Jump to content

Cosmote at home


apansamos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό με τις περιοχές εκτός πόλεων το γνώριζα.

Φανταστείτε ομως ότι αυτό συμβαίνει στο κέντρο της Αθήνας, Αμπελόκηποι και Χαλάνδρι.

 

Αφήστε τις χρεώσεις που εάν έχει διαθέσιμο χρόνο ομιλίας μπορείς να τον καταναλώσεις όπου και εάν είσαι, δηλαδή και εντός και εκτός ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

γεια σας εχουμε βαλει την σταθερη τηλεφωνια της κοσμοτε στο σπιτι

μας ηρθε ενα ασυρματο μοντεμ τησ ερικσον με υποδοχη σιμ και 2 εξοδους και για 2 τηλεφωνα

αν αφαιρεσεις την σιμ και την βαλεις σε συσκευη κινητου δουλευει αψογα και αναγνωριζει γεωγραφικο προσδιορισμο του σηματος η εταιρεια και κανει την χρεωση για σταθερο

τελος παντων το μοντεμ αυτο ειναι αχρηστο

σβηνει .κολλαει κλπ

υπαρχει κατι αλλο να αγορασω?η μια συσκευη ασυρματη με υποδοχη σιμ?

εχω και ηλικιωμενο κοσμο στο σπιτι που δεν τα παει καλα με τα κινητα

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις για το πρόβλημα που παρουσιάζει το ερικσον και να ζητήσεις αντικατάσταση με καινούριο ή ακόμη καλύτερα με μια συσκευή panasonic (ασύρματο) που δέχεται η βάση του sim. Στην αρχή την έδινε μόνο η Vodafone, αλλά πλέον νομίζω ότι την έχω δει και στην κοσμοτε. Δουλεύει απροβλημάτιστα.
Link to comment
Share on other sites

Πλεον ο εξοπλισμος για το at Home δεν ειναι της Ericsson που οντως εμφανιζε πολλα τεχνικα προβληματα αλλα της ZTE που μεχρι στιγμης ειναι αρκετα πιο αξιοπιστο.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. Το είδα το panasonic στο φυλλάδιο της κοσμοτε. Αρα το δίνει. Ζήτα το. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πλεον ο εξοπλισμος για το at Home δεν ειναι της Ericsson που οντως εμφανιζε πολλα τεχνικα προβληματα αλλα της ZTE που μεχρι στιγμης ειναι αρκετα πιο αξιοπιστο.

 

αυτο το zte εχω παρει κι εγω αλλα σας παρακαλω πεσ τε μου πως θα το συνδεσω.

πρεπει το μοντεμ και το ασυρματο να ειναι απαραιτητα κοντα??

τι απο τα δυο πρεπι να συνδεσω στην πριζα του ΟΤΕ στον τοιχο μου??

μπερδευτηκα με τοσα καλωδια:cry:

ασχετηηηηηηηη

σας παρακαλω μια βοηθεια πως ακριβως το συνδεω.....

Link to comment
Share on other sites

Στην πρίζα του ΟΤΕ δεν θα βάλεις τίποτα. Το ΖΤΕ θα το συνδέσεις στην πρίζα του ρεύματος και με το τηλεφωνικό καλώδιο στην βάση του ασύρματου, το οποίο επίσης θα συνδέσεις και στο ρεύμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απο οσο γνωριζω οχι, τωρα δεν ξερω αν αφαιρεσεις την καρτα sim και στειλεις το κλασικο "1" στο "1256" αν υπαρχει ενημερωση αλλα μονο υποθεση κανω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σωστή η υπόθεσή σου. Έχω τη SIM μόνιμα σε κινητό (πολύ καλύτερα από το συνδυασμό modem/ασύρματου) και δουλεύει κανονικά η ενημέρωση υπολοίπου και όλες οι άλλες υπηρεσίες κινητής.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χαίρεται, θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει συνδεθεί πρόσφατα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα αν η συσκευή που δίνεται είναι η ZTE RL400 με την αποσπώμενη κεραία.
Link to comment
Share on other sites

Δίνονται το Ericsson G30, το ΖΤΕ WF630 και ένα της Panasonic. Αυτό της ZTE δεν έχει αποσπώμενη κεραία, μόνο το Ericsson.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ UniqueGR !

Μάλλον θα την αγοράσω από αλλού τη συσκευή, να γλιτώσω και τη 12μηνη δέσμευση

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια χαρα σε ολους,

θα ηθελα να ρωτησω κανα δυο πραγματα για το cosmote at home να ξερω τι μου γινεται.1)Γινεται να λειτουργησει η σταθερη συσκευη με τη sim που εχω στο κινητο μου και να εχω αριθμο κινητου?2)Οι συσκευες που δινει η cosmote ειναι μονο αυτες που υπαρχουν στο site της?Ρωταω γιατι με ενδιαφερει η συσκευη η σταθερη να εχει υποστηριξη bluetooth και αυτε που υπαρχουν στο site δεν εχουν.3)Σε περιπτωση που θελησω να συνδεσω αλλο ασυρματο τηλεφωνο που να υποστηριζει bluetooth στη βαση υπαρχουν θεματα συμβατοτητας?Και αν ναι τι πρεπει να κοιταξω για να τα αποφυγω?4)Πωλουνται γενικοτερα στην αγορα σταθερα ασυρματα τηλεφωνα που να δεχονται sim καρτα? Αυτα:)

Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είχα στο παρελθόν στο εξοχικό cosmote at home και είχα συνδέσει διάφορα τηλέφωνα απο ασύρματα μέχρι και σταθερα, η σιμ δεν μπαίνει στο τηλέφωνο άλλα σε ένα κουτάκι που σου παρέχει δωρεάν η κοσμοτέ, στο κουτάκι λοιπόν αυτό βγαίνει και μια πρίζα σταθερού τηλεφώνου όπου μπορείς να συνδέσεις ότι συσκευή θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους,

θα ηθελα να ρωτησω κανα δυο πραγματα για το cosmote at home να ξερω τι μου γινεται.1)Γινεται να λειτουργησει η σταθερη συσκευη με τη sim που εχω στο κινητο μου και να εχω αριθμο κινητου?2)Οι συσκευες που δινει η cosmote ειναι μονο αυτες που υπαρχουν στο site της?Ρωταω γιατι με ενδιαφερει η συσκευη η σταθερη να εχει υποστηριξη bluetooth και αυτε που υπαρχουν στο site δεν εχουν.3)Σε περιπτωση που θελησω να συνδεσω αλλο ασυρματο τηλεφωνο που να υποστηριζει bluetooth στη βαση υπαρχουν θεματα συμβατοτητας?Και αν ναι τι πρεπει να κοιταξω για να τα αποφυγω?4)Πωλουνται γενικοτερα στην αγορα σταθερα ασυρματα τηλεφωνα που να δεχονται sim καρτα? Αυτα:)

 

1) Μπορείς. Είναι κινητό μασκαρεμένο σε σταθερό. Θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το αίτημα Pin, φυσικά.

2) Ναι, αλλά μπορείς να τοποθετήσεις τη sim σε κινητό που έχει δυνατότητα bluetooth και να το λειτουργείς οπως και τη συσκευή που δίνουν. Προσοχή μόνο μη παρασυρθείς και βγεις εκτός ζώνης, δεν θα λειτουργεί ο αριθμός σταθερού και θα χρεώνεσαι τις κλήσεις. Ρώτα μάλιστα μήπως γίνεται να μην πάρεις τη συσκευή που δίνουν, άρα να το έχεις και με σύμβαση αορίστου χρόνου, άρα ανά πάσα στιγμή να μπορείς να διακόψεις το συμβόλαιο χωρίς υποχρεώσεις.

3) Δεν γίνεται αυτό γιατί πρέπει να είναι gsm σταθερό. Αν βρεις κάτι τέτοιο, έχει καλώς, αλλά νομίζω ότι επιστρέφουμε στο σκέλος (2)

4) Δεδομένου ότι είναι κινητά στην ουσία, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ισχύει κάτι τέτοιο αφού μπορεις να κάνεις χρήση κινητού.

 

Είχα στο παρελθόν στο εξοχικό cosmote at home και είχα συνδέσει διάφορα τηλέφωνα απο ασύρματα μέχρι και σταθερα, η σιμ δεν μπαίνει στο τηλέφωνο άλλα σε ένα κουτάκι που σου παρέχει δωρεάν η κοσμοτέ, στο κουτάκι λοιπόν αυτό βγαίνει και μια πρίζα σταθερού τηλεφώνου όπου μπορείς να συνδέσεις ότι συσκευή θέλεις.

 

Τώρα δίνουν και το huawei που δεν έχει κουτάκι. Είναι μόνο μια συσκευή σαν κινητό. Επίσης υπάρχει το πακέτο panasonic με τον πομποδέκτη και το ασύρματο ακουστικό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια για να καταλαβω σε αυτο το κουτακι που δειχνει ο φιλος tron πιο πανω συνδεεται οποιαδηποτε ασυρματη σταθερη τηλεφωνικη συσκευη?Μεσω τεχνολογιας dect?Οπιαδηποτε?Επισης εφοσοσν μπορω να βαλω και τη καρτα sim του κινητου που εχω σκεφτομαι να μη βαλω το at home οποτε αυτο το κουτακι ποσο περιπου κανει?Υποθετω οτι η cosmote δε θα μου το δωσει δωρεαν.
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Πριν εναμιση μηνα με πηραν τηλ απο τη κοσμοτε κ μου εκαναν προσφορα σταθερο κ κινητο. 10 ευρο το στεθερο κ 18 το κινητο το μηνα.500 λεπτα το μηνα στο σταθερο κ 1500 στο κινητο, καρτοσυμβολαιο.Μετα μια βδομαδα μου εστειλαν δυο συσκευες κ τα συμβολαια.Το κινητο οκ.Το σταθερο ειναι ακομα στη Vodafone που ημουν.Πληρωνω ακομα Vodafone. Πριν καμια δεκαρια μερες η cosmote μου εστειλε το λογαριασμο 35 ευρο.Σταθερο κ κινητο σε ενα λογαριασμο. Πως γινετε να πληρωνω κοσμοτε σταθερο κ να ειμαι στη βονταφον??? Δλδ στο ιδιο νουμερο δυο εταιρειες?? Κανονικα το συμβολαιο δε βγαινει ακυρο απο τη στιγμη που δε με συνδεσαν στο δικτυο της κοσμοτε?? Τι μπορω να κανω γιατι δε βρηκα ακρη πουθενα.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το Cosmote @ Home δίνει το Huawei FC312E. Ξέρει κάποιος:

1. Πως μπορώ να συνδέσω παράλληλα δεύτερη τηλεφωνική συσκευή είτε επιτραπέζια είτε ασύρματη;

2. Αν μπορώ να ενισχύσω το σήμα του επειδή μέσα στο σπίτι (εξοχικό) το χάνει σχεδόν τελείως;

3. Αν μπορώ να ενισχύσω τον ήχο που χτυπάει όταν καλεί κάποιος;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1+2 δεν γίνονται. Για το 3, αν έχεις ήδη ανεβάσει την ένταση του ήχου, δεν υπάρχει άλλη λύση. Εκτώς αν θα σε ενδιέφερε να έβαζες τη κάρτα sim σε ένα κινητό της επιλογής σου και να το χρησιμοποιούσες απο τον χώρο σου με αυτό...
Link to comment
Share on other sites

1+2 δεν γίνονται. Για το 3, αν έχεις ήδη ανεβάσει την ένταση του ήχου, δεν υπάρχει άλλη λύση. Εκτώς αν θα σε ενδιέφερε να έβαζες τη κάρτα sim σε ένα κινητό της επιλογής σου και να το χρησιμοποιούσες απο τον χώρο σου με αυτό...

Σ' ευχαριστώ.:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...