Jump to content

Μετανάστευση στην Αμερική


corkala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σορρυ, αλλά ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ με πιστωτική κάρτα , δεν είναι αυτό που χρεώνει 16-22% επιτόκιο..?? :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 189
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με την κλασσική σου κάρτα αναλήψεων θα είσαι μια χαρά! Επιλέγεις μηχανήματα με το σήμα maestro.

Αν έχεις καμία προπληρωμένη πιστωτική φόρτωσέ την και κράτα την μαζί σου. Με είχε σώσει! Μέχρι και τα donuts με την προπληρωμένη τα αγόραζα!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν τραβάς με τη χρεωστική από οποιοδήποτε ΑΤΜ του πλανήτη έχεις κάποιες έξτρα προμήθειες της τράπεζας.... Για αυτό συμφέρει να τραβάς μεγάλο ποσό όταν είσαι έξω με τη χρεωστική από ΑΤΜ. Πχ, μπορεί να τραβήξεις 600 € (η αξία του ποσού που θα τραβήξεις στο εξωτερικό σε ξένο νόμισμα, εκφρασμένη στο εγχώριο νόμισμα), νομίζω δε μπορείς περισσότερα στις πιο πολλές τράπεζες, και η τράπεζα να σου πάρει προμήθεια 2,5 €. Απλά όσο αυξάνεται το ποσό δεν αυξάνεται το ίδιο σημαντικά κι η προμήθεια.
Hello !
Link to comment
Share on other sites

σορρυ, αλλά ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ με πιστωτική κάρτα , δεν είναι αυτό που χρεώνει 16-22% επιτόκιο..?? :worry:

 

Με την κλασσική σου κάρτα αναλήψεων θα είσαι μια χαρά! Επιλέγεις μηχανήματα με το σήμα maestro.

Αν έχεις καμία προπληρωμένη πιστωτική φόρτωσέ την και κράτα την μαζί σου. Με είχε σώσει! Μέχρι και τα donuts με την προπληρωμένη τα αγόραζα!

 

Ακριβώς. Αναλήψεις από πιστωτική με καμία δύναμη και ποτέ.

 

Αν τραβάς με τη χρεωστική από οποιοδήποτε ΑΤΜ του πλανήτη έχεις κάποιες έξτρα προμήθειες της τράπεζας.... Για αυτό συμφέρει να τραβάς μεγάλο ποσό όταν είσαι έξω με τη χρεωστική από ΑΤΜ. Πχ, μπορεί να τραβήξεις 600 € (η αξία του ποσού που θα τραβήξεις στο εξωτερικό σε ξένο νόμισμα, εκφρασμένη στο εγχώριο νόμισμα), νομίζω δε μπορείς περισσότερα στις πιο πολλές τράπεζες, και η τράπεζα να σου πάρει προμήθεια 2,5 €. Απλά όσο αυξάνεται το ποσό δεν αυξάνεται το ίδιο σημαντικά κι η προμήθεια.

 

Χμ, ναι, ξέχασα ότι δεν είναι όλες οι τράπεζες σαν τη δική μου που δεν χρεώνει απολύτως τίποτα για αναλήψεις από όλες τις ΑΤΜ του εξωτερικού. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

καλυτερο ειναι να βγαλεις απο εδω και να τα εχεις! Κ γενικα προσπαθησε αν χρειαστει να βγαλεις χρηματα απο ΑΤΜ στην αμερικη να βγαλεις μια φορα! Αλλα να βγαλεις μεγαλο ποσο! Μην βγαζεις καθε λιγο και λιγακι γιατι εχεις υψηλες χρεωσεις απο την τραπεζα! Παντως γενικα το καλυτερο ειναι να βγαλεις μια χρεωστικη και να τη χρησημοποιεις σε ολες σου τις αγορες!Καμια απολυτως κρατηση απο τραπεζα! Απλα μετατροπη του ποσου απο δολαρια σε ευρο!Και δεν εχεις κανενα προβλημα γιατι την δεχονται παντου! Απο ψωνια μεχρι τσιχλες!
Link to comment
Share on other sites

πολύ το ζαλίζω...θα κάνω αύριο κάποια δολλάρια να υπάρχουν και στην τσέπη παρέα και η πιστωτική...οπότε όλα κομπλέ..:)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα ρωτήσω κάτι άσχετο.:O

ειμαι τρίτη λυκείου φέτος και ως πιτσιρίκι έχω τα μυαλά μου στο εξωτερικό.

ως εμπειροι στην αμερική τι μου προτείνετε να δηλώσω στο μηχανογραφικό;

ξέρω οτι η μετανάστευση είναι δύσκολη απλά στη περίπτωση που ειναι εφικτή,

ποια επαγγέλματα είναι πιο εύκολο να βρεθούν ευκαιρίες και δουλειά;

και σε ποια υπάρχουν καλά πανεπιστήμια για μεταπτυχιακό.

 

ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα ρωτήσω κάτι άσχετο.:O

ειμαι τρίτη λυκείου φέτος και ως πιτσιρίκι έχω τα μυαλά μου στο εξωτερικό.

ως εμπειροι στην αμερική τι μου προτείνετε να δηλώσω στο μηχανογραφικό;

ξέρω οτι η μετανάστευση είναι δύσκολη απλά στη περίπτωση που ειναι εφικτή,

ποια επαγγέλματα είναι πιο εύκολο να βρεθούν ευκαιρίες και δουλειά;

και σε ποια υπάρχουν καλά πανεπιστήμια για μεταπτυχιακό.

 

ευχαριστώ:)

Έλα στους μηχανολόγους.Άπειροι τομείς για μεταπτυχιακά και πολλά καλά πανεπιστήμια στην Αμερική.Βέβαια μέχρι να τελειώσεις τη σχολή μπορεί να σου έχει φύγει η όρεξη για Αμέρικα:D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα ρωτήσω κάτι άσχετο.:O

ειμαι τρίτη λυκείου φέτος και ως πιτσιρίκι έχω τα μυαλά μου στο εξωτερικό.

ως εμπειροι στην αμερική τι μου προτείνετε να δηλώσω στο μηχανογραφικό;

ξέρω οτι η μετανάστευση είναι δύσκολη απλά στη περίπτωση που ειναι εφικτή,

ποια επαγγέλματα είναι πιο εύκολο να βρεθούν ευκαιρίες και δουλειά;

και σε ποια υπάρχουν καλά πανεπιστήμια για μεταπτυχιακό.

 

ευχαριστώ:)

 

Εγώ θα σου πρότεινα πληροφορική.Αλλά όχι απλά να μάθεις τα γενικά

αλλά να πάρεις και μια ειδίκευση.Στην Αμερική πληρόνουν καλά τους

πληροφορικάριους σε διάφορες εξειδικεύσεις.Ψάξε λίγο το θέμα και θα δεις :)

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα αν έχεις και κανένα συγγενή στον Καναδά να πας

καλύτερα εκεί.Πάρα πολύ καλό κράτος και πολύ οργανωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα αν έχεις και κανένα συγγενή στον Καναδά να πας

καλύτερα εκεί.Πάρα πολύ καλό κράτος και πολύ οργανωμένο.

+1

 

Μάλλον πρέπει να διευκρινίσουμε για κάποιους ότι Αμερική δεν είναι μόνο ΗΠΑ.

Ο Καναδάς είναι πάρα πολύ οργανωμένο κράτος και με πιο ανοικτή μεταναστευτική πολιτική.Και εγώ εκεί σκοπεύω να πάω όταν πάρω το πτυχίο μου.Όοοοταν :p

Link to comment
Share on other sites

ο πατέρας μου είναι μηχανολόγος οπότε γενικά σαν ιδέα το σκέφτομαι τη μηχανολογία.

 

δυστυχώς οι συγγενείς υπάρχουν μόνο αυστραλία.που δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

ο καναδάς έχει πιο ευάλωτη μεταναστευτική πολιτική;

Link to comment
Share on other sites

ο πατέρας μου είναι μηχανολόγος οπότε γενικά σαν ιδέα το σκέφτομαι τη μηχανολογία.

 

δυστυχώς οι συγγενείς υπάρχουν μόνο αυστραλία.που δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

ο καναδάς έχει πιο ευάλωτη μεταναστευτική πολιτική;

Κοίτα,το να επιλέξεις ένα επάγγελμα επειδή έχεις συγγενή σε αυτό δεν είναι και η καλύτερη επιλογή,πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μια αρκετά δύσκολη επιστήμη όπως η μηχανολογία.Αν δεν σε αρέσει η μηχανολογία άστο.Αν βρίσκεις όμως κάποιο ενδιαφέρον έστω και σε ένα τομέα τότε κάντο:)

 

Ο Καναδάς έχει πιο ανοικτή μεταναστευτική πολιτική και γενικά είναι πιο οργανωμένο κράτος από τις ΗΠΑ,με πρόνοια και γενικά είναι πιο ήσυχα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να θυμάσαι ότι για να πας στον Καναδά να μείνεις ( και όχι για διακοπές ) θα πρέπει να

σε καλέσει κάποιος συγγενής σου που μένει ήδη εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να θυμάσαι ότι για να πας στον Καναδά να μείνεις ( και όχι για διακοπές ) θα πρέπει να

σε καλέσει κάποιος συγγενής σου που μένει ήδη εκεί.

Ε όχι απαραίτητα.Μεταναστες πηαγίνουν και άνθρωποι που δεν έχουν συγγενείς.Υπάρχουν κριτήρια επιλογής μεταναστών μέσω του point system,ανάλογα με τις σπουδές,τις ξένες γλώσσες που μιλάς κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι απαραίτητα.Μεταναστες πηαγίνουν και άνθρωποι που δεν έχουν συγγενείς.Υπάρχουν κριτήρια επιλογής μεταναστών μέσω του point system,ανάλογα με τις σπουδές,τις ξένες γλώσσες που μιλάς κλπ.

 

χμμμμ. Θα πάρω τηλέφωνο την πρεσβεία του Καναδά εδώ στην Ελλάδα να ρωτήσω

περισσότερα.Με ενδιαφέρει αυτό το μέρος εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ. Θα πάρω τηλέφωνο την πρεσβεία του Καναδά εδώ στην Ελλάδα να ρωτήσω

περισσότερα.Με ενδιαφέρει αυτό το μέρος εδώ και καιρό.

Αν θέλεις ενημέρωσέ μας για το τί θα σε πουν γιατί με ενδιαφέρει και εμένα πολύ.

 

Μπορείς βέβαια να διαβάσεις και εδώ Citizenship and Immigration Canada.

Link to comment
Share on other sites

To επίσημο site του CIC είναι εξαιρετικά αναλυτικό σχετικά με τις προυποθέσεις μετανάστευσης στον Καναδά. Είναι λάθος να βασίζεται κανείς σε πληροφορίες από πρεσβείες - οι πρεσβείες δεν έχουν υποχρέωση να παρέχουν σωστές πληροφορίες και τα άτομα που απαντάνε στα τηλέφωνα σπάνια είναι καλά ενημερωμένα - όποιος χρειάζεται νομική βοήθεια επικοινωνεί με εξειδικευμένο δικηγόρο.

 

Ξέρω πάμπολες περιπτώσεις ατόμων που την πάτησαν διότι άκουσαν την πρεσβεία ή άλλη ξένη κρατική αρχή.

 

Αν θέλεις ενημέρωσέ μας για το τί θα σε πουν γιατί με ενδιαφέρει και εμένα πολύ.

 

Μπορείς βέβαια να διαβάσεις και εδώ Citizenship and Immigration Canada.

Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη επιλογή με τις κάρτες στο εξωτερικό είναι η εξής:

κάντε ένα λογαριασμό στην http://moneybookers.com/app/ (σαν paypal) αφού τον κάνετε ζητάτε να

σας στείλουν μια προπληρωμένη κάρτα mastecard (η συνδρομή είναι 10 ευρώ/έτος).

και είστε οκ. γιατί αυτά τα χρήματα τις κάρτας δεν υπαρχουν σε τράπεζα αλλά μόνο στον λογαριασμό του moneybookers, όπου μπορείτε να των φορτώσετε είτε με κατάθεση σε τρ. λογαριασμό είτε με κάρτες κοκ. (όπως το paypal). αλλά το καλό είναι ότι μπορείς να επιλέξεις το νόμισμα που θες ώστε να αποφύγεις την προμήθεια στην μετατροπή του νομίσματος.όποιος το εχει δοκιμάσει είναι μεγάλη εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,το να επιλέξεις ένα επάγγελμα επειδή έχεις συγγενή σε αυτό δεν είναι και η καλύτερη επιλογή,πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μια αρκετά δύσκολη επιστήμη όπως η μηχανολογία.Αν δεν σε αρέσει η μηχανολογία άστο.Αν βρίσκεις όμως κάποιο ενδιαφέρον έστω και σε ένα τομέα τότε κάντο:)

 

Ο Καναδάς έχει πιο ανοικτή μεταναστευτική πολιτική και γενικά είναι πιο οργανωμένο κράτος από τις ΗΠΑ,με πρόνοια και γενικά είναι πιο ήσυχα.

 

 

βασικά βρίσκω ενδιαφέρον απλά ταυτόχρονα λόγω του συγγενή έχω καθαρή εικόνα για τον χώρο.

 

όπως κοίταξα στην ιστιοσελίδα που συζητήθηκε για τον Καναδά, χωρίς να είμαι σίγουρη, κατάλαβα ότι πρέπει κάποιος να δουλέψει για ένα χρόνο τουλάχιστον σε ένα επάγγελμα από τα επιθυμητά για να μπορέσει να πάει να ζήσει.

σε αυτά δεν ήταν η μηχανολογία νομίζω. άρα μόνο για σπουδές στον Καναδά από μηχανολογία;

Link to comment
Share on other sites

βασικά βρίσκω ενδιαφέρον απλά ταυτόχρονα λόγω του συγγενή έχω καθαρή εικόνα για τον χώρο.

 

όπως κοίταξα στην ιστιοσελίδα που συζητήθηκε για τον Καναδά, χωρίς να είμαι σίγουρη, κατάλαβα ότι πρέπει κάποιος να δουλέψει για ένα χρόνο τουλάχιστον σε ένα επάγγελμα από τα επιθυμητά για να μπορέσει να πάει να ζήσει.

σε αυτά δεν ήταν η μηχανολογία νομίζω. άρα μόνο για σπουδές στον Καναδά από μηχανολογία;

Για σπουδές καλύτερα ξεκίνα από εδώ Ελλάδα και πας εκεί για μεταπτυχιακό.Είναι πιο εύκολα να ξεκινήσεις έτσι.Μιλούσα χτες στο ίντερνετ με μια κοπέλα από Ελλάδα που είναι στον Καναδά και με τα έλεγε από πρώτο χέρι.Ποιο δύσκολα δέχονται σε ένα μεταπτυχιακό έναν Καναδό γιατί ζητάνε γενικά αντίστοιχα πιο ψηλούς βαθμούς συν το ότι οι Καναδοί πληρώνουν πολύ λιγότερα δίδακτρα (το 1/3 αν δεν κάνω λάθος).

 

Πολλοί πάνε για σπουδές χωρίς να είναι μόνιμοι κάτοικοι ή υπήκοοι.Απλώς θα πρέπει να έχεις μια οικονομική στήριξη λόγω των σχετικά υψηλών διδάκτρων.Μπορείς βέβαια να δουλέψεις μέσα στο πανεπιστήμιο και να βγάζεις κάποια από τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ ρε συ. βασικά δεν ήξερα πως είναι τα πράγματα.

μετά το μεταπτυχιακό να βρεις εργασία εκεί είναι εύκολο;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ ρε συ. βασικά δεν ήξερα πως είναι τα πράγματα.

μετά το μεταπτυχιακό να βρεις εργασία εκεί είναι εύκολο;

Κοίτα,δεν ζω στον Καναδά για να σε πω.Ότι ξέρω είναι από πληροφορίες που μάζεψα.

Υπάρχουν θέσεις για δουλειά,αλλά γενικά ζητάνε προϋπηρεσία οπότε στην αρχή ίσως δυσκολευτείς.Εξαρτάται βέβαια και από τον τομέα.Υπάρχουν τομείς περισσότερο ανεπτυγμένοι οπότε εκεί ίσως είναι ευκολότερα.:)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι γενικο οσον αφορα το θεμα της μεταναστευσης στην Αμερικη....

Το οτι πλεον σαν Ελληνες ταξιδευουμε χωρις βιζα δε σημαινει οτι εχουμε και δικαιωμα εργασιας στη χωρα ετσι ? Απο οσο ξερω δηλαδη για να μπορεσουμε να εχουμε αδεια εργασιας ,χρειαζεται κεφαλαιο στην Ελλαδα + εγγυησεις και τετοια πραγματα που δεν τα δινουν πλεον τοσο ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

Το ταξίδι στις ΗΠΑ χωρίς βίζα είναι μόνο για τουρισμό ή business και όχι για εργασία. Για να εργαστείς στις ΗΠΑ θα χρειαστείς βίζα, που προυποθέτει να έχεις βρει αμερικανό εργοδότη ή να έχεις συγγενή πρώτου βαθμού στις ΗΠΑ.

 

να ρωτησω κατι γενικο οσον αφορα το θεμα της μεταναστευσης στην Αμερικη....

Το οτι πλεον σαν Ελληνες ταξιδευουμε χωρις βιζα δε σημαινει οτι εχουμε και δικαιωμα εργασιας στη χωρα ετσι ? Απο οσο ξερω δηλαδη για να μπορεσουμε να εχουμε αδεια εργασιας ,χρειαζεται κεφαλαιο στην Ελλαδα + εγγυησεις και τετοια πραγματα που δεν τα δινουν πλεον τοσο ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να πας χωρις βιζα, να βρεις εργοδοτη και μετα απο την αμερικη να κυνηγήσεις το θεμα της βιζας...το οποιο κανουν οι περισοτεροι καθως το να βγαλεις απο εδω αρκετα δυσκολο Edited by cute_eyes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...