Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Μπορεί το φλας να μην είναι πιο δυνατό από το xenon του 1020, αλλά επειδή το 950 έχει πολύ καλή λήψη και διαχείριση φωτός φαίνεται αυτή η μεγάλη διαφορά. Επίσης νομίζω πως όσο πιο δυνατό το φώς μπλεδίζει και όσο λιγότερο κοκκινίζει.

 

Το flash του 1020 πάντως πάνω από δύο τρία μέτρα δεν υφίσταται. Μέχρι εκεί όμως είναι αυτό που είναι, δλδ xenon. Γι αυτό αναρωτιέμαι για το triple led τι ψάρια πιάνει.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω αντίρρηση ότι έχει καλό φλας, αλλά εδώ στη φωτο τι φοβερό βλέπουμε;

 

Εχεις δει πολλα κινητα με led να βγαζουν τετοιες φωτο?

Καταρχην σου δινει την αισθηση οτι δεν ειναι τραβηγμενη με φλας.Ο τροπος που διαχεει το φως ειναι απιστευτος.Ισσοροπει το exposure αναμεσα σε background και foreground.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το flash του 1020 πάντως πάνω από δύο τρία μέτρα δεν υφίσταται. Μέχρι εκεί όμως είναι αυτό που είναι, δλδ xenon. Γι αυτό αναρωτιέμαι για το triple led τι ψάρια πιάνει.

 

Σε volume και range το ξεπερναει το 1020...το οποιο γενικα εχει αδυναμο φλας.Σε ενα μεγαλο ποσοστο θα σου παγωσει και την κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λέτε τελευταία για το φλας, έτσι όπως το βλέπω σε σχέση με άλλα LED δείχνει να είναι καλύτερο, αν και χρειάζεται άμεση σύγκριση με διπλά ή μονά LED για να ξέρουμε. Το φλας ξένου, αν βάλουμε μέσα το Lumia 928, που ήταν πολύ αδύναμο, πολύ πιθανό το τριπλό LED να είναι καλύτερο σε σχέση με τέτοιες περιπτώσεις. Το φλας του 1020 επίσης δεν ήταν πάρα πολύ δυνατό, αλλά δεν ήταν ούτε αδύναμο (οι αλγόριθμοι που τα έβγαζαν όλα κίτρινα ήταν μια άλλη ιστορία). Αλλά το φλας του 808 που είναι σίγουρα από τα κορυφαία, θα είναι μέρα με τη νύχτα με του 950... Έβγαλα και σήμερα κάποιες φωτογραφίες σε απόλυτο σκοτάδι και φώτισε τα πάντα!!! Σαν να ήταν αναμμένα τα φώτα και μάλιστα δυνατά φώτα!

 

Το 808 για μένα εξακολουθεί να είναι το κορυφαίο παρά τις αδυναμίες του (OIS, FSI). Αν βρω χρόνο θα το δω απευθείας κόντρα στο CM1, αν και πιστεύω ότι στην βάση του, κανένα δεν το φτάνει στην ανάλυση και στην λεπτομέρεια.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λέτε τελευταία για το φλας, έτσι όπως το βλέπω σε σχέση με άλλα LED δείχνει να είναι καλύτερο, αν και χρειάζεται άμεση σύγκριση με διπλά ή μονά LED για να ξέρουμε. Το φλας ξένου, αν βάλουμε μέσα το Lumia 928, που ήταν πολύ αδύναμο, πολύ πιθανό το τριπλό LED να είναι καλύτερο σε σχέση με τέτοιες περιπτώσεις. Το φλας του 1020 επίσης δεν ήταν πάρα πολύ δυνατό, αλλά δεν ήταν ούτε αδύναμο (οι αλγόριθμοι που τα έβγαζαν όλα κίτρινα ήταν μια άλλη ιστορία). Αλλά το φλας του 808 που είναι σίγουρα από τα κορυφαία, θα είναι μέρα με τη νύχτα με του 950... Έβγαλα και σήμερα κάποιες φωτογραφίες σε απόλυτο σκοτάδι και φώτισε τα πάντα!!! Σαν να ήταν αναμμένα τα φώτα και μάλιστα δυνατά φώτα!

 

Το 808 για μένα εξακολουθεί να είναι το κορυφαίο παρά τις αδυναμίες του (OIS, FSI). Αν βρω χρόνο θα το δω απευθείας κόντρα στο CM1, αν και πιστεύω ότι στην βάση του, κανένα δεν το φτάνει στην ανάλυση και στην λεπτομέρεια.

 

ποιο κορυφαιο βρε Mivas...μονο εσυ και ο moralas το πιστευετε ακομα αυτο :X:X

Link to comment
Share on other sites

ποιο κορυφαιο βρε Mivas...μονο εσυ και ο moralas το πιστευετε ακομα αυτο :X:X

Καλό θα ήταν να μη μιλάς για μια συσκευή που ποτέ δεν είχες. Και μιας και τις ανέβασα στο flicr και μου τις σβήσανε στο άλλο θέμα ως άσχετες με αυτό, ας τις ποστάρω εδώ και με το ίδιο μήνυμα. Η φυσική δύσκολα νικιέται.

23811714641_3daa26130b_n.jpg2014-09-12-1054 by tasos pap, on Flickr

23894209155_c386c7949d_n.jpg2014-09-12-0986_Q1 by tasos pap, on Flickr

23811717441_385970b8c1_n.jpg2014-09-12-1049_Q1 by tasos pap, on Flickr

23526307859_5b6a89fb1f_n.jpg2014-09-13-1118_Q1 by tasos pap, on Flickr

23894216225_883aa864f0_n.jpg2014-09-14-1229 by tasos pap, on Flickr

23811720871_68813a780e_n.jpg20141216_161534_Q1 by tasos pap, on Flickr

 

41.5

23598502150_5ddc071830_n.jpg20141215_151320 by tasos pap, on Flickr

 

Καμιά φωτογραφία πλην της τελευταίας που είναι 41.5mp δε ξεπερνάει τα 2mb. Μίλησε κανείς για αλγόριθμους και software compression?

Link to comment
Share on other sites

πω πω πω!!!απιστευτες οι φωτος!!!!!!!δακρυσα και ας μην ειμαι πολυ γνωστης του θεματος!!μπραβο φιλε μου!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μοραλας δε νομίζω κανείς να αμφισβητεί το 808 και τις φωτογραφικές του δυνατότητες. Αλλά από κει και πέρα δε μπορείς να πεις κάτι παραπάνω όταν έχει σταματήσει να παράγεται το ίδιο εδώ και χρόνια, το λογισμικό του επίσης, η κατασκευάστρια να έχει πουληθεί και γενικά η συζήτηση έγινε στο παρελθόν, αλλά δε μπορεί να πάει παραπέρα. Το ίδιο πιστεύω και για το CM1. Σε λίγο καιρό ίσως το ίδιο να λέμε και για το 1020 αν η MS παρατήσει τους μεγάλους αισθητήρες.. Ειδικά αν φαίνονται ξεπερασμένοι μπροστά στις καινούριες υλοποιήσεις..
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μοραλας δε νομίζω κανείς να αμφισβητεί το 808 και τις φωτογραφικές του δυνατότητες.

Ο paok... :D

Αλλά από κει και πέρα δε μπορείς να πεις κάτι παραπάνω όταν έχει σταματήσει να παράγεται το ίδιο εδώ και χρόνια, το λογισμικό του επίσης, η κατασκευάστρια να έχει πουληθεί και γενικά η συζήτηση έγινε στο παρελθόν, αλλά δε μπορεί να πάει παραπέρα. Το ίδιο πιστεύω και για το CM1. Σε λίγο καιρό ίσως το ίδιο να λέμε και για το 1020 αν η MS παρατήσει τους μεγάλους αισθητήρες.. Ειδικά αν φαίνονται ξεπερασμένοι μπροστά στις καινούριες υλοποιήσεις..

Την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα και έχει κλείσει. Κινητό είναι, φωτογραφίες βγάζει και μπαίνει και στο facebook. Δε νομίζω να έχεις δει να ποστάρουμε κάθε μέρα από το 808. Από εκεί και πέρα δε νομίζω να είναι κακό μια στο τόσο να ρίχνουμε μια ματιά αν το έχει φτάσει ή ξεπεράσει η τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το 808 δεν είναι κορυφαίο απο τη στιγμή που χρειάζεται τρίποδο για να βγάλει low light και βραδινή φωτογραφία.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το 808 δεν είναι κορυφαίο απο τη στιγμή που χρειάζεται τρίποδο για να βγάλει low light και βραδινή φωτογραφία.

Σε ένα κινητό, ο φακός του χρησιμοποιείται για φωτογραφίες και για βίντεο (υπό διάφορες συνθήκες). Το 808 υπερτερεί στις ημερήσιες και σε νυχτερινές με φλας. Δε γίνεται λοιπόν να είναι κορυφαίο, αφού η "βαθμολογία" του θα βγει από τον μέσο όρο όλων. Για κάποιους (πχ εμένα) που δεν έχω πρόβλημα να χρησιμοποιήσω κάποιο τριποδάκι ή να το σταθεροποιήσω κάπου, είναι κορυφαίο και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού (ίσως όχι ΤΟ κορυφαίο). Φυσικά όλα αυτά ήταν (για εμένα) όσο το χρησιμοποιούσα σαν κύρια συσκευή. Αν το έχεις για δεύτερη μόνο για φωτογραφίες, γιατί δε παίρνεις μια καλή compact (?).

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το 808 δεν είναι κορυφαίο απο τη στιγμή που χρειάζεται τρίποδο για να βγάλει low light και βραδινή φωτογραφία.

Είπαμε το πλησιέστερο σε 808 που έχει και OIS και γενικά όλα, με άλλα όμως μειονεκτήματα (ταχύτητα, κλείστρο, crosstalking κλπ) είναι το 1020. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποιο κορυφαιο βρε Mivas...μονο εσυ και ο moralas το πιστευετε ακομα αυτο :X:X

Άμα το δοκιμάσεις θα το πιστεύεις κι εσύ. ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

23822682632_a3340c7f11_c.jpgDSC_0337 by Guardian, on Flickr

 

23930957865_25e073a38d_c.jpgDSC_0350 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μη μιλάς για μια συσκευή που ποτέ δεν είχες. Και μιας και τις ανέβασα στο flicr και μου τις σβήσανε στο άλλο θέμα ως άσχετες με αυτό, ας τις ποστάρω εδώ και με το ίδιο μήνυμα. Η φυσική δύσκολα νικιέται.

23811714641_3daa26130b_n.jpg2014-09-12-1054 by tasos pap, on Flickr

23894209155_c386c7949d_n.jpg2014-09-12-0986_Q1 by tasos pap, on Flickr

23811717441_385970b8c1_n.jpg2014-09-12-1049_Q1 by tasos pap, on Flickr

23526307859_5b6a89fb1f_n.jpg2014-09-13-1118_Q1 by tasos pap, on Flickr

23894216225_883aa864f0_n.jpg2014-09-14-1229 by tasos pap, on Flickr

23811720871_68813a780e_n.jpg20141216_161534_Q1 by tasos pap, on Flickr

 

41.5

23598502150_5ddc071830_n.jpg20141215_151320 by tasos pap, on Flickr

 

Καμιά φωτογραφία πλην της τελευταίας που είναι 41.5mp δε ξεπερνάει τα 2mb. Μίλησε κανείς για αλγόριθμους και software compression?

 

Στις ημερησιες το G4 εχει ανωτερη λεπτομερεια χαλαρα...οι βραδυνες που ανεβασες ειναι σκοτεινες και χωρις τριποδα δεν υφισταται.

Πιστευω να σε καλυψα.Στην εποχη του ηταν καλο....οταν οι αλλοι παλευαν με σφεντονες.Αυτη τη στιγμη υπαρχουν πολλες ανωτερες καμερες απο το 808.

το μονο που του εμεινε ειναι το xenon

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

johnnyman25 ελάχιστα κουνημένες αλλά πολύ καλές.

 

θελει πολυ σταθερο χερι δυστηχως!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Στις ημερησιες το G4 εχει ανωτερη λεπτομερεια χαλαρα...οι βραδυνες που ανεβασες ειναι σκοτεινες και χωρις τριποδα δεν υφισταται.

Πιστευω να σε καλυψα.Στην εποχη του ηταν καλο....οταν οι αλλοι παλευαν με σφεντονες.Αυτη τη στιγμη υπαρχουν πολλες ανωτερες καμερες απο το 808.

το μονο που του εμεινε ειναι το xenon

 

Ε οχι που το g4 θα έβγαζε καλύτερη την προτελευταία φωτο που ειναι λες και εισαι εκει.

Μονο και μονο απο την επεξεργασία που θα εκανε η φωτο θα εχανε ολη την μαγεία της.

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Στις ημερησιες το G4 εχει ανωτερη λεπτομερεια χαλαρα...οι βραδυνες που ανεβασες ειναι σκοτεινες και χωρις τριποδα δεν υφισταται.

Πιστευω να σε καλυψα.Στην εποχη του ηταν καλο....οταν οι αλλοι παλευαν με σφεντονες.Αυτη τη στιγμη υπαρχουν πολλες ανωτερες καμερες απο το 808.

το μονο που του εμεινε ειναι το xenon

Ούτε για πλάκα δεν ισχύει κάτι από όσα λες. Το ότι σεβόμαστε τα συγκριτικά σου και ότι έχεις την ευκαιρία να αλλάζεις συσκευές σαν τα εσώρουχα δεν πάει να πει ότι η γνώμη σου είναι άγιο δισκοπότηρο. Σκοτεινές αν είναι, είναι λόγω προσωπικού γούστου και ρύθμιση έκθεσης -0,3 -0,7 ή και -1 παρόλο που είναι βράδυ. Άλλωστε είπαμε ότι νύχτα έχει το μειονέκτημα (ή πλεονέκτημα ανάλογα πως το δει κανείς) του να μην έχει BSI που μαζί με την έλλειψη OIS θες τρίποδο ή χέρι χειρουργού. Ανώτερες συσκευές στο σύνολο όπως ανέφερα παραπάνω ναι υπάρχουν. Με πολύ περισσότερες λειτουργίες και καλούδια. Ανώτερες κάμερες δυστυχώς όχι. Φαντάσου κάμερα 808 σε G4 πχ.

 

Επίσης το ότι είναι σκοτεινές, μάλλον είναι επειδή είναι νύχτα? Το βράδυ έχει σκοτάδι πως να το κάνουμε... Δηλαδή τι δε βλέπεις εσύ στην πρώτη φωτογραφία? Αποτυπώθηκε όπως ακριβώς ήταν και έβλεπα με τα μάτια μου.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Ούτε για πλάκα δεν ισχύει κάτι από όσα λες. Το ότι σεβόμαστε τα συγκριτικά σου και ότι έχεις την ευκαιρία να αλλάζεις συσκευές σαν τα εσώρουχα δεν πάει να πει ότι η γνώμη σου είναι άγιο δισκοπότηρο. Σκοτεινές αν είναι, είναι λόγω προσωπικού γούστου και ρύθμιση έκθεσης -0,3 -0,7 ή και -1 παρόλο που είναι βράδυ. Άλλωστε είπαμε ότι νύχτα έχει το μειονέκτημα (ή πλεονέκτημα ανάλογα πως το δει κανείς) του να μην έχει BSI που μαζί με την έλλειψη OIS θες τρίποδο ή χέρι χειρουργού. Ανώτερες συσκευές στο σύνολο όπως ανέφερα παραπάνω ναι υπάρχουν. Με πολύ περισσότερες λειτουργίες και καλούδια. Ανώτερες κάμερες δυστυχώς όχι. Φαντάσου κάμερα 808 σε G4 πχ.

 

Επίσης το ότι είναι σκοτεινές, μάλλον είναι επειδή είναι νύχτα? Το βράδυ έχει σκοτάδι πως να το κάνουμε... Δηλαδή τι δε βλέπεις εσύ στην πρώτη φωτογραφία? Αποτυπώθηκε όπως ακριβώς ήταν και έβλεπα με τα μάτια μου.

 

Ολα ισχυουν...εγω μιλαω με επιχειρηματα.Δες τις ημερησιες του G4 που εχουν ανεβει σε αυτο το νημα και συγκρινε τις με τις δικες σου.

Και μετα πες μου ποιο εχει περισσοτερη λεπτομερεια.

Τις βραδυνες τις ξεχνας τελειως με το 808

1.δεν εχει ois

2. f/2.4

3.FSI sensor (αισθητηρας παλιας τεχνολογιας που δεν ειναι ευαισθητος στο σκοταδι)

...χαιρετιζεις απλα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ισχυουν...εγω μιλαω με επιχειρηματα.Δες τις ημερησιες του G4 που εχουν ανεβει σε αυτο το νημα και συγκρινε τις με τις δικες σου.

Και μετα πες μου ποιο εχει περισσοτερη λεπτομερεια.

Τις βραδυνες τις ξεχνας τελειως με το 808

1.δεν εχει ois

2. f/2.4

3.FSI sensor (αισθητηρας παλιας τεχνολογιας που δεν ειναι ευαισθητος στο σκοταδι)

...χαιρετιζεις απλα.

Δε χρειάζεται να συμφωνούμε. Ούτε επιχειρήματα χρειάζομαι, έχω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι που το g4 θα έβγαζε καλύτερη την προτελευταία φωτο που ειναι λες και εισαι εκει.

Μονο και μονο απο την επεξεργασία που θα εκανε η φωτο θα εχανε ολη την μαγεία της.

 

Εδώ είσαι αλλού άς πούμε, δεν είσαι εκεί? :shifty:

 

23741598126_febc05c545_z.jpg

 

 

Κι ένα ενδιαφέρον συγκριτικό για όποιον θέλει να το δει, LG G4 vs CANNON DSLR

Edited by giannis12a

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...