Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

@saleakos...

 

υποθετω εχεις τριποδακι ..μπορεις να τραβηξεις καμμια εσωτερικου χωρου με συγκεκριμενο iso αλλα και WB.

(θα προτιμουσα κιολας δυο σετ ισο100 και ισο400)

 

Aν θες τραβα και στο auto αλλα δεν ειναι κατι που θα θελα να δω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβγαλα λίγες και με τις δυο συσκευές για ένα ακόμη μίνι συγκριτικό.

 

Το πρώτο ζευγάρι είναι σε εσωτερικό χώρο, όλα στο αυτόματο. (Πάνω 808, κάτω 1020)

 

 

 

Δικές μου γενικές παρατηρήσεις, το 808 δείχνει πολύ καλύτερη αντίθεση και ίσως λεπτομέρεια και φυσικότητα, χωρίς τρομερές αποκλίσεις από τα πραγματικά χρώματα (τείνει μόνο λίγο στο ψυχρό), ενώ το 1020 εμφανίζει ακόμη και σε 4:3 έντονη παραμόρφωση, αδύναμη αντίθεση και αλλοίωση χρωμάτων προς το κίτρινο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δεύτερο ζευγάρι φωτογραφιών είναι από ένα μεγάλο γκράφιτι σε ένα στενό. Η μέρα ήταν ηλιόλουστη, αλλά στο στενό είχε σκιά και δεν φωτιζόταν ιδιαίτερα το θέμα. Όλα στο αυτόματο, πρώτα 808, μετά 1020.

 

 

Δικά μου σχόλια, και τα δύο ανέβασαν την έκθεση στην εικόνα, αλλά πιο κοντά στην πραγματικότητα θα έλεγα το 808.

Θα ακολουθήσουν κι άλλες.

 

Για τα σχόλιά σου ήμουν σίγουρος ότι θα ήταν υπέρ του 808. ;)

Έχω την εντύπωση ότι το 808 δεν το άφησες στο αυτόματο. Πρέπει να έχεις παίξει με τον κορεσμό, ίσως και την αντίθεση. Το 808 βγάζει πιο ρεαλιστικά χρώματα. Εδώ βλέπουμε έντονα χρώματα που τείνουν κυρίως προς το ψεύτικο. Πχ τα κόκκινα γράμματα στο μπουκάλι.. εντελώς fake. Όπως επίσης το καλάθι.

Link to comment
Share on other sites

@saleakos...

 

υποθετω εχεις τριποδακι ..μπορεις να τραβηξεις καμμια εσωτερικου χωρου με συγκεκριμενο iso αλλα και WB.

(θα προτιμουσα κιολας δυο σετ ισο100 και ισο400)

 

Aν θες τραβα και στο auto αλλα δεν ειναι κατι που θα θελα να δω.

 

τριποδο δεν εχω ακομα αλλα το τηλεφωνο ειναι σταθερο, στο χερι δεν βγαινουν αυτες οι φωτο, δεν ξερω αν καταλαβα καλα τι ζητας καθως δεν εχω και πολυ γνωση των χειροκινητων ρυθμισεων, το πρωτο τηλεφωνο ειναι που ασχολουμε, παντα στο αυτοματο εβγαζα :p αλλα για δες αυτες τις 2

 

P50404-224234

P50404-224212

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα λίγες και με τις δυο συσκευές για ένα ακόμη μίνι συγκριτικό.

 

Το πρώτο ζευγάρι είναι σε εσωτερικό χώρο, όλα στο αυτόματο. (Πάνω 808, κάτω 1020)

 

17030354121_45df196626.jpg2015-03-29-0487 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

16843678780_af2fbedf67.jpgWP_20150329_004 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

Δικές μου γενικές παρατηρήσεις, το 808 δείχνει πολύ καλύτερη αντίθεση και ίσως λεπτομέρεια και φυσικότητα, χωρίς τρομερές αποκλίσεις από τα πραγματικά χρώματα (τείνει μόνο λίγο στο ψυχρό), ενώ το 1020 εμφανίζει ακόμη και σε 4:3 έντονη παραμόρφωση, αδύναμη αντίθεση και αλλοίωση χρωμάτων προς το κίτρινο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δεύτερο ζευγάρι φωτογραφιών είναι από ένα μεγάλο γκράφιτι σε ένα στενό. Η μέρα ήταν ηλιόλουστη, αλλά στο στενό είχε σκιά και δεν φωτιζόταν ιδιαίτερα το θέμα. Όλα στο αυτόματο, πρώτα 808, μετά 1020.

 

17030495901_eb8c86fe00.jpg2015-03-28-0478 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

17030502061_2feaf4fe83.jpgWP_20150328_001 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

Δικά μου σχόλια, και τα δύο ανέβασαν την έκθεση στην εικόνα, αλλά πιο κοντά στην πραγματικότητα θα έλεγα το 808.

Θα ακολουθήσουν κι άλλες.

 

στο πρωτο σετ θα συμφωνησω με @navi...εχεις ανεβασει το saturation στο 808 το οποιο ανεκαθεν εβγαζε under saturated colors.

Μικρες οι διαφορες...προτιμω το pureview του 808.το 1020 εχει παραπανω sharpness που σημαινει περισσοτερο θορυβο και καλυτερη ευκρινεια.

Στο δευτερο σετ το 808 σωθηκε απο το Nd filter που απετρεψε να βγει η φωτο overexposed.

To 1020 εχει ψιλοκαψει το πανω μερος...εαν επαιρνες τον ουρανο θα φαινοταν περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο σετ δε σωθηκε απο το nd filter

 

Ειναι θεμα ρυθμισεων (αν δεις iso/shutter και βαλεις και το 1/3 στοπ διαφορα στο διαφραγμα) θα δεις οτι το 1020 εχει υπερεκθεσει....ναι παλι κατα 2/3ev στοπ παραπανω.

Επισης, αν και θελει λιγο παραπανω ενασχοληση απο μερους μου, οτιδηποτε αλλο εχει παρατηρηθει ειναι μονο απο τη διαφορα απεικονισης των χρωματων. Αν το wb ειναι στο auto δεν αξιζει ουτε αναφορα εκει μιας και θα παιξει πολυ μεγαλυτερο ρολο απο οτι φανταζομαστε.

Και δεν μπορει να παρατηρηθει η παραμορφωση απο αυτες τις φωτογραφιες. Θελει μια καποια γνωση και συγκεκριμενο τροπο. Αν γινει η παρατηρηση σε αυτες τις φωτογραφιες ειναι περισσοτερο η γωνια ληψης και σιγουρα οχι ο φακος.

 

Px

 

http://www.kenrockwell.com/nikon/images1/13mm/examples/D3R_1159-potty.jpg

 

kai

 

http://www.kenrockwell.com/nikon/images1/13mm/examples/D3R_1164-potty-square.jpg

 

Και οι δυο ειναι τραβηγμενες απο τον ιδιο εξοπλισμο και το μονο που αλλαζει ειναι η γωνια ληψης.

(απο εδω http://www.kenrockwell.com/tech/how-to-use-ultra-wide-lenses.htm )

 

 

 

 

@saleakos ..

δυστηχως οχι δε μου κανει κυριως γιατι ηθελα να δω τον σαμσουνγκ απο το m1 note σε σχεση με το μχ4 σε iso 100 που οκ ..το εβγαλες (απο το "λαθος" κινητο) και αλλο ενα σετ σε ισο400

(και αν καποιος εχει ιμχ214 θα ηθελα να δω επισης φωτος απο το συγκεκριμενο σενσορα).

Επισης αν παρελπιδα μπορει να τραβηξει καποιος σε raw (νομιζω η mediatek "αφηνει") τοτε θα ηθελα και τα raw.

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Για τα σχόλιά σου ήμουν σίγουρος ότι θα ήταν υπέρ του 808. ;)

Έχω την εντύπωση ότι το 808 δεν το άφησες στο αυτόματο. Πρέπει να έχεις παίξει με τον κορεσμό, ίσως και την αντίθεση. Το 808 βγάζει πιο ρεαλιστικά χρώματα. Εδώ βλέπουμε έντονα χρώματα που τείνουν κυρίως προς το ψεύτικο. Πχ τα κόκκινα γράμματα στο μπουκάλι.. εντελώς fake. Όπως επίσης το καλάθι.

 

Εϊμαι 808άκιας είναι γνωστό! :lol: Αλλά λέω και τις αδυναμίες του. Αν ανεβάσεις τον κορεσμό στο πρόγραμμα της κάμερας Νόκια τείνει να ενισχύει το ερυθρό, ενώ με το CameraPro το κυανό. Δεν είχα πειράξει τίποτα εκείνη την ημέρα, αλλά έχεις δίκιο πρέπει να είχε μείνει από πριν ο κορεσμός στο +1 ή +2... Θα ανεβάσω και κάποιες άλλες που δεν έχουν κόκκινο! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο δευτερο σετ το 808 σωθηκε απο το Nd filter που απετρεψε να βγει η φωτο overexposed.

Δεν είχα ενεργό το φίλτρο εξουδετέρωσης... Με αυτό, θα έβγαινε καλύτερα και ο ουρανός ενδεχομένως...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν γινει η παρατηρηση σε αυτες τις φωτογραφιες ειναι περισσοτερο η γωνια ληψης και σιγουρα οχι ο φακος.

 

Στις συγκεκριμένες όντως, οι μικρές διαφορές στην γωνία επηρεάζουν και την παραμόρφωση. Παρόλα αυτά, έχω προσέξει και σε δικές μου φωτό και σε άλλους, ότι το 1020 έχει εντονότερο distortion. Τώρα αν έχει να κάνει με τα πιο σύνθετα οπτικά στοιχεία (ευρυγώνιους φακούς), με τον πιο μακρόστενο αισθητήρα σε συνδυασμό με τον φακό κλπ, αυτό σαφώς ως μη φωτογράφος δεν το γνωρίζω. Πάντως είναι γνωστό για το 1020 ότι έχει πιο έντονο distortion από το 808...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω ποιο εχει περισσοτερο distortion ..δεν ειμαι απο τους τυχερους να εχω οποιοδηποτε απο τα συγκεκριμενα κινητα. (απο τα dng του 1020 παντως πολυ θα ηθελα να ειχα ενα) αλλα θεωρω τον τροπο που βγαζετε τα συμπερασματα -ας πουμε- αβασιμο. Οχι "λαθος" ..γιατι σιγουρα ενα απο τα δυο κινητα θα ειναι πιο κοντα στις προτιμησεις καποιου -οποιουδηποτε καποιου- αλλα κατα πασα πιθανοτητα χρησιμοποιειτε τυχαιες εικονες/ληψεις/ρυθμισεις για να βγαλετε ενα συμπερασμα για καποιο συγκεκριμενα θεμα.

Εν ολιγοις εχετε πολλες τυχαιες μεταβλητες που πρεπει να λαβετε υποψιν πριν φτασετε σε καποιο συμπερασμα.

 

Αν καποιος που εχει και τα δυο κινητα (οχι απαραιτητα βεβαια) και εχει ορεξη, μερακι και πρωτιστος καλη θεληση, μπορει να τυπωσει ενα pattern απο τα πολλα που κυκλοφορουν (πχ http://www.egpetersen.com/blog/wp-content/uploads/2013/02/Cam_Prep-VFX-checkerboard-lens_distortion-1in.jpg )

και να

α)προσπαθησει σε τριποδο(ακι) να το φωτογραφισει οσο πιο καθετα προς την εικονα μπορει (το κινητο (σενσορας βασικα..) να ειναι απολυτως παραλληλα με το χαρτι ) ..και

β)να βγαλει ακριβως το ιδιο με το αλλο κινητο χωρις να παρεκκλινει καθολου στη ληψη .

 

Μια μοιρα κλιση να διαφερει η μια ληψη απο την αλλη θα δωσει διαφορετικο αποτελεσμα . Οποτε πρεπει -οποιος μπει στη διαδικασια- να ειναι απολυτα βεβαιως για τη σωστη ληψη.

(προφανως η εικονα που θα παρει στο κινητο να μην ειναι μεγαλυτερη απο τα απεικονιζομενα τετραγωνακια στο χαρτι. )

 

 

Δε λεω οτι σε θεματα distortion μεταξυ 808/1020 ειναι αναποδα απο oσο νομιζετε μιας και δεν εχω κανενα κινητο στα χερια μου. Απλα θα εξαχθουν καλυτερα και πιο ασφαλη συμπερασματα κυριως για το ποσο εχει το καθενα και κατα ποσο θα ενοχλει υστεροτερα σε κανονικες φωτογραφιες.

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

xteacher, δοκίμασα από κοντινή απόσταση να βγάλω το μοτίβο που ανέβασες, στην οθόνη του υπολογιστή, αλλά κάθετα όπως λες, δεν είχαν απόκλιση, ή ίσως ελάχιστη στο 16:9. Σε καθημερινή χρήση στο πόδι, χωρίς να υπάρχει χρόνος για καλύτερη γωνία, κάθετη, κλπ εκεί παρατηρείται πιο πολύ η παραμόρφωση και φυσικά σε 16:9. Επομένως το αποφεύγω αυτό και τραβάω σε 4:3 σε κοντινές τουλάχιστον, ενώ σε μακρινές, τοπία κλπ μου αρέσει και το 16:9 και εκεί φυσικά, σε μεγάλη απόσταση δεν είναι εμφανής η παραμόρφωση. Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν ειχαν αποκλιση εκει, τοτε σε κανονικη χρηση η οποια αποκλιση παρατηρηθει ειναι απο τη γωνια ληψης (τον φωτογραφο δλδ) και οχι την ικανοτητα του φακου.
Link to comment
Share on other sites

paok4270 τι θα γινει?? ακόμα να δούμε δείγματα S6 :p ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

@saleakos ..

δυστηχως οχι δε μου κανει κυριως γιατι ηθελα να δω τον σαμσουνγκ απο το m1 note σε σχεση με το μχ4 σε iso 100 που οκ ..το εβγαλες (απο το "λαθος" κινητο) και αλλο ενα σετ σε ισο400

(και αν καποιος εχει ιμχ214 θα ηθελα να δω επισης φωτος απο το συγκεκριμενο σενσορα).

Επισης αν παρελπιδα μπορει να τραβηξει καποιος σε raw (νομιζω η mediatek "αφηνει") τοτε θα ηθελα και τα raw.

 

για δες εδω φιλε μηπως σε καλυψα

 

iso 100

mx4 - https://flic.kr/p/rFmBwh

m1 note - https://flic.kr/p/rVCzYC

 

iso 400

mx4 - https://flic.kr/p/rXRtZa

m1 note - https://flic.kr/p/rDAMhR

Link to comment
Share on other sites

FIND 7A AUTO HDR MODE

[ATTACH]59109[/ATTACH]

 

Από κινητό που την βλέπω πάντως είναι εξαιρετική. Φοβερά χρώματα και ατμόσφαιρα και ειδικά το φως του ήλιου έτσι όπως διαχέεται μέσα από τα σύννεφα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω δύο ακόμη ζεύγη, όλα στο αυτόματο (ISO, έκθεση, κλείστρο κλπ). Πρώτα 808, μετά 1020.

 

16420206563_d928e2edeb_b.jpg2015-03-29-0479 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

16420200903_0d1112380c_b.jpgWP_20150329_001 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

και το τελευταίο ζεύγος

 

16420251703_fb1c6b9aeb_b.jpg2015-03-29-0480 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

16852607868_0005d0630c_b.jpgWP_20150329_002 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

Σχόλια δικά σας αυτή την φορά. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη προτιμω το 808, στη 2η το 1020. ειναι απιστευτο ομως αυτο που εχει καταφερει η nokia σε κινητο σχεδον 3 χρονων.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη προτιμω το 808, στη 2η το 1020. ειναι απιστευτο ομως αυτο που εχει καταφερει η nokia σε κινητο σχεδον 3 χρονων.

Συμφωνώ κι εγώ. Στο 2ο ζεύγος πιο "ξεκούραστη" φωτό στο μάτι είναι του 1020. Το 808 έμεινε, ως συνήθως πιο κοντά στην πραγματικότητα, καθώς είχε πολύ δυνατό ήλιο, αλλά το 1020 έριξε κάπως την έκθεση για να αντισταθμίσει το δυνατό φως.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

16835240787_f8a5a089de_c.jpg20150405_143847_HDR_PerfectlyClear by giannis12a, on Flickr

 

G3 λέμε :lol: περασμένη σε perfectly clear και παρακάτω η πρωτότυπη για να συγκρίνετε πως δουλεύει το εν λόγω πρόγραμμα. Αυτόματα τα πάντα , όπως και το hdr το είχα στο auto και άναψε μόνο του. Μια χαρά.

 

16835238137_1ffda01679_c.jpg20150405_143847_HDR by giannis12a, on Flickr

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

@saleakos

ναι ..αυτο με καλυπτει απολυτα..και με "καταστρεφει" κιολας μιας και καλοβλεπω το s3 (εφοσον το μικρο ζενφονε 2 βγει ακριβο) :p

 

Παιζει μια να διαπιστωσεις αν μπορεις να παρεις οντως raw απο το m1 note??

 

 

@mivas

Oλοι εχουν δικαιωμα στο σχολιασμο..Απλα που και που καταθετω τις δικες μου αποψεις-αντιληψεις.

Ακομα και το να παιρνει στο πληρως αυτοματο την εικονα που θελει ο εκαστοτε κατοχος ειναι κατι υπερανω κριτικης.

(επειδη ανεφερες το "σχολια δικα σας αυτη τη φορα")

Link to comment
Share on other sites

Από κινητό που την βλέπω πάντως είναι εξαιρετική. Φοβερά χρώματα και ατμόσφαιρα και ειδικά το φως του ήλιου έτσι όπως διαχέεται μέσα από τα σύννεφα.

Πάντως επειδή το είχα το find 7, δεν ειχε καλη οξυτητα στις φωτο.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή το είχα το find 7, δεν ειχε καλη οξυτητα στις φωτο.

 

Το είδα αυτό που λες, αλλά σαν σύνολο είναι εξαιρετική.

Ίδια κάμερα με το 1+1 δεν έχει ; Το λέω γιατί το 1 μόνο θέμα οξύτητας δεν είχε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

@xteacher

Από ότι κατάλαβα φίλε ψάχνεις κινητό σε μικρές διαστάσεις με Sony IMX214 κάμερα; Εγώ έχω το ZTE nubia z7 mini, έχει πολλές ρυθμίσεις ή κάμερα του ειδικά για γνωστές που το κατέχουν περί φωτογραφίας.. Έχω ανεβάσει και δείγματα πιο παλιά(στο αυτόματο οι περισσότερες)https://www.flickr.com/photos/131007654@N06/.. Το ZTE blade s6 έχει πάλι τον ίδιο φακό άλλο δεν το εχω στην κατοχή μου..πάντως είναι πιο φτηνό από το nubia z7 mini.. Αυτά τα 2 είναι 5 ίντσα με λογικές διαστάσεις.. Το meizu note δείχνει αρκετά καλό για τα χρήματα του πάλι σε απόδοση κάμερας..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

ναι "ψαχνω"* ..οι διαστασεις δεν με καινε απαραιτητα.

Ξερω οτι το 5.5 ειναι μεγαλο αλλα οκ..δε θα με χαλασει σε σχεση με ενα 5αρι πχ.

 

Οσο περι καμερας δε καιγομαι να ειναι το καλυτερο δυνατο. Απλα μιας και κοιταζω κοντα στα ~150-180€ ας εχει και καμερα.

 

 

*"ψαχνω" τροπος του λεγειν..επρεπε να ειχα παραγγειλει το s3 καιρο πριν αλλα λεω να δοκιμασω την τυχη περιμενωντας μηπως κατσει το μικρο zenfone 2 κοντα η κατω απο 200€.

Eχω και πιο φτηνες επιλογες αν για καποιο λογο δεν ανεβω πανω απο 150€...αλλα οκ δεν ειναι του παροντος.

 

Απλα με τραβηξε η μαλλον αρκετη διαφημιση του imx214 και σταμπαρα καποια κινητα.

Χωρις να εχω δει κατι εξειδικευμενο -δεν εχω δει τα δικα σου- θεωρω το m1 note καλυτερη επιλογη απο θεμα καμερας πλεον.

Αν ξερεις-μπορεις να βρεις γρηγορα- σε ποια σελιδα ειναι γραψτην μια να μην πηδαω σε τυχαιες σελιδες..

Link to comment
Share on other sites

ναι "ψαχνω"* ..οι διαστασεις δεν με καινε απαραιτητα.

Ξερω οτι το 5.5 ειναι μεγαλο αλλα οκ..δε θα με χαλασει σε σχεση με ενα 5αρι πχ.

 

Οσο περι καμερας δε καιγομαι να ειναι το καλυτερο δυνατο. Απλα μιας και κοιταζω κοντα στα ~150-180€ ας εχει και καμερα.

 

 

*"ψαχνω" τροπος του λεγειν..επρεπε να ειχα παραγγειλει το s3 καιρο πριν αλλα λεω να δοκιμασω την τυχη περιμενωντας μηπως κατσει το μικρο zenfone 2 κοντα η κατω απο 200€.

Eχω και πιο φτηνες επιλογες αν για καποιο λογο δεν ανεβω πανω απο 150€...αλλα οκ δεν ειναι του παροντος.

 

Απλα με τραβηξε η μαλλον αρκετη διαφημιση του imx214 και σταμπαρα καποια κινητα.

Χωρις να εχω δει κατι εξειδικευμενο -δεν εχω δει τα δικα σου- θεωρω το m1 note καλυτερη επιλογη απο θεμα καμερας πλεον.

Αν ξερεις-μπορεις να βρεις γρηγορα- σε ποια σελιδα ειναι γραψτην μια να μην πηδαω σε τυχαιες σελιδες..

Μόλις το πρόσθεσα στο προηγούμενο μήνυμα μου.. Έχω και μια φωτογραφία από το Coolpad f1 ,που στις ημερήσιες βγάζει καλές φωτογραφίες για τα 120 ευρώ που κοστίζει..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ. Στο 2ο ζεύγος πιο "ξεκούραστη" φωτό στο μάτι είναι του 1020. Το 808 έμεινε, ως συνήθως πιο κοντά στην πραγματικότητα, καθώς είχε πολύ δυνατό ήλιο, αλλά το 1020 έριξε κάπως την έκθεση για να αντισταθμίσει το δυνατό φως.

 

Δυστυχώς με τις ρυθμίσεις που έκανες δεν έμεινε πιο κοντά στην πραγματικότητα. Η φωτογραφία του 808 είναι γεμάτο ψεύτικο μπλε και γενικά πολύ ψυχρά χρώματα, έχει ασπρίσει μέχρι και τον χωματόδρομο. Επίσης υπάρχουν πολλά καμμένα σημεία.

Ακόμα και στο πρώτο ζεύγος προτιμώ το 1020. Το 808 έχει μπλεδίσει την σκιά του δέντρου.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...