπα ποτε οτι γινεται αντιληπτο στην ταχυτητα. Ουτε ειπα οτι εχει lag. Στο χερι ομως σαν θερμοκρασια γινεται.

Σαφως και ρολλαρει αψογα μιας και φοραει 1080p οθονη και οχι 2k. Εξαλλου απο τους τοσους πυρηνες που εχει ο 810 δεν δουλευουν ολοι συνεχεια, ακομα και ο ενας ειναι αρκετος για απλη χρηση.

Σε αυτο που διαφωνουμε ειναι οτι δεν υπερθερμενεται.

 

edit: Προσωπικα ποτε δεν ελαβα υποψιν μου καποιο συγκριτικο απο Χ η Ψ site. Υπαρχει ενα βεβαια που το θεωρω αξιοπιστο γιατι εχω κατεβασει ολα τα δειγματα απο ολες τις συσκευες που εχει συγκρινει και πεφτει μεσα. Αλλα και παλι δεν εμπιστευομαι κανεναν περα απο μερικους εδω (οχι ολους φυσικα) που κανουν συγκριτικα οπως ειπε ο Γιαννης σε πραγματικες συνθηκες και αντικειμενικα.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Το z5 εχει και αυτο το παράξενο steadyshoot συστημα σταθεροποιησης που ποτε δεν καταλαβα πως λειτουργει.Δεν ειναι ois , δεν ειναι καθαρο dis ,αλλα χρησιμοποιει το γυροσκοπιο για να στεθεροποιει τον αισθητηρα μαζι με software.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα άλλο μου έκανε εντύπωση...

Best smartphone cameras compared: Sony Xperia Z5 vs iPhone 6s vs Galaxy Note 5... :lol: :lol: :lol: :rotfl:

 

Μα να μην πέσουν μέσα ούτε σε ένα!? :rolleyes:

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε μια παρεα εδω, δεν υπαρχει λογος για παρεξηγησεις. Σαφως υπαρχουν διαφωνιες, καλο ειναι αυτο γιατι ψαχνομαστε.

Οσο για τα X site ξαναλεω για μενα μην τα λαμβανετε τοσο υποψιν. Παιρνετε μια εικονα αλλα μεχρι εκει. Τα ματια σας και τα χερια σας ειναι ο κριτης.

@mixos εδω ρε συ το 1020 το εχει στα ταρταρα...ασε τι ψαχνεις.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Όσο και να θέλω δεν υπάρχει περίπτωση να βρω κάποιον λόγο για τον οποίο θα «πρέπει» να «φαγωνόμαστε» μεταξύ μας. Δεν δικαιολογούνται σε καμία περίπτωση προσωπικές αντιπαραθέσεις χαρακτηρισμοί κ.τ.λ.π. Για την ώρα διαγράφηκαν ποστ. Συνεχίστε παρακαλώ πολύ την συζήτηση ήρεμα και πολιτισμένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Camera Fv-5

 

23827130395_24d846fe7f_c.jpgDSC_0304 by Guardian, on Flickr

 

23459205549_8a0db13e12_c.jpgDSC_0305 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε μια παρεα εδω, δεν υπαρχει λογος για παρεξηγησεις. Σαφως υπαρχουν διαφωνιες, καλο ειναι αυτο γιατι ψαχνομαστε.

Οσο για τα X site ξαναλεω για μενα μην τα λαμβανετε τοσο υποψιν. Παιρνετε μια εικονα αλλα μεχρι εκει. Τα ματια σας και τα χερια σας ειναι ο κριτης.

@mixos εδω ρε συ το 1020 το εχει στα ταρταρα...ασε τι ψαχνεις.

 

προσωπικα δεν λαμβανω υποψιν το DXo γιατι εκτος οτι εχει θαψει κινηταρες, εχει βγαλει κορυφαια κατα καιρους και τα Ζ1 που ξερουμε ποσο μαπα καμερα ειχαν. Απο εκει και περα ομως, το συγκεκριμενο site ειχαμε διαπιστωσει εδω ποσο εντονα προσπαθουσε να θαψει το Ζ5 σε πραγματα που δεν ειχε ανεφερει κανενα αλλο αλλα ουτε και καποιο μελος που εχει το Ζ5..

Οσο για θερμοκρασια, δεν ξερω τι εννοεις, αν πχ καιει ή απλα ζεσταινεται, αλλα σε χρηση ολα ζεσταινονται..Τωρα αν πηγαινει 5-10 βαθμους παραπανω (πχ και 50 το πολυ) δεν το θεωρω προβλημα αλλα σιγουρα δεν ειναι ευχαριστο.

ΟΣο για την καμερα, εννοειται οτι δεν ειναι η καλυτερη, ισως με Manual ρυθμισεις να κανει καλυτερη δουλεια αλλα προτιμω να δω αποτελεσματα απο ατομα εδω μεσα. Μακαρι ο Paok να ειχε ενα Ζ5 που εχει ορεξη να ανεβαζει. Εγω επιτηδες εκανα ενα θεμα μεταξυ S6-Z3-Z5 καθως εμενα αυτα με ενδιαφερουν (και οι διαδοχοι τους που θα ερθουν) και θαθελα να δω συγκρισεις. 1ος εκανα μια και δειχνω ποσο καλυτερο ειναι το S6 στο αυτοματο.

Κατα τα αλλα, αυτο που με χαλασε στο θεμα καμερας μιας και γιαυτο μιλαμε, ειναι η ελλειψη επιλογων στις ρυθμισεις. Πχ φωτο iso μεχρι 1600, χρονος κλειστρου μεχρι 0,5 και ανυπαρξια ετοιμων σκηνων οπου τουλαχιστον στο Ζ3c που ειχα δουλευαν πολυ και με ειχαν διευκολυνει (πχ πυροτεχνηματα, νυχτερινη, κτλ)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Johnny, Πολύ καλές οι φωτο! Σε ιδανικές συνθήκες βέβαια, αλλά εξαιρετικές σε χρώμα και λεπτομέρεια.

 

Eυχαριστω!!!Ναι στο πισω το μπαλκονι εχει πολυ ηλιο!!! :D

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...